Kép forrása: diceanddecks.hu

Oros – A félistenek bölcsessége [diceanddecks.hu]

Az Oureák Gaia a Földanya gyermekei, a hegyek istenei a görög mitológiában. Az ő nevükből származik a hegyekre utaló Oros kifejezés. Ennyire átgondolt címválasztással még soha nem találkoztunk társasjáték esetében. Egyetlen szóval elmond mindent a játékról: a hegyek ősi isteneinek szerepébe bújva kell majd a játékosoknak formálni a világ képét! Egyre hatalmasabb hegyek születnek isteni akaratunkból és a hegyek tetejére különféle megszentelt helyeket építhetünk.

A játék története nem szeretne a görög mitológiához ragaszkodni. A háttér inkább egy általános mitikus világ ahol a Bölcs Egyetlen (The Wise One) földformáló erőt ad félisteneknek. A játékosok (1-4) a híveik (munkáslehelyezés) cselekedetein keresztül emelkedhetnek fel. Mivel ez egy euro játék a felemelkedés mértékét pontokban realizálhatjuk és természetesen, aki a legtöbb pontot szerzi: győz.

A téma kapcsán voltak fenntartásaink. A kipróbálás előtt úgy tűnt, hogy csak jókora elvonatkoztatás árán leszünk képesek a játék témájához eljutni. Kellemesen csalódtunk. Az istenek háborúját nem lehet úgy asztalra tenni, mint egy emberek által vívott összecsapást. Itt elementáris erőket kell elképzelni és az asztalon megjeleníteni. A fegyverropogás zaja semmi ahhoz képest, ha hegyek emelkednek ki a földből. Ez a játék sokkal kevésbé absztrakt, mint amennyire a téma alapján feltételeztük. A szerzőnek sikerült az isteni küzdelem hangulatát megragadni.

A játék a Board Game Design Lab fejlesztői verseny 2. helyezettje volt 2019-ben, Pangea címen. Onnan már csak egy ugrás volt a Kick Starter és a sikeres projekt után nem csak a szerző, de az AESC kiadó első játéka is lett. A tervező és a grafikus egy személyben: Brandt Brinkerhoff az Egyesült Államok polgára. Ez megmagyarázza a Hawaii-i hangulatot a játék külső megjelenésében. (Illetve a történetben is nagy szerepet kapnak a vulkánok, amik szintén nem ismeretlenek Hawaii-on.)

Ez egy kiemelkedően magas játékosinterakcióval és nullához közelítő szerencsefaktorral dolgozó euro játék. Igaz, a szerencsének nagyon kicsi szerepe van, de a hosszútávú tervezhetőség nem jellemző a játékmenetre, a játékosok egymásra hatása miatt, szinte minden körben frissen kell megterveznünk a lépésünket. Nem lehet több fordulót előre kitalálni és nem számíthatunk békés egymás mellett építkezésre.

A BGG-n eddig 300 értékelő pontozta a szubjektív játékélményt. 7,7 ponton áll az Oros. Ez az átlag egy kicsit alulértékeli a játékot. A mechanizmusai és a témája is innovatív, ezzel a játékosokat a komfortzónájuk elhagyására készteti. Ez nem mindenkinek megy könnyen. A játék ajánlata tehát nem hétköznapi, ezzel önként vállaltan megosztó. Mi nagyon kedveltük. A komplexitás 3,2 ponton áll, de csak 35 szavazó mondta el, hogy mennyire értékeli bonyolultnak a játékot. A magunk részéről azt vettük észre, hogy a szabályok nem komplexek, de a logikájuk erősen emlékeztet egyes számítógépes játékok működésére. Közepesen gyakorlott játékosoknak sincs szükségük próbajátékra, már az első alkalommal lehet az egyéni döntésekre koncentrálni és a győzelemért játszani. A tanulási görbe optimalizálását a szabályok is segítik. Az akcióinkat mi magunk fejleszthetjük a játék során, így egy-egy munkáshelyszín a játék elején még csak egy féle, később pedig többféle lehetőséget biztosít. Az újrajátszhatósága végtelennek tűnik, és más-más játékosszámmal eltérő arculata lesz. Összetettsége és stratégiai mélysége alapján „gémer” darabnak nevezhető. Az ár/érték arányt figyelembe vevő értékelésen is jól szerepel. Egy webshop vette fel a kínálatába idehaza, a cikk írásakor 20.000,- forintos áron szerepel. Ez számunkra egy lélektani határ. Ennyi pénzt már csak olyan darabért vagyunk hajlandóak megfizetni, ami egészestés játékélményt ad, nem egy filler. Az Oros-ban benne van egy 2 órás izgalmas parti, nem csalódtunk. (Természetesen az ár/érték arány meghatározásánál sok-sok más szempontot is figyelembe vesz az ember, de mint a cikkből kiderül, azokkal is elégedettek vagyunk.)

[Cikk folytatása]

Oros - A félistenek bölcsessége

Az Oureák Gaia a Földanya gyermekei, a hegyek istenei a görög mitológiában. Az ő nevükből származik a hegyekre utaló Oros kifejezés. Ennyire átgondolt címválasztással még soha nem találkoztunk társasjáték esetében. Egyetlen szóval elmond mindent a játékról: a hegyek ősi isteneinek szerepébe bújva kell majd a játékosoknak formálni a világ képét!

Hol vásárolhatom meg?

Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!

Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!

25Jan

Egy tajvani társasjátékban Kína már megtámadta a szigetet [telex.hu]

Kedvcsináló | 2025. jan 25.

Várhatóan 2025 januárjában jelenik meg az a társasjáték Tajvanon, ami egy húsz év múlva zajló képzeletbeli kínai invázióról szól, írja a Reuters...

03Feb

Robbanó cicák partipakk [tarsasjatszunk.hu]

Kedvcsináló | 2025. feb 3.

A Robbanó cicák partipakk karácsony előtti szerzemény részben a 🎲 társas-estekre, részben a gyerekek miatt. Tök jó, hogy már mindannyian tudnak olvasni - mármint a gyerekek 👦👧👦...


Népszerű

Friss

Címkék

Kapcsolódó játékok

  • Oros