Kép forrása: pcguru.hu

Enciklopédia – Állattan [Társalgó]

Az állatvilág felfedezésére és tanulmányok publikálására ösztönöz az Enciklopédia, melynek során természettudósként kell helytállni a 18. században, lepipálva a riválisok erőfeszítéseit.

Van, amikor lehetetlen nem az első látásra szerelembe esni – és társasjátéknál ennek ritkán a belső az oka, inkább a külsőnek köszönhető. Persze a külsővel kapcsolatos vélemény (minden máshoz hasonlóan) is teljes egészében személy- és személyiségfüggő, azonban, ha az embernek valami megtetszik, az hajlamos akár még az észérveket is felülírni. Az Enciklopédia számomra pontosan ilyen volt: már a bejelentése pillanatában, a szabálykönyv fellapozása nélkül is akartam, egész egyszerűen azért, mert a három művész jegyezte tálalás nemcsak a kort, de a témát is kiválóan megragadta.

Az Enciklopédia ugyanis a 18. századot kelti életre, egész pontosan az 1739-es évet, melynek során a játékosok kalandori vénával is rendelkező természettudósok bőrébe bújva járulnak hozzá Georges-Louis Leclerc de Buffon legendás Enciklopédiájának elkészítéséhez. Ambiciózus expedíciókra indulnak, tanulmányozva a kontinensek élővilágát, kutatásaik publikálásával galoppozva a végcél, a legtöbb győzelmi pont összeszedése felé. Az Enciklopédia mindezt egy kocka-centrikus, munkáslehelyezős játékként tálalja. A munkások maguk a kockák, melyek összesen öt színben érhetők el (zöld, piros, kék, lila és sárga), és sok esetben nem csupán a színűk, de forduló elején a velük dobott érték is számít. Lényegében szettgyűjtögetéssel, illetve azok maximalizálásával tudunk felülkerekedni a riválisokon.

Ehhez kezdésnek mindenki egy saját játéktáblát, némi kezdőtőkét, úgynevezett expedíció-jelölőt kap, valamint fordított játéksorrendben kiválaszthat két állatkártyát a központi játéktábláról. A játékidő jelentős része ezen a gigantikus, már-már túlságosan is nagy táblán zajlik, ahol több akcióterület is található. A sort nyitó Nagykövetség a felkészülést támogatja, azáltal, hogy expedíció-tokent biztosít, amely a kockamanipuláláshoz használható, annak színét vagy értékét megváltoztatva (ez az akciómezőtől függ). A Bank érméket biztosít, az ide helyezett kocka (értékétől függetlenül) öt érmét garantál – ez később egy akcióhoz használt kocka értékét tudja módosítani, akár 6 fölé is feltornázva azt. Az Egyetem során szakértőkhöz lehet jutni: ezek olyan nevesített szereplők, akik azonnali, állandó, vagy a pontértékelés során bevethető képességet tesznek lehetővé – ilyen például az extra győzelmi pont, az extra hírnév, vagy további érme.

A legnagyobb helyet felélő Akadémia az állatkártyák gyűjtőhelye: az ide helyezett kocka színe határozza meg, mely állatkártya vihető el, az értéke pedig azt, hogy ezzel hány hírnévpont zsebelhető be. Minden állatkártya egy adott kontinenshez tartozik, a kontinensekhez pedig egy adott szín. Ennél azonban sokkal fontosabb az állatkártyák alján található táblázat, mely meghatározza, hogy az adott élőlény milyen típusú (madár, hüllő vagy emlős), mit eszik (húsevő, növényevő, vagy mindenevő), hol él és milyen klímát kedvel. Ezen tulajdonságoknak az utolsó két akciómező során jut igazán nagy szerep. Az Expedíciómező az, ahol a tényleges kutatás zajlik: ilyenkor útnak indulunk egy általunk választott kontinensre, hogy a korábban megszerzett kártyákon szereplő állatokat megtalálva tanulmányozzuk azokat. Az ehhez használt kocka színe meg kell, hogy egyezzen a választott kontinens színével (de ez könnyen manipulálható egy expedíció-tokennel), de ennél fontosabb az, hogy mennyi expedíciópontot sikerül összeszedni, mivel ez határozza meg, hány kategóriában tudunk kutatni. Az első kategóriához 2, a következőhöz viszont már 4, végül 7 és 10 pont kell. Az alapértéket a kocka értéke adja, amely tovább erősíthető érmék és expedíció-tokenek elköltésével, királyi pecsét felhasználásával, illetve szakértők bevetésével. Az expedíció alatt így több állat és több kategória is bevethető a kutatáshoz, feltéve, hogy egyazon kontinensen élnek, ezzel szerezve meg azon kutatáskockákat, melyekkel feltölthetők az állatkártya alján található kategóriamezők.

[Cikk folytatása]

[Társalgó] Enciklopédia a Gémklubtól - Állattan

Az állatvilág felfedezésére és tanulmányok publikálására ösztönöz az Enciklopédia, melynek során természettudósként kell helytállni a 18. században, lepipálva a riválisok erőfeszítéseit. Van, amikor lehetetlen nem az első látásra szerelembe esni - és társasjátéknál ennek ritkán a belső az oka, inkább a külsőnek köszönhető.

Hol vásárolhatom meg?

forrás -- www.pcguru.hu

Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!

Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!

21Nov

Ebben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]

Kedvcsináló | 2024.11.21. 14:00:00

A Hajdanvölgy mítosza hosszú idő óta a legjobb társasjáték, ami nálunk járt.

15Okt

Ezek a társasok bizonyítják, hogy néhány kocka, kártya és íróeszköz is elég a mókához [gsplus.hu]

Kedvcsináló | 2024.10.15. 14:41:00

Mostanában egészen sok írogatós társas jelent meg - mutatunk négyet-ötöt, amit érdemes kipróbálni.


Kommentek

  • Pcs

    2022-12-04 21:37:46

    A cikk nagyon jól összefoglalja a lényeget: ez egy nagyon jó, bár közel sem tökéletes játék, ám a játékmenet hibái fölött könnyű szemet hunyni, annyira tetszetős.

    Az is igaz, hogy a játékosok között minimális az interakció, de nem ez az egyetlen játék, amiről ez elmondható.

Népszerű

Friss

Címkék

Kapcsolódó játékok

  • Enciklopédia