Támogasd a Tarsasjatekok.com-ot a Patreonon! Támogatom!

Klask - Mágneses léghoki

Ha szereted a kompetitív ügyességi játékokat, és a léghoki nagymesterének gondolod magad, akkor a Klask a te játékod. Na jó, igazából ha csak egy jót akarsz szórakozni valakivel, akkor is érdemes kipróbálni.

A Klask egy ügyességi játék, melyben a saját mágneses bábunkkal próbálunk gólt szerezni úgy, hogy közben a fehér mágneseket (szakszóval kekszeket) ne szedjük össze, illetve ne koppanjunk a saját "kapunkban". Első ránézésre talán leginkább a sokak által jól ismert léghokira hasonlít, csak van benne néhány csavar, illetve elfér egy kisebb asztalon is.

A mágia leleplezése.

Mágnes asszony

Első körben ismerkedjünk meg a játék alkatrészeivel - szerencsére nincs sok belőlük, így egyszerű dolgunk van. Talán a legfontosabb maga a Klask pálya. Ez egy fából készült aréna két mélyedéssel és néhány jelöléssel. Az irányítást a kétrészes bábuk fogják segíteni: ezek egy csatár és egy irányító részből állnak, és természetesen mágnesesek. Játék közben egy műanyag labdát fogunk lökdösni a csatárunkkal, közben pedig arra kell figyeljünk, hogy a pályán lévő kis fehér mágneseket (kekszeket) lehetőleg ne szedjük össze. Az eredményt pedig az eredményjelző korongokkal tudjuk nyomonkövetni.

Most, hogy megismerkedtünk az alkatrészekkel, vessünk egy pillantást arra, hogyan is működik a Klask. A villámgyors előkészületek során a Klask pályát egy lehetőleg vízszintes felületű asztalra helyezzük - vagy a földre, ha az asztal az öregek játéktere -, kiválasztjuk a kezdőjátékost életkor alapján, a kekszeket a nekik megfelelő helyekre rakjuk, összeillesztjük a pálya alsó és felső része felől a csatárt (felül) és az irányítót (alul), végül pedig betesszük az eredményjelző korongokat a két nullás helyre. Már indulhat is a lövöldözés. Szemekre vigyázni, az elővigyázatosaknak védőszemüveg ajánlott!

Ahogy a legtöbb hasonló ügyességi játék, a Klask is valós idejű, azaz úgy lövöldözzük a labdát, ahogy csak tudjuk. Röviden a lényeg: megpróbálunk gólt szerezni úgy, hogy a csatárunkkal belőjük a labdát az ellenfél kapujába - meg néhány egyéb módszert is alkalmazhatunk. Amint valaki gólt szerzett, eggyel feljebb mozgatja az eredményjelző korongját. Aki elsőként gyűjt össze 6 pontot, az nyeri a játékot. Nos, ennyi. Na jó, nem egészen.

Jobb helyeken ezt hívják klasknak.

Fontos tisztázni a gól fogalmát, ugyanis négyféle módon juthatunk hozzá. A legkézenfekvőbb az, amikor a labda az ellenfél kapujába kerül, és ott is marad. A második lehetőség az, hogy az ellenfél összeszed két vagy három kekszet a csatárával. Ha az ellenfelünk elveszíti az irányítást a csatára felett, és nem tudja visszaszerezni csupán az irányító mágnest használva, akkor is kapunk egy pontot. Végül, de nem utolsó sorban ha az ellenfél csatára a kapujában köt ki, akkor is miénk a jutalom. Egyébként ebben az esetben lehet hallani a "klask" hangot, innen ered a játék neve - bár az már ízlés kérdése, hogy ki hogyan betűsíti ezt.

Ezeken kívül a szabálykönyv tartalmaz néhány pontosítást, egyértelműsítést, hogy a lehető legjobban megnehezítse a Klaskozó jogászok életét, és ne legyen olyan egyszerű beperelni az ellenfelet alternatív szabályértelmezések miatt. Egyébként az a tapasztalatom, hogy főleg gyerekek esetén erre szükség is van, mert ők bármit megtesznek, hogy pontokat szerezzenek.

Kicsit sok a keksz.

Magneto kedvenc játéka

A Klask egy igen pörgős játék. Lehet, hogy ez némelyeknek inkább hátrány, de egy valós idejű ügyességi játéknál valószínűleg a legtöbb ember számol ezzel a tényezővel. További előny az egyszerű szabályrendszer (ami aztán idővel kellően szigorítható a viszonylag pontos és teljeskörű szabálykönyv alapján), és a helyigény sem óriási, gyakorlatilag bármekkora asztalon lehet játszani. Természetesen az fontos, hogy az asztal sík és vízszintes felületű legyen, valamint a stabilitás sem hátrány.

A méretéből kifolyólag elég egyszerűen tárolható és szállítható, a füllel ellátott doboz pedig még tovább növeli a praktikusságot.

Szintén az ügyességi játékok sajátossága, hogy a két résztvevő között elég jelentős különbség alakulhat ki az ügyességi szintjük miatt (igen, ezt Captain Obvious súgta nekem) - legyen az életkor, tapasztalat vagy bármi más körülmény eredménye. Ezt a jobban játszó résztvevő tudja kompenzálni egy kis lazázással, ha a győzelemnél fontosabb a szórakozás.

Tradicionális gól.

Mivel elég gyorsan történnek a dolgok, és kicsi alkatrészeink vannak, ezért előfordulhat, hogy el fog veszni egy-két fontosabb dolog. A labdát elég könnyen tudjuk pótolni házilag is, de a többi komponens pótlása nagyon macerás lenne. Szerencsére a kiadó is számolt ezzel, és külön megvásárolható a pótalkatrész csomag.

Amennyiben valakinek nem elég a kétfős Klask, beszerezheti a Klask 4 névvel ellátott verziót is. Annak is gyakorlatilag ugyanaz a működése, csak négyfőssé alakították át az arénát, és életpontokkal operál - amit ha valaki lenulláz, vége a menetnek, és a legtöbb élettel rendelkező játékos a nyertes.

Fontos még kiemelni, hogy a Klask köré viszonylag komoly közösség is szerveződött az idők során - annyira komoly, hogy 2019 óta évente tartanak Klask világbajnokságot. Idén például Helsinkiben volt a rendezvény, és magyar résztvevőnek is szurkolhattunk, ugyanis a Reflexshop tartott egy magyarországi selejtezőt, amelynek a győztese elindulhatott a világbajnokságon más nemzetek ászai ellen. Tehát ha valaki nagyon komolyan szeretné venni a Klaskozást, akkor szinte kötelező megnéznie a korábbi világbajnokságok felvételeit - amelyekből egyébként "mezei" Klaskosként is sokat lehet tanulni.

Erőszakos ellenfél.

Jogászok rémálma

Nálunk eddig nagyon bejött a Klask, és az általunk szervezett játékesteken is elég sokan leülnek vele játszani. Jól el lehet vele ütni az időt, vicces helyzetek alakulhatnak ki, és ha akarjuk, vehetjük komolyan is. Hasonlóan jó ügyességi játéknak tartom az Asztali csúzlit is, melyről szintén készült egy bemutató írásunk. Sok a hasonlóság a kettő között, de az biztos különbség, hogy a Klask sokkal ujjkímélőbb az irányító és a csatár használatából kifolyólag. Szerencsére van választék, így mindenki amellett teheti le a voksát, amelyik közelebb áll a szívéhez. Nekem mindkettővel jó tapasztalataim vannak eddig, így merem őket ajánlani.

A(z) KLASK társasjátékot a Reflexshop biztosította számunkra!

Keresd fel a boltot és tekintsd meg a játék adatlapját!


MEGNÉZEM A JÁTÉKOT
írta -- gyd

Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!

Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!

05Nov

Clinic Rush - Konyhából kórházba

Ismertető | 2024.11.05. 15:00:00

A konyhai kalandok után új kihívásra vágytunk, melyet a kórházban találtunk meg - természetesen orvosként. Az idő sürget, itt már emberek élete a tét, ezért nem hibázhatunk. Vajon bírni fogjuk, vagy összeroppanunk a nagy teher alatt?

17Nov

Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit

Ismertető | 2024.11.17. 13:25:00

A Tábortűz egy igazi könnyed filler, a pár perces játékidejével és a 6 éves alsó korhatárával kicsiknek és nagyoknak egyaránt izgalmas perceket szerez.


Kommentek

  • dseres001

    2024-08-26 12:53:08

    Labdajáték?

  • kvarclovag

    2024-08-26 12:48:53

    Hanem?

  • dseres001

    2024-08-26 11:55:03

    Jópofa játéknak tűnik, de a fő kérdésem az, hogy ez mitől társasjáték? A csocsó sem társasjáték.

  • BorzAlom

    2024-08-21 10:09:33

    Határozottan szimpatikusabb, mint a csocsó vagy a darts (nincs velük bajom, max annyi, hogy ügyetlen vagyok bennük), bár az a sanda gyanúm, hogy ebben sem lenne több esélyem nyerni. Nagyon tetszik a színválasztás: ez a királykék a fehér betűkkel kicsit görögös, mondhatni magasztos, nem tűnik rikítónak, úgyhogy a képek alapján letisztultan elegánsnak látom. Kedvet kaptam kipróbálni.

  • Kiscirmo

    2024-08-21 09:22:32

    Bár sok társasjáték van a polcon, ügyességi játékok közül csak a Klask. Viszont a családban több példány is van belőle, mert szeretjük összemérni a tudásunkat, gyorsaságunkat vele. Ha nagyobb társaság jön össze, akkor egymás után játszuk a köröket, és mivel gyorsan lemegy egy-egy összecsapás, hamar sor kerül a visszavágókra is. Rendes kis bajnokság kerekedik ki belőle.
    Akinek eddig megmutattuk, mindannyian lelkesedtek érte. Szerintem az ötlet fantasztikus, a játék kivitelezése pedig igazán magas színvonalú.
    Vigyázni kell a kis elemekre, könnyen nyoma vész egy-egy vehemensebb akció után, képes messzire és a szoba rejtett helyeire elpattanni. Mondjuk kapható hozzá pót szett, szóval erre is van megoldás.
    A kétszemélyes változatot próbáltuk még csak, de a kör alakú négyszemélyes asztal érdekes lehet, majd a TJÜ-n vagy más rendezvényen leülünk mellé, ha kinn lesz.
    Inkább a hagyományos, gondolkodós társasokkal szoktunk játszani, de az ügyességi játékok közül egyértelműen ez a kedvenc. A Crockinole is hasonlóan tetszett, de ennek az ára határozottan barátibb.

Népszerű

Friss

Címkék

Kapcsolódó játékok

  • KLASK