Az Azul egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 30 - 45 perc. A játékot az Év Játékának választották 2018-ban (Spiel des Jahres) és jelölték is 2019-ben (Magyar Társasjátékdíj), 2017-ben (BGG), illetve 2017-ben és 2018-ban több, összesen 5 másik elismerést és jelölést is kapott. A társast, a könnyebb...
Az Azul egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 30 - 45 perc. A játékot az Év Játékának választották 2018-ban (Spiel des Jahres) és jelölték is 2019-ben (Magyar Társasjátékdíj), 2017-ben (BGG), illetve 2017-ben és 2018-ban több, összesen 5 másik elismerést és jelölést is kapott. A társast, a könnyebb tanulhatósága miatt, akár már 8 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a lapka-elhelyezés, a kártya húzás, a minták, a turn order: claim action és a játék végi bónuszok mechanizmusokra.
I. Mánuelt, Portugália királyát rabul ejtették az Alhambrában látott gyönyörű, színes csempék. Felszólította országának mestereit, hogy királyi palotáját, mely Evorában áll, ilyen szép díszítéssel lássák el. De ki lesz vajon az, aki legügyesebben választ a mozaikgyárak készletéből, gyakran vetélytársai orra elől halászva el az azok által kinézett darabokat? Ki tudja a vetélkedésben a legszebb, legértékesebb falat összeállítani, amellyel elnyeri a király bizalmát és ezzel a megbízást, hogy a királyi palotát ő díszítse?
Az Azul-ban nincs más dolgotok, mint okosan és időben kiválasztani azokat a csempéket a gyárak kínálatából, amelyekből a legértékesebb helyekre tudsz tartalékolni készletet, majd azokból feltölteni a készülő díszes csempefal sorait és oszlopait. Ehhez nem csak a saját készülő munkátokat, de a többiekét is figyelned kell! Egy rossz választásnak akár az is lehet a vége, hogy egy akkora csempekészlet jut neked, amelyet nem tudsz beépíteni, így a nyakadon maradó darabok miatt komoly veszteségek érhetnek...
A játék menete
Játékosszám alapján meghatározott számban helyezünk manufaktúrákat az asztalra (korongok), ezekre minden forduló elején felrakunk 4-4 csempét, amit egy zsákból húzunk ki. Csempét. Így van, na azért nem 1:1-es csempékben kell gondolkodni, kompakt kis játék ez, de a játékelemek az azulejo csempéket idézik, ami egyfajta tradicionális portugál királyi belsőépítészeti remek. És jellemzően kék (erre utal az elnevezés is, az "Azul" ugyanis kéket jelent). A készítők ennél tovább merészkedtek, piros és sárga csempéink is lesznek - mindegyiken más-más minta, illetve egy-egy csupasz fajta a pirosból és a kékből.
Innen kezdődik a csempebeszerzés. A játékosok a saját körükben egy gyárról leveszik egy adott színből az összes csempét, majd felrakják azokat a saját táblájuk soraiba.
Töltsd fel a készletet, építsd a falat és szerezd meg a legtöbb pontot!
A forduló végén pontozunk. Ilyenkor a teljesen feltöltött sorok kiürülnek, és róluk egy csempe felkerül a játékos tábláján lévő mátrixba, a megfelelő helyre, ezeket pontozzuk. Ha önmagukban állnak, akkor egy pontot érnek, ha viszont felkerülésükkor vízszintesen vagy függőlegesen szomszédosak más csempékkel, akkor az egybefüggő sor vagy oszlop minden egyes eleme után kapunk egy-egy pontot.
Az Azul-ban tehát nincs más dolgunk, mint okosan és időben kiválasztani azokat a csempéket a gyárak kínálatából, amelyekből a legértékesebb helyekre tudunk tartalékolni készletet, majd azokból feltölteni a készülő díszes csempefal sorait és oszlopait.
Ehhez nem csak a saját készülő munkánkat, de a többiekét is figyelni kell! Egy rossz választásnak akár az is lehet a vége, hogy egy akkora csempekészlet jut nekünk, amelyet nem tudunk beépíteni, így a nyakunkon maradó darabok miatt komoly veszteségek érhetnek.
Összegzés, ajánlás
Akinek fontos egy jó játék során a stratégia, a taktika, az előre gondolkodás és az esztétikai élmény is, azt biztosan elvarázsolja az Azul társasjáték a gyönyörű színes Portugál csempéivel. Absztrakt családi társasjáték.
Újrajátszhatósága nagyon jó, mert a pontszerzés során sok dologra kell figyelni, ezért minden egyes játék után eltervezi az ember, hogy mit fog másképp csinálni a következő játékban / körben. Ezt a szándékot azonban megmásíthatja az éppen a manufaktúrákba véletlenszerűen kerülő 4 csempe kombinációja.
Iskolás korú gyerekekkel is érdemes kipróbálni, mert a játék során észrevétlenül gyakorolhatjuk velük az alapvető matematikai műveleteket, nem utolsó sorban a taktikai – stratégiai érzéküket is fejlesztjük. Ehhez mi sem jobb, mint ez a gyönyörű tartozékokból összeállított játék. Viszonylag rövid idő alatt lejátszható, kb. 40 perc. Élvezetes, előre gondolkodást igénylő társasjáték.
Letöltés
Magyar nyelvű játékszabály
Angol nyelvű játékszabály
Magyar nyelvű ismertető
Kategória:
Stratégia, Rejtvény / Kirakós, Reneszánsz
Mechanizmus:
Lapka-elhelyezés, Kártya húzás, Minták, Turn Order: Claim Action, Játék végi bónuszok
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Személyes átadás Dunaújváros és környékén. Csomagküldés a vevő terhére.! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Duplikáció miatt eladó.
2 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
Mit lehet csinálni a nyári szünetben, ha a táborok időszaka már véget ért, az eső miatt pedig nincs kirándulás, játszótér vagy strandolás? Legyen kicsi vagy már nagyobb egy gyerek, egyikkel sem könnyű napokig a négy fal között lenni.
Szereted a társasjátékokat, de nem érted, mitől lesz számodra az egyik telitalálat, míg a másik teljes csőd? A megoldás kulcsa személyiséged típusa lehet, aszerint válassz!
Az absztrakt stratégiai játékok tipikus, korosztálytól független játékok melyek egyre-másra jelennek meg társasjátékozást népszerűsítő alkalmakon. Ennek pedig egyszerűen az az oka, hogy könnyen elsajátíthatóak.
I. Mánuel portugál király imádja a szép és színes csempéket, ehhez kétség sem férhet, és valószínűleg senkit nem is kell róla győzködni. Viszont mi van a munkásaival? Ők csak nézzék tétlenül, ahogy jön egy kutya, és lerombolja a művüket?
Az Azul úgy absztrakt játék, hogy az ember hajlamos elfelejtkezni róla, hogy az. És ebben nagy szerepe van a gyönyörű megjelenésének, minőségi alkatrészeknek és a magától értetődő játékmenetnek is.
A kérdés hasonló ahhoz, mintha azt kérdeznénk, hogyan válasszunk édességet. Sok van, széles a skála, és valaki amint megkóstolja az egyiket, azonnal tudja, hogy ízlik-e neki vagy sem.
2023-11-24 06:32:43
Nekem az egyik kedvenc absztrakt játékom. Szinte minden családi alkalommal előkerül.
2023-11-17 13:57:16
Kontextustól függően van, hogy én is egyenlőségjelet teszek a két fogalom közé, de a társasjátékok esetében pont nem. Mindenesere érdekes téma és örülök, hogy van, akivel normálisan lehet itt a véleménykülönbségeket megbeszélni, nem csak kuncogva rányomja a pirost. Az pedig menő, hogy ilyen, hozzánk hasonló ízlésed vana játékok terén. Majd egyszer sort keríthetünk közös játékra.
2023-11-17 13:38:06
Akkor már meg is van a közös nevező! ;) Nálam a kegyetlen=gonosz😉💁♂️ Ebben kiegyezhetünk! ✌🏼
2023-11-17 09:37:17
Én a magam részéről továbbra sem fogom egy kompetitív játékban az olyan lépéseket, amik engem a győzelemhez közelebb visznek az ellenfelmet pedig távolabb, gonosznak nevezni. Azt sohasem tagadtam le, hogy az Azul egy kegyetlen játék , de azt most is és mindig is vissza fogom utasítani, hogy gonosz lenne, Kvarclovag a posztjában jól összefoglalta, hogy miért.
2023-11-17 00:18:09
Végül is egyetértünk, csak a célratörő játékot nevezzük máshogy 😃 De én akkár a gonoszságot is vállalom, sose voltam egy finomkodó, kíméletes játékos, ahogy a barátaim se. Családdal, gyerekkel más a helyzet, ellenük sokkal kedvesebb ellenfél vagyok 😃
2023-11-16 23:24:00
Igyekeztem hangsúlyozni, hogy hibáztatásról szó sincs. Az is teljesen egyértelmű, hogy ezek jó és célravezető lépések. A félreértés, vagy hívjuk inkább egymás mellett való elbeszélésnek, szerintem abból adódik, hogy nem ugyanúgy értelmezzük a "gonoszságot". Én arra gondolok, hogy az erre érzékenyebb játékosok könnyen zokon vehetik, amikor egy adott szituációban az ideális megoldás nem az én szigorúan vett előrehaladásom, hanem az ő visszahúzása. Teszek valamit, kimondottan csak azért, hogy neki rosszabb legyen, nem pedig azért, hogy nekem jobb. Véleményem szerint pedig, az Azult játszva, a játéknak ez a nem elhanyagolható vonása relatív hamar kiviláglik. Ezt figyelembe véve mondom azt, hogy félrevezető lehet habos-babos családi mókának kikiáltani. Én mindössze ennyit szerettem volna hozzáfűzni! 😊✌
És ha már így beszélgetésbe elegyedtünk, akkor megragadom az alkalmat, hogy virtuálisan leboruljak az elért eredményeid/eredményeitek előtt! 👏 Számomra szinte elképzelhetetlen ennyi időt és energiát fektetni egyetlen játékba. Hozzátok képest én természetesen csak a felszínt kapargatom, úgyhogy ha azt mondjátok össze-vissza beszélek, tőletek elfogadom. 😅😉
2023-11-16 22:52:28
Most csak a kétfős játékról beszélve, az az eset, amit mondtál, nincs. Már nem az, hogy elveszek valamit, hogy ne legyen a másiknak, hanem az, hogy ez gonoszság lenne. Én elveszek valamit, ami a másiknak kéne, de nem tudom használni, viszont a másiknak marad az, amit meg ő nem tud. Ha ezzel jobban járok, mert én vesztek valahány pontot, de az ellenfelem többet, akkor ez nyilván egy jó lépés volt. Ha tévedtem, akkor meg örüljön az ellenfelem, mert ő járt jól.
Továbbá egy "gonosznak" látszó lépés lehet sima elszámolás, rosszul kalkuláltam. Akkor megintcsak örülhet az ellenfelem. Ha viszont én jártam jobban, akkor egy versenyben nem lehet engem azért hibáztatni, ha olyat lépek, ami nekem jobb. Egy kétfős játékban el kell fogadni, hogy az ellenfél azt lép, ami neki tetszik. Bárminő okból is teszi.
Ugyanakkor az Azulban az, hogy ne hagyjuk a másikat pontokat szerezni, elég markáns. A Kingdominóban a jó játékosoknak több pontja van, mint a gyengébbeknek. A gyengébbek meccsein 100-120 pontot szereznek, az erősebb játékosok meccsein 130-150-et. Az Azulban a gyengébb játékosok egymás ellen 70-90 pontot is szereznek, az erősebb játékosok 50 pont körül. A gyengébbeknél elég gyakori, hogy hagyják a hatodik kört is, amivel lehet sok pontot szerezni. Az erősebb játékosoknál a hatodik kör nagyon ritka, ugyanis az már lutri, nem lehet tudni, milyen csempék jönnek majd föl.
2023-11-16 21:40:27
Senki meg ne haragudjon a világért se, de Ti minek neveznétek azt, amikor a saját előrehaladásodat felülírja az, hogy az ellenfelet gáncsold? Nekem mindössze néhány tucat Azul parti van a hátam mögött, de már ennyi is elegendő volt ahhoz, hogy lássam: sokszor teljesen mindegy nekem mi kéne épp, jóval fontosabb, hogy a másik NE jusson hozzá valamihez. És elviszem előle, de legalábbis elrontom neki a helyzetet valahogy..
Hát mi ez, ha nem gonoszság? 😛
És akkor itt gyorsan-azonnal hozzá is teszem, hogy nincs ezzel semmi gond! ✌🏼 Az én kedvenc játékaim főleg párbajok, ahol célod az ellenfél földbe döngölése, életerejének nullára csökkentése, eltiprása, megölése, kinek hogy tetszik. 💁🏼♂️😇 Na, az aztán gonosz dolog a javából..😅 Szóval nekem semmi problémám ezzel, csak ne tagadjuk le, hogy a kompetitív (profi) Azulnak is a része! Megint más, amikor családi játékként, kipárnázva játsszuk, mert persze arra is alkalmas.
2023-11-16 12:33:07
Azt hiszem nekem is volt már ilyen, ráadásul úgy is, hogy az első körben egy csomó sárga jött fel és ennek ellenére nem kezdtem szélső oszloppal, pedig megpróbálhattam volna. Egyébként ez is egy olyan dolog, amire talán nem is gondolna először az ember, hogy bár mindegyik színű csempéből ugyan annyi van, de mégsem egyforma értékűek. Például egy fehér vagy fekete értékesebb a játék elején, mint a sárga. Bár nyilván ez függ a színek megoszlási arányától a korongokon, szóval nem ilyen egyértelmű, de mindenesetre irányelvnek jó.
Egyébként most, hogy Iwarizom, az Azulhoz képest nekem ott nehezebb felállítani egy fontossági sorrendet, hogy melyik lépést helyezzem előtérbe. Bár lehet, hogy ez nagyrészt amiatt van, hogy az Iwariban több ellenféllel kell megbírkózni, ami nekem mindig is nehezebben ment.
Ja és a korábbi posztodra reagálva, ha valaki egy konfrontatív, magas interakciójú játékra azt mondja, hogy gonosz, annak fogalma sincsen az egészről és sajnálom, hogy ilyen tévképzetek terjednek a fórumokon.
2023-11-15 19:47:44
Játszottam már pár parti azult, de ma láttam először olyat, hogy az egyik színből 11 csempe jött föl. Nulla és tíz már többször is volt, de tizenegy most először. Kétfős játék, öt korong, ez ugye fontos. Nektek mi volt a legextrémebb kiosztásotok?
2023-10-05 17:16:40
Aludtam rá néhányat, meg az ismertető videókba is belenéztem. Tévedtem, nem mondanak bennük semmit rosszul, mondják azt is, hogy a játékot lehet harciasan is játszani. A gonosz szerintem nem jó szó, a versenyszerű az jobb. Ha versenyzek, győzni akarok, akkor az, ami engem a győzelemhez közelebb visz, az jó lépés, és semmiképp sem "gonosz". És, ha nem is így, de ez elhangzik az ismertetőkben.
Ami meg a békés, családias, relaxálós játékot illeti. Hát, sok ezren játszák így, és örömet okoz nekik, amikor szépen kiraknak egy sort, amikor összejön középen 4 csempe, amit egyből le tudnak rakni. És ha így játszák, és szeretik, akkor biztosan lehet így játszani. Pont az a zseniális az Azulban, hogy így is lehet játszani, meg versenyszerűen is. Persze ez sok játékra igaz, lásd Carcassone, pl. És amikor így játsza valaki, akkor lehet, hogy úgy tűnik, a szerencsén múlik mikor jön ki egy jól lerakható csoport. Pedig nem, ha valaki már tudatosabban játszik valaki, akkor nem.
Csak akkor lesz valakinek rossz a játék, ha ő még ilyen relaxálós rakosgatást játszik, a másik meg komolyabb játékmódra vált. Akkor bizony jönnek a vereségek, ami nem jó, ha sok van belőle 😃 De a békés rakosgatásból tovább lehet lépni a versenyszerű játékhoz, ha valakinek kedve és ideje is van rá. De az is jó, ha csak havonta párszor kerül elő, és megy a rakosgatás. Ilyenkor tényleg a másik arcát mutatja a játék.
És ez a Janus-arc jön elő az interakciónál is. Ha csak elveszem a nekem épp legjobb csempéket, és lerakom, akkor nem kell figyelnem a másik játékost. Vagy nem olyan nagyon, tehát nem érzem, hogy erős lenne az interakció. Viszont, ha versenyszerűen játszom, akkor legalább annyira figyelek rá, mint magamra, tehát erős az interakció.
Rátesz erre még, hogy a versenyszerű játék igazából kétfős. Három és négy játékos a családiasabb irányba viszi a játékot, és ez nagyon jól is van így. És mindig is többen lesznek, akik alkalmanként játszva a játék családiasabb oldalával találkoznak.
2023-10-01 16:28:16
Én is azt a tábort erősítem, akik azt mondják, hogy ez bizony nem egy békés játék. Nekem ez volt a legnagyobb meglepetés az Azullal kapcsolatban. Csapból is az folyik, kis egyszerű családi játék, ami szerintem félre tudja vezetni a vásárlókat.
3-4 játékossal kevésbé, ott már tényleg kb. számolhatatlan a játék kimenete.. 2 fővel viszont nagyon kemény, és gonosz párbaj tud lenni. Minden egyes lépésemmel figyelni kell, hogy a másik táblája hogy áll, mit tudok elvenni előle hogy ne tudja befejezni a sorát, hogy alakítsam úgy, hogy ha elviszi ami neki kell, akkor középen nekem kialakuljon egy tökéletes csoport, mi maradjon rá a végén, amit kénytelen lesz kidobni, és negatív pontokat kapni... és még csomó szempton van ami meg a saját érdekemet szolgálja. De ha ez nem interakció, akkor mi? Nem csak pozitív interakció létezik, ez kifejezetten negatív. Sorra olvasom játékokról a véleményeket, hogy "nincs interakció", de az sose derül ki, hogy nekik mi számítana annak. Természetesen a beszélgetős partijátékokon kívül. Én ha azt mondom egy játékra, hogy nincs interakció, az kb azt jelenti, hogy részemről- és a saját pontgyűjtésem szempontjából- édes mindegy, hogy ül-e mellettem valaki, vagy nem.
Persze, rakhatunk paravánt a saját táblánk elé Azulban, és akkor nincs interakció. Csak így lehetne "békés" játékot csinálni belőle, de nem hiszem, hogy ez volt a játék célja.. vagy ha igen, akkor aki kitalálta nem ismeri az embereket.. :)
Én próbáltam békésen játszani, hogy "jó most akkor nem fogok DIREKT elvenni valamit ami neked kell, és nekem meg egyébként nem". Működhet, de csak akkor ha a másik játékos is betartja. És akkor is csak egy ideig, biztosan eljön az a pont ahol azt mondom, hogy "na persze... ezt egyszerűen nem hagyhatom, hogy elvidd". Ha pedig csak az egyik játékos tartja be... akkor esélyed sincs. Nem lehet.
Én nem szeretem a gonosz játékokat, és ez kifejezetten az. Ellek ellenére van 60+ játékom benne... munkahelyen "utolsó 15 percbe még egy Azul a BGA-n belefér" ... 😬😁
2023-10-01 10:34:00
Köszönöm Gawain szép szavait, nagyon sajnálom, hogy miattam kapott pirosakat.
Nem akartam vihart kavarni, azért szoktam hozzászolni, amikor az "egyszerű békés családi játék" véleményeket olvasom, mert bár korábban már többen és többször is írták, hogy nem az, de hát az utolsó néhány vélemény sokkal olvasottabb, és jobban befolyásolja a játékról épp tájékozódni vágyókat. Épp elég baj, hogy a legtöbb ismertető videóban hamis képet alakítanak ki a játékról, ne ez terjedjen itt a fórumon is. Ezért írtam be korábban statisztikákat, a szerzett pontok megoszlását, most meg pár dolgot, amire figyelni kell, hogy kicsit valósabb képét mutassam a játéknak.
Két dolog az amit mindenképp cáfolandónak tartok, az egyik, hogy az eredményt a szerencse jelentősen befolyásolja, mivel zsákból húzzuk a csempéket, lényegében a szerencsén múlik az eredmény. Nos ezt a BGA statisztikái tökéletesen cáfolják, egy nagyon jó játékos bőven 90% fölötti arányban nyeri a meccseit. A másik pedig, hogy alig van interakció, annyi csak, hogy el lehet venni a másiknak szükséges csempéket. Ez a "gyűlölet draft" ráadásul sokaknak kifejezeten taszító, ezért tartom fontosnak cáfolni. Azt persze nem, hogy sokszor (mindig) ártani akarunk a másik játékosnak, de azt igen, hogy ez csak sima elvételben ölt testet, mert a közös piacteret is aktívan alakítjuk.
Amivel viszont teljesen egyetértek, hogy ez egy nagyon-nagyon absztrakt játék. Kitalálták hozzá ezt a csempés mesét, de ez teljesen érdektelen. Ültethetnénk virágokat is a kertecskénkbe, rakhatnának tojásokat a madarak a fészkükbe, különféle varázslatokkal átkozhatnánk vagy épp szabadíthatnánk föl falukat. Tök mindegy lenne, semmi témája nincs, csak a színes valamik, amiket egy lerakási szabály szerint kell elrendeznünk és pontoznuk. Dudás Lajos szokta pontozni, hogy mennyire jön át a téma, és kevés pontot ad, ha a téma hamar "leesik" a játékról. Nos, az Azulról nem esik le a téma, mert nincs neki. Akinek a téma fontos, az messziről kerülje el az Azult.
2023-10-01 09:16:12
Nem sok az interakció? Hát nem tudom. Lényegében minden lépésed attól függ, hogy másik mit léphet, illetve mit lépett. Persze, olyan szinten mint egy 4x játékban, vagy a sakkban nincsen benne interakció, mert nem lehet levenni a másik csempéjét, vagy elfoglalni egy értékes mezőt, de igenis erősen befolyásolja a játékodat a másik játékos minden egyes lépése.
Személy szerint nem vagyok egy nagy Azul mágus, talán néhány 10 alkalalommal játszottam 2-3-4 fővel, messze nem vagyok Kvarclovag és Gawain szintjén, nem is leszek soha, de hogy az Azul egy "szögegyszerű" játék csak részben igaz. Egyrészt igen a szabályok egyszerűek, de itt jön képe a játék mélysége, az hogy nem a játékkal kell megküzded, hanem a másik játékossal. És igen, ehhez gondolkodni kell, de nyilván másképp mint egy családi felsőbb kategóriás játékban (TF Mars, Arnak), vagy egy igazi euroban. Az Azul egy ízig-vérig absztrakt játék, nem arról szól, hogy milyen szép a mese a pontgyűjtés mellett mint például az általad írt játékokban. Almát hasonlítasz össze barackkal. Egyébként írom ezt úgy, hogy a TF Mars egyértelműen közelebb áll a szívemhez mint az Azul, sokkal több játékom is van benne. Az Arnak is közelebb áll hozzán, bár idáig csak pár alkalommal került asztalra. Az igazi eurók meg bőven az Arnak, a TF Mars és a Föld fölött kezdődnek.
Jöhetnek a pirosak. ;)
2023-10-01 09:01:37
Teljesen igazad van. Azt azért vegyük észre, hogy hónap vége volt, és kellett a pont a kommentekért..... bocs az off-ért.
Talán korábban már írtam, engem teljesen lenyűgöz ez a fajta elhivatottság egy-egy játék mellett. Emelem kalapom mindekettőtök előtt.
2023-09-30 16:58:46
Én csak azt sajnálom, hogy Kvarclovag egy csomó hasznos dolgot oszt meg it az Azul fóromun - amiket csak olyan tud írni, akinek töb száz játéka van az Azulban és közel mester fokozata a BGA-n, erre jön pár kommentelő és néhány játékalkalom alapján itt okoskodnak. A saját részemről (BGA-n és élőben együtt 700+ parti, BGA-n mester fokozat) annyit tudok hozzátenni, hogy az Azul egy 2 fős játék, amire ráerőszakolták a 3 és 4 fős opciókat, hogy szélesebb közöséghez eljusson. 2 fővel egy kegyetlen, kis szerencsével dolgozó, masszívan tudásalapú játék, ahol minden lépésednek tökéletesnek kell lennie, ha a legjobbakat akarod legyőzni. Aki szerint ez 2 fővel nyugtató , annak fogalma sincsen erről a játékról. Műfajtól függetlenül, én ugyanolyan nagyra értékelem, mint mondjuk egy Pax Renaissance-t vagy Food Chaint.
2023-09-30 16:16:45
Egyetértek, nekem sem jött be a kinézete a játéknak, mondjuk az ilyen téma nélküli játékokban nem találom meg sose, amit keresek. Egyáltalán minek pakoljuk a csempét? Mert ez akarja a király... Szeretem látni az értelmét annak, amit csinálok, még ha játékról is van szó, nekem ez nem jött át.
Én ezzel az alapjátékkal játszottam, szerintem a kinézete a fröccsöntött műanyag "izékkel" elég olcsósított érzetű, de akinek tetszik, annak nyilván megfelel. Jól el lehet vele játszani, egymás elől elszedve a csempéket. (Én csak 4 fővel játszottam.) Négy játékosnál már nem jött le nekem a családi feeling (nem volt egymásnak segítő játék), nem családdal, hanem klubban játszottam. Nem volt kooperatív játék! :)
Játszható sokszor, tényleg mindig más a rendelkezésre álló lehetőség. Az interakció szerintem sem sok a játékosok között, akik két (3-4) táblát figyelnek, (1) azoknak hamar szemtengely ferdülése lesz, (2) sokkal tovább gondolkoznak a másik lehetőségeinek korlátozásán, értelmetlenül lassítva egy szögegyszerűségű játékot (bár kiderült számomra, hogy a Santoriniben is lehet negyedórát gondolkodni egy lépésen, a saját szemmel láttam!). Én azt szeretem, ha ezek a játékok pörögnek, lépnek a játékosok, nem várják a szakállam gyors növekedését és őszülését. Rendkívül unalmassá tud válni ez a játék, ha valaki órákig latolgatja a lehetőségeit, amit négy játékosnál igazából ki sem tud számolni.
Én többet vártam egy ennyire népszerűsített játéktól, egy Mars Terraformálásához, Arnak elveszett romjaihoz, Földhöz képest össze sem érdemes hasonlítani. Ajánlom a kezdőknek, illetve akik szeretnek pontokat gyűjteni különösebb indok nélkül, vagy akik nem szeretnének euró játékban agyat égetni (pihentető játék rulez!). Ha euró játékokat keresel a három korábban említett sokkal többet ad a játékosoknak.
2023-09-30 13:53:45
Hogy amit írsz, az mennyire erős interakció, az lehet megítélés kerdése is. Nekem mindenesetre elég. De azért kicsit árnyalnám a képet: nemcsak azt nézem, mit veszek el a másiktól, hanem azt is, mit lökök középre, hány darabos kollekciót hozok létre így egy színből; mivel tudom kényszeríteni, hogy elvegyen egy csempét mert az az utolsó csoport belőle és kell neki a sora befejezéséhez; a középső gyár páros vagy páratlan számú csoportot tartalmaz majd, vagyis kinek kell majd az utolsó csoportot elvennie. És mindeközben mit tudok én lerakni és mit tud az ellenfelem, mennyi csempe marad még egy színből a későbbi körökre, elég lesz-e befejezni azokat a sorokat, ahova az a szín kell neki és nekem. Szóval van azért mire figyelni, ami szerintem több, mint az elveszem előle.
2023-09-30 12:29:30
Két játékosnál valóban ugyanannyira figyelem az ellenfelem tábláját, mint a sajátomét, de a tényleges interakció szerintem minimális marad. Az egyedüli ráhatásom a többiek játékára annyi, hogy millyen csempéket veszek el, esetleg olyat, ami a többieknek jobban kell és itt indul be a matek és a fejszámolás, hogy valóban megéri e ilyen lépéseket hozni. Nem azt mondom, hogy nincs semmi ráhatásom a többi játékosra, mert van csak az én véleményem szerint nem sok, de az is lehet hogy "túl kedvesen" játszunk.
Nem is hiba, hogy absztrakt, inkább kritikának mondanám, de még mindig jobb, mintha rá lenne erőltetve egy mende mondott téma.
Én a saját játékostáblánkon még nem vettem észre kopást, a csoki bonbonok ha nagyon közelről nézem a mintájuk mintha kicsit halványodtak volna a zsákban való ütközésektől, de tapintásra én nagyon szeretem őket. Összehasonlítva mondjuk a KURUZSLÓK QUEDLINBURGBAN alkatrészeihez vagy a A MARS TERRAFORMÁLÁSA -ban található jelölő kockákhoz képest kifejezeetten meg vagyok elégedve velük. Az alap Azult csak próbáltam, nincs meg itthon, de minőségi különbséget nem vettem észre én sem.
2023-09-30 08:16:25
Az Azul nekem nagy kedvencem, ki merem jelenteni, hogy talán "A Kedvencem"!
Azzal a résszel, hogy kevés a játékosok közötti interakció kvarclovaggal együtt én is vitatkoznék, nagyon figyelni kell a másik/tobbiek lépéseit, ami interakció. Továbbá szerintem, ha hiányozna is a játékból, az sem a hátránya lenne a játéknak, csak egy tulajdonsága... Hibának inkább azt titulálnám, amiben a játék el van rontva, nem tesztelték ki eléggé, nincs meg az egyensúly, stb...
Ez egy absztrakt játék, igen, ami nem hiba. A pontszámítási rendszere is teljesen rendben van, csak ahogy a szabály is irja, szépen sorban le kell számolni. Ha nem a szabály szerint csinálod, akkor valóban összezavaró lehet, én ebben sem látok hibát.
Szerintem az alkatrészek minősége azért nem a legjobb, a jatektábla - hiába vigyázunk rá - a csoki bonbonoktól óhatatlanul karcolódik, a bonbonok pedig kicsit kopnak. Javítsatok ki ha tévedek, de szerintem minőségileg a csoki műhely és a sima játék között nincs különbség..?!
2023-09-29 23:01:57
Annyira érdemes soronként haladni a pontszámolásnál, hogy muszáj. Azt írja elő a szabály. Más pomtszám jönne ki, ha nem fentről lefelé számolnád ki a sorok pontértékét.
Ha valaki bizonytalan benne, megéri-e neki megvenni, a tábla egy A4-es lapra lerajzolható, és 5*20 színes gyönggyel a játék tökéletesen kipróbálható. Persza a szabályokat pontosan tudni kell. Néha megdöbbenek a BGG fórumokat olvasva, hogy az Azulnál, Kingdominónál is tudják rosszul értelmezni a szabályt. És ezek 2 alatti komplexitású játékok! Mi lehet ott egy komplexebb euró esetén?
Igazad van, a 3-4 játékosnál valóban domborodik a családiasabb, relax jellege a játéknak, és, főleg, ha a játékosok is úgy játszák, nem kimondottan erős az interakció. Kétfős játéknál viszont pont annyira figyelem az ellenfelem tábláját, mint a sajátomat. Ez elég erős interakciót sejtet, szerintem.
2023-09-29 22:32:12
Minőségi alkatrészlet készletéből adódóan és mivel sok díjat nyert, szerintem a kategóriájához képest magas áron fut, ezért is volt üdítő, amikor megjelent az Azul mini.
Tudom, hogy sokan dicsérik a kinézetét, de nekem valamiért nem tetszett, nem tudtam azonosulni a csempe lerakós "témával". Apróság, de számomra fontos, hogy külsőre is megvegyen egy játék, úgyhogy az Azul Csokoládéműhely-et szereztem be, amire már tényleg tudom azt mondani, hogy gyönyörű.
Előnyök:
+ könnyen tanulható
+ minőségi alkatrészek
+ bármennyiszer újrajátszható szerintem, mivel függünk a másiktől minden játék más lesz, jó pár játékunk van benne, de még mindig nem untunk rá
+ kellemes hangulatú, én lélekmelengető játékoknak szoktam ezeket hívni, nagyon nyugodt hangulatú, nem feltétlenül célom a másikat hátráltatni a lépéseimmel
Hátrányok:
- a pontszámítás elsőre összezavaró lehet, érdemes lassan soronként haladni
- kevés játékosok közötti interakció
- absztrakt, szinte semmi témája nincsen
- inkább 2 főre optimalizált, ketten jobban számolható
Összességében szerintem az Azul megér egy próbát, nagyon kellemes filler lehet két nehezebb játék között, mivel egyszerű szabályokkal dolgozik, szerintem az ajánlott életkor reális.
2023-09-03 10:05:59
És az Azulnak is van kooperatív módja!
https://boardgamegeek.com/thread/3146343/cooperative-mode-tile-guild
Nem próbáltam, de érdekesnek néz ki. A meséje is jópofa: a király megharagszik a sok befejezetlen csempefalért, és minden kör végén bezárat egy gyárat. A célunk hogy a játék végére megőrizzük az összes gyárat. Visszanyitni egy gyárat 10 megszerzett pont beáldozásával lehet.
2023-08-04 08:13:32
Azul MINI
Aranyos kicsi, kézben, polcon jól mutató, bőröndöt felnyitva kacsingatós formás kis dobozocska. Jó a fogása, masszív fényes karton amiről pár csepp ráfröccsenő vizet kényelmesen le tudunk törölni. De búvárkodni azért ne vigyük magunkkal. Felbontva egy kihúzhatós kis tálcában fekszik szépen a tartalom. 20-20 darab kis csempe a jól megszokott színekben és minőségben, 4 db tálca (na itt már kicsit legörbült a szám) mivel én nem érzem minőséginek, jobban tetszett volna ha a lap nem kihúzhatós "tetszőlegesen" fordítható lenne, hanem ha mind két oldal felől zárt lenne. Hogy a papír idővel ne sérüljön a forgatással, meg hogy a víz is nehezebben kezdje ki a strandon. (Tudom tudom, nem Azul BeachBody a neve, nem kifejezetten strandra "fejlesztették", de akkor is na) Ha már azul mini, vidd el magaddal akárhova akkor jó lenne a valamennyire vízálló lenne. A kis tányérokat is lehellet vekonyra nyomták. Csúszósak. Persze kaptunk hozzá egy plusz vekony műanyag tálcát amibe bele tudjuk tenni és nem csúszkálnak le róluk a csempék. Eh köszi, miért nem műanyag pici tányér peremmel? Hmm? Vagy 4 bemélyedéssel mint a tábláján? Hmm? Vagy legalább lehetne olyan anyagból mint az UNO-nak a strand verziójú kártyája. (Vonatkozik ez a tábla papírjára is) A szatyorkája viszont a megszokott minőség, plusz pont a patentért ♡ szóval valahogy úgy érzem, hogy eladták, hogy hordozható mindenhová vivős pici helyen elfér doboz se kell stb. De mégsem így van. Hiszen nem cipzáros, a csempék meglóghatnak belőle. Szóval...továbbra is kell a doboz de beleteheted legalább a fancy szatyorba :D !
Összegezve: csempék minőségiek pont ugyan olyanok érzetre mint a nagy azulban, jól passzolnak a helyükre a táblán, a csúszkák kicsit szorulnak így tuti a helyükön maradnak, a táblákkal elégedetlen vagyok tejfehér, hátulján nem zárt, de legalább nem merev. A fordíthathó papírt úgy érzem ha sokszor fordítgatjuk, elszakad. Tányérkák vékonyak, plusz tálcába beletevősek ami nem is olyan jó anyagú.
2023-06-29 15:47:18
Én megvártam a minit direkt (bejelentés óta vártam...), mert praktikusabbnak tűnt. A kis táblák elég stabilak, szerintem vonaton is bírná hogy pakolásszuk rajta a csempéket. Nekem plusz pont hogy kevés helyet is foglal, benne lehet a nyaralásos pakkban.
2023-06-02 13:29:38
Itt van egy egész jó videó róla, ahol látszik a méretbeli különbség is. A fele árért cserébe egy sokkal kezelhetőbb, csúszkálásmentesített verziót kapunk, a feleslegesen nagy és rosszul használható pontozósáv helyett egy egész praktikus megoldással. Ha szóba jön az utazás, nyaralás, akkor biztos a mini a nyerő. Ha nem zavar a kisebb méret, akkor szerintem egyébként is. Én most a minit venném. És gondolkodom, hogy eladjam a nagyot, és vegyek egy minit helyette.
2023-06-02 13:28:44
A mini is abszolút megállja a helyét önállóan! 99,9%-ban ugyanaz a játék;) A pontjelölő kockák helyett csúszka került a táblára, ami (valljuk be) még talán jobb is. Innentől pedig szerintem az egész ízlés és/vagy praktikum kérdése. Valakinek külön pozitívum, ha a komponensek pici cukik, valaki meg elégedettebb, ha szép nagy asztalkép jelenik meg játék közben. Az utóbbi típus valószínűleg fintorogni fog a mini láttán. Előbbinek pedig minden bizonnyal érthetetlen, hogy miért választaná bárki a nagyot (kétszeres áron), amikor ott a "zseb-Azul" is. ;) Abban az esetben, ha valakinek már megvan a klasszikus verzió, én nem igazán látom értelmét beszerezni a minit, hacsak nem tényleg az utaztathatóság a fő szempont, vagy esetleg gyűjtő az illető! 😊
2023-06-02 12:39:53
Köszönöm szépen!
Akkor akinek már megvan az eredeti nem igazán éri meg beszerezni? Esetleg akkor ha sokat utazik és szeretné magával vinni ezt a kisebb verziót.
Akinek pedig még nincs meg az eredeti nagy dobozos változat elég lehet helyette ez a kisebb és olcsóbb megoldás? Vagy inkább a nagyobbra érdemes spórolni? Vagy a kicsi önállóan is megállja a helyét?
2023-06-02 12:34:14
Működésében teljesen ugyan az, igen. Külsőben minimális eltérések vannak a pici méret miatt, kisebb a pontozósáv, és van egy műanyag réteg a táblán, hogy ne csúszkáljanak el az elemek, de ennyi!
2023-06-02 12:18:37
Most látom, hogy van már Azul Mini kiadás is. De itt az oldalon még nem találtam róla információkat.
Mennyiben különbözik az eredeti nagy dobozos testvérétől? Teljesen ugyanaz minden, a játékszabály, játéktábla, csempék, minden ugyan úgy néz ki csak kisebb a mérete, hogy utazásra is magunkkal tudjuk vinni?
Van aki már beszerezte és tud róla véleményt mondani?
2023-03-27 13:57:26
Gratulálok! Jó meccsek lehettek. Én is elég agresszív vagyok, de tényleg nem szabad túlzásba vinni, mert baj is lehet belőle. Persze azért a jó játékos ott árt, ahol tud 😈
Nyertem már úgy meccset, hogy több pontot vesztettem padlóra dobással, mint amennyi pontom a végén lett (26 és 24, ha jól emlékszem). Mondanom sem kell, az ellenfelemnek is kijutott a padlózásból. És sajnos vesztettem is többször úgy, hogy akadályoztam az ellenfelemet a 4. és 5. soron, ahogy csak tudtam, ő meg szépen rakosgatta a csempéket a 3 fölső sorban egymás mellé, padlóra se nagyon dobott, aztán a végelszámolásnál ő járt jobban, hiába csak nekem volt oszlopom.
Sok zseniális dolog van az Azulban, az egyik pont az, hogy az utolsó körben és a végelszámolással nagyon sok pontot lehet szerezni, ezért nincs lefutott meccs egész a végéig. Lényegében az ötödik körre készülünk föl az addigi körökben. Aminek a célja akár az is lehet, hogy az ötödikben szinte ne is legyen pont. Mondtam már, hogy zseniális játék?
És azért néha már eldől a 2. vagy 3. körre is a parti. De ehhez hibázás, nagy szerencse vagy tényleg nagy tudáskülönbség kell. Még 200-300 ELO-ponttal kevesebbel bíró játékos ellen se lehet félválról venni a partit, mert rögtön ott a baj.
2023-03-27 13:17:39
Most játszottam BGA-n egy partit, én 22 pontot veszítettem a padlóra dobással, az ellenfelem kettőt. Mindkettőnknek egy-egy oszlop lett meg, de nekem a lehelyezézi pontokból 67, neki 35. Plusz még nekem lett két sorom, neki egy sem. Így nyertem a végén 56:40 arányban. Amikor el kezdtem játszani bga-n akkor átlagosan 20 pontot veszítettem egy parti során a padlóra dobással, de most azért már lecsökkent átlag 15-re. Szeretem agresszívan játszani az Azult, de van egy határ, amit ha átlépek, magamnak többet ártok vele.
Szerk.: Ezután közvetlenül játszottam még egy partit, ami pont ennek az ellentetje volt, az ellenfelem eléggé rámvert a lehehelyezési pontokban, az utolsó kör végén lehelyezésből 18 pontot kapott, én meg csak ötöt. Viszont sikerült úgy alakítanom a dolgokat, hogy sok csempét le kelljen dobnia a padlójára, az utolsó kör végén így a maximális -14 pontot veszítette, összességében pedig 24-et (én pedig ötöt). Így nyertem 53:49 arányban.
2023-03-18 16:19:41
A padlóra dobásról annyit, hogy az csak akkor rossz, ha nekünk mínusz pontot hoz, de az ellenféltől nem vesz el pontot, vagy lehetőséget. Szóval nem kell félni tőle, sőt, egy nagyon hatékony fegyver, ha okosan élünk vele. A kezdők gyakran azt hiszik, hogy ráérnek a hiányzó csempék elvételével, mert az ellenfél csak padlóra tudná dobni. De, ha azok a csempék egy fontos sort fejeznének be, vagy sok pontot adnának, akkor bizony egy jó játékos elveszi akkor is, ha padlóra kell dobnia. Főleg a végén van ilyen: nekem mínusz 6 pont, ha padlóra dobom, neki plusz 10 pont, ha le tudja rakni. Na, melyiket érdemes választani? Szintén fontos elvenni a csempéket, ha a 4. vagy 5. sort tudná befejezni, és ezzel egy oszlopot építeni. Ha az alsó két sort nem egymás feletti csempékkel kezdte az ellen, akkor valamelyik sor blokkolásával akár véglegesen meggátolhatjuk egy oszlop létrehozásában. Az meg ugye 7 pont. És egy olyan játékban, ahol átlagban 55 ponttal lehet nyerni, az bizony elég sok.
2023-03-18 15:49:51
Korábban (2022.12.01.) már írtam pár szempontot, szerintem mire érdemes figyelni. És itt van két videó, amiben mesterjátékosok beszélnek a stratégiáról:
https://youtu.be/dYRNbHTJAgo
https://youtu.be/bHtYW2xeYi0
Én 600 kétfős játékon vagyok túl (ebből csak 20 volt a szürke oldalon), és most épp megközelítem a szakértő szintet, 484 ELO-pontom van, de ezen a szinten könnyen jönnek akár 100 pontos visszaesések is, ha az ember pár alacsonyabban rangsorolt játékostól kikap. Ezt csak azért írtam, hogy a korábban és most írt szempontjaimnak legyen valami háttere, mennyire eredményesek ezek a szempontok. És persze a szempotok lehetnek jók, de ha adott pillanatban elszámolok vagy benézek valamit máris kész a baj.
A középső 3 oszlop valamelyikében kezdeni a gyűjtést jó, és érdemes egymás alatti csempéket lerakni, ha lehet. De ha nem sikerül, az sem baj. Fontos, hogy amikor csak lehet, mi kezdjük a következő kört. Amikor kezdünk igyekezünk olyan korongról elvenni, aminek a középre tett maradéka nem lesz hasznos az ellenfelünknek. Amikor csak lehet kényszerítsük, legyenek kötelező elvételei, ne válogathasson. Pl. ha egy sorba még egy csempéje hiányzik, és összesen kettő van külön, akkor vagy vegyük el az egyiket, ha az nekünk is hasznos, vagy lökjük egybe a kettőt, ha lehet. Ha mi kezdjük a következő kört bátrabban hagyhatunk töredék sorokat, mint amikor majd az ellenfél kezd. A negyedik és ötödik töredék sor egymás fölötti szinekből legyen. Ha nem, akkor mindenképp fejezzük be az egyiket a következő körben. Figyeljük, melyik csempék mentek ki. A negyedik és ötödik fordulóban fontos tudni, mire számíthatunk, miből jön sok, amit majd el kell tudnunk helyezni, és miből kevés, amivel már nem tudunk sorokat befejezni. A fölső két sort mindig fejezzük be, hogy kezünkben legyen a parti befejezése, és mert persze az ötödik berakott csempe elég sokat ér. És ehhez ne ugyanaz a szín kelljen, mert akkor könnyen lehet, hogy az egyiket nem tudjuk befejezni.
2023-03-17 19:23:42
Olyannyira nem használtuk soha a játékostáblák másik odalát, hogy amikor olvastam amit írtál, először gondolkodnom kellett rajta, hogy mi is van a másik felén... Igaz, talán 20-30 Azul parti lehet mögöttem, döntően 4 fővel, de valahogy nem is volt igényünk arra, hogy a másik felén játszunk.
Egyébként érdekes amit írsz, mert valahogy elsőre nehezebbek, bár szabadabbank tűnik az, hogy eleinte bármit bárhova rakhatok, de azt már végképp nem gondoltam végig soha, hogy ezáltal sokkal könyebb egymás mellé pakolni a csempéket és így több ponthoz juthatunk. Az biztos, hogy ha legközelebb előkerül az Azul, és nem azért mert új embereknek mutatjuk meg, akkor ki fogjuk próbálni a másik oldalt. Tudom, hogy nem feltétlenül ez volt a posztod célja, de most kicsit megmozgatta a fantiáziámat dolog. :)
Egyébként, van arra valami taktikád, tanácsod, hogy az előrerajzolt oldalon melyik helyek betöltésével célszerű kezdeni? Tudom, minden játék más és függ attól milyen csempék jöttek fel, de alapvetően törekedni szoktam arra, hogy a "középső" 9 hely valamelyikét kezdjem el kiépíteni, mert akkor több lehetőség van, hogy mellé tudok majd építeni, mintha valamelyik szélső sor vagy oszlop csempéivel kezdeném el. Azt ez néha bejön és sikerül egész szépen egymás mellé építkezni, néha nem. :) Ehhez hozzátartozik, hogy 2 fővel szinte csak itthon játszottunk és bizonyos szempontból "rosszul", mert alapvetően hagyni szoktuk egymást építkezni. Elsősorban a saját pontszám maximalizásálásra szoktam koncentrálni, és nem arra, hogy a feleségemnek kevesebb pontja legyen mint nekem. :) Nem is merném! :D Persze, az azért fontos cél szokott lenni, hogy ne nagyon kelljen a padlóra dobnom csempéket, de direkt azért nem szoktam vele padlóra dobatni.
2023-03-17 15:47:46
Van az Azul táblájának a másik oldala, a szürke oldal. Erre szokták azt mondani, hogy a haladóbb játékosoknak való, ez a "gémerebb" oldal. Nos, ez egyáltalán nem igaz. Csupán annyi igaz belőle, hogy nekünk kell figyelni, ne blokkoljuk el egy-egy csempe lerakását. Ne kerüljenek egymás alá az azonos színek, ami miatt nem lehet lerakni a csempét és el kell dobni. De ez csak a negyedik ötödik oszlopba rakáskor jön elő, addig elég automatikusan rakhatjuk az első csempéket minden sorban a középső oszlopba, utána meg jobbról, balról mellé a következőket. Szinte mindig lesz legalább egy oszlop, nem nagyon lehet akadályozni, és a mellépakolás miatt a pontszámok is magasabbak 15-20 ponttal. Szóval, ha a lepakolásnál kicsit figyelünk a színekre, akkor ez az egyszerűbb, több pontot adó változat.
2023-01-31 15:32:41
Akár igazad is lehet. Kérdés, kinek mitől absztrakt az absztrakt, de ez talán egy külön topikot érdemelne. Az biztos, hogy a nincs témája az nem jó meghatározás. Nekem azért ez nem egy vagy igen, vagy nem dolog. Az absztraktságnak is vannak fokozatai. De nagy a káosz még a BGG-n is, mert aligha lehet olyan definíció, ami szerint a Cascadia absztrakt, a Kingdomino meg nem.
A cukrászoktól ezúton kérek elnézést, nem állt szándékomban kétségbe vonni műveik absztraktságát.
2023-01-31 15:19:27
Pont ugyanolyan absztrakt az összes többi is, nem erőltetném így azokat sem.
2023-01-31 15:19:04
Na tessék, most meg egy cukrászt haragítottál magadra.
2023-01-31 13:29:14
A többi kiadás leginkább arról szól, hogy az absztrakt Azult eurósítsa, azaz, akiket az absztrakt riaszt, azoknak adjon több lehetőséget, több pontozási módot, az absztrakt szigorúságát enyhítse, hogy kevésbé tudja a másik játékos befolyásolni a játékukat. Kérdés kinek melyik tetszik. Nekem az absztrakt a kedvencem, az eurókat csak kivételes esetekben szeretem. De, ha a férjed pont az eurókat kedveli, akkor neki lehet, hogy a folytatások jobban bejönnek. A csokoládés Azul extra képességű korongjait az alap Azullal is simán ki lehet próbálni. Egyszerűen teszel rá vagy mellé egy cédulát, hogy mit tud az a korong.
2023-01-31 12:21:00
Az absztrakt jatekokat kifejezetten nem kedvelo ferjemtol kaptam, mondvan hogy nekem tetszwne o meg majd ‘elviseli’. Nem lett a kedvence,de az absztraktok kozul meg mindig ezzel jatszik a legszivesebben es elso jatek utan azt mondta sajat magat is meglepi,de ez tetszik neki. Ettol fuggetlenul nyerni nem igazan tud benne, nem annyira tud kapcsolodni a jatekhoz.
A tobbi Azul kiadas nincs meg nekunk,de nagyon kivancsi vagyok mennyit tud adni hozza es mennyivel masabb barmelyik masik kiadas. Annyira azert nem tetszett meg a ferjemnek,hogy azokat is megvegye nekem szulinapra,de egy Board Game Cafe vagy valami szerintem lesz egyszer,mert erdekel.
2023-01-28 12:43:35
Nagyon szeretjük ezt a játékot. Sokszor elővesszük, de nem tudjuk megunni. Gyorsan lejátszható, szép is, jó ránézni az asztalképre és egy fárasztó nap után is szívesen játszik vele az ember.
2023-01-01 23:05:49
Talán a múlkori végigjátszós videó miatt, de bedobott a jutub még pár végigjátszást, köztük Zoliékét is, amit régen már láttam, csak akkor még nem azuloztam. Mindegyik videóban nagyon rosszul játszottak! Persze ezek még korai videók, kevés játék után készültek, hiszen a játék bemutatása a céljuk. De nem szerencsés, hogy akik megnézik ezeket, azok egy teljesen hibás játékmódot látnak, olyat, ahogyan nem kéne játszani, és ami nem eredményes, ha az ellenfél jól játszik.
Ma már feltehetőleg az ezeket a videókat készítő játékosok se így játszanak, de új, jobb játékot mutató nem kerül föl, ezek meg fönt maradnak, évikeg tévútra vezetve a kezdő játékosokat.
2022-12-16 14:13:57
Na, mit találtam? Master Shows How to Win in AZUL
Ilyeneket szívesen nézek még az általam nem játszott játékokról is, mert érdekes ahogy magyarázza a rutinos játékos, mit, miért csinál, hogyan gondolkodik, mire figyel. Azért itt Alexey hibázik is, meg is lepődik párszor, de észreveszi, és el is mondja, mit nem vett észre. A srác amúgy a BGA Carcassonne és Azul rangsorában is 16. épp most.
Érdekesség, hogy játszottam vele kétszer is Azult, és egyszer meg is vertem! Akkor épp 7. volt a rangsorban és picivel 800 ELO-pont fölött volt, én löktem alá, és azóta se tudott visszamenni. De így is a 700-as mester szint fölött van. Én meg akkor kaptam egy mestergyilkos plecsnit.
Ilyen videókat szívesen néznék a magyar játékmesterektől is, ha van olyan játék, amit sokszor játszottak, és jók benne. Mert a pár lejátszás utáni bemutatókban és végigjátszásokban bizony vannak rossz tanácsok is. Azul esetében pl.: vigyázz, hogy a körök végén ne legyen töredék sorod; már az első körökben is igyekezz egymás alatti csempéket begyűjteni; vigyázz, hogy ne kelljen padlóra dobnod. Ezek amúgy mind igazak, csak vannak fontosabb szempontok is, amiket nem mondanak el, gondolom nem irigységből, hanem mert ők sem ismerik.
2022-12-03 10:07:41
Ja, és még valami. Vegyük észre, hogy az ellenfelem viszont kikényszeríthette volna a 7. kört! Ehhez összesen 1 sárga csempét kellett volna elvennie, a nem sokat érő piros alsó sora betöltése helyett, amivel ráért volna később foglalkozni. És mivel csak 2-2 kék és sárga csempe jött föl ebben a körben, a következő körben mindkettőből 4-6 darab volt várható, és ezek a színek neki kedveztek volna. Viszont a 7. kört már én kezdtem volna. Érdekes menet lett volna, kár, hogy nem lépte meg.
2022-12-02 16:34:34
Az előző posztban írtam a 6. forduló kikényszerítéséről, és épp most játszottam egy ilyen játékot, ami más szempontból is elég érdekes. Ráadásul a mázlimnak köszönhetően meg is nyertem 😃
A játék elég változatosan indult, de aztán elhúzott az ellenfelem. A körök végén 4/0, 8/12, 3/15 majd 14/32 volt az állás. Az 5. kört én kezdhettem, és akkor így néztek ki a táblák.
Elvettem a kék csempét, megakadályozva ezzel, hogy befejezze a játékot, amit simán nyert volna, annak ellenére is, hogy oszlopja nem volt. Az ötödik kör végére 21/27 lett az állás, és a hatodik kört az ellenfelem kezdte, ezt a csempekiosztást kapva. Előtte minden csempe visszakerült a zsákba, ezért bármi kijöhetett kínálatnak, és hát nem neki volt szerencséje. Felhúztunk 1-1 kéket, majd ő megtöltötte az alsó sorát, én meg a két felső soromat, és ebben az állásban következett volna, amikor feladta. (Nem szeretem a feladást, érdekes lett volna a végerdményt megszámolni, de mindegy, így döntött, és veszteni, tényleg vesztett.)
Tanulságok:
Ha vezetünk, akkor igyekezzünk az 5. körben befejezni a játékot, mert a hatodikban bármi megeshet. Ezért az 5. körben elsőnek választani tényleg nagyon fontos, különösen, ha csak egy sort tudunk befejezni, vagy csak egy színnel .
Ha egy színt teljesen kihagytunk addig, és ezért mindenhez ugyanaz a szín kell, akkor nagyon sebezhetőek leszünk. Jelen esetben az ellenfelemnek mind az első két sor befejezéséhez, mind a három(!) lehetséges oszlopa befejezéséhez kék csempe kellett. Plusz kellemetlenség, hogy ha egy szín nekünk nagyon nincs, akkor az ellenfélnek meg nagyon van, tehát könnyen megszerezheti a 10 pontot, ahogy ebben a játszmában nekem is sikerült.
És mivel a 3. sorát is blokkolta a kék színnel, ezért a hatodik körben a fala 10 üres csempehelyéből összesen csak háromra tudott pakolni, csak a 4. és az 5. sorba tudott pirosat vagy sárgát lerakni. Így aztán még fájdalmas padlóra dobások is vártak rá, ezért feladta. Nekem minden színből volt lerakási lehetőségem.
2022-12-02 08:39:23
Nos, nekem szerencsém volt. Egy barátomnak meg volt a játék, ezért már korábban sikerült vele játszani. Mi általában mindig 4 -en játszunk. Nagyon jó játék. Az egyik társunk folyton mások tábláját nézi, hogy miként tudd úgy nyerni, hogy közben másnak keresztbe tesz. Ez így vicces szitukat okoz. Rengeteget játszunk vele, így bár, akár mikor eltudnám kérni, úgy döntöttem az én polcomon is ott a helye.
2022-12-01 17:35:44
Ha jól emlékszem, említetted már korábban, hogy több teret lehetne engedni a fórumban az ilyen (know how, nyerő stratégia, stb.) jellegű tippeknek, beszélgetéseknek: ezt teljesen osztom, szívesen olvasnék még hasonlókat tőled is, a többiektől is.
Azul kapcsán én pl. igyekszem elsőként elvenni a központi piacról, az 1-es számú csempében sokkal inkább látom a következő körre vonatkozó előnyt, mint a mínusz pontban megmutatkozó hátrányt.
2022-12-01 16:21:32
És akkor egy kis csempelerakási taktika, de előtte egy fontos figyelmeztetés. Lényegében csak kétfős partikat játszom, eddig 275-öt a BGA-n, különböző ellenfelekkel, nálam rutinosabbakkal és kevésbé rutinosakkal is. De még biztos nem vagyok olyan szinten, hogy taníthatnám a játék know how-ját. Tehát ezek inkább csak amolyan "én hogy játszom, mire figyelek" infók, és messze nem biztos, hogy ez az üdvözítő.
Láttuk a számoknál, hogy az utolsó kör nagyon fontos, a pontok felét ez után a kör után, és a végső pontozással kapjuk. Az első 2-3 sor általában eléggé tele van, ezért az ide berakott csempék sok (5-6-7) pontot érnek. És mivel általában már csak egy szín illeszthető be, ezt a színt a kört kezdő játékos el tudja vinni magának, vagy épp az ellenfele elől. Ezzel esetleg a 6. kört is előidézhetjük, de azt csak akkor érdemes, ha 5 kör után vesztésre állunk. A 6. körben már nem tudjuk mi jön, újra minden csempe bekerül a zsákban, lehet szerencsénk, de pechünk is.
Ahogy szűkülnek a lerakási lehetőségek, egyre könnyebben összejöhet a központi piacon egy 4-5-6 csempés szín, amit aztán le tudunk tenni az 5. (esetleg a 4.) sorba, így megépítve magunknak egy oszlopot. De, ha ez egy olyan szín ami mellett és fölött nincs csempénk, akkor jobban járunk, ha az ellenféllel dobatjuk padlóra.
A töredék sorok azért veszélyesek, mert ha több is van, akkor lerakási helyet vesznek el, és könnyen padlóra dobás lehet a vége. De a legnagyobb baj, ha a töredék sor a 4. és az 5. sorban nem egymás fölötti csempékből van. Akkor ugyanis bármelyik felrakását megakadályozva vesztünk egy kört az oszlop kirakásában. Ne becsüljük le az ellenfél "gonoszságát" és a véletlen szerepét se. Egy sor, amiből 3 csempe hiányzik könnyen kaphat olyan következő kiosztást, amivel nem fejezhető be. Ha az alatta és fölötte levő csempénk megvan, vagy abban a töredék sorban is olyan van, akkor max egy körrel később lesz oszlopunk, de ha nem egymás fölöttiek, akkor lehet hogy egyáltalán nem tudunk majd oszlopot csinálni.
2022-11-28 20:29:49
Érdekes kaland vette kezdetét számomra az Azullal.
Pár hete próbáltam ki BGA-n amikor is jó eséllyel elindult a polcom felé is, bár még nem szántam rá magam ténylegesen. A játék valóban zseniális és igen csak magas szintű odafigyelést és "pálya" áttekintést kér annak érdekében, hogy valóban sikeres lehessen az ember. Úgy érzem nekem még milliónyit kell játszanom, hogy legyen esélyem igazán jónak lenni mert jelenlegi eredményeim bizony meglehetősen vegyes vágottak. Ha összevetem ezt a játék nehézséget azzal, hogy milyen könnyen megtanulható akkor -bár biztosan vannak hasonlóak, amelyek még az újrajátszhatóságot is biztosítják azt hiszem igazán egyedi alkotás. A játék gyors és pörgős de szerintem azért benne van az AP lehetősége mert a játékmenet egy része kimatekozható főleg 2 fős játék esetén. Igazából talán ott némiképp a legérdekesebb talán maga a játék mert 1-1 emberre könnyebb odafigyelni mint sokra és így könnyebben kialakulhat az adok kapok és a könyöklős játék.
3 főnél azt mondom, hogy talán még követhető de 4 fővel már kész horror mindent lekövetni és szerintem lehetetlen előre tervezni főleg, ha a játék tényleg gyorsan pörög mert mire áttekintenéd a pályát szinte máris te vagy a soron. Jó kérdés, hogy BGA-n vagy az asztalnál könnyebb átlátni a másik játékosok műveit szerintem mindkettő meglehetősen nehéz. Azt pedig kiszámolni 1 percen belül, hogy 2-3 játékos után mi marad és az neked hova jó szinte esélytelen.
Rengeteg a lehetőség a játékban és tény, hogy valamennyi fővel jól működik és mást reprezentál - legalábbis számomra kisebb létszámmal vérengzősebb nagyobb létszámmal meg inkább sodróan lightosabb.
Az biztos, hogy ha egyszer a polcra kerül ezt még a mamának is megmutatom. Szerintem fogja díjazni is és érteni is szóval kiváló bevezető lehet neki nekem meg bővíti a játékosszámot és persze a célt is eléri, családi szórakozás.
Én mindenképp ajánlom a játék kipróbálását, aki esetleg kétkedő annak még mindig ott az ingyenes BGA lehetőség.
Azul: Joker Tiles társasjáték Kiegészítő 7000 Ft-tól! - 1 felhasználó árulja ezt a játékot!
Önállóan játszható folytatása az Azul alapjátéknak, összerakni nem lehet a kettőt. I. Mánuel király az evorai kastély felújíttatása után a sintrai királyi palotát kívánta tökéletesíttetni. Összehívatta hát Portugália legnevesebb üvegmíveseit, hogy alkotásaikkal ékesítsék udvarháza folyosóit. Te is egy vagy ezen mesteremberek közül, és pontosan tudod, hogy...
Azul: Sintra üvegcsodái társasjáték 14146 Ft-tól! - 46 üzlet árulja ezt a játékot!
The Deutscher Spielepreis 2018 Goodie Box is a product to support the Deutscher Spielepreis, the second biggest German board game prize, for which thousands of players vote each year between May and July for their favorite game. This box contains small expansions for some of the top ten games of the Deutscher Spielepreis 2018: Azul, Rajas of the Ganges...
2 Special Factory Displays and 5 Double score markers, contained in "Deutscher Spielepreis 2018 Goodie Box". The Deutscher Spielepreis 2018 Goodie Box is a product to support the Deutscher Spielepreis, the second biggest German board game prize, for which thousands of players vote each year between May and July for their favorite game. 2 Special Factory...
A XVI. század hajnalán I. Mánuel király felbérelte Portugália legkiválóbb építészeit, hogy grandiózus palotákkal gazdagítsák birodalmát. Az evorai és a sintrai kastély felépítése után egy emlékhelyet kívánt építtetni az udvarába. Egy királyi pavilont, ahol kellő pompával tiszteleghet családja leghíresebb tagjai előtt. Ezt a megbízást a legragyogóbb...
Azul: A királyi pavilon társasjáték 13990 Ft-tól! - 1 felhasználó és 48 üzlet árulja ezt a játékot!
Az Azul - Kristálymozaik kiegészítő praktikus játékostábla-borítással növeli a játékosok kényelmét, ezzel erősítve a sokszorosan díjazott és elismert Azul-játékélményt. Ráadásul a dobozban található további kétoldalas új játéktáblaszett még a legelhivatottabb játékosok számára is friss és lebilincselő kihívást fog nyújtani. Játékosok száma: 2-4 fő...
Azul: Kristálymozaik társasjáték Kiegészítő 4693 Ft-tól! - 40 üzlet árulja ezt a játékot!
Készítsd el a tökéletes kertet Aragóniai Mária királyné számára. I. Mánuel király Portugália legjobb kertészeit bízta meg azzal, hogy megépítsék a valaha volt legkülönlegesebb kertet a felesége, Aragóniai Mária királyné számára. Az Azul: A királyné kertje játékban a játékosok azt a megbízatást kapják, hogy csodaszép növények, fák és díszítőelemek...
Azul: A királyné kertje társasjáték 16077 Ft-tól! - 15 üzlet árulja ezt a játékot!
Melyikőtök rak ki csodásabb csokimozaikot? Az első, év játéka díjas Azul legújabb, újra gondolt változatában a lényeg nem változott: a játékosok felváltva vesznek el színes csempéket a manufaktúra korongokról, és helyezik le azokat a saját játéktáblájukra. A forduló későbbi szakaszában így pontok szerezhetők az alapján, hogy hogyan lettek a csempék...
Azul: Csokoládéműhely társasjáték 16490 Ft-tól! - 1 felhasználó és 16 üzlet árulja ezt a játékot!
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Azul társasjátékhoz