Támogasd a Tarsasjatekok.com-ot a Patreonon! Támogatom!

Farkaskoma és az elveszett melódia - Rókanyomon felturbózva

A Farkaskoma és az elveszett melódia társasjátékban a tizenhattagú farkasfalkából próbáljuk megtalálni azt az egyet, aki elcsente a híres zenei verseny fődíját: az Ezüst Melódiát. A bűntett elkövetésében négy bárány is a tettestársa volt, így a szintén tizenhat fős nyájból az ő kilétüket is igyekeznünk kell felderíteni. A báránykák vallomásához a hasukon keresztül vezet az út: ha meg tudjuk őket etetni a kedvenc ételükkel, akkor egyből színt vallanak. Azonban óvatosnak kell lennünk a nyomozás során, ugyanis négy gyapjas nem az igazságot fogja vallani, ők próbálnak megtéveszteni minket. Igyekeznünk kell, mert a bűnös már szökésben van, és ha eléri a vonatot, akkor bottal üthetjük a nyomát!

A játék előkészítéséhez kipakoljuk az összes farkaslapkát egymás mellé, a bárányokat pedig négy pakliba rendezzük, a zöldséges oldalukkal felfelé. Húzunk egy esetkártyát, amit megnézés nélkül a nyomolvasóba csúsztatunk. A farkasfigurát a játéktáblára, a farkas jelzésre tesszük. Az érett és fonnyadt zöldségeket a zsákban megkeverjük, a hangszerjelölőket pedig egy kupacba az asztalra tesszük.

Már az előkészítés során választhatunk könnyebb vagy nehezített játékmódból, ugyanis a játéktábla egyik oldalán hosszabb, a másikon rövidebb úton közlekedik a farkas. Így nekünk is több-kevesebb idő áll rendelkezésünkre felgöngyölíteni az ügyet. Az esetkártyákból is két paklit kapunk, melyek közül a kék hátoldalúak egyszerűbb, míg a pirosak bonyolultabb élményt kínálnak. A játék összesen negyven megoldandó ügyet tartalmaz, így bőven lesz mit kinyomozniuk a lelkes detektíveknek.

A játékos saját köre öt lépésből áll:

  • Egy mezőt lép előre a farkas, szökik a gazfickó!
  • Kiválasztunk egy bárányt, akit szeretnénk kihallgatni. Ehhez húznunk kell a zsákból vakon, csak a tapintásunkra hagyatkozva egy olyan zöldséget, amit szívesen fogyaszt. Azon felül, hogy ügyesen kell kitapogatnunk az alakjukat, még a szerencse is közrejátszhat, ugyanis lesznek a zsákban fonnyadt zöldségek is, amik ugyanolyan alakúak, mint az érettek. Ha jót húztunk, akkor a nyomolvasóba helyezzük a bárány lapkát. Dönthetünk úgy, hogy kockáztatunk és további bárányokat hallgatunk ki. Ehhez az kell, hogy valamelyik másik bárány szintén szeresse az előbb kihúzott elemózsiát. Viszont neki is húznunk kell a zsákból, mégpedig egy általa kedvelt másik zöldárut. Ha nem azt a zöldséget húztuk, vagy esetleg fonnyadtat találunk, akkor sajnos a körünk kihallgatás nélkül azonnal véget ér.
  • Ha ügyesen megtaláltuk a kért csemegét, akkor a kihallgatás során két dolgot fogunk megtudni. Az egyik az, hogy a bárány melyik másik bárányt látta az előadáson. Akit látott, ő biztos, hogy ártatlan. Aki részt vett a cselszövésben, azokra senki nem fog mutatni. A másik pedig, hogy milyen ruhára emlékszik, amit a nézőtéren ülő farkasokon látott. Ezt az utóbbi információt egyelőre kezeljük némi fenntartással. A bárány lapkát kivesszük, majd a buborék jelébe illesztjük azt hangszerjelölőt, amelyik muzsikust megnevezte az előbb a nyomolvasó segítségével.
  • Az érett zöldségek visszakerülnek a zsákba, a fonnyadtak kikerülnek a játékból.
  • Az utolsó, ötödik lépés az agyalás: farkasok gyanú alóli felmentése és a bárány banda felderítése.

Az ügy felgöngyölítéséhez jó lesz tisztán látni a helyzetet és ez közös gondolkodást kíván. A tizenhat farkasból tizenöt a nézőtéren csodálta az előadást és csak egy volt az a pimasz, aki ellopta a díjat. A bárányok közül pedig tizenkettő vígan zenélt a színpadon, négy pedig kimaradt az előadásból és részt vett a bűncselekmény elkövetésében. Minden bárány mutat egy másik bárányra, azonban arra a négyre senki nem mutat, aki nem volt jelen. Ők négyen biztos, hogy a farkas tettestársai. Lesznek olyan bárányok, akikre ketten is mutatnak, így közülük az egyik biztos, hogy füllent. Ennek a felderítése lesz a következő feladat, hogy lefüleljük a szélhámosokat. Az a bárány, akire mutatnak, róla minden esetben megállapítható, hogy biztosan részt vett a koncerten, így ártatlan. Ha már őt - a bizonyosan ártatlan bárányt - is kihallgattuk, akkor az általa megadott információ alapján szűkíthetjük a farkasok körét. Érdemes a bárányokat sorba rendezni, hogy lássuk, melyikük vallomása bűzlik.
Minden bárány megnevez egy ruhadarabot is, azt állítva, hogy az ebben díszelgő farkasok ártatlanok. A játék elején, még nem zárhatunk ki senkit ezen információk alapján, hiszen nem tudhatjuk, hogy igazmondó vagy simlis báránnyal állunk szemben. A későbbiekben, ha találtunk olyan bárányt, aki biztosan igazat mond, akkor a megjelölt ruhadarabot viselő farkasokat felmenthetjük. Ha valakit megcsíptünk, hogy hazudik, akkor az a ruha, ami a kártyáján szerepel, tuti, hogy az elkövető ruházata, hiszen így próbálja menteni a bűnös farkaskomát.

A játék kétféleképpen érhet véget: közösen nyerünk vagy veszítünk. A győzelemhez az szükséges, hogy felfedjük a tettes kilétét, mielőtt a farkas figura az állomásra ér. Ha az utolsó mezőn áll, még egy tippeléssel is próbálkozhatunk. Majd a nyomolvasóból kivett lapot felfedve kiderül, hogy melyik farkas a bűnös. Ha a nyomozásunk nem vezetett sikerre, akkor sajnos a tettes meglógott a díjjal együtt.

Ha a normál változatot fel akarjuk turbózni, akkor a haladó változattal nehezíthetjük a detektívesdit. Ebben a verzióban fonnyadt zöldség húzása esetén a bárány megsértődik és véglegesen távozik a játékból. Sosem derül ki, hogy ő vajon mit mondott volna... A másik nehezítési változat, hogy a választott bárány után pontosan meg kell nevezni, hogy melyik zöldséget szeretnénk kihúzni. Ezeket akár kombinálva is kipróbálhatjuk.

A tervezők a játékszabály végén köszönetet mondanak a Rókanyomon szerzőinek, hiszen az a játék adott ihletett a Farkaskoma megalkotásához. Hasonló élményre számíthatunk, kicsit nehezített verzióban. Érdekesség, hogy ebben a játékban találkozunk félrevezető információkkal is, hiszen nem mindegyik bárány mond igazat. Őszintén szólva nekem elsőre nehezen jött át a logikai láncolat, hogy mikor mely farkasokat lehet kizárni. Izgalmas, extra elemet vittek bele azzal, hogy vakon kell kitapogatni a zöldségeket. A zsákban keresgélés elsőre nem tűnt nagy feladatnak, de szórakoztató része a játéknak. Nem is olyan könnyű megállapítani, hogy uborka vagy bab lehet a kezünkben, és a brokkoli-saláta-répa hármas is nagyon hasonlít egymásra. Ez a sötétben tapogatózás nagyon jó ötletnek bizonyult, az egész család díjazta ezt a plusz elemet. 

A Farkaskoma és az elveszett melódiát azoknak ajánlom, akik már rongyosra játszották a Rókanyomont és hasonló dedukciós, kooperatív családi társasjátékot keresnek, extra adalékokkal.

A(z) Farkaskoma és az elveszett melódia társasjátékot a Reflexshop biztosította számunkra!

Keresd fel a boltot és tekintsd meg a játék adatlapját!


MEGNÉZEM A JÁTÉKOT
írta -- Dzsuzsi

Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!

Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!

17Nov

Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit

Ismertető | 2024.11.17. 13:25:00

A Tábortűz egy igazi könnyed filler, a pár perces játékidejével és a 6 éves alsó korhatárával kicsiknek és nagyoknak egyaránt izgalmas perceket szerez.

05Nov

Clinic Rush - Konyhából kórházba

Ismertető | 2024.11.05. 15:00:00

A konyhai kalandok után új kihívásra vágytunk, melyet a kórházban találtunk meg - természetesen orvosként. Az idő sürget, itt már emberek élete a tét, ezért nem hibázhatunk. Vajon bírni fogjuk, vagy összeroppanunk a nagy teher alatt?


Népszerű

Friss

Címkék

Kapcsolódó játékok

  • Rókanyomon
  • Farkaskoma és az elveszett melódia