Támogasd a Tarsasjatekok.com-ot a Patreonon! Támogatom!

Color Code - asszociáció a színekkel

A Color Code egyszerű szabályokkal rendelkező, könnyed, kooperatív családi játék 2-6 fő részére, fél órás játékidővel. Az absztrakt játék célja egymás színasszociációjának megfejtése.

Áttekintés

A Color Code táblát a játéktér közepére helyezzük, majd a kijelölt helyre feltesszük a dzsókerlapkákat és a bónuszlapokat. A 133 fogalomkártyából játékosszámnak megfelelően paklit képzünk.

A színkódoló kiléte körönként fog változni, mindenki legalább egyszer belebújhat ebbe a szerepbe. A kódoló magához veszi a színkártyákat és a fogalomtáblát, majd felhúz a fogalompakliból három új lapot. Rövid gondolkodás után minden fogalomhoz hozzárendel egy-egy színt a színkártyák segítségével, ügyelve rá, hogy senki se láthassa azokat.

A többiek a színes korongokat kapják meg, ami felett közösen rendelkezhetnek. Ők csapatként próbálják kitalálni, melyik fogalomhoz milyen színt társíthatott a kódoló. Például szörfözni a tengeren szokás, ezért ide jöjjön a kék, kerékpározni a természetben, ez legyen zöld, az időjárás pedig egész héten borongós volt, legyen szürke. A kiválasztott korongokat a fogalmak fölé helyezi a csapat. Döntésképtelenség esetén, vagy ha akadozna az ötletelés, akkor a kódoló jobb oldalán ülő játékos, a színmester feladata a beszélgetés vezetése, és szükség esetén a végső szín kiválasztása.

Az eltalált színasszociációk pontot fognak érni: ezek a fogalomkártyák a Color Code tábla még nem teli, legkisebb számmal rendelkező oldalára kerülnek. A hatoldalú tábla minden oldala egy szintnek felel meg, és egy szint akkor tekinthető teljesítettnek, ha ott két fogalomkártya is fekszik.

Amikor elfogynak a fogalomkártyák, a játék véget ér, meglátjuk, hány szintet sikerült teljesítenünk, és ez alapján kapunk egy egy szavas minősítést a teljesítményünkre.

Segítség

A Color Code táblán található dzsókerlapkákat a kódoló leteheti egy-egy fogalom alá a köre elején. A bennfentes lapka esetén megnevez egy játékost, így utalva egy közös élményre, a színszűrő lapka hatására felfordít egy előtte fekvő színkártyát, így kizárva azt az asszociálásból, az 50/50 elnevezésűnek köszönhetően pedig a csapat a megjelölt fogalomhoz két színkorongot is letehet.

A bónuszlapokat a csapat teheti le egy-egy fogalomhoz, amelynek a színkódjában nagyon biztos. Ha valóban eltalálják a társított színt, a bónusz kártyát is megnyerik, amely fogalomkártyaként felkerül a tábla egy oldalára.

Az előző példánál maradva, ha a kódoló letette volna a kerékpárhoz a bennfentes lapkát, és Zsuzsi nevét bemondja, akkor könnyen rájöhetett volna a csapat, hogy Zsuzsi biciklije piros, ezért ez lehet a keresett szín. A csapat pedig letehetett volna egy bónuszlapkát a szörfözéshez, mert biztos volt benne, hogy az kék lesz, és így egy helyett két kártyával gazdagodott volna.

Variációk

A színes nyüzsgés modul egy-egy új színt hoz a játékba az első három szint teljesítésekor, így bővítve a választékot lilával, narancssárgával és rózsaszínnel, ezzel nehezítve a döntést.

A fogalmak között találhatunk pár pikánsabbat is, kimondottan felnőtteknek valót. Ezeknek a hátlapja meg van jelölve, így kompatibilis marad a játék kiskorúakkal is.

A parti játékvariáció lehetővé teszi a játékot akár 7-18 fő részére is. 18 fogalomkártyát nagyjából egyenlően kell elosztani a résztvevők között. Minden játékos legalább egyszer lesz színkódoló, és a kezében lévő fogalomkártyákhoz kell majd társítania színeket. Mindig az előző kör színkódolója lesz az új kör színmestere. A színmester szerepe ekkora társaság esetén már tényleg szükséges, nehogy egy-egy halkabb személy ne tudjon érvényesülni, vagy több kisebb csoport alakuljon ki, és folytasson privát diskurzust.

Kapcsolatépítés

Bár ez a könnyed a játék nem kimondottan egymás mélyebb megismerését eredményezi, azért megtudhatunk egymásról érdekes információkat. Jót nevettem, amikor kiderült, hogy párom szerint a legtöbb leves zöld, vagy hogy barátnőm azért választotta a bikinihez a lilát, mert újként került be a partiba ez a szín, és egyszerűen szépnek találta. Olykor-olykor komolyabb beszélgetések is születtek, például az emberhez fehér színt társítani vagy a világosbarna színt bőrszínnek hívni rasszizmus? És a fiatalság valóban olyan ártatlan, hogy fehér színt érdemeljen?

A(z) Color Code társasjátékot a Piatnik biztosította számunkra!

Keresd fel a boltot és tekintsd meg a játék adatlapját!


MEGNÉZEM A JÁTÉKOT
írta -- gevanda

Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!

Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!

23Feb

Unlock! kids: Mesebeli kalandok

Ismertető | 2025. feb 23.

Dobozba zárt szabadulószoba, izgalmas nyomozás, rejtett utalások... Kezdődhet a kaland?

29Jan

Robinson Crusoe - Gyűjtői kiadás és Kalandok könyve

Ismertető | 2025. jan 29.

Ti túlélnétek 2013 Lejobb Tematikus Játéka különböző szcenárióit? Gyűjtetek fát, fedezzetek fel új helyeket, építsetek menedéket, de vigyázzatok a vadállatokkal, a viharral és az egyéb viszontagságokkal...!


Vélemények - Color Code - asszociáció a színekkelFórum > Cikkek: Cikk hozzászólások


Új hozzászólás

0 / 2000

Elküldés

Népszerű

Friss

Címkék

Kapcsolódó játékok

  • Color Code