Támogasd a Tarsasjatekok.com-ot a Patreonon! Támogatom!

Ti írtátok! - Építsd fel saját városod – Little town

Szereted a békés egymás melletti játékot? Esetleg inkább az hoz lázba, hogy keresztbe tegyél a másiknak? Ha még nem próbáltad akkor mindenképp ideje tenned egy próbát a Little town társasjátékkal. Mutatom miért!

Előkészületek

A játék kipakolása egész gyors mindössze pár perc, kiválasztjuk, hogy a játéktábla melyik oldalával játszunk, felrakjuk a búzamezőket és a megkevert lapkákból véletlenszerűen választunk 12 db-ot, de persze a játéktól ajánlást is kapunk a kezdéshez. Kiosztjuk a játékosszámhoz szükséges munkás és épület figurákat, a pénzt, valamint a küldetéskártyákat és végezetül a közös készleteket jól elérhető helyre tesszük ahhoz, hogy kezdhessük is építeni a kis városunkat!

Játékmenet

Meghatározott sorrendben elkezdjük lerakni a munkásainkat, amivel a játék elején csak különböző nyersanyagokat (pl.: fa, hal, kő) gyűjthetünk be. A fa és kő erőforrásoknak köszönhetően tudunk a későbbiekben épületeket venni a korábban lerakott lapkákból. A hal és az épületekkel együtt játékba kerülő búza elsődlegesen a forduló végén szükséges, amikor is minden munkásunkat meg kell etetnünk hallal vagy búzával, ha el akarjuk kerülni a büntetőpontokat. Ezen kívül valamennyi erőforrás szükséges lehet az épületek képességeinek aktiválásához, amely jellemzően más erőforráshoz, pénzhez vagy győzelmi ponthoz fog juttatni minket.

A munkás lehelyezésének nagyon egyszerű szabályai vannak: bárhová tehetjük, ahol nincs alapból erőforrás, másik munkás vagy épület és az őt körülvevő valamennyi mezőről lehet begyűjteni, illetve építeni. Fontos, hogy építeni és begyűjteni ugyanazon munkásunkkal nem tudunk. Viszont begyűjtéskor minden épületet aktiválhatunk, amivel a szomszédos nyersanyagot is megkaphatjuk. Ráadásul mindezt úgy, hogy az épp felvett nyersanyagot akár egy másik épület aktiválásához szükséges kritériumként be is adhatunk.

Az építés is mint második akció ennek megfelelően egyszerű, az építési területre helyezzük a munkásunkat és beadjuk az épülethez szükséges nyersanyagot és a kiválasztott lapkát lehelyezzük. Azt fontos megjegyezni, hogy ha esetleg híján vagyunk nyersanyagnak akkor 3 érméért vehetünk amennyiben azonnal fel is használjuk azokat. (Ugyanígy eljárhatunk a munkások megetetésével is, ha megszorulnánk.) Az építéshez fontos megemlíteni, hogy minden általunk épített épületre a saját épület jelölőnket tegyük ugyanis ezeket mások is használhatják amennyiben 1 érmét a részünkre átadnak.

Pontozás

A játékban minden megépített épületért a lapkán jelzett győzelmi pontokat kapunk és lépjük le a táblán. Amennyiben sikeresen teljesítettünk egy célkártyát akkor az azon szereplő győzelmi pontokat is leléphetjük. Utóbbi nem akció, bármikor megtehetjük ezt. Végül pedig további pontokhoz juthatunk az épületek hatásai által. Van, ami azonnali győzelmi pontot ad minden aktiváláskor míg mások esetében valamilyen erőforrást kell befizetnünk ahhoz, hogy megkapjuk ezeket a pontokat. Érdemes még megemlíteni a speciális, kör végén aktiválódó épületeket, amelyeket a leírásnak megfelelően váltható előnyre. A játék legvégén pedig minden 3 érme után is jár egy győzelmi pont. A győztes pedig a legtöbb pontot gyűjtött játékos lesz.

A játék újrajátszhatósága és mélysége

A játékba az 5 kötelező búzamezőn túl 12 véletlenszerűen választott lapka kerül be az összesen 24 lapka közül és ez felel alapvetően az újrajátszhatóságért. A véletlenszerű lehelyezés helyett azonban alkalmazhatunk különféle draftolási technikákat is, ami szintén nyújthat változatosságot. A célkártyákból ugyan több is van, de ezek jellemzően - a küldetéstől függetlenül - 2-3 pontosak, így a játék végi pontokat nem feltétlenül befolyásolják azonban a teljesítésük adhat szintén némi változatosságot. Ha mindez még nem győzött meg akkor ne feledd, hogy a játéktábla kétoldalas, amelyek eltérő elrendezésűek!

A játék többé-kevésbé megengedi, hogy békésen egymás mellett eljátszunk viszonylag minimális konfrontáció árán, ugyanakkor lehetőségünk van arra is, hogy tudatosan beblokkoljunk helyeket még akkor is, ha nekünk a legnagyobb előnyünk annyi, hogy a többiek nem aktiválhatják. Ugyanezen vonalon, ha sikerül kifundálni az ellenfelek vágyott épületeit akkor azokat is lecsaphatjuk a kezükről, ami elég kellemetlen tud lenni főleg akkor, ha teljesen máshová kerül, mint ahová szánták. De már egy-egy épület pénzköltsége is elég komoly fék tud lenni. Általában elmondható az, hogy az épületlapkák több utat is kínálnak a pontszerzésre a kérdés csak az, hogy újra tudjuk-e tervezni a saját játékunkat, hogy ezt ki is használhassuk és megtaláljuk a további nyerő útvonalakat, illetve, hogy mennyire engedjük magunkat ellehetetleníteni mások által.

Játékosszám

Nálunk valamennyi lehetséges variációban előkerült a játék, szerintem 2-3 fővel igazán jól működik, mert érzed azt, hogy építesz és haladsz előre. Azonban 4 főnél, ahol ugye már csak 3 emberkét kapsz eléggé szűkösnek éreztem a lehetőségeket itt már nem adja a játék azt az érzést, hogy valami nagy közösséget építesz magadnak és rengeteg a lehetőséged. Ennek megfelelően amíg 2-3 fővel elég sok pontot lehet beseperni addig 4 főnél már túl messze nem nagyon fogunk jutni a célvonaltól így a 60-as pontjelölő mennyisége is eléggé rejtélyes számunkra, mert 2 főnél sikerült elérni ezt a pontszámot, 3 főnél pedig közel jártunk hozzá a 4 kör alatt. Az viszont megemlítendő, hogy 4 fővel került elő legkevesebbet és a játékosok döntései sokat befolyásolhatnak a pontszerzés lehetőségein.

A szabálykönyv ugyan sehol sem említi, de gyakorlatilag a Kartográfusokhoz hasonlóan ezt is játszhatjuk magunkban a saját rekordunk megdöntését kitűzve célul. Ez a játékmód még általunk sem tesztelt, de gyakorlatilag a lehetősége adott.

Saját tapasztalatok

A játék komponensei szerintem kifejezetten jó minőségűek talán a legsérülékenyebbnek a célkártyák mondhatóak, amiket érdemes lehet kártyavédőzni. Ugyan a játék komolyabb dobozkialakítást nem kapott mégis összességében jól elpakolható minden eleme és kényelmesen megférnek az alkatrészek dobozban. Külön megemlíteném, hogy a lapkáknak van saját helyük, illetve marad valamennyi szabad hely is, ami talán a kiegészítőnek lett fenntartva. Ami negatívum lehet, hogy az erőforrásokból nincs elég bizonyos esetekben legalábbis mi belefutottunk abba, hogy kifogyott a közös készlet.

Eddig osztatlan sikert aratott és talán mondhatjuk azt is, hogy nálunk új kedvenc lett avatva kiváltképp, ha viszonylag gyors játékra vágyunk ugyanis a döntésektől függően fél-egy óra között letudható egy játék és az esetek többségében a játékosok már kérik is a következő fordulót.

írta -- MaRo

Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!

Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!

24Márc

16Márc

Homokcsapda - Eligazodtok a fogaskerekek és a folyó homok útvesztőjében?⌛

Ismertető | 2025. márc 16.

Igyekezz megfékezni ezt a régi, homokból és fogaskerekekből álló szerkezetet, a Homokcsapdát ebben a könnyen tanulható, gyors, valós idejű kooperatív társasjátékban!


Vélemények - Ti írtátok! - Építsd fel saját városod – Little townFórum > Cikkek: Cikk hozzászólások


Új hozzászólás

0 / 2000

Elküldés

Népszerű

Friss

Címkék

Kapcsolódó játékok

  • Little Town