- Ismertető
- 2021.02.26. 15:00:00
Via Magica - Kapu-cínusok
Egy varázslóisklolában járunk, ahol éppen szigorlatoznak a tanulók. A vizsgaanyag nem könnyű: a tanoncoknak portálokat kell nyitniuk idegen világokba, és onnan értékes összetevőket kell gyűjteniük. A portálok megnyitásához a körülöttük repkedő szellemeket – az Animusokat – kell összefogdosni és kristállyá gyúrni. Hogy az Animusok ennek mennyire örülnek, arról nem szól a tananyag.
Viadukt
A Via Magica nemrég jelent meg, de ennek ellenére nem mai darab. Őse a 2013-ban kiadott, számos díjat (köztük egy Spiel des Jahres jelölést is) elnyerő Rise of Augustus. Ez az ókori Róma területén játszódott, és a fórumozók szerint egy picit bonyolultabb volt, valamint egy kicsivel több interakciót tartalmazott. Hét évvel később Hurricanék úgy döntöttek, hogy adnak neki még egy esélyt, de a játékot a kor igényeihez igazítják. A modernizálás jegyében kidobták a történelmi tematikát az ablakon, és a divatos varázslóiskolával helyettesítették azt.
Apró poén, hogy a varázslóiskola főigazgatóját a játékban Augustusnak hívják.
Az illusztrációk elkészítéséhez hét(!) különböző rajzolót kértek fel, akik mind dolgoztak már valamilyen jól ismert – és kifejezetten szép – játékon. Az eredmény magáért beszél: a Via Magica mellett nem lehet csak úgy elmenni, a doboz és a kártyák is vonzzák az ember tekintetét.
"Az illusztrátor gárda tagjai akár a társasjáték-rajzolók Bosszúállói is lehetnének: Régis Torres (Szócsapdák), Biboun (Dice Forge), Camille Chaussy (Micropolis), Jérémie Fleury (Oceanos), Mathieu Leyssenne (Firkaland), Paul Mafayon (Bunny Kingdom), Jean-Baptiste Reynaud (Tokió királya)."
Viadal
Mindenki kap három portál kártyát, melyeken a hat elem (tűz, víz, föld, levegő, élet és árnyék) látható valamilyen kombinációban. Az aktuális húzóember belenyúl a szövetzsákba, és véletlenszerűen kiszed belőle egy színes korongot. Mindenki, aki valamelyik kártyáján rendelkezik a kihúzott szimbólummal, fölhelyezhet arra egy kristályt – esetleg áthelyezhet egyet a már lerakottak közül. Majd újra húzunk a zsákból, és újra lepakolunk egy kristályt. Ezt egészen addig folytatjuk, amíg nem kerül elő egy szivárványos lapka. Ez egyrészt dzsókernek számít (tehát bármilyen színre lehet jelölőt tenni), másrészt az összes addig kihúzott tokent visszakeverjük a zsákba, és továbbadjuk azt a következő játékosnak.
Ha valakinek sikerült letakarnia egy kártya összes szimbólumát, elkiáltja magát, hogy „Incantatum”. Ekkor az elkészült portált félreteszi, újat választ helyette, és esetleg magához vesz egyet a még rendelkezésre álló jutalmak közül. Jutalmat több azonos színű portál megnyitása után kaphatunk, de minden színhez csak egy darab tartozik, szóval bármikor elhappolhatják előlünk, ha nem vagyunk elég gyorsak – vagy figyelmesek. A játékszabály külön kiemeli, hogy ha valaki elfelejt elvenni valamit, ami járna neki, akkor így járt, és várnia kell addig, amíg be nem fejez egy újabb portált.
A színjutalmak mellett még egy sornyi kártyáért lehet versengeni: ezek akkor adnak pontokat, ha adott számú portált sikerül megnyitni típustól függetlenül. Nem is kell sokat, már két megnyitott portál után jár az extra pont. Ebből a sorból viszont mindenki legfeljebb egy lapot vehet el. Tehát ha mi azonnal rámegyünk a könnyen elérhető, kétkapus, alacsony pontszámra, akkor elvágjuk magunkat a magasabb jutalom lehetőségéről. Vagy épp ellenkezőleg, kivárhatunk a drágább kártyák reményében, de megvan rá az esély, hogy mindent elvisznek előlünk. Ha esetleg többen is megnyitnánk egy portált egy körben, akkor az válogat először, aki a leghamarabb mondja ki az Incantatumot.
Viasz
Jól látod, a Via Magica nagyon egyszerű, bingó jellegű játék, push-your-luck elemekkel. Az ízét a különböző portálok és velük együtt a megszerezhető képességek összeválogatása adja. A legtöbb kapu valamilyen formában extra pontokat ad (pl. minden teljesített zöld kártya után), de akadnak egész érdekesek is. Van például olyan, amivel átrendezhetjük a már lerakott kristályainkat, vagy újakat vehetünk magunkhoz. Ezekkel egy csapásra több portált is lehet nyitni (IncantatumIncantatum!), ami kifejezetten jó érzés.
A leghasznosabbak azok a lapok, amik egy megadott szimbólumot dzsókerré változtatnak át, csak nekünk (például minden zöld szimbólumot oda rakunk, ahová akarunk). Ezek jelentősen megkönnyítik a dolgunkat, de közben elég kevés pontot érnek. Mivel a játék véget ér, ha valaki megnyitotta a hetedik portálját, nem biztos, hogy minden esetben érdemes élni ezzel a lehetőséggel. Ráadásul, ha sikerül ilyen kártyát szereznünk, akkor a mázli törvényei garantálják, hogy soha többet nem fog előkerülni a dzsókerszín a zsákból…
Túl nagy megfejtésekre nem kell számítani, a leglátványosabb húzás a fent már említett dupla lezárás. Lehet persze taktikázni meg valószínűséget számítani, de ebben a játékban a sors kezének jut a legfontosabb szerep. Emiatt biztos vagyok benne, hogy a legtöbb keményfejű gamernek nem fog tetszeni a Via Magica (sőt, valakiben inkább ellenérzést fog kiváltani), a könnyű, családi játékok kedvelői viszont imádni fogják. Gyerekjátéknak is ideális, hiszen az aranyos figurák és az élénk színek könnyen megragadják mindenki figyelmét. Ha elhagyjuk a képességeket, és csak a kristálypakolászára fókuszálunk, akkor pedig akár egészen kicsiket is bevonhatunk a játékba.
"Ha növelni akarjuk a kihívást, akkor meg hozzunk háziszabályt és az Incantatum varázsszót helyettesítsük azzal, hogy „Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn”."
Viacolor
A Via Magica gyerekjáték, amit felnőttek is élvezhetnek. Egyszerű, pörgős és nagyon-nagyon szórakoztató. Lehet mindenféle stratégiát kieszelni (amik aztán vagy bejönnek, vagy nem…), szurkolni a korongoknak, leszidni a másikat a béna húzásaiért, incantatumot kiabálni, közben meg gyönyörködni a szép illusztrációkban.
Ideális filler, remek paritjáték és tökéletes mód arra, hogy a kisebbekkel is megkedveltessük a társasjátékokat.
A(z) Via Magica társasjátékot a Reflexshop biztosította számunkra!
Keresd fel a boltot és tekintsd meg a játék adatlapját!
MEGNÉZEM A JÁTÉKOT
Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!
Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
Ismertető | 2024.11.17. 13:25:00A Tábortűz egy igazi könnyed filler, a pár perces játékidejével és a 6 éves alsó korhatárával kicsiknek és nagyoknak egyaránt izgalmas perceket szerez.
Hallatlan - Bujkáló surströmming
Ismertető | 2024.10.25. 20:10:00Ha vág az eszed, mint a borotva, és szeretsz hallatlan válaszokat kitalálni meghökkentő kérdésekre, akkor jó helyen jársz. Itt az utolsó cseppnyi kreativitásodra is szükséged lesz.
Népszerű
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
2024.11.17. 13:25:00 / Ismertető, BemutatóMűgyűjtők társasága
2024.11.13. 15:59:00 / Ismertető, BemutatóA Mars terraformálása: Kockajáték - Zsebterraformálás
2024.11.10. 13:00:00 / Ismertető, BemutatóEbben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]
2024.11.21. 14:00:00 / Kedvcsináló, novemberHallatlan - Bujkáló surströmming
2024.10.25. 20:10:00 / Ismertető, Bemutató
Ludens Blog bejegyzései
Etherfields, a sötét mestermű
2021.02.09. 19:56:21 / vélemény, játék, horror, figura, társasjáték, kickstarterBontottál már ki úgy társast, hogy már az első pillanatban, egyetlen másodperc játék nélkül tudtad, hogy most aztán igazán jól döntöttél? Én pontosan így éreztem, amikor a...
Így ábrándultam ki a világ legjobb játékából
2021.01.26. 16:24:39 / játék, fantasy, figura, szerepjáték, társasjáték, failSosem rejtettem véka alá, hogy engem bármilyen társasjáték meg tud venni kilóra, ha van benne legalább egy az alábbiak közül: Fantasy | Minik | Látvány Nem csoda hát, hogy úgy...
Age of Mythology - Matuzsálem a múltból
2020.11.22. 18:54:53 / teszt, ajánló, játék, stratégia, ókor, videójáték, társasjátékA nullás évek eleje elég jó volt a videójáték felhozatalt tekintve, nem? Javában tombolt a Diablo láz, mindenki ezerrel nyomta a Warcraft 3-at, 2002 vége felé pedig megjelent egy...
Ez lenne a kiállítások jövője?
2020.11.05. 17:31:38 / vélemény, játék, rendezvény, digitális, társasjáték, essenA koronavírus betett a társasjátékos közösségnek is. A fertőzésveszély miatt az összes rendezvényt le kellett mondani, köztük az Essen Spielt is. A szervezők és a kiadók ezt úgy...
Mit lépsz most, Kickstarter?
2020.10.07. 08:35:25 / vélemény, játék, hír, társasjáték, kickstarterAz elmúlt években a közösségi finanszírozás-alapú társasjáték kiadás annyira összeforrt a Kickstraterrel, hogy az oldal mellett már magát a kampányokat és a jelenséget is...
Friss
1% - A csekély esélyek játéka
2024.11.22. 14:00:00 / Ismertető, BemutatóTudtad, hogy a macskák az életük 66%-át alvással töltik? És azt, hogy hüvelykujj hiányában teljesen alkalmatlanok arra, hogy 1%-ot játsszanak? Nos, ez nem lényeges a játék szempontjából, de az esélyeknek nagy jelentőségük lesz.
Ebben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]
2024.11.21. 14:00:00 / Kedvcsináló, novemberA Hajdanvölgy mítosza hosszú idő óta a legjobb társasjáték, ami nálunk járt.
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
2024.11.17. 13:25:00 / Ismertető, BemutatóA Tábortűz egy igazi könnyed filler, a pár perces játékidejével és a 6 éves alsó korhatárával kicsiknek és nagyoknak egyaránt izgalmas perceket szerez.
Műgyűjtők társasága
2024.11.13. 15:59:00 / Ismertető, BemutatóA Műgyűjtők társaságában egy-egy festménykedvelő arisztokratát alakítunk, akik az irdatlan sok pénzüket festményekre költik.
Kommentek
veerzoltan80
2021-03-01 19:53:58
túl mesés megjelenítés nem annyira jön át. majd ha valaki ráun esetleg bepróbálom :)
mateklesz
2021-02-28 11:44:08
Köszi a tippet, estére kirpóbálom mindenképp, tök jó, hogy valahol ki lehet próbálni 😀
sensemillian
2021-02-27 18:03:19
Bocs csak úgy nézet ki mintha nem ment volna el elsőre.:( a hozzászólás
sensemillian
2021-02-27 18:02:51
Sziasztok ha más nem a játék fent van, a boardgamearena oldalán ott ki lehet probálni. Nem nyelv függō .Játszotam ott már egy pár menetet. Nekem tetszet .:)
mateklesz
2021-02-26 15:57:36
Nekem is ezért fáj a szívem, viszont mellette szól, hogy az ára tényleg nem vészes, remélem egyszer azért sikerül kipróbálni valamilyen társasággal, mert nagyon szívesen megnézném élőben is ezeket a lapokat :D
bensereni
2021-02-26 15:08:22
Egy ilyen gyönyörű játék nem lehet ilyen egyszerű, mondjátok, hogy ez valami tévedés 🥺 tetszenek a lapok, de nem hiszem, hogy valaha fel fog kerülni a polcunkra.
Podapanni
2021-02-26 14:42:00
Leírás alapján ez a játék sokban hasonlít a potion explosionra (varázslóvizsga, elemek gyűjtése, plusz képesség adott lap teljesítésekor), engem megnyert magának.
A grafika tényleg egy csoda, nagyon igényes kis játék, én azt sem tartom kifejezetten bajnak, hogy a játékmenet nem bonyolult :D családi/baráti körben így is megállhatja a helyét.
Lehet, én vagyok nagyon gyerek, de simán felvettem a kívánságlistára,főleg hogy az árazása is tök korrekt.
mateklesz
2021-02-26 13:46:47
A cikk után rákerestem a neten is a különböző Animusokra és tényleg eszméletlenül meg vannak rajzolva, nagyon igényes tervezői és rajzolói munka az biztos. Kicsit sajnálom, hogy ilyen kis bugyuta a játékmenet, szerintem ebből sokkal többet ki lehetett volna hozni. Egy kis csavarral, vagy csak egy kis bonyolítással sokkal több is lehetett volna. Annyi biztos, hogy ha gyerek lennék, akkor nagyon szeretnék ilyen játékokkal játszani, ha lenne egy fiatalabb a családban vagy a baráti körben, akkor lehet hogy beruháznék rá. Köszi az ismertetőt! :)