A Ticket to Ride: Európa egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 30 - 60 perc. A játék 2013-ban megnyerte a Magyar Társasjátékdíj díját különdíj kategóriában, illetve 2006-ban jelölték a Golden Geek Awards díjára is Legjobb családi játék kategóriában. A társast, a könnyebb tanulhatósága miatt, akár már...
A Ticket to Ride: Európa egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 30 - 60 perc. A játék 2013-ban megnyerte a Magyar Társasjátékdíj díját különdíj kategóriában, illetve 2006-ban jelölték a Golden Geek Awards díjára is Legjobb családi játék kategóriában. A társast, a könnyebb tanulhatósága miatt, akár már 8 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a kollekció gyűjtés, a pakli tervezés, a kártya húzás, az útépítés és a merj és nyerj mechanizmusokra.
Irány Európa!
Edinburgh, Konstantinápoly, Berlin, Amszterdam… és persze Budapest. Ezúttal Európa nagyvárosait kell körbevonatoznod a fődíjért. Feladatod most sem lesz egyszerű, sőt! A kontinens nem olyan egységes, mint az Egyesült Államok: alagutakon, csatornákon, kikötőkőn kell keresztülutaznod minél rövidebb idő alatt. Vajon te tudod a legjobban megtervezni az útvonalat és bezsebelni a pénzt?
Utazások az Óvilágban
A játék célja ugyanaz maradt, mint az első Ticket to Ride játékban. Minél több vonat útvonalán kell utaznod Európa városait bejárva. Az alapjátékban minden útvonal ugyanúgy működött: ha ki tudtad játszani a megfelelő kártyákat, elfoglaltad a szakaszt. A Europe-ban kicsit megbolondították a dolgokat néhány új elemmel, így a játék sokkal változatosabb és nehezebb lett. Nah de ne szaladjunk ennyire előre, kezdjük az előkészületeknél!
Az első teendő a játéktábla felhelyezése az asztalra. Nem meglepő módon Európa és a vasútvonalak szövevénye van a táblán. Az útvonalak különböző színűek. A szín határozza meg, hogy milyen vagonkártyákat kell kijátszanod ahhoz, hogy utazni tudj az adott vonalon. Ahány mezőből áll az út, annyi lapot kell kitenned. Néhány vasútvonalon szerepelhet két jelzés. Az egyik jelölés egy mozdonyt ábrázol és minden esetben a víznél van. Ez azt jelenti, hogy át kell szállni egy kompra a továbbhaladáshoz. A jellel rendelkező mezőknél nem számít a szín, mindenképpen mozdonylapot kell felhasználnod.
A másik jelzés az alagutat jelöli. Ezek az útvonalak komoly akadályt jelenthetnek. Sosem lehetsz biztos abban, hogy egy alagút mégis milyen hosszú és mikor érsz ki belőle a vonatoddal. Ha el akarsz foglalni egy ilyen szakaszt, ki kell tenned a megfelelő színű és mennyiségű vagont, majd fel kell csapnod a vagonkártyák paklijából hármat. Amennyiben van ezek között olyan színű, mint amilyent kijátszottál, vagy van közte mozdony, sajnos az alagút hosszabb, mint gondoltad és fel kell még használnod újabb lapokat. Ha nem tudsz kitenni megfelelő színűt és eleget, a lapjaidat vissza kell venned és köröd úgy ért véget, mintha nem is tettél volna semmit.
A választott színetek szerint kaptok negyvenöt vasúti kocsit, valamint három állomást. A vasúti kocsikat kell majd letennetek az elfoglalt útvonalra, az állomásokat pedig majd a városokra helyezheted. A bábuk kiosztása után mindenki kap négy-négy vagonlapot, a maradék lapok közül pedig ötöt ki kell helyeznetek a tábla mellé. A későbbiekben innen fogtok majd új lapokat húzni. Ezután ki kell osztanotok a menetjegykártyákat. A kék hátterű, hosszabb útvonalat jelentő lapokból egyet-egyet kap mindenki, a maradékot tegyétek vissza a dobozba. A barna, rövidebb utazásokból pedig három-három jár, és a későbbiekben a megmaradtak fogja képezni a menetjegyek pakliját. Az első kör kezdete előtt mindenkinek ki kell választania minimum kettőt, amit megpróbáltok majd megoldani. Ha sikerül, sok ponthoz juthattok… de ha nem, pontlevonást kaptok.
Játékmenet
Minden körben egy akciót kell végrehajtania mindegyikőtöknek. Négy lehetőség közül választhattok: húzhattok vagonkártyát, megszerezhettek egy útvonalat, húzhattok menetjegyet, valamint építhettek egy állomást. A vagonkártya húzásakor a tábla melletti felfedett lapok közül magadhoz vehetsz két színes vagont vagy pedig egy mozdonyt. Dönthetsz úgy is, hogy a nem felfedett pakliból húzol kettőt. Akár kombinálhatod is a kettőt. Amint egy lapot felveszel, a helyére rögtön ki kell tenned egy új vagonkártyát.
Útvonal elfoglalásához ki kell játszanod a kezedből annyi lapot és olyan színűt, mint amilyen a kiszemelt szakasz. Ha ki tudod rakni a megfelelő lapokat, az útvonalat elfoglaltad, felhelyezheted a figuráidat a mezőkre. Ezután lépned kell a pontozósávon az út hosszától függően. Fontos, hogy ha van alagút vagy komp a szakaszban, azt figyelembe kell venned a fentebb leírtak szerint. Felveheted a felső három menetjegykártyát, amik közül legalább egyet meg kell tartanod. A menetjegyen szereplő két város közötti utat kell végigjárnod ahhoz, hogy megszerezd a kártyán szereplő pontokat. Ha ez nem sikerül, sajnos ugyanannyi pontot veszítesz a játék végén.
A játék negyedik, új akciója egy vonatállomás felépítése. Az első állomásodért egy vagonkártyát, a másodikért két megegyezőt, a harmadikért pedig három egyformát kell kifizetned. Az állomást bármely városra ráteheted, amin még nincsen másik állomás. Jó párszor előfordul, hogy valakinek az útvonala pont keresztülmegy előtted és egyszerűen nem tudsz összekötni két várost. Ez akkor igazán bosszantó tud lenni, ha több mint tíz pontot kapnál a menetjegyed miatt. A vonatállomást ilyen helyzetekre találták ki. Az egyik ellenfélnek a városból kivezető útvonalát a játék végi elszámolás során veheted úgy, mintha a tied lenne. Nagyon jól tud jönni ez a kis segítség! Mikor valamelyikkőtöknek kettő vagy kevesebb kocsija maradt, még mindenkinek van egy utolsó cselekvési lehetősége, majd jön a végelszámolás.
A megszerzett útvonalakért pont jár, amit valószínűleg már leléptetek játék közben. Ha nem, akkor most megtehetitek. Ehhez a ponthoz jön hozzá a menetjegyek pontszáma: a befejezettekért plusz pont, a sikertelenekért mínusz. Minden nem megépített állomásodért négy-négy pontot kapsz. Akié a legnagyobb összefüggő úthálózat, megkapja az Európa Expressz kártyáját, ami további tíz pontot ér. Akinek a legtöbb pontja van a játék végén, az lett Európa legnagyobb utazója!
A doboz tartalma
Egy játéktábla Európa városaival és útvonalaival, 240 színes vasúti kocsi (öt különböző színben), 15 színes állomás figura (öt különböző színben), 156 kártya (110 vagonkártya, 1 összefoglaló kártya, 1 Európa Expressz kártya, 46 menetjegykártya), 5 fabábú a pontozáshoz, a szabálykönyv, illetve egy Days of Wonder internetes kód.
Valahol Európában…
Az új térkép kicsit zsúfoltabbra sikerült, mint az alapjátéké, de még átlátható. Az a néhány új elem nagyon sokat dob a játékon. Az alagutakban sosem lehet biztos az ember, a komp drága, az állomásokból kevés van… de muszáj kockáztatni, ha Angórából Edinburgh-ba el akarunk jutni! Az útvonalak megszerzése nehezebb lett, de ez kellett is a játékba. Ha tetszett az alapjáték, nem fogsz csalódni ebben sem. Nem lett bonyolultabb a Europe mint az elődje, így az új játékosoknak sem fog gondot okozni. Bátran ajánlom kezdőjátéknak!
Jegyeket, bérleteket: Európa vár rád!
Magyar nyelvű játékszabály
Letöltés
Angol nyelvű játékszabály
Letöltés
Kategória:
Vonatok
Mechanizmus:
Kollekció gyűjtés, Pakli tervezés, Kártya húzás, Útépítés, Merj és nyerj, Játék végi bónuszok, Connections, Contracts
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Személyes átadás Dunaújváros és környékén. Csomagküldés a vevő terhére.! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Ajándékba kaptam, de már megvolt.
1 érdeklődő
Akár cserélném is! Csak személyesen itt: Átvehető Budapesten Budakeszi úton vagy a Stadionoknál.!
Hibátlan, újszerű állapotban. Nyelvfüggetlen, magyar szabállyal. Személyes átvétel, esetleg foxpost. Csere is érdekel: Calico, Túlvilági történetek, Unmatched (magyar), Horrified, Honey buzz, clank!, Reed, Luxor, Flúgos futam, Caper.
86 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Sárvár! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Eladó sorba került szinte új társasunk, időnk sajnos nincs elővenni, így megválnék tőle. Hiánytalan, hibátlan állapotban. Csere megoldható, egyeztetéssel. Foxpost, GLS csomagküldés megoldható. Helyileg Vas megye, Sárvár és vonzáskörzetében akár házhoz is tudjuk vinni.
38 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
Játékok, amik nem túl bonyolultak, de remekül megmutatják, mi van a Monopolyn és az Activityn túl.
Már régebben is született ajánló cikk, de közben szembesültem azzal, hogy az abszolút kezdők megrettennek attól a szabálykönyvtől is, amit a “szakirodalom” belépő szintűnek aposztrofál.
5+1 tudományos érv a társasjáték mellett!
A modern társasjátékos mérföldkövek. Beszélgetnek: Gál József és Győri Zoltán.
A kérdés hasonló ahhoz, mintha azt kérdeznénk, hogyan válasszunk édességet. Sok van, széles a skála, és valaki amint megkóstolja az egyiket, azonnal tudja, hogy ízlik-e neki vagy sem.
De szeretek vele játszani, mert bejön, hogy célkártyákat teljesítek, építkezek. Számomra chilles, megnyugtató játék, amíg a pontozó sávra nem pillanatok. 😀
Válasz kvarclovag (2023. dec 20. 08:19) üzenetére
Mától az Európa is elérhető a BGA-n.
Ne rágodj ezen, ha neked nem tetszik, vagy nem jön be, ne játsz vele. Nekem se tetszik ez egy több szempontból is nagyon problémás játék nekem, nem is játszom vele, ha nem muszáj. De a szerencse az a BGA statisztikák szerint nem túlzott benne, nem a szerencsén múlik a győzelem.
Válasz totodirector (2023. dec 20. 02:41) üzenetére
Elég ambivalens érzéseim vannak a játékkal kapcsolatban. Egyrészt tetszik és élvezetes a vasútvonalak építése, másrészt nagyon frusztráló a játék pontozása. De lehet csak azért, mert botrányosan rossz vagyok benne. 😀 Nem jöttem rá a taktikára, hogy célszerű építeni, szerintem túlságosan sok múlik a szerencsén benne, amitől nem tudom komolyan venni.
Nekünk az Európa változat van meg. Általában ketten játszunk, viszont ezt még nem próbáltuk ki ketten, csak társasággal játszottuk. 4-5 fővel viszont nagyon teszik.
Felkeltetted az érdekődést, így megnézem ezt a svájci kiegészítőt, milyen lehet 2 főre. 😊
Válasz kok_o (2023. dec 01. 13:44) üzenetére
Két főre ha szabad ajánlani, akkor a svájci térképet próbáljátok ki. Az indiaival van párban a kiegészítőben (Map collection 2). Az Európa térkép szerint igazából 4-5 fővel lesz izgalmas. 😉
Válasz sayasan87 (2023. dec 01. 13:29) üzenetére
A hangulata jó, mi eddig csak ketten játszottunk vele, így nem volt nagy feszültség játék közben. Kimondottan izgalmasnak se mondanám, igazából keveslem a hosszú útvonal opciókat. 4 menetet játszottunk egymás után, abból mind a ketten 2x ugyanazt a hosszú útvonalat kaptuk. Tudom régi játék már, de ezt a részt esetleg bővíthették volna. Maga a térkép szép, kár, hogy a vonatok műanyagból vannak és nem fából. Szerintem nálunk ilyen ,,könnyed esti játék" kategóriába fog kerülni itthon.
No igen kinek mi a megszokott, egyesek sokkal gyakrabban ülnek vonaton, mint biciklin vagy épp autóban 😀
Válasz Vendetta (2023. nov 26. 06:40) üzenetére
Picit úgy érzem, hogy nagyon a témájára kerül a fókusz, összességéba a TTR nem mai játék, de kevés családi játékról mondható el, hogy a játék hangulata minden korosztályt leültet az asztal mellé és ezen nem is kell változtatni. Én is szivesen játszok vele a mai napig, mindig és nem kelti bennem a monopoly érzést.
Válasz Vendetta (2023. nov 26. 06:40) üzenetére
Szerintem is igaz lehet, hogy a vonatos téma vonzó és populáris. Arra gondolok leginkább, hogy a gyerekek zöme vágyik villanyvonatra (felnőttek között is vannak ilyenek szép számmal). Illetve van abban valami kalandos, ha nem a megszokott módon autóval, biciklivel, hanem vonattal utazik az ember. Ezek alapján szerintem, ha tavaly már került a karácsonyfa alá LEGO vonat és még mindig ég a láz a vonatozás kapcsán a család apróbb tagjaiban a következő évben is, akkor jöhet egy vonatos társas, az pedig a TTR. Az útvonaltervezés szintén egy eléggé hétköznapi téma, a térképen való tájékozódás játékos formában való megismertetése megintcsak egy olyan dolog, amit szülőként hasznosnak tartok, és itt gratisz jár a játékkal.
Bonckészletet kevésbé szokott bárki is ajándékba kérni, már az én ismerőseim közül. 😁 De nem vitatom, hasznos dolog az is, ha valaki ügyesen tud csirkét vagy disznót bontani. 😉 Kinek a pap, kinek a papné.
Válasz godzsakattila (2023. jún 13. 20:01) üzenetére
Évek óta látom mindenhol, nemrég még egy barátom is megkapta a szülinapjára, így nem bírtuk mi sem tovább, beszereztük. Az elején totál úgy tűnt, mint egy béna kis családi játék, hiszen a szabályok roppant egyszerűek a kicsikknek is, a témája bárkinek is szólhat, nem fűztem hozzá sok reményt.
Tévedtem. Baromi szórakoztató játék, rengeteg lehetőség van még benne, ugyanis a sok céllapka miatt minden meccs abszolút máshogy tud alakulni. Pár menet után még sejteni is lehet, mi van a másiknál, így ha egyezik egy rész, hamarabb elé tudsz menni a dolgoknak. Ráadásul a szabályok egyszerűsége miatt könnyű lesz másoknak is elmagyraázni, bevonni az easybb arcokat.
Igaz, vannak csomópontok - bár pont az Európában éreztem ezt legkevésbé - amire érdemes hajtani. Az Európa a néhány darab állomásépülettel, és a vonatkozó szabállyal ráadásul teret is enged annak, hogy alkalmasint más által blokkolt városokat mégis elérd. Ritkán éltünk vele, de tény, hogy csökkenti a beszorultság érzését, és a többi játékos akciója nem okoz véglegességet a játékmenetben.
A csomópontok nekem leginkább az India, illetve Ászia kiegészítőkön érződtek, illetve töményen a Skandináv verzióban. Ugyanakkor ez is a játékosok számától függ. Ez a játék szerintem olyan, amit max játékosszámmal a legjobb játszani. A kisdobozos verziók meg túl kicsik, és azokban a szerencse érzésre erősebben dominál.
@Kvarclovag: itt pl.
Szerkesztve: 2023. jún 14. 08:44
Válasz fodihun1 (2023. jún 14. 07:52) üzenetére
Valószínűleg igazad van, talán korábban már valaki írta is (lehet, hogy pont te voltál), hogy a TTR (lesz?) a gamer monopoly, ennek oká valószínűleg 20-30 év múla is lesz belőle valamilyen verzió, lehet, hogy akkor már a Marson fogunk vasútvonalakat építeni, vagy lesz belőle Trónok harca verzió is. :D
Azzal is egyetértek, hogy vannak nála jobb játékok és az is igaz, hogy kikerülhetetlen, bár ez szerintem nem baj. Sok olyan embernek mutattam már meg a TTR Európát aki addig nem, vagy csak 1-2 modern társasjátékkal találkozott, de eddig mindenkinek tetszett és szerencsére egyszer sem állt fenn, hogy a "kezdőknek meg kedvüket szegheti, hogy amíg nem ismerik a menetjegy lapokat, addig hátrányban vannak", szerencsére eddig eredménytől függetlenül mindenkinek tetszett. A sikere talán az lehet, hogy mégha nem is a legjobb a pontozási rendszere, mindenkinek lesz benne sikerélménye, a szeme előtt épülnek meg a vasútvonalak, kel életre az egész tábla. Benne van az izgalom, hogy vajon be tudja-e fejezni a hosszú útvonalat. Nyilván benne van a szerencse is, hogy vajon az új útvonalak között lesz-e olyan ami jól kapcsolódik a hálózatához. A tapasztalatok alapján a szerencse ily módon történő megjelenése a nem gémer játékosokat egyáltalán nem zavarja. Egyébként, kezdőként a szerencse ugyanilyen formában jelenik meg az Azulban vagy a Kingdominoban is, annak ellenére, hogy utóbbiban ki szoktuk rakni az asztalra a szabályt, hogy láthassa mindenki, hogy milyen lapból mennyi van, de a tapasztalat az, hogy az első pár játék során ezt nem szokták használni, így ebből a szempontből nekik a szerencsén múlik, hogy milyen lapok fognak feljönni. (De igen, amikor már viszonylag sok bánya előkerült már, azért szoktam jelezni, hogy azokból kevés van. ;))
Egyébként lrekasival teljesen egyetértek: "Egy ideig utazol vele, aztán lecseréled másra." Azt gondolom erre teljesen jó játék a TTR család.
Válasz kvarclovag (2023. jún 13. 14:50) üzenetére
Sztem azzal, hogy minél hamarabb beépíted a számodra legkritikusabb útvonalakat a másik elöl az kontrollálja a kártyagyűjtögetést kis részben. Ilyen pl az amerikában a Las vegas- Los Angeles szakasz. Most hirtelen ez jutott eszembe de majdnem mindegyik térképen van hasonló amit érdemes minél hamarabb beépíteni ha neked arra felé van dolgod.
Válasz lrekasi (2023. jún 14. 06:56) üzenetére
Nagyon tetszik a provokációd, és beszéljük is meg, de tegyük át az általános csevejbe, mert itt már tényleg nagyon off topic lesz. Mehet?
Szerkesztve: 2023. jún 14. 07:25
Válasz lrekasi (2023. jún 14. 06:56) üzenetére
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Ticket to Ride: Európa társasjátékhoz
Ezzel egy kicsit vitatkoznék. Igen, van benne szerencse faktor, de szerintem egyedül az újabb célkártyát húzásakor szólhat bele erősen a játék végeredményébe. Persze, előfordulhat, hogy a játék eleji 4 db útvonal kártya nagyon szerencsétlenül jön össze, de átgondolt választással azért az esetek igen nagy részében lehet boldogulni velük.
Általában az alábbaikat szoktam követni:
Mivel ez egy családi játék általában nem szoktuk vérre menően játszani, nem szokásunk direkt keresztbe tenni a másiknak, de ha valaki gyanúsan sok útvonalkártyát húz fel, érdemes lehet megfontolni, hogy megprtóbáljuk blokkolni...
Válasz totodirector (2023. dec 20. 02:41) üzenetére