
Ti írtátok! - MOUNTAIN GOATS:Kecskék szédítő magasságban
Hihetetlen, hogy ez a patás állat milyen magasságokba merészkedik, egyensúlyérzékét megcsillogtatva, a fizika törvényeit leküzdve, akár egy függőleges sziklafal sem jelent neki akadályt. Bárhová felmászik és szó szerint bármit is elfogyaszt. Egyáltalán nem veszélytelen, szeszélyes, jobb, ha nem fordítunk hátat neki, ugyanis céljai eléréséhez képes a saját társait is felöklelni.
A JÁTÉK CÉLJA
Ebben a játékban mi is belekóstolhatunk a kőszáli kecskék világába, igyekszünk a lehető legmagasabbra jutni és ott is maradni minél tovább bónuszpontok, ha úgy tetszik bónuszfalatok reményében. Míg mi a hegycsúcson élvezzük a sikerünk ízét, felzabálva az összes havasi füvet, rügyet, ágakat és leveleket (itt pontok formájában), addig a kecsketársadalom többi tagja igyekszik felfelé, majd ha ez sikerül neki, egy elegánsnak cseppet sem nevezhető mozdulattal a mélybe lök bennünket… és kezdhetjük elölről a csúcstámadást.

Ez a Mountain Goats lényege, ahol 6 hegyen indítjuk el 6 kecskénket minél több győzelmi pont reményében. Részben a kockadobás szerencséjében bízhatunk, részben a 4 kocka értékének megfelelő kombinálása az, ami kellő döntéshelyzet elé állít minket a játékban. Válasszam a 2-2 kisebb értékű kocka összegét és haladjak egyszerre 2 hegyen felfelé, vagy vonjam össze 3 kocka értékét és a magasabb értékű hegyet rohamozzam meg, veszni hagyva a negyedik kockát? Azt sem árt figyelmen kívül hagyni, hogy a többi kecske éppen hol tart, a döntésünket ez is befolyásolhatja.
ELŐKÉSZÜLET
A hegyvidékkártyákat, pontjelzőket, bónuszpontokat pakoljuk ki az itt látható módon. Végül minden hegy lábához helyezzük a választott színünknek megfelelő 1-1 kecskét.

3 fős játék esetén minden hegyre eggyel kevesebb pontjelző kerül, 2 fő esetén pedig kettővel kevesebb.
Kész, már kezdhetjük is a játékot!
A JÁTÉK MENETE
A körünkben dobunk mind a 4 kockával és kockacsoportokat alkotva mozgatjuk előre a kecskéinket. A hegyek 5-10 értékűek, ha mi az 5-ös értékű hegyen szeretnénk felfelé haladni, akkor ezt úgy tehetjük meg, hogy egy kockával sikerül 5-öst dobni, vagy több kockánk értékét összeadva 5-öt kapunk (Pl: 1+4, 2+3, 1+1+3). Ha a 10-es hegyen indulnánk, akkor ehhez a kocka értékek összegét úgy kell kombinálnunk, hogy 10-et kapjunk. Például, ha a kidobott kockáink: 2, 3, 4 és 6, akkor a következő döntés előtt állunk:
- léphetünk egyet az 5-ös és 6-os hegyen (2+3 és 6)
- elindulhatunk az 5-ös és 10-es hegyen (2+3 és 4+6)
- 2 lépést tehetünk a 6-os hegyen (2+4 és 6)
- dönthetünk a 6-os és 9-es hegy mellett (2+4 és 3+6)
- haladhatunk a 7-es és 8-as teteje felé (3+4 és 2+6)
Kis segítség, hogy ha egynél több 1-est dobunk, akkor egy kivételével az összes 1-est tetszőleges oldalára fordíthatjuk.
Gyakorlatilag ennyi a saját körünk.

Amint felérünk egy csúcsra, kapunk egy pontjelzőt, ami az adott hegy értékének megfelelő: 5-10. Majd ismét elvehetünk erről a hegyről egy pontjelzőt, ha a következő körben ugyanezt az összegű kockacsoportot választjuk. Mindaddig élvezhetjük a kilátást és habzsolhatjuk a pontokat, míg a többi kecske ezt hagyja nekünk. De amint a csúcsra törnek, minket a mélybe löknek… a hegy lábához kerülünk és próbálkozhatunk ismét újra megmászni.
Bónuszpontokból összesen 4 darab van, ezeket úgy szerezhetjük meg, ha mind a 6 hegyről összegyűjtünk 1-1 pontjelzőt. Így további 15, 12, 9 és 6 ponttal növeljük az eredményünket.
Minél alacsonyabb egy hegy pontszáma, annál magasabban van a csúcs, amit el kell érnünk. A legfőbb kérdés az, hogy a kockákat miképpen csoportosítjuk. Megyünk a nagyobb értékű csúcs felé 1 kecskével, vagy 2 kecskét indítunk, ámde kevesebb pontért. Valamint meddig hagyjuk a többi kecskét a csúcson sütkérezni, hiszen ők minden körben újabb és újabb pontokat szerezhetnek sikeres kockadobással. A bónuszpontokra is érdemes figyelni, ha már csak az 5-ös értékű token hiányzik egy szetthez, akkor érdemes azt megcélozni.

A játék kétféleképpen érhet véget:
- mind a 4 bónuszjelölő elfogy,
- 3 hegyről elfogynak a pontjelölők.
Ekkor a kör még végigmegy, tehát mindenki ugyanannyiszor kerül sorra a játékban, majd a pontszámítás következik. A legtöbb pontot gyűjtő kecske, azaz játékos nyer. Holtverseny esetén az győz, akinek a legtöbb kecskéje van hegytetőn. Ha továbbra is döntetlen, akkor pedig az, akinek a legmagasabb értékű hegyen áll a kecskéje.
VÉLEMÉNY
Kompakt dobozméret, bárhová magunkkal vihetjük, elpakolásnál az alkatrészeket épphogy sikerül beleszuszakolni, így itt nem lehet panasz arra, hogy lötyögnek a cuccok a dobozban. A komponensek jó minőségűek, aranyosak a fa kecskék, a pontjelzők karton tokenek, a dobókockák kicsit nagyobb méretűek a szokványosnál, a kártyák a ki- és bepakoláson kívül nem kerülnek kézbe, így nincs igazán jelentősége a minőségüknek, viszont elég nagyok, így a pici dobozméret ellenére nagy helyre lesz szükségünk a játékhoz. Kipakolva szép, színes, jól mutat az asztalon.

Az előkészület gyors, a játékmenet egyszerű (BGG-n 1.05 nehézségű), a szabálya egy 4 oldalas jegyzettömb méretű papírlap. Gyorsan megtanulható és tanítható. Könnyed játékmenet, kis szurkálódással megfűszerezve: Na, most akkor kit lökjek le?!... Gyerekekkel is remek szórakozás (6 éves kortól ajánlott), hiszen a kockadobás általi szerencse sokszor közbeszól, a tervek könnyen borulhatnak, így minden esélye megvan a kisebb korosztálynak is a győzelemre. Élmény volt nézni, ahogy a 7 éves matekozik a kockák felett és észre sem vette, hogy ő most tulajdonképpen az összeadást gyakorolja. Majd megszületett a döntés, melyik pontra hajt és ezzel anyát vagy apát tessékeli le a hegy tetejéről.

Kisiskolásoknak remek matek gyakorló feladat és ott van csipetnyi döntés is a játékban, hogy melyik hegyen indulok el, hol tudok több pontot szerezni, vagy épp ebben megakadályozni a többieket. Nem agyégető, nem is fog mindenkinek tetszeni, de szerintem kellemes kikapcsolódás gyerekekkel, haverokkal. Játékba lehet hívni a kezdőket is, hiszen nagyon egyszerű a szabálya. Akik nem ódzkodnak a konfrontációtól, egymás ”lelökésétől”, azoknak igazán remek élményt nyújt 10-20 percben, 2-4 fő számára.
Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!
Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!
A vadon urai - Párbajra fel!
Ismertető | 2025. márc 21.Állj a Kavics, a Csepp, a Gally vagy a Levél rend élére, idézz meg harcosokat, szerezz meg különleges képességeket, és legyél Te a vadon ura az egy-egy vagy kettő-kettő elleni párbajban!
Cascadia: Gördülő folyók és dombok
Ismertető | 2025. feb 11.Építs negyed-fél órában harmonikus ökoszisztémát az észak-amerikai Flóraterületen a díjnyertes Cascadia vadvilága kistestvéreiben!
Népszerű
A vadon urai - Párbajra fel!
2025. márc 21. / Ismertető, BemutatóTi írtátok! - Szeszcsempész hálózat jazz club köntösben, köszöntünk az 1923 Cotton Clubban!
2025. márc 24. / Ismertető, Ti írtátok!Ezüsthegy építészei – Véső, kalapács és egy pár szarv
2025. márc 5. / Ismertető, BemutatóRallyman GT – Sebességmámor…
2025. márc 13. / Ismertető, BemutatóMLEM: Asztronyauták - Bolygóközi cicaharc
2025. márc 14. / Ismertető, Bemutató
Friss
Ti írtátok! - Szeszcsempész hálózat jazz club köntösben, köszöntünk az 1923 Cotton Clubban!
2025. márc 24. / Ismertető, Ti írtátok!1923 Cotton Club játékbemutató.
A vadon urai - Párbajra fel!
2025. márc 21. / Ismertető, BemutatóÁllj a Kavics, a Csepp, a Gally vagy a Levél rend élére, idézz meg harcosokat, szerezz meg különleges képességeket, és legyél Te a vadon ura az egy-egy vagy kettő-kettő elleni párbajban!
Homokcsapda - Eligazodtok a fogaskerekek és a folyó homok útvesztőjében?⌛
2025. márc 16. / Ismertető, BemutatóIgyekezz megfékezni ezt a régi, homokból és fogaskerekekből álló szerkezetet, a Homokcsapdát ebben a könnyen tanulható, gyors, valós idejű kooperatív társasjátékban!
MLEM: Asztronyauták - Bolygóközi cicaharc
2025. márc 14. / Ismertető, BemutatóPatkányokat küldeni a Holdra? Badarság! Mindenki tudja, hogy a macskák jobban értenek ehhez (is)!
Vélemények - Ti írtátok! - MOUNTAIN GOATS:Kecskék szédítő magasságbanFórum > Cikkek: Cikk hozzászólások Szerző: Tarsasjatekok.com4 hozzászólás
Új hozzászólás
0 / 2000
Elküldés