Kép forrása: fundal.hu

Interjú Lenhardt Balázzsal, a Betyárvilág kártyajáték megalkotójával [fundal.hu]

A társasjátékok világa egyre több embert hódít meg újra, és nemcsak a klasszikus címek, hanem a hazai fejlesztések is egyre nagyobb figyelmet kapnak. Különösen izgalmas, amikor egy játék nemcsak szórakoztat, hanem a magyar kultúra értékeit is közvetíti. A Betyárvilág pontosan ilyen: egy pörgős, párbajokra épülő kártyajáték, amely a legendás magyar betyárok világát kelti életre.

Ezúttal Lenhardt Balázzsal, a Betyárvilág fejlesztőjével beszélgettem, aki mesélt arról, hogyan lett a hobbiból hivatás, miként született meg a játék ötlete, milyen kihívásokkal kellett szembenéznie a fejlesztés során, és miért tartja fontosnak, hogy a társasjátékok a digitális világ egyensúlyozó alternatívái legyenek. Az interjú bepillantást nyújt egy szenvedélyes alkotó gondolkodásába – és talán ihletet is ad azoknak, akik saját játékot álmodnának meg.

Kérlek, mesélj egy kicsit magadról és arról, hogyan kezdtél el társasjátékokat fejleszteni. Mi inspirált téged?

Nagyon köszönöm a megkeresést. Az én történetem az offline világban indult, ha le akartuk magunkat kötni színvonalas kikapcsolodással, akkor meg kellett teremteni rá az alkalmat és a társaságot. Nagy szerencsémre már a nyolcvanas években nőttem fel, amikor a Novoplast révén megjelentek itthon is a külföldről honosított, de már minőséginek számító társasjátékok (Ezüst-tó kincse, Végvéri viadalok, Scotland Yard, Harc Európáért), így hamar szintet tudtunk lépni a Lóverseny, a Malom és a Ki nevet a végén? után. Aztán beszippantott a Rizikó, és egyetemistaként is mindig volt társaság, akikkel rendszeresen játszottunk komolyabb, stratégiai játékokat, mint a Britannia, a Diplomacy vagy a Republic of Rome.

Barátokkal tervezgettünk a kétezres évek első felében egy stratégiai, harci játékot, amely a Kárpát-medencében zajlik, és 2013-ban ezt poroltam le, amikor úgy alakult az életem, hogy a politikából már távozóban voltam. Mindenképpen szerettem volna valami új dologba kezdeni, és a csillagok kedvező együttállása mellett baráti támogatással elindítottam a kiadót, először csak a Kard és Koronával kalkulálva, de aztán azonnal jöttek a további ötletek szép sorjában.

Mi volt az alapötlet a Betyárvilág kártyajáték mögött? Hogyan jött az ötlet, hogy a magyar betyárok világát dolgozd fel?

Régóta motoszkált bennem, hogy készítsek a közkedvelt Bang!-nek egy alternatívát, megőrizve erényeit, de kiküszöbölve azt a kellemetlenséget belőle, hogy akár az első körben ki lehet esni. A megvalósításhoz 11 éves Levente fiam adta a kezdőlökést, amikor 2023. januárjában megkérdezte, hogy miért nem készítek egy betyáros játékot? Ekkor gyúlt ki a szikra a fejemben, hogy hiszen én pont erre vártam! A párbajos játéktervet kiválóan össze lehet kapcsolni az magyar betyárokkal, azonnal el is kezdtem dolgozni a megvalósításon.

Milyen lépések vezettek az ötlettől a megvalósításig? Milyen kihívásokkal szembesültél a fejlesztés során?

Ahhoz hogy egy tényleg letisztult, jól működő játékot alkoss, időre van szükség. Sok ötletet érdemes kipróbálni, bemutatni másoknak, közösen tesztelni, és a gyakorlat azonnal visszajelzést ad arról, hogy mi működik a valóságban és mi nem. Az első fél évben teljesen máshogy nézett ki a játék, szinte eurós elemek is voltak benne, mert tanyát és marhát is lehetett benne birtokolni, amiből pénzt szedtünk be, sőt vásárra is hajthattuk az állatokat. Aztán egy este Szécsényben Koma barátommal játszva megvilágosodtam, hogy az alapok ugyan jók, de lényegesen egyszerűsítenem kell a végeredményt ahhoz, hogy a Betyárvilág egy közkedvelt játék lehessen. Így a következő egy évben a grafikával való foglalkozás mellett folyamatosan csiszolgattam a játékot, hogy gyorsan érthető és kellően pörgős legyen.

A Betyárvilág kártyajátékban közismert betyárok szerepelnek, mint Rózsa Sándor és Sobri Jóska. Miért döntöttél úgy, hogy őket választod a játék karaktereinek?

Az eredeti magyar betyárok, mint karakterek az első pillanattól adták magukat. Hiszen valamennyien ismerjük a történeteiket, láttunk róluk filmet vagy olvastunk valamit az életükről, így nem volt kérdés, hogy ők legyenek a játékos karakterek. Igazából a kiválasztás volt még kihívás, mert a legismertebbek mellett volt egy bő tucatnyi betyár még, akiknek fennmaradt a nevük, és közülük kellett az összesen nyolc karaktert kiválasztani.

[Cikk folytatása]

Interjú Lenhardt Balázzsal, a Betyárvilág kártyajáték megalkotójával - FuNdál

Bepillantás a Betyárvilág születésébe: inspirációk, fejlesztési titkok, karakterválasztás és tesztelés. Készen állsz megismerni közelebbről?

Hol tudom megvásárolni?

forrás -- www.fundal.hu

Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!

Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!

12Ápr

Miért tesznek boldoggá és sikeresebbé a társasjátékok? [fundal.hu]

Kedvcsináló | 2025.04.12. 10:00:00

Van valami különleges abban, amikor egy asztal köré gyűlünk, előkerülnek a bábuk, kártyák és kockák, és elkezdünk játszani. A társasjátékok nemcsak szórakoztatóak, hanem meglepően sok pozitív hatással is bírnak az életünkre.

12Máj

Megjelent a JEM magazin 146. száma!

Kedvcsináló | 2025.05.12. 10:00:00

2025 MÁJUS


Népszerű

Friss

Címkék

Kapcsolódó játékok

  • Betyárvilág