
Deszkalózok – Csak semmi fánik!
A történet szerint Zsiráf kapitány kincseire fáj a fogunk és kalóz elefántokként igyekszünk tőle minél többet elcsenni. A játékban kincskártyákat fogunk felcsapni, addig, amíg elég bátrak vagyunk… Aki nagyot mer, az nagyot nyer. Vagy bukik! Ilyen az elefántok szerencséje, majd legközelebb óvatosabb leszel.

Előkészület
A doboz hátulja lesz a kalózhajó, erre helyezzük a mágneses pallókat, azok első mezőjére pedig az elefántokat. Minden játékos választ egyet: kék, zöld, sárga vagy piros színnel jelölt ormányossal kezdi meg a kincskeresést. A kártyatartó tábla lesz a hajóhíd, ide fogjuk felpakolni a kincskártyákat. Hét fajta kincs található a kártyákon: érme, rubin, térkép, iránytű, kard, kampó és messzelátó. Mindegyikből 7 db van a pakliban, tehát összesen 49 lapunk van, amit jól megkeverünk a játék elején. Kész is az előkészület, kezdődhet a kincskeresés.
Sajnos nem kapunk utasítást arra ki lesz a kezdőjátékos, pedig lehetne például az, aki legutóbb látott kalózt, keresett kincset, esetleg utazott Zsiráf kapitány hajójával… Szóval szabadon dönthetünk, sorsolhatunk kezdőjátékost.

Játékmenet
A játékban az lesz a célunk, hogy a körünkben minél több különböző kincskártyát fedjünk fel, ezzel a többi játékos pallóját terheljük, így igyekszünk elérni, hogy valaki más pottyanjon elsőként a vízbe. Azonban, ha azonos kártya kerül felfedésre, akkor a mi kalózunk mozdul egyet a pallón, közelítve szép lassan a hideg hullámok felé.
A saját körünk mindig a következőképpen fog zajlani:
Felhúzunk egy lapot, lehelyezzünk a hajóhídra, majd döntünk: megállunk, vagy szerencsét próbálunk és még egy lapot húzunk. Ha az első lehetőséget választjuk és inkább a biztosra megyünk, akkor a többi játékos annyi ládajelölőt kell, hogy a pallója végére helyezzen, amennyi az utolsóként lerakott kártyánk felett látható. Ha merészebbek vagyunk és húzunk még egy lapot, akkor két eset lehetséges: ha szerencsénk van, akkor olyan kincskártyát fedünk fel, ami még nem szerepel a hajóhídon és ismét dönthetünk, hogy megyünk-e tovább vagy megállunk. Így több ládával terhelhetjük ellenfeleink labilis pallóit és elérhetjük, hogy ők essenek elsőként a vízbe. A rosszabbik eset az, ha egy olyan kincs kerül fel, ami a már szerepel a sorban, ekkor viszont mi kerülünk pácba, ugyanis a saját elefántunkkal kell egyet előre lépnünk.
6 különböző kincskártya felhúzásával azonnal megnyerjük a játékot, bár erre viszonylag kicsi az esély. A körünk végén a lapokat levesszük és a dobópakliba kerülnek. Majd a következő elefánton a sor, hogy szerencsét próbáljon.
A játék addig tart, míg valamelyik ormányos vízbe esik, ezáltal tulajdonképpen ő a játék vesztese, a többiek a győztesek. Persze közösen kisegítik pórul járt barátjukat a tajtékzó tengerből és már kezdődhet is egy új kör.

Vélemény
A külcsín azonnal magával ragad: a doboz elején kirakatban kapjuk a három elefántot, akikkel kincsszerzésre indulhatunk. A játékot 2-4 fő számára tervezték, a negyedik fáni már sajnos nem fért oda, így őt a dobozban találjuk. A szép színes doboz és a cuki figurák megteszik a hatásukat: rögtön kedvet is kapunk a játékhoz. A 8 évesemet mostanában nehezebb bevonni a játékokba, de itt nem kellett hívni, a dizájn csábította, ő szerette volna kibontani és le is nyomtunk azonnal négy partit. Jókat nevettünk, élvezte, hogy a négyből kétszer én csobbantam. Tetszett neki, hogy nem kellett hosszú szabályokkal, pontozási rendszerrel untatnom, tényleg csak pár mondat a játékszabály és azonnal indulhat a móka. Ez az egyszerűség teszi lehetővé, hogy már 5 éves kortól játszható a Deszkalózok. Hogy miért éppen zsiráf és elefánt, és ezek az állatok hogyan kapcsolódnak a kalózkodáshoz azt nem tudom, de a gyerekemben fel sem merült a kérdés, ugyhogy nekem sem tisztem ezt firtatni.
Arra, hogy 6 különböző kincskártyát húzunk fel és ezzel azonnal megnyerjük a játékot kicsi az esély, de sikerülhet, ha kockáztatunk és a játék elején ez még bőven beleférhet. Meg egyébként közben is, hiszen ez egy szórakoztató gyerekjáték, nem szabad véresen komolyan venni. Amikor a fiamnak sikerült felhúzni a hatodik kártyát, óriási örömujjongásban tört ki. Szuper élmény volt! Felnőtt társaságban is teszteltük, jó levezetés volt a keményebb játékok után, élveztük egymás heccelését és percek alatt lement három játék.

A doboz kialakítása belülről is rendkívül praktikus, a hátulja lesz maga a játéktér, ami a mágnessel rögzülő pallókkal jól hozza a hajó hangulatot. Hivatalosan 15 perc a játékidő, de nekünk két fővel hamarabb lement egy parti és annyira élveztük, hogy már kezdtük is a következőt.
Érdekességként megemlíteném, hogy bár a francia szerzőpáros neve nekem nem csengett ismerősen, de utána olvasva rájöttem, hogy kicsit sem ismeretlenekről van szó: Benoit Turpin a Köszöntünk… álmaid városában! és a Köszöntünk a holdon megalkotója, míg Florian Sirieix többek között az Imaginarium és a Save the Meeples játékok szerzője. A zseniális magyar cím és alcím miatt mindenképp szeretném megdicsérni a fordítói munkát, amit Szöllősi Ritának köszönhetünk.
A gyerekjátékok esetében fontos tényező, hogy felnőttként is élvezetes legyen, ugyanakkor a gyerek is jól érezze magát, ne legyen túl komplex, de ne is legyen unalmas. Szórakoztasson és ne legyen annyira nehéz, hogy a gyereknek esélye se legyen a győzelemre. Ezt az arany középutat nehéz megtalálni. Nekünk a Deszkalózok pont azt az élményt nyújtotta, ami miatt rendszeresen le fog kerülni a polcunkról és szívesen fogom megmutatni szélesebb körben is a családomnak, gyerekeknek, valamint ajánlom a karácsonyi listára felírni azoknak, akik szórakoztató gyerek társasjátékot keresnek.
A(z) Deszkalózok: Csak semmi fánik! társasjátékot a Gémklub biztosította számunkra!
Keresd fel a boltot és tekintsd meg a játék adatlapját!
MEGNÉZEM A JÁTÉKOT
Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!
Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!
A vadon urai - Párbajra fel!
Ismertető | 2025. márc 21.Állj a Kavics, a Csepp, a Gally vagy a Levél rend élére, idézz meg harcosokat, szerezz meg különleges képességeket, és legyél Te a vadon ura az egy-egy vagy kettő-kettő elleni párbajban!
MLEM: Asztronyauták - Bolygóközi cicaharc
Ismertető | 2025. márc 14.Patkányokat küldeni a Holdra? Badarság! Mindenki tudja, hogy a macskák jobban értenek ehhez (is)!
Népszerű
Menekülés a vulkánszigetről – Egyen meg téged a cápa!
2025. ápr 19. / Ismertető, BemutatóŐsidők öröksége - Ássuk ki a múltat!
2025. ápr 17. / Ismertető, BemutatóEbben a játékban sosem lehet tudni, ki áll nyerésre [gsplus.hu]
2025. ápr 21. / Kedvcsináló, 2025Megjelent a JEM magazin 145. száma!
2025. ápr 13. / Kedvcsináló, 2025Coffee Rush: Hab a tortán - Könnyítés cuki tortácskákkal
2025. ápr 15. / Ismertető, Bemutató
Friss
Ebben a játékban sosem lehet tudni, ki áll nyerésre [gsplus.hu]
2025. ápr 21. / Kedvcsináló, 2025A Fluxxban nincsenek állandó szabályok, folyamatosan változik minden.
Menekülés a vulkánszigetről – Egyen meg téged a cápa!
2025. ápr 19. / Ismertető, BemutatóA föld megremeg, a vulkánok felizzanak, a sziget süllyed és pár ősi lény is felébred szunnyadó álmából... de azért jó volna egy kis kincset felmarkolni! Menekülés, közös tutaj, éhes szörnyek és egyáltalán nem barátságos kalandortársak... bevállalod?
Ősidők öröksége - Ássuk ki a múltat!
2025. ápr 17. / Ismertető, BemutatóAz Ősidők öröksége visszarepít minket oda, ahol az ősi népek lefektették az emberiség egyetemes tudásának alapjait. A játékosok igyekeznek megőrizni a tudást, hogy elődeink öröksége ne vesszen a feledés homályába.
Coffee Rush: Hab a tortán - Könnyítés cuki tortácskákkal
2025. ápr 15. / Ismertető, BemutatóA Coffee Rush: Hab a tortán a Coffe Rush önállóan nem játszható, édes élményt nyújtó kiegészítője.
Vélemények - Deszkalózok – Csak semmi fánik!Fórum > Cikkek: Cikk hozzászólások Szerző: Tarsasjatekok.com3 hozzászólás
Új hozzászólás
0 / 2000
Elküldés