- Ismertető
- 2024.09.20. 18:08:00
Pixelino - Tetriszmókus és egyéb állatságok
Elefánt, tacskó, flamingó, orrszarvú, bárány, hóbagoly, lajhár, kenguru… csak hogy párat említsek azok közül az állatok közül, melyek mind rád várnak földkörüli utazásod során. Vedd hát elő a kockásfüzetedet és kezdheted a jegyzetelést, vagyis az ikszelgetést!
Előkészület
A játék elején a játékosszám függvényében eltávolítunk néhány kártyát az állatpakliból. Majd minden játékos kap négy állatlapot, amiből hármat választ magának. Ezeket magunk elé helyezzük, valamint kapunk egy pontozólapot és egy filctollat is. A maradék paklit megkeverjük, három lapot felcsapunk a kínálatba, a Vége kártyát pedig a pakli legaljára tesszük. A firkapaklit megkeverjük, majd az alátétlap mellé helyezzük, képpel felfelé. Ezzel kezdetét veheti a firkálgatás!
Játékmenet
A Pixelinoban mindenki szimultán ikszelget, az éppen felcsapott firkakártya alapján. Érdekesség, hogy az írogatások nem külön lapra történnek, hanem magát a letörölhető állatlapkákat töltjük ki ikszekkel. Az állatok hét különböző élőhelyről származnak, és különbözik a gyakoriságuk a pakliban. Így például sivatagi élőhelyről nyolc állat, míg hegyvidékiből mindössze négy szerepel a játékban. A pontértékük is változó, egy csibe lap kitöltéséért három pontot kapunk, míg egy dromedár teljesítése esetén hét pontnak örülhetünk.
A firkakártyán látható tetrisz alakzatokból kiválasztjuk a felső vagy alsó részen lévő(ke)t és ezeket kell a saját állatkártyáinkra behúzni. Ha két alakzatot tartalmazó részt választottunk, akkor kötelező mindkettőt berajzolni. Mivel mindig látjuk a következő firkakártyát is, így lehet előre tervezni és az aktuális körben eszerint választani alakzato(ka)t. Bármelyik állatkártyára írhatunk, de mindig csak üres helyre szabad. Forgatni és tükrözni, valamint passzolni megengedett. Ezen felül bármikor használhatjuk a pontozókártyán található hét extra lehetőséget. Ezek nagyon hasznosak lehetnek, ha csak egy-egy négyzet marad szabadon valamely állatunkon, viszont használatuk győzelmi pont beáldozásával jár. Minden pontozólap alján található plusz egy egyedi alakzat is, ezt is egyszer használhatjuk fel a játék során.
Ha teljesen kitöltünk egy állatkártyát, akkor ezt félretesszük, majd a játék végén megkapjuk a rajta látható pontot. A helyére választhatunk egy újat az aktuális kínálatból, vagy látatlanban húzunk egyet a húzópakliból. Végül pedig, ha szükséges, akkor a kínálatot is feltöltjük, hogy ismét három kártyás legyen.
Így megy a játék mindaddig, míg az utolsó lap, azaz a Vége kártya kikerül az asztalra. Ekkor lejátsszuk az aktuális kört, plusz egy ráadást. A befejezett állatkártyákon látható számok lesznek a győzelmi pontok. Plusz 1-1 pontot kapunk minden kártyapárért, vagyis az azonos tájegységről származó állatokért. Ezekhez hozzáadunk 1-2-3 pontot aszerint, hogy a még be nem fejezett állatkártyánk közül mennyi van legalább félig kitöltve. Megnézzük, hogy a fel nem használt extra lehetőségek után mennyi pont üti a markunkat. Haladó játékmódban pedig megvizsgáljuk a trófea és bónuszpontok alapján járó jutalmakat is. A pontozólap segítségével összeszámoljuk ki milyen eredményt ért el, és a legtöbb ponttal rendelkező játékos lesz az ikszelgetés királya, a Pixelino győztese.
Ez a kis színes doboz többfajta játékmódot tartogat magában, így tapasztaltabb körben nyugodtan kezdhetünk ezekkel. A Bónuszpontos kiegészítő esetén mindig az állatok egyik részét kell először kitölteni, ahhoz hogy extra pontokat húzhassunk be. Ilyen jellegű lapokból csak pár került a pakliba és rajtuk szaggatott vonallal határolták el a területet. A Trófea kártyás kiegészítőben nyílt vagy titkos céloknak próbálunk megfelelni. Díjazzuk azt, aki például a legtöbb madarat gyűjti össze, vagy akinek a legtöbb helyszínről szerzett lapokat. Összesen 11 trófea kártya van, melyből 3 kerül be a játékba. Mindemelett szóló módban is kipróbálhatjuk magunkat, valamint kapunk javaslatot arra is, ha kisebb gyerekekkel ülünk le játszani.
Vélemény
Mindig érdeklődéssel figyelem a magyar társasjáték tervezők munkásságát és kíváncsian várom, hogy kipróbálhassam a játékaikat. Az egyik kedvenc mechanizmusom a flip&write, roll&write, szóval bármi, amiben firkálgatni, rajzolni kell papírra, vagy táblára és rajtam múlik, hogy ezeket az általában tetrisz alakzatokat miképpen vázolom fel a lehető legtöbb győzelmi pont reményében. Egyik kedvencem a kategóriában a Kartográfusok. Így azonnal tudtam, hogy Gáspár Merse Előd első játékát, a Pixelinot be kell szereznem. A grafika nagyon barátságos, a színek tökéletes összhangban vannak, nagyon jó érzés az asztalon lévő kártyákra pillantani. Ezeket a jópofa állatokat Szert-Szabó Dorottyának köszönhetjük. Dicséretes, hogy milyen ötletesen oldották meg azt, hogy minden állathoz kitaláltak egy rá hasonlító tetriszes alakzatot.
A játék során bőven van döntési lehetőségünk: a firkakártyákon mindig két opcióból választhatunk, az állatlapok esetén pedig mindig három lesz előttünk, amikre viszonylag kötetlenül, pár apróbb szabály betartásával tehetjük az ikszeket. Segíti a döntést az, hogy a következő kör firkakártyáját mindig látjuk, így tudunk vele tervezni. A lejátszandó körök száma játékosszám függő, de mindig fix, a Vége kártya mindig az utolsó lap, nem keverjük a pakliba. Így már lehet előre látni, hogy a lapok fogyásával hamarosan végetér a játszma. A játékélmény nekem kicsit szoliter volt, nem éreztem azt, hogy a többiekkel játszom, inkább azt, hogy magamban elvagyok. Habár ez sok hasonló játékra jellemző ebben a műfajban, így nem is mondanám negatívumnak, inkább csak sajátosságnak. A már említett Kartográfusokban megvan az a kis plusz, hogy egymás térképébe is belekontárkodunk, de talán a 8 éves kortól ajánlott Pixelinoban nem is lenne ildomos ilyen gonoszkodós elemnek szerepelnie. Az alakzatok illesztgetése nagyon jól fejleszti a logikai, matematikai készségeket és a térlátást is. Ezáltal játékos formában gyakorolhatunk a gyerekekkel, miközben gyönyörű kártyákkal játszunk és felhőtlenül szórakozunk.
Összességében egy békés, állatvilág felfedező túra a Pixelino. Sokszínű, mind a látványvilágában, mind a játékvariánsokban, így idilli fél órát kínál a tetriszes, írogatós játékok kedvelőinek.
A(z) Pixelino társasjátékot a Pagony webbolt biztosította számunkra!
Keresd fel a boltot és tekintsd meg a teljes kínálatot!
BOLT FELKERESÉSE
Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!
Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!
Sajtra szállás – Rágcsanauták és guberálás a szeméttelepen
Ismertető | 2024.11.08. 13:00:00Irányítsd patkánycsapatodat, guberálj a szeméttelepen, építs űrhajóalkatrészeket, és képezz ki rágcsanautákat!
Bájos árnyak - Legyél Te a leghatalmasabb árnyékmester!
Ismertető | 2024.11.02. 15:00:00Idézz magad mellé egy társat, öltsd fel árnyalakodat, gyűjts erőforrásokat, tanulj erősebbnél erősebb varázslatokat, és üsd ki ellenfeleidet!
Népszerű
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
2024.11.17. 13:25:00 / Ismertető, BemutatóMűgyűjtők társasága
2024.11.13. 15:59:00 / Ismertető, BemutatóA Mars terraformálása: Kockajáték - Zsebterraformálás
2024.11.10. 13:00:00 / Ismertető, BemutatóEbben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]
2024.11.21. 14:00:00 / Kedvcsináló, novemberHallatlan - Bujkáló surströmming
2024.10.25. 20:10:00 / Ismertető, Bemutató
Friss
1% - A csekély esélyek játéka
2024.11.22. 14:00:00 / Ismertető, BemutatóTudtad, hogy a macskák az életük 66%-át alvással töltik? És azt, hogy hüvelykujj hiányában teljesen alkalmatlanok arra, hogy 1%-ot játsszanak? Nos, ez nem lényeges a játék szempontjából, de az esélyeknek nagy jelentőségük lesz.
Ebben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]
2024.11.21. 14:00:00 / Kedvcsináló, novemberA Hajdanvölgy mítosza hosszú idő óta a legjobb társasjáték, ami nálunk járt.
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
2024.11.17. 13:25:00 / Ismertető, BemutatóA Tábortűz egy igazi könnyed filler, a pár perces játékidejével és a 6 éves alsó korhatárával kicsiknek és nagyoknak egyaránt izgalmas perceket szerez.
Műgyűjtők társasága
2024.11.13. 15:59:00 / Ismertető, BemutatóA Műgyűjtők társaságában egy-egy festménykedvelő arisztokratát alakítunk, akik az irdatlan sok pénzüket festményekre költik.
Kommentek
pnehandi87
2024-09-27 08:32:42
Mindig kedveltem a tetrist, sokat játszottam videó játékon is, így nagyon szeretem az ehhez hasonló társasjátékokat. A cikk írója által említett Kartográfusok nekem is az egyik kedvencem, sokat előkerül. Valószínűleg a Pixelino is elnyerné a tetszésemet, szívesen kipróbálnám, szépen kidolgozott játék, kellemes a színvilág, hangulatos asztalképet mutat az állatokkal. Külön előnye, hogy többféle játékmód, nehézségi szint variálására van lehetőség, így kisgyerekkel is játszható, de felnőttek a bonyolultabb, kihívásokat rejtő játékmóddal is próbálkozhatnak. Összességében szerintem ez egy nagyon klassz játék!
BorzAlom
2024-09-24 09:34:49
Gyerekként biztos oda-vissza lettem volna, ha kapok egy ilyen játékot, mert minden adott benne: a grafika, az állatok, a feladványok külön-külön és együtt is jól működnek, tutira beszippantott volna akkoriban. Valószínűleg most felnőttként is jól érezném magam vele, szívesen kipróbálnám.