- Ismertető
- 2024.11.05. 15:00:00
Clinic Rush - Konyhából kórházba
A konyhai kalandok után új kihívásra vágytunk, melyet a kórházban találtunk meg - természetesen orvosként. Az idő sürget, itt már emberek élete a tét, ezért nem hibázhatunk. Vajon bírni fogjuk, vagy összeroppanunk a nagy teher alatt?
A Clinic Rush egy kooperatív, gyorsasági játék, melyben orvosként kell helytállnunk a kórházban, és azon kell dolgoznunk, hogy minél több betegen segítsünk, a kritikusabb állapotban lévőknek az élete múlik rajtunk. A működés sok ponton emlékeztet a Kitchen Rushra, ugyanis ahhoz hasonlóan ennek is van magyar kötődése Turczi Dávid személyében. Vajon ez csak egy szimpla áttematizálás, vagy akkor is az újdonság erejével hat, ha a konyhatündérség már a kisujjunkban van?
Itt a boríték nem segít
A válasz érdekében nézzük meg, hogy pontosan mi hogy működik a klinikán. Első lépésként érdemes előkészíteni a játékot. A játéktáblákat tetszőleges sorrendben az asztalra tesszük, a pontozótáblát szintén a közelbe rakjuk. A fecskendőket, infúziókat, tablettákat, intravénás gyógyszereket, szerveket és vérjelzőket a tábla mellé helyezzük. Ezután összekeverjük és a megfelelő helyre tesszük a járóbeteg- és a fekvőbetegpaklit. Ugyanígy teszünk a diagnóziskártyákkal, miután típus szerint szétválogattuk azokat. Feltöltjük a vérbankot és a gyógyszerraktárt, megkeverjük a járványkártyákat, mindenkinek osztunk csipeszeket és orvos homokórákat, a négy nővér homokórát pedig elérhető helyre tesszük, a kórtermekbe rakjuk a betegágyakat a jelölésüknek megfelelő helyre, bekészítünk egy 4 perces stoppert, előkészítjük a diagnosztikai segédeszközöket, végül kiválasztunk egy nekünk tetsző feladatkártyát, és eldöntjük, hogy melyik nehézségi szinten akarunk gyógyítani. Ennek megfelelően beállítjuk az orvospontjelzőt, a hírnévjelzőt és a fordulójelzőt. A sok pakolászás után irány végre dolgozni!
Ez így elég soknak tűnik elsőre, de a bemutató során minden helyre fog kerülni lépésről lépésre. A játék négy fordulóból fog állni, melyek során felveszünk új betegeket, kivizsgáljuk őket, és megpróbáljuk biztosítani számukra a megfelelő gyógymódot. Minden forduló három részből áll: orvosértekezlet, akciófázis és betegértékelés-fázis.
Az orvosértekezlet során léptetjük a fordulójelzőt, illetve megtervezzük, hogy hogy fog kinézni a műszakunk, mit és hogyan tervezünk csinálni. Az akciófázis nyújtja a legintenzívebb élményt, hiszen akkor pereg a homok az órában - mármint stopper használata esetén jó esetben csak átvitt értelemben -, miközben minél hatékonyabban próbáljuk ellátni a betegeket.
Ami azt illeti, nem csupán a stopper homokja fogy, hanem a tényleges homokóráinké is, ugyanis a Kitchen Rushból jól ismert homokórák lesznek a munkásaink. Mindenkinek van egy választott színű orvos homokórája, valamint van további négy közös használatú türkiz nővér homokóra. A táblán találunk különféle akciómezőket, melyeknek a színe határozza meg, hogy az adott akció milyen homokórával végrehajtható: a türkiz mezőkre csak nővért, a narancsokra csak orvost, a türkiz-narancsokra pedig bármit tehetünk. Nem kell megvárnunk a homokóra lepergését, a lehelyezés után közvetlenül már elkezdhetjük végrehajtani a szükséges tevékenységeket, de az akciót teljesen végre kell hajtsuk, mielőtt áttérnénk egy másikra. Az akciózás alapszabályai után nézzük meg, pontosan milyen lehetőségeink vannak.
A betegfelvételen egy nővér segítségével húzhatunk maximum három járó- és/vagy fekvőbeteget tetszőleges elosztásban. Felhúzás után a járóbetegek készen állnak a kezelésre, a fekvőbetegek azonban több odafigyelést igényelnek. Az előbbieket bármilyen homokórával kezelhetjük az ambulancián, az utóbbiakat pedig egy orvossal áthelyezhetjük bármelyik kórterem egyik üres betegágyára.
A kórtermekből egyből kettőt is találunk a kórházban: ezeket frappáns módon A és B kórteremnek nevezzük. Mindkettőben találunk 3-3 számozott betegágyat (A1, A2, A3, B1, B2, B3), melyekbe a fekvőbetegek kerülnek, amint azt láthattuk a betegfelvételnél. Mindkét kórteremben egy nővér akciómező található, mellyel két választásunk van: a kórteremben fekvő betegek egyikének kezelése vagy járvány kezelése a teljes kórteremben.
A kezelés során (az ambulancián és a kórteremben egyaránt) összeszedjük a megfelelő elemeket a vérbankból és a gyógyszerraktárból, és azokat a betegkártyára vagy a megfelelő betegágyba helyezzük. Természetesen idővel híján leszünk a különféle gyógyszereknek és gyógyeszközöknek. Itt jön képbe a vérbankban található vegyes, valamint a gyógyszerraktárban lévő három nővéreknek szóló akciómező. A működésük hasonló: a végrehajtás során a tárolóhelyre teszünk adott mennyiségű elemet a tábla mellől. A vérbankba természetesen csak vérjelölők kerülhetnek - véradások nyomán -, a gyógyszerraktárba pedig tabletták, intravénás gyógyszerek, fecskendők, infúziók. Sőt, a gyógyszerraktár mellett található a szervraktár, melyet ugyanazzal az akciómezővel tudunk feltölteni. A szerveknél azonban figyelni kell arra, hogy csak csipesszel pakolgathatjuk azokat - fő a higiénia. A járványkezelés ugyanígy működik, csak a járványkártyák alapján.
Bizonyos betegek különféle tüneteket mutatnak, melyeket ki kell vizsgálni a laboratóriumban vagy diagnosztikus képalkotás segítségével. Minden típushoz egy-egy orvosmező tartozik. A fertőzés jeleit mutató betegek esetében baktériumtenyésztésre van szükség: ekkor a lefordított lapkák valamelyikén meg kell találnunk a megfelelő szimbólumot. Autoimmun tüneteknél vérvizsgálatot kell végrehajtanunk: ekkor egy lapka lyukaiban található színes fakorongokat kell a megfelelő minta szerint elrendeznünk.
Fizikai betegség esetén egy röntgenvizsgálatot kell végrehajtsunk: addig kell felfordítsunk lapokat, amíg nem találunk egy olyat, amin nincs rajta az érintet beteg ágyszáma. Végül a neuropszichológiai betegség MRI-vizsgálatot igényel: ilyenkor csak egy orvosakciót kell végrehajtanunk, viszont a csavar a történetben az, hogy ha valaki leveri idő előtt a homokórát, akkor a lepergés után egy újabb ciklust végig kell várni.
Ezekben a vizsgálatokban közös, hogy amint végrehajtottuk a megfelelő akciót, az adott vizsgálatkártyát megfordítva megkapjuk a beteg diagnózisát - melyre természetesen gyógymódot kell találnunk. Előfordul, hogy egy ellátottnak több diagnózisra van szüksége: ebben az esetben a magasabb kezelési hatékonysággal rendelkező diagnózis alapján kell cselekednünk. Extra fűszer szintén, hogy némelyik fertőzés és vérdiagnosztika kártyán találunk egy fertőzésszimbólumot, melynek hatására a megfelelő kórteremhez felfedjük a legfelső járványkártyát. Ez plusz kezelési igényt okoz a kórterem betegei esetén.
Már csak az A és B műtők működését kell tisztázni. Bizonyos betegeknek sajnos sebészeti beavatkozásra van szüksége a gyógyuláshoz, melyet meglepő módon a műtők egyikében tudunk végrehajtani. Mindkét műtőben egy orvos- és két nővérakciót találunk. Az orvosakció segítségével a csipeszünket használva szervátültetést hajthatunk végre az ápoltunkon - a szerv természetesen a szervraktárból kell érkezzen. A nővérakciókkal pedig a szerveken kívüli gyógyszerszükségleteit elégíthetjük ki a delikvensnek.
Amint vége a műszaknak (letelt a négyperces keretidő), a betegértékelés-fázis következik. Ekkor ellenőrizzük, hogy mindent jól csináltunk-e, és sikerült-e mindenkit meggyógyítani. Először is megnézzük, hogy ha volt járvány, akkor mindenki megkapta-e rá a kezelést. Ha igen, nem történik semmi, de ha nem, akkor nem kezelt betegenként egy orvospontot veszítünk. Mindezek után eldobjuk a járványhoz szükséges kezelést. Ezután ellenőrizzük, hogy minden beteg megkapta-e a szükséges kezelést. Túlkezelés esetén két orvospontot veszítünk, orvosi műhiba esetén (nem kapott meg mindent, nem hajtottunk végre minden vizsgálatot, nem fejeződött be a műtét, nem a lehető leghatékonyabb kezelést kapta) pedig egyet, hármat vagy nyolcat az állapotától függően (enyhe, súlyos, kritikus). Az utóbbi esetben még a beteg állapota is romlik, vagy ha kritikus volt, akkor sajnos elvesztettük őt, és mehetünk a családhoz magyarázkodni. Ezután eldobhatunk bármennyi játékelemet bármelyik betegről. Ha az orvospontjainkat nullára vagy az alá sikerült csökkenteni, akkor a játék vereséggel ér véget.
Természetesen jó esetben nem hibákról, hanem inkább sikeres kezelésekről beszélhetünk. Ilyenkor csak félretesszük a helyesen kezelt beteg kártyáját, és visszatesszük a táblák mellé a felhasznált játékelemeket. Utánuk hírnévpontokat kapunk, melyet szorgosan kell gyűjtögetnünk, hogy ezzel öregbítsük a kórház hírét. A negyedik forduló végén megnézzük a kezelt betegeink lapjait, és ha ezek (vagy a hírnévpontjaink) alapján elértük a kitűzött célt, győzelmet ünnepelhetünk.
Ha már tapasztalt orvosgárdát alkotunk, akkor kipróbálhatjuk a kutatáskártyákat is. Ekkor minden forduló elején felfordítunk hármat a pakliról. Vannak közöttük feladatok és akciók. A feladatokért orvospontjutalmat szerezhetünk, ha teljesítünk bizonyos feltételeket, az akciók pedig egy akciómezőt tartalmaznak valamilyen különleges akcióval.
Már megint látogatási tilalom?
Számunkra remek időtöltést biztosított a Clinic Rush, pont ahogy a Kitchen Rush is. Bátran kijelenthetem, hogy ez nem a konyhás verzió áttematizált koppincsa. Sok a hasonlóság, de sok a különbség is. A tematikus élmény ebben az esetben is remek, melyet a környezet felépítése mellett a remek alkatrészhasználat is elősegít. A folyamatok, teendők, akciók is remekül felépítettek, a sok kis karton jelölő is szuper, de az igazi élményt az olyan elemek adják, mint a fából készült szervek, a fecskendők, melyekbe a játék során bele kell pakoljuk az intravénás gyógyszereket, a 3D-s kartonágyak, melyeket ide-oda tologatunk a helyiségek között, valamint a csipeszek, melyekkel ügyesnek kell lenni a szervek és egyéb elemek pakolászásához - de mint már tudjuk, első a higiénia.
Véleményem szerint a Kitchen Rush sokkal inkrementálisabb felépítésűre sikerült, fokozatosabban vezette be az újabb játékelemeket az egyes szintekkel, és így jóval könnyebb volt megtanulni - vagy szimplán addig menni, ameddig a kedvünk/képességünk tartotta. A Clinic Rushban jobban ránk van öntve a sok lehetőség, és egyből meg kell ismerkednünk a játék lehetőségeinek túlnyomó részével. Ez kicsit bonyolultabbá teszi a tanulási folyamatot, de ha úgy nézzük, a konyhás testvérnél is sok menetet kellett játszanunk, mire megismerkedtünk mindennel - tehát a teljességhez nem szükséges sokkal több erőfeszítés.
Szerintem az pozitívum, hogy meg sem próbáltak egy négyperces homokórát rakni a dobozba, hanem már a szabályban is egy stopper használatára buzdítanak. Egyfelől ez valószínűleg mindig kéznél van (legalább egy mobil formájában), másfelől nem kell külön figyelni arra, hogy mikor jár le, mert úgyis hallani fogjuk. Eleget homokórázunk az orvoslás folyamán.
A tábla moduláris felépítése szintén kellemes meglepetés. Mi ugyan a szabálykönyvben látható példa szerint rendeztük mindig, de ha valakik már annyira szétoptimalizálták a játék minden egyes porcikáját, akkor azt is ki tudják alakítani, hogy számukra mi a legjobban működő elrendezés. Ezzel értékes homokszemeket lehet nyerni, ami aztán visszaköszönhet hírnév és orvospontok formájában.
Visszatérve az alkatrészekre: amellett, hogy hihetetlenül ötletesek, nagyon kell vigyázni rájuk, ugyanis a nagy sürgés-forgásban könnyedén eltörhetnek fontos darabok, amik ronthatják a játékélményt vagy csorbíthatják a játszhatóságot. Természetesen ezek pótlásában sokat segít a kínaiak brutális online térnyerése (például vasúti pálya formájában 🙃), de az mégsem ugyanazt az élményt nyújtja - persze lehet, hogy valakinek mindegy, csak funkcionális legyen. Nekünk egyébként eddig nem volt ilyen balesetben részünk.
Folyton ez a rohanás
Ha tehát valaki egy kooperatív, gyorsasági, erősen tematikus, kreatív alkatrészkészlettel operáló játékot keres, akkor a Clinic Rush jó választás lehet. Kicsit elszántabbnak kell lenni a megtanulásához, mint a Kitchen Rush esetében, de ha valakinek a szívéhez nagyon közel áll a kórházi környezet, akkor ez nem lesz akadály számára. Tízből kilenc kardiológus jó szívvel ajánlja.
Hol vásárolhatom meg?
Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!
Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!
Varázs bagázs 🐇🎩🎪 Gyorsaság, memória, csapatjáték
Ismertető | 2024.09.03. 13:43:00Még 3 perc az előadásig. Mindenki a helyén? Úristen, a nyulak!... Na, gyorsan rakjuk őket vissza a kalapokba, mert mindjárt indul a műsor!
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
Ismertető | 2024.11.17. 13:25:00A Tábortűz egy igazi könnyed filler, a pár perces játékidejével és a 6 éves alsó korhatárával kicsiknek és nagyoknak egyaránt izgalmas perceket szerez.
Népszerű
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
2024.11.17. 13:25:00 / Ismertető, BemutatóMűgyűjtők társasága
2024.11.13. 15:59:00 / Ismertető, BemutatóA Mars terraformálása: Kockajáték - Zsebterraformálás
2024.11.10. 13:00:00 / Ismertető, BemutatóEbben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]
2024.11.21. 14:00:00 / Kedvcsináló, novemberHallatlan - Bujkáló surströmming
2024.10.25. 20:10:00 / Ismertető, Bemutató
Friss
1% - A csekély esélyek játéka
2024.11.22. 14:00:00 / Ismertető, BemutatóTudtad, hogy a macskák az életük 66%-át alvással töltik? És azt, hogy hüvelykujj hiányában teljesen alkalmatlanok arra, hogy 1%-ot játsszanak? Nos, ez nem lényeges a játék szempontjából, de az esélyeknek nagy jelentőségük lesz.
Ebben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]
2024.11.21. 14:00:00 / Kedvcsináló, novemberA Hajdanvölgy mítosza hosszú idő óta a legjobb társasjáték, ami nálunk járt.
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
2024.11.17. 13:25:00 / Ismertető, BemutatóA Tábortűz egy igazi könnyed filler, a pár perces játékidejével és a 6 éves alsó korhatárával kicsiknek és nagyoknak egyaránt izgalmas perceket szerez.
Műgyűjtők társasága
2024.11.13. 15:59:00 / Ismertető, BemutatóA Műgyűjtők társaságában egy-egy festménykedvelő arisztokratát alakítunk, akik az irdatlan sok pénzüket festményekre költik.