- Ismertető
- 2019.12.04. 07:00:00
Concordia körkép
A közelmúltban a Gémklub jóvoltából magyarul is megjelent a Concordia: Britannia/Germania kiegészítője. A Concordia több társasjátékos ismerősöm szerint is kiváló átvezető a családi játékok világából a gémer kategóriába, és én is osztom a véleményüket. A szabályok rendkívül egyszerűek és könnyen befogadhatóak, ugyanakkor a szerencse szerepe minimálissá válik. Nincs benne lemaradókat kompenzáló mechanizmus, ugyanakkor “térképes-hálózatos” játék, így a hibákat kis költséggel lehet korrigálni a játék első szakaszában.
A fix térképes-hálózatos játékokban könnyen kialakulhatnak állandó stratégiák, és így a játék könnyen kiismerhetővé válik. Részben ennek kiküszöbölésére születnek a térképes kiegészítők, részben pedig új mechanikai elemek bemutatására. Ennek a trendnek az egyik leghíresebb képviselője a Ticket to Ride, a másik pedig a Concordia, amelyről már írtunk korábban itt és itt.
Ebben a cikkben a Concordia kiegészítőit veszem végig időrendben.
Britannia/Germania (2014)
A tábla egyik oldalán Britannia található 23 várossal (az alapjáték Italia térképén 25 város van), így egy kicsit szorosabb a térkép. A játék kezdetén és Tribunus akcióval, a szárazföldi és a tengeri telepeseket külön városra kell letenni. A Telepes akcióval természetesen bármely városba lerakhatók, ha a játékosnak van ott épülete.
Germaniában is külön városból indulnak a szárazföldi és tengeri telepesek. Érdekesség, hogy az utóbbiak itt folyón közlekednek. A tengeri telepesek 2 mozgáspontot adnak, és egy folyószakaszon több is tartózkodhat belőlük. A 30 város és 2 főváros mellett helyet kapott 10 erőd is a térképen. Ezekre a megmaradt kolónia bónuszjelzőkből kell egyet-egyet feltenni. Ha egy játékos Tribunus akciójakor van telepese egy ilyen erőd mellett, leveheti a bónuszt és ekkor megkapja a rajta lévő árut.
Salsa (2015)
Ez az első dobozos kiegészítő, amely két hagyományos térkép mellett új elemeket hoz a játékba. A térképek Byztanium (28 város) és Hispania (23 város). Megjelenik az új nyersanyag a só, amely bármely más árutípust helyettesít. Kereskedő akcióval adni venni nem lehet, csak só városban termeléssel lehet hozzájutni. Győzelmi pontok számításakor a JUPITER, SATURNUS és MINERVA kártyáknál számítanak a só városok, de MERCURIUS kártyáknál nem.
Az igazi nagy újítás a Fórum kártyák megjelenése. Ezek között van patricius (állandó hatású) és plebejus (egyszer használatos). A játékot mindenki egy patricius kártyával kezdi. A játékosok a Tribunus akció használatakor választhatnak a 4 Fórum kártyából egyet, ha a megfelelnek a feltételnek. Ezzel a modullal igazán egyedivé tehetjük a dinasztiánkat.
Gallia/Corsica (2016)
Corsica kicsi térkép (20 város). Ha a Prefektus akciónál a pénzt választja a játékos, kettővel több sestertiust kap.
Gallia közepes térkép 25 várossal. A játékosok ugyanúgy egy szárazföldi és egy tengeri telepessel kezdenek, viszont a tengeri telepest csak akkor kapják meg, amikor bizonyos tengerparti településekre házat építenek. Germaniához hasonlóan, ezen a térképen is van hajózható folyószakasz, de annak speciális szabályai nélkül.
Mini expansion (2016)
Mindössze 8 Fórum kártyát tartalmaz. A Salsa kiegészítővel használható, de önmagában az alapjátékkal is.
Aegyptus/Creta (2017)
Creta megint egy kicsi, 20 városos térkép. Az egyik provincia, Gavdos, csak egy várost tartalmaz. Amikor valaki a prefektus akcióval ott termel, bármilyen árut elvehet. Ezután egy ennek megfelelő bónuszjelzőt kell a bónuszjelző terület kérdőjeles bónuszmezejére tennie. Ha valaki pénzt visz el, ezt is megkapja (és még további két sestertiust, mint a Corsica táblán).
Az Aegyptus táblának összetettebbek a szabályai. Egyrészt van egy extra élelmiszer termelés, amely folyásirányban végigvonul a Nílus menti provinciákon. Ez a Nílus áradását és termékeny iszaphordalékát jelképezi. Arany és tömjénkereskedéshez fel lehet használni tengeri telepeseket, amelyek onnantól nem használhatóak, de a játék végén extra győzelmi pontot adnak. A Nílus természetesen hajózható és nincs összeköttetésben a vörös tengerrel.
Venus (2018) - önálló játék vagy kiegészítő
Két kiadásban is megjelent, az egyik mint önálló játék, négy térképpel (Imperium, Hellas, Ionium, Cyprus), a másik pedig, mint kiegészítő az alapjáték mellé két térképpel (Hellas, Ionium). Ezzel a kiegészítővel (vagy önálló alapjátékkal) akár hatan is lehet játszani, kettő-három kétfős csapattal, tehát alapjaiban változik meg a játék általa. Ennek megfelelően új személyiségkártyák megjelennek, és egy új isten is (a kiegészítő névadója: VENUS). A csapattagok a saját színüket önállóan irányítják, a készleteket nem lehet közösen felhasználni, a pénzt viszont igen. Ez a kiegészítő önmagában megérdemelne egy cikket, talán sort is kerítek rá egyszer.
Balearica/Cyprus vagy Balearica/Italia
Ez a párhuzamosan megjelenet térképes kiegészítő. A Balearica/Cyprus azoknak van akik a Venus kiegészítőt vették meg (abban ugyanis nincs benne a Cyprus térkép, de az alapjátékban ott az Italia), a Balearica/Italia pedig azoknak akik a Venus alapjátékot (abban ugyanis nincs benne az Italia Térkép). Érdekes koncepció, de mindenesetre dícséretre méltó, hogy nem kell a tartalmakat duplán megvenni. A Balearica térképpel egy új árucikk, a hal, és egy új tábla, a halpiac is megjelenít.
A Concordia köszöni szépen, jól van...
... hiszen megjelenése óta eddig minden évben jelent meg hozzá kiegészítő, és ennek megfelelően jól láthatóan koncepciózusan bővül, finomodik. A sikert meg szokták lovagolni, a Concordia pedig sikeres, és ezt talán a pofonegyszerű, flexibilis rendszerének is köszönheti. Remélem, hogy a Gémklub később bevállalja egy-egy dobozos kiegészítő (Salsa, Venus) kiadását is magyarul, hiszen ezek nagyobb csavart adnak az alapjátékhoz, mint a csak térképes kiegészítők.
A képek forrása a boardgamegeek.com.
A(z) Concordia: Britannia és Germánia társasjátékot a Gémklub biztosította számunkra!
Keresd fel a boltot és tekintsd meg a játék adatlapját!
MEGNÉZEM A JÁTÉKOT
Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!
Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!
1% - A csekély esélyek játéka
Ismertető | 2024.11.22. 14:00:00Tudtad, hogy a macskák az életük 66%-át alvással töltik? És azt, hogy hüvelykujj hiányában teljesen alkalmatlanok arra, hogy 1%-ot játsszanak? Nos, ez nem lényeges a játék szempontjából, de az esélyeknek nagy jelentőségük lesz.
Műgyűjtők társasága
Ismertető | 2024.11.13. 15:59:00A Műgyűjtők társaságában egy-egy festménykedvelő arisztokratát alakítunk, akik az irdatlan sok pénzüket festményekre költik.
Népszerű
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
2024.11.17. 13:25:00 / Ismertető, BemutatóMűgyűjtők társasága
2024.11.13. 15:59:00 / Ismertető, BemutatóA Mars terraformálása: Kockajáték - Zsebterraformálás
2024.11.10. 13:00:00 / Ismertető, BemutatóEbben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]
2024.11.21. 14:00:00 / Kedvcsináló, novemberHallatlan - Bujkáló surströmming
2024.10.25. 20:10:00 / Ismertető, Bemutató
Friss
1% - A csekély esélyek játéka
2024.11.22. 14:00:00 / Ismertető, BemutatóTudtad, hogy a macskák az életük 66%-át alvással töltik? És azt, hogy hüvelykujj hiányában teljesen alkalmatlanok arra, hogy 1%-ot játsszanak? Nos, ez nem lényeges a játék szempontjából, de az esélyeknek nagy jelentőségük lesz.
Ebben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]
2024.11.21. 14:00:00 / Kedvcsináló, novemberA Hajdanvölgy mítosza hosszú idő óta a legjobb társasjáték, ami nálunk járt.
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
2024.11.17. 13:25:00 / Ismertető, BemutatóA Tábortűz egy igazi könnyed filler, a pár perces játékidejével és a 6 éves alsó korhatárával kicsiknek és nagyoknak egyaránt izgalmas perceket szerez.
Műgyűjtők társasága
2024.11.13. 15:59:00 / Ismertető, BemutatóA Műgyűjtők társaságában egy-egy festménykedvelő arisztokratát alakítunk, akik az irdatlan sok pénzüket festményekre költik.