
- Ismertető
- 2022. jan 25. 12:00
Mandala - Hegyek, folyók és... csészék
Gondoltam, remek hangulati bevezető lesz majd, ha a cikk elején összefoglalom, hogy mi is az a mandala. Miután elkezdtem kutatni, rájöttem, hogy a pontos meghatározásra egy egész cikk is kevés lenne. A társasjáték elején közölt pár mondatos definíció csak egy a sok közül, maguk a mandalák pedig számos vallásban és kultúrában jelennek meg. Szóval a mandala egy kör alakú ábra, melynek elkészítése, szemlélése, és megsemmisítése is egyaránt egy spirituális szertartás része lehet… mostantól pedig egy igazán remek kétszemélyes társasjáték is!
A Mandala először a szép, textil táblájával hívja fel magára a figyelmet. Persze játszható lenne karton táblával is, de így az egész áraszt magából valamilyen különös, „nyugodt” érzést. Ez erős kontrasztban áll azzal, hogy maga a játékmenet igencsak feszes tempójú. A táblakendőt leszámítva csak a 110 négyzet alakú (és emiatt nehezen védőzhető) homokkártya van a dobozban, valamint egy rövid szabályfüzet – amire inkább a szabálylap lenne a jobb kifejezés. Ezt átfutva fölkiáltottam, hogy „hű, itt bizony gondolkodni kell majd”. Ám a gondolkodást nem játék közben fogjuk elkezdeni, hanem már az értelmezése közben. Ahhoz képest, hogy egy 15 perces, egykomponenses, absztrakt játékkal van dolgunk, háromszor is el kellett olvasnom mindent, hogy összeálljon a fejemben a kép.

Csészében király vagyok!
A játéktér közepén terpeszkedik két, mandala-alakú hegy, melyek darabonként három mezőre vannak osztva: külön területtel rendelkezik rajtuk mindkét játékos, valamint van középen egy-egy semleges zóna is. Ezen kívül mindkét játékosnak van egy saját hat lap hosszú folyója és egy csészéje is.
A játékos a saját körében három akció közül egyet hajthat végre. Az első a passzolás. Ilyenkor el kell dobni bármennyi azonos színű lapot, és ugyanannyi újat húzni helyette. Ezzel lehet ugyebár frissíteni a kezünket. Szerencsére a játék tiltja, hogy ne legyen lap nálunk, tehát „beragadni” nem lehet – bár, ha oda jutunk, hogy egyetlen kártya árválkodik csak a kezünkben, és azt cserélgetjük, akkor valamit rosszul csináltunk.
A másik lehetőség a „hegyépítés”, ekkor kijátszhatunk egy darab homokkártyát valamelyik hegy semleges részére – feltéve, ha olyan színű lap még nincs a hegy valamelyik másik mezőjén. Ez utóbbi a rettegett színszabály, a játék alapja, megértése pedig a játék kulcsa. Egy szín egy mandalában csak egy mezőben szerepelhet (nálunk, a közös részen, vagy az ellenfélnél), az viszont nincs korlátozva, hogy ugyanabban a mezőben hányszor lehet jelen. Ha a hegyépítést választottuk, akkor három lapot húzhatunk a kör végén.

A harmadik lehetőség a saját mezőnk erősítése. Ekkor bármennyi azonos színű lapot letehetünk az egyik mandala felénk eső oldalára, feltéve, ha betartjuk a fentebb már részletezett színszabályt. Tehát a saját mezőnket csak akkor erősíthetjük egy színnel, ha az vagy nincs még a hegyen, vagy csak a mi oldalunkon van. Erősítés után nem húzunk lapot.
Rendben, pakolásszuk a homokkártyákat a két hegyre vagy középre, vagy magunkhoz, és közben nagyon figyelünk arra, hogy meg ne szegjük a színszabályt – de hogyan lesz ebből pontozás? Nos, ha egy mandalán megjelent mind a hat szín, akkor az megsemmisül, és szétosztjuk a játékosok között. Felváltva elveszünk a közös területről minden kártyát, ami egy-egy színhez tartozik, és a pontozóterületünkre tesszük őket. A válogatást az kezdi, akinek a legtöbb lap van a saját területén. Ha ez egyenlő, akkor az választ először, aki nem az utolsó lapot tette le. Végül a saját területekről eldobjuk az összes lapot és folytatódik a játék.
Ha a megszerzett kártyák között új szín van, akkor azokból egyet a folyójára helyez a játékos, a legelső üres mezőre. A többi kártya megy a csészébe, ezek termelik majd a pontokat.
Bírod még? Most jön a lényeg! A játék akkor ér véget, ha valaki teljesen feltöltötte a folyóját. Ekkor a folyóban lévő kártyák helye fogja megmutatni, hogy a csészében lévő lapok hány pontot érnek. Mivel a helyeket sorban kell feltölteni, ezért azok a színek, amik korán kerülnek hozzánk, kevés pontot érnek majd, ellenben azok, amik későn, sokat termelnek majd.

Az egy tele csésze!
Bevallom, többször is el kellett olvasnom a szabályt, és legalább két partit le kellett játszanom, mire rájöttem, hogy mennyire okosan megtervezett játék a Mandala, és, hogy milyen sok taktikai lehetőséget rejt magában. A hegyek építése amellett, hogy folyamatos számolást igényel, egy állandó pszicho-párbaj is egyben. Ha már nagyon közel vagyunk a befejezéshez, végzetes hiba lehet kijátszani az utolsó előtti színt, hiszen a másik bármikor elviheti a legjobb lapokat az utolsó kártya kijátszásával. Ellenben bővíthetjük úgy a hegy közös részét, hogy hiába választ elsőként a másik, mi mindenképpen jól járunk. Ilyenkor az ellenfelünk pontszerzés helyett a veszteségmenedzsmenten fog gondolkodni, mi pedig koncentrálhatunk a másik hegyre.
A Mandala legütősebb része a pontozás. Óriási taktikai lehetőségek rejlenek abban, hogy mi magunk töltjük fel a pontot érő helyeket. Néha nem is azért folyik a harc, hogy sok kártyát vigyünk el, hanem, hogy jó helyet tudjunk kitölteni a saját folyónkon (esetleg pont, hogy a másikat megakadályozzuk ebben).
A szabályok nem bonyolultak, de azért időbe telik, mire mindent megértünk. Kevés a korlátozás, de azokra nagyon kell figyelni. Ha viszont egyszer már összeállt a kép, akkor akár el is dobhatjuk a szabálylapot, mert nem lesz rá többet szükség. Ellenben rengeteget fogunk agyalni a játék közben, akár három-négy lépéssel előre is.
A Mandalát elsősorban gyakorlott játékosoknak ajánlom (igen, tudom, hogy BGG-n nagyon alacsony a komplexitása…), mert bár nincs benne sok szabály, kell pár parti, amíg az ember átlátja az egészet. Onnantól viszont egy feszült, tempós párbajjá változik, ahol minden egyes letett lapnak súlya van – még akkor is, ha az értéke csak később derül majd ki.
Társasjáték adatlap -akciós árak-
- Társasjáték2019
MandalaÜzletek7 310 Ft-tól
A mandala egy ősi és szent rituálé szimbóluma. Színes homokot szórnak le, amivel elkészítik a világ egy szimbolikus térképét, majd a mintát szertartásosan megsemmisítik, és a...
4 felhasználó árulja, 3 500 Ft-tól
Kategória: Kártyajáték, Stratégia
Mechanizmus: Kollekció gyűjtés, Pakli tervezés, Terület befolyásolás/irányítás, Selection Order Bid
2 - 2 játékos20 perc10+ évestőlEgyszerű
Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!
Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!
Jégkocka – Ice Ice Baby...
Ismertető | 2025. feb 21.Hallottál már a Yahtzeeról? Na ez egy olyasmi játék. Itt a kidobott kockákat kártyákra rendezzük, melyekért pontokat kapunk és aki eléri a 100 pontot, az győz.
Menekülés a vulkánszigetről – Egyen meg téged a cápa!
Ismertető | 2025. ápr 19.A föld megremeg, a vulkánok felizzanak, a sziget süllyed és pár ősi lény is felébred szunnyadó álmából... de azért jó volna egy kis kincset felmarkolni! Menekülés, közös tutaj, éhes szörnyek és egyáltalán nem barátságos kalandortársak... bevállalod?
Népszerű
Menekülés a vulkánszigetről – Egyen meg téged a cápa!
2025. ápr 19. / Ismertető, BemutatóŐsidők öröksége - Ássuk ki a múltat!
2025. ápr 17. / Ismertető, BemutatóEbben a játékban sosem lehet tudni, ki áll nyerésre [gsplus.hu]
2025. ápr 21. / Kedvcsináló, 2025Megjelent a JEM magazin 145. száma!
2025. ápr 13. / Kedvcsináló, 2025Coffee Rush: Hab a tortán - Könnyítés cuki tortácskákkal
2025. ápr 15. / Ismertető, Bemutató
Ludens Blog bejegyzései
Etherfields, a sötét mestermű
2021. feb 9. / vélemény, játék, horror, figura, társasjáték, kickstarterBontottál már ki úgy társast, hogy már az első pillanatban, egyetlen másodperc játék nélkül tudtad, hogy most aztán igazán jól döntöttél? Én pontosan így éreztem, amikor a...
Így ábrándultam ki a világ legjobb játékából
2021. jan 26. / játék, fantasy, figura, szerepjáték, társasjáték, failSosem rejtettem véka alá, hogy engem bármilyen társasjáték meg tud venni kilóra, ha van benne legalább egy az alábbiak közül: Fantasy | Minik | Látvány Nem csoda hát, hogy úgy...
Age of Mythology - Matuzsálem a múltból
2020. nov 22. / teszt, ajánló, játék, stratégia, ókor, videójáték, társasjátékA nullás évek eleje elég jó volt a videójáték felhozatalt tekintve, nem? Javában tombolt a Diablo láz, mindenki ezerrel nyomta a Warcraft 3-at, 2002 vége felé pedig megjelent egy...
Ez lenne a kiállítások jövője?
2020. nov 5. / vélemény, játék, rendezvény, digitális, társasjáték, essenA koronavírus betett a társasjátékos közösségnek is. A fertőzésveszély miatt az összes rendezvényt le kellett mondani, köztük az Essen Spielt is. A szervezők és a kiadók ezt úgy...
Mit lépsz most, Kickstarter?
2020. okt 7. / vélemény, játék, hír, társasjáték, kickstarterAz elmúlt években a közösségi finanszírozás-alapú társasjáték kiadás annyira összeforrt a Kickstraterrel, hogy az oldal mellett már magát a kampányokat és a jelenséget is...
Friss
Ebben a játékban sosem lehet tudni, ki áll nyerésre [gsplus.hu]
2025. ápr 21. / Kedvcsináló, 2025A Fluxxban nincsenek állandó szabályok, folyamatosan változik minden.
Menekülés a vulkánszigetről – Egyen meg téged a cápa!
2025. ápr 19. / Ismertető, BemutatóA föld megremeg, a vulkánok felizzanak, a sziget süllyed és pár ősi lény is felébred szunnyadó álmából... de azért jó volna egy kis kincset felmarkolni! Menekülés, közös tutaj, éhes szörnyek és egyáltalán nem barátságos kalandortársak... bevállalod?
Ősidők öröksége - Ássuk ki a múltat!
2025. ápr 17. / Ismertető, BemutatóAz Ősidők öröksége visszarepít minket oda, ahol az ősi népek lefektették az emberiség egyetemes tudásának alapjait. A játékosok igyekeznek megőrizni a tudást, hogy elődeink öröksége ne vesszen a feledés homályába.
Coffee Rush: Hab a tortán - Könnyítés cuki tortácskákkal
2025. ápr 15. / Ismertető, BemutatóA Coffee Rush: Hab a tortán a Coffe Rush önállóan nem játszható, édes élményt nyújtó kiegészítője.