Támogasd a Tarsasjatekok.com-ot a Patreonon! Támogatom!
  • Ismertető
  • 2024. feb 3. 15:49
  • Link másolása
    Megosztás

Az Ismeretlen bolygó terraformálása

A Föld erőforrásai kimerültek. Új otthont kell keresni az emberiség jövőjének biztosítása érdekében. De ez nem lesz egyszerű: vízre, városokra, energiára, és a legkülönfélébb technológiai újításokra lesz szükség. És persze emberekre, akik élettel és funkciókkal töltik meg új otthonunkat.

2023-ban jelent meg magyarul Az Ismeretlen bolygó című társasjáték, mely kiadása óta óriási népszerűségnek örvend. A játék igyekszik új színt vinni a poliomino lapkák rakosgatásába és akár hat fővel is játszható.

Ebben a játékban egy bolygót kell lakhatóvá tenni, mi több terraformálni. Ehhez poliominó lapkákat (tetrisz alakzatokat) helyezünk le az égitest felszínére, amivel különböző tulajdonságait fejlesztjük. A terraformálásban a SUSAN űrállomás fog nekünk segíteni, mely lehetővé teszi a játékosok számára a szimultán építkezést.

Mentőexpedíció – felborult a roverem…

Miután minden játékos választott egy bolygót és egy cégtáblát, beállítottátok a SUSAN-t, mindenki vegyen magához két rovert, tegyen mentő kapszulákat a jelölt mezőkre, és csapjatok fel a játékosok közé egy-egy közös célkártyát.

Aktív játékosként valamelyik irányba elfordítod a SUSAN-t (ez egy forgó tárcsa, mely a játék fő újítása, és ez tárolja a lapkákat), majd minden játékos az elé eső két lapka közül elvesz egyet és a bolygójára teszi. Minden lapka két erőforrást ábrázol, mely lehet város, víz, biomassza, rover, technológia és energia. Amikor leraksz egy lapkát, akkor a cégtáblád megfelelő sávján lépsz egyet. Ha olyan lapkát teszel le, amin egy meteor ikon látható, akkor tegyél arra mezőre egy meteorit jelölőt.

A cégtábla minden sávja győzelmi pont és lépés bónuszokat tartalmaz, de mindegyik sávnak vannak speciális hatásai is, amik akkor aktiválódnak, amikor eléred a kockáddal. A város bónuszokkal civilizáció kártyákat húzhatsz, amikkel valamilyen játék közbeni hatást aktiválhatsz, vagy győzelmi pontokat szerezhetsz. A biomasszán haladva biomassza lapkákat tehetsz a bolygóra, a rover erőforrással mozgathatod a rovereidet, felszedheted velük a mentő kapszulákat és a meteoritokat. A technológia sávon haladva feloldhatsz speciális képességeket. A víz és energia lapkák esetében a lehelyezésnek is fontos szerepe van, ugyanis a víz sávon csak akkor léphetsz, ha ezt az erőforrást a bolygó vizes mezőire teszed. A víz a többi erőforráshoz képest sokkal több pontot ad, viszont más speciális hatása nincs. Az energiának nincs külön sávja, hanem egy másik, vele oldalszomszédos erőforrás sávján haladhatsz előre.

A következő játékos ismét fordít a tárcsán, és mindenki új lapkát helyez le. A lapkalehelyezés szabályai a szokásosak: mindig oldalszomszédosan kell lerakni, a lapkák nem takarhatják egymást és nem lóghatnak ki a játéktérről.

A közös célkártyák a bolygód valamelyik tulajdonságára adnak pontokat, ilyenek lehetnek a legtöbb foltba épített, vagy a legnagyobb kiterjedésű terep típusok, hogy ki gyűjtött több meteoritot, vagy mentőkapszulát. Az ezekért járó pontokat a két játékos közül az kapja, aki a játék végén jobban megfelel az adott feltételnek.

Egy parti addig tart, amíg valamelyik játékos már nem tud szabályosan lapkát lerakni. Ilyenkor még a kör befejeződik, és pontot számolunk.

Pontok járnak az összegyűjtött mentőkapszulákért és meteoritokért, a sávokon elért győzelmi pontokért, a város kártyákért, a közös célkártyákért, és minden teljesen kitöltött sorért és oszlopért. További pontszerzési lehetőséget nyújtanak az egyéni célkártyák is, de ezek használata opcionális, és hasonló dolgokért adnak jutalmat, mint a közös célkártyák.

Ha már az alap bolygó minden szegletét és a cégtáblák minden sunyi titkát ismeritek, érdemes kipróbálnotok a táblák másik oldalán található aszimmetrikus játékmódot. Itt más-más bolygók és cégek láthatók eltérő feltételekkel. Ezek a bolygók sok változatosságot kínálnak a játékosoknak, a cégek pedig új stratégiák alkalmazására ösztönöznek.

Ad Astra – a magány erődje

A játék szépen átadja amit ígér, egy új otthont kell létrehoznod a civilizációnknak. Még egy kis Mars Terraformálása utánérzés is felfedezhető benne. Viszont az Ismeretlen bolygó elég gyorsan ledobja a témát, és – egy kellemes hangulatú – tetriszezéssé válik.

Cserébe a játék játszható egyedül és akár hatan is, ami nagy előny ebben a kategóriában. Hogy hogyan lehet, hogy ugyanúgy működik minden játékosszámmal? Nos, azért, mert a játékosok közti interakció kimerül a közös célkártyákért való versengésben. Lehet, hogy a SUSAN forgatásával közvetve hatunk a többi játékosra, de ezt sosem azért tettük, mert direktben hátráltatni akartuk. Egyszerűen a saját bolygónk fejlesztését tartottuk szem előtt, és körökig rá sem néztünk ellenfeleik táblájára.

Az alkatrész minőség itt-ott még elbírt volna egy kis fejlesztést. A roverek szépen kidolgozottak, de a kártyák kicsit vékonyak. A SUSAN jól működik köszönhetően egy kis csapágynak, viszont nagyon jó lett volna rá valami fedél, mert így csak fektetve tárolható a doboz. A lapkák jó vastagok, a cégtáblák pedig kétoldalasak, és több rétegűek, de a bolygótáblák nagyon csúsznak. Nehéz rajtuk egyben tartani a felszínt, amit így állandóan igazgatni kell.

Apropó SUSAN, ez a játék újítása, amellyel a szimultán lapka választást igyekeztek elérni, ami összességében sikerült is, a játékidő nagyjából 60-90 perc között alakul. Viszont így is voltak öt percig álló körök, mert egyik-másik játékos túlgondolta a lépését, és percekig forgatta a lapkákat.

A játék nagyon adakozó, már-már túlságosan is. Az egyetlen amire rá lehetne fogni, hogy “büntet” az az, hogy a táblán hagyott meteoritok, blokkolják a feltöltött sorokért járó pontokat. Ettől nekünk kissé súlytalanok lettek a döntési lehetőségek. Szinte mindegy melyik lapkát viszed el, valamit úgyis kapsz érte, legfeljebb nem lesz teljes a sorod.

A Hold – évekig egyedül

Az Ismeretlen bolygó a hibái ellenére egy kellemes hangulatú, jó mechanikákkal működő játék, amiben az interakció teljesen mondvacsinált. Viszont kezdő játékosokkal is le lehet ülni mellé, akár 8 évesekkel is. Ez a játék teljesen megfelel az új trendeknek: nem fog büntetni, és senki nem fog kitolni veled.

Érdemei ellenére, minket még sem talált el. Amit mi keresünk egy játékban a témán túl, hogy azt érezzük TÁRSASjátékot játszunk, nem pedig szóló módot másik négy ember társaságában. De ez a mi megélésünk.

Leginkább azoknak ajánljuk, akik még látnak fantáziát a poliominó mechanizmusban, és nem bánják, ha a társasjátékból kimarad a társas rész.

A(z) Az ismeretlen bolygó társasjátékot a Gémklub biztosította számunkra!

Keresd fel a boltot és tekintsd meg a játék adatlapját!


MEGNÉZEM A JÁTÉKOT
írta -- ARduel

Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!

Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!

14Feb

Társas Valentin napra - Patchwork édeskettesben

Ismertető | 2025. feb 14.

A Szerelmes Patchworkben arra törekszünk, hogy minél jobban megtömjük a dobozunkat ínycsiklandó bonbonokkal, azaz kitöltsük a 9x9es területünket tetrisz alakú csokis lapkákkal.

05Márc

Ezüsthegy építészei – Véső, kalapács és egy pár szarv

Ismertető | 2025. márc 5.

A minotauroszok nemcsak beköltöznek a labirintusokba – meg is építik azokat. Telepíts szörnyeket, vásárolj csapdákat és legyen a tiéd a legveszélyesebb kazamata!


Népszerű

Friss

Címkék

Kapcsolódó játékok

  • Az ismeretlen bolygó