
- Ismertető
- 2024. feb 29. 13:00
Nomád - A szent hely nyomában
A Nomádok történetéből ismert szent hely holléte mára feledésbe merült, de a legendák szerint, az azt megtaláló törzs számára bőséget és oltalmat nyújt. Így hát a klán előre küldi legrátermettebb tagjait, hogy megkeressék a szent helyet és biztonságban odavezessék népüket.
Pierrot 2023-ban megjelent Nomád című társasjátékában egy vadászó törzs vándorlását vezetjük végig, ahol a bebarangolt tájat mi magunk építjük fel. Erdőkön, hegyeken és sivatagokon át tart utunk, melynek végén elérhetjük a „régi szent helyet”, a romtemplom mezejét.
“Meddig a szem ellát puszta földön, égen…”
A játék 12 fordulón át tart. Minden forduló elején az imádkozás során letesszük a sámándomb egyik lépcsőfokára az áldozati kosarunkat. Ezzel kiválasztjuk, hogy a körünkben mennyi lapkát veszünk fel és hány akciót hajtunk végre. Továbbá ez alapján állítjuk be az új játékos sorrendet is.
Kétféle lapkát találunk a játékban: terület lapkákat, melyből felépítjük a térképet, továbbá állatlapkákat (prédákat és ragadozókat), amiket a térkép meghatározott mezőire helyezünk, majd levadászunk.

A felfedezés fázisban a felcsapott lapkák közül sorrendben elveszünk annyit, amennyit az imádkozás során kijelöltünk, de a lapkákat majd csak az akciófázisban tehetjük le.
Az akciófázis lesz a játék gerince. Háromféle akció közül választhatunk: terület lapka lehelyezése, vadász mozgatása és a sátortábor költöztetése.
Öt tereptípust különböztetünk meg: tó, erdő, sivatag, hegy, és a rét. Ezeket klasszikus módon, vagyis a tereptípusokhoz illeszkedve, oldalszomszédosan kell letenni a táblára. A szélein lehetnek zöld, narancs, és rózsaszín félkörök, ha ezeket sikerül megfelelően egymáshoz illeszteni (nem kötelező), akkor megkapjuk az érte járó bónuszt: húzhatunk egy préda vagy ragadozó állatot, vagy a tábortábla egyik mezőjére letehetünk egy fehér korongot, hogy használjunk egy bónusz akciót. A tereplapkák közepén látjuk a lapkára helyezhető állatok ikonját. Ha van egy megfelelő állatunk, azt rögtön letehetjük.

A vadászok a térképen mozognak és egy céljuk van, a vadászat és ezzel együtt a terület megtisztítása. Amikor olyan mezőre lépnek, ahol préda állat van, akkor azt rögtön levadásszák, a zsákmányt pedig képpel lefordítva a helyén hagyjuk. A ragadozókkal kicsit nehezebb a dolguk, ezeket ugyanis csak a tábor segítségével lehet elejteni. Így a ragadozóval oldalszomszédos mezőn kell állnia a jurtának, hogy elejthessék.
Utolsó akciólehetőségként költöztethetjük a sátortábort. Ehhez le kell venni a térképről egy már elejtett állatot és a táblánk egyik neki fenntartott helyére kell tenni. Ekkor egy mezőnyit költözik a sátor. Sőt, ha mind a három mezőt letakarjuk akkor egy újabb vadász indul útnak a táborból.
A 12. forduló végén pontokat számolunk. Pontok járnak a térképen maradt, levadászott állatokért, a ragadozók három pontot érnek, a prédák pedig egyet (ezért eléggé meg kell fontolni, hogy melyiket áldozzuk be a sátor mozgatásakor). Pontot kapunk a tábor helyzetéért. Ha sikerült eljuttatni a templomromig, akkor 16 pont ütheti a markunkat. Továbbá pontot érnek az összefüggő, egyforma tereptípusok. Mínusz pontokat kapunk a felfedezetlen, vagyis üresen maradt mezőkért a térképünkön. A játék végén aki a legtöbb pontot gyűjtötte, győz.
“Egy, csak egy legény van talpon a vidéken…”

A Nomád tematikailag egészen rendben van. Szépen átadja a vándorlás élményét, jópofa, hogy egy állatlapka „elfogyasztásával” tudjuk költöztetni a sátrat, mint ahogy a vadászat is ügyesen ki lett találva. Viszont érdekes, hogy az elejtett, de táblán hagyott „tetemekért” jár győzelmi pont, nem pedig a begyűjtöttekért. Értjük, hogy technikailag ez volt a jó döntés, de valahogy ez tematikailag elég esetlen megoldásnak tűnik.
Összességében nem nehéz játék, a szabályrendszere egyszerű, a játékmenet elég jutalmazó, nincs benne negatív interakció és a szerencsefaktor is nagyon alacsony. A nehézséget inkább a térkép építése okozza, könnyű belefutni olyan helyzetbe, amikor az adott pontra nem lesz a pakliban megfelelő lapka. Ilyen esetekre van kitalálva a lapka cseréje vagy eltávolítása bónuszakció, amivel utólag tudjuk megoldani a térképünk zsákutcáit.
Mert vannak bizony olyan terep kombinációk, amik nem találhatók meg a játékban. Például nincs víz-sivatag, vagy hegy-erdő, hegy-rét lapka, ezzel már jó az első játék előtt tisztában lenni, mert eléggé eltörheti a játékélményt, ha ezzel menet közben szembesülünk.

A megvalósítás terén vannak a legnagyobb érdekességek. Egyrészt a borító, és az állatlapkák nagyon szépek és élettelik lettek, a műanyag figurák gyönyörűen kidolgozottak, bár kevés a funkciójuk. Viszont a lapkákhoz és a többi alkatrészhez választott színek elég különösek. A figurák színei annyira rikítóak, hogy teljesen elütnek a világtól. A lapkákon az azonos tereptípusok is sokszor más-más árnyalatot kaptak, a klasszikus terepszínek pedig annyira hasonlítanak, hogy játék közben (főleg sárgás fénynél) nem egyértelmű, hogy az adott lapka milyen tereptípust ábrázol, mint ahogy az sem, hogy egy-egy terep a lapkán belül pontosan meddig tart. Így a lapkák lerakásánál és a játék végi elszámolásnál is sokszor okoz fejtörést, hogy mi hova tartozik. Színtévesztők számára esélytelen a játék, nincs semmi jelölés, ami megkönnyítené a dolgukat. És ott vannak a kis fehér fa korongok, amiket a bónuszok letakarására használhatunk (mi csak “kalcium tablettáknak” hívjuk őket). Funkcionálisak, de azért valami okosabb színhasználat célszerűbb lett volna.
A játékosok közötti interakció kimerül abban, hogy a sámándombon ki hoz nagyobb áldozatot, ezzel befolyásolva a játékossorrendet és az egymás elől elvihető lapkák számát. Ez az interakció egyébként teljesen közvetett, sosem azért tettük a kosarunkat az adott szintre, mert azzal a másik játékost befolyásolni akartuk, hanem mert számunkra az volt a legjobb döntés. A játék további része viszont már a saját táblánkon, szimultán zajlik, itt már semmilyen hatással nem leszünk egymásra, lényegében az ellenfeleink táblájára rá sem kell pillantani.
Ennek következtében két fővel lesz a leggördülékenyebb és legkiszámíthatóbb a játék, viszont mivel az akciófázis már teljesen szimultán, négyen sem lesz jelentősebb a játékidő, mint ketten. Két fővel lejátszható 60 perc alatt, négyen 80-90 perc. Igazából egy szólómód is elfért volna a szabályban, és biztosan remekül működött volna.

Letelepedés és összegzés
A Nomád játéktechnikailag és működését tekintve nagyon jól összerakott játék. Ha a grafikai és fizikai megjelenése kicsivel több odafigyelést kapott volna nem csak simán jó, de akár nagyon jó játék lehetne. Olyan, mintha nem tesztelték volna ki eléggé. És tényleg itt nem a játékmenettel van baj, hanem a megvalósításával, főképp a színhasználatával. Ami minket illet, még elbírtunk volna némi interakciót, de ez inkább ízlés kérdése, és a mai trendekben ez egyáltalán nem hátrány.
Elsősorban haladó családi játékként ajánljuk, amit tíz éves gyerekekkel már simán lehet játszani. És persze olyanok számára is ideális lehet, akik egy jópofa felfedező-vadászó játékot keresnek, melyben szépek a minik, és nem a szerencsén múlik, hogy ki gyűjt be több pontot.
A(z) Nomad társasjátékot a Piatnik biztosította számunkra!
Keresd fel a boltot és tekintsd meg a játék adatlapját!
MEGNÉZEM A JÁTÉKOT
Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!
Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!
A vadon urai - Párbajra fel!
Ismertető | 2025. márc 21.Állj a Kavics, a Csepp, a Gally vagy a Levél rend élére, idézz meg harcosokat, szerezz meg különleges képességeket, és legyél Te a vadon ura az egy-egy vagy kettő-kettő elleni párbajban!
Rallyman GT – Sebességmámor…
Ismertető | 2025. márc 13.Padlógáz! Válaszd meg a helyes sebességet, vágj be az ellenfeleid elé, és szerezd meg a győzelmet ebben a taktikus versenyjátékban!
Népszerű
Menekülés a vulkánszigetről – Egyen meg téged a cápa!
2025. ápr 19. / Ismertető, BemutatóŐsidők öröksége - Ássuk ki a múltat!
2025. ápr 17. / Ismertető, BemutatóEbben a játékban sosem lehet tudni, ki áll nyerésre [gsplus.hu]
2025. ápr 21. / Kedvcsináló, 2025Megjelent a JEM magazin 145. száma!
2025. ápr 13. / Kedvcsináló, 2025Coffee Rush: Hab a tortán - Könnyítés cuki tortácskákkal
2025. ápr 15. / Ismertető, Bemutató
Friss
Ebben a játékban sosem lehet tudni, ki áll nyerésre [gsplus.hu]
2025. ápr 21. / Kedvcsináló, 2025A Fluxxban nincsenek állandó szabályok, folyamatosan változik minden.
Menekülés a vulkánszigetről – Egyen meg téged a cápa!
2025. ápr 19. / Ismertető, BemutatóA föld megremeg, a vulkánok felizzanak, a sziget süllyed és pár ősi lény is felébred szunnyadó álmából... de azért jó volna egy kis kincset felmarkolni! Menekülés, közös tutaj, éhes szörnyek és egyáltalán nem barátságos kalandortársak... bevállalod?
Ősidők öröksége - Ássuk ki a múltat!
2025. ápr 17. / Ismertető, BemutatóAz Ősidők öröksége visszarepít minket oda, ahol az ősi népek lefektették az emberiség egyetemes tudásának alapjait. A játékosok igyekeznek megőrizni a tudást, hogy elődeink öröksége ne vesszen a feledés homályába.
Coffee Rush: Hab a tortán - Könnyítés cuki tortácskákkal
2025. ápr 15. / Ismertető, BemutatóA Coffee Rush: Hab a tortán a Coffe Rush önállóan nem játszható, édes élményt nyújtó kiegészítője.
Elsőnek lenni jó!
Szólj hozzá a témához elsőként az extra közösségi pontokért!
0 / 2000
Elküldés