Formule Dé Circuit № 3: GRAN PREMO D'ITALIA – Autodromo Nazionale Monza
Videó beküldése

Formule Dé Circuit № 3: GRAN PREMO D'ITALIA – Autodromo Nazionale Monza társasjáték Kiegészítő

társasjáték Kiegészítő, 1992
Értékelem!

Ez a játék a Formula Dé kiegészítője.

A Formule Dé Circuit № 3: GRAN PREMO D'ITALIA – Autodromo Nazionale Monza egy nagyszerű kiegészítő a Formula Dé társasjátékhoz, 2 - 10 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 2 óra is lehet. A társast, 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a forgass és mozgass mechanizmusra.

A Formule Dé Circuit № 3: GRAN PREMO D'ITALIA – Autodromo Nazionale Monza egy nagyszerű kiegészítő a Formula Dé társasjátékhoz, 2 - 10 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 2 óra is lehet. A társast, 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a forgass és mozgass mechanizmusra.

Kategória: Verseny, Sport, Kiegészítő
Mechanizmus: Forgass és mozgass

Kiegészítő

Ez a játék egy kiegészítő. Ez ilyen játékok az eredeti játékhoz, annak élményéhez, mechanizmusához, készletéhez, adnak plusz elemeket.

Nagy csoport

Nyolc, vagy akár annál több személy esetén is játsztható!

Hosszú

Hosszú játékidő! Ha egy egész estés/napos kikapcsolódásra vágysz ez a neked való!

Formule Dé Circuit № 3: GRAN PREMO D'ITALIA – Autodromo Nazionale Monza társasjáték kiegészítő vásárlása, árak és üzletek

Jelenleg egyik üzletben sem kapható a játék! Állíts be egy árufigyelést, hogy értesülj, amikor újra kapható lesz a boltokban!

Kommentek

Kommentek

  • asztalbetyár

    2020-02-09 15:23:29

    Az alapjátékról röviden

    Laurent Lavaur és Eric Randall 1991-ben megjelent játéka úgy forgatta fel a Formula-1, Speed circuit, Tempo (ld. utóbbi Detroit-tal, Nascar-ral, Lauda-val, Nordschleife-vel fémjelzett változata) verseny-társasjátékok állóvizét, mint ahogy egy bizonyos Michael Schumacher szintén 1991-es debütálása rúgta fel a Senna-Prost-Piquet-Mansell F1-es frontvonalak pangó fegyverszünetét. Bátran nyúltak a faék dobok-lépek mechanizmushoz, amolyan mozgáspontos vektormátrixot kreálva egy D30 dobásainak eredményéhez, lehetővé téve a sebességváltó használatát társasjátékban, forradalmian újat alkotva ezzel.

    Igen ám, csakhogy ha visszakacsintunk 33 évet az időben, egy bizonyos Jeremy W H Davies nevével fémjelzett bizonyos Monaco Grand Prix kerül a piacra. Ja, semmi, csak hát hogy - hogy nem dobókockával kell haladni benne egy elsőre inkább kígyós-létrás játékokra hajazó, régi monacói aszfaltcsíkot mintázó mezőrengetegen, és sebességet váltva más más mozgáspontokat ér ugyanaz a kockadobás. Szóval Lavaur-ék ötlete eredetinek nem mondható, de kétségtelen, hogy a mozgás mechanikájához ők készítették a legjobb játékot.

    Az akkurátusan kialakított aszfaltcsíkokkal, az azt szegélyező káprázatos grafikával, modern (mai szemmel persze már amolyan Formula Student-ös) kinézetű minikkel kombinált mozgás mechanizmus elképesztő sikert aratott:

    • Fellendült az F1-es minik készítése (addig jobbára 60-as évekbeli kisautók voltak fellelhetők)
    • Beindult a mini autófestés
    • Felpezsdült a lokális, területi, majd nemzetközi verseny-társasjáték bajnokságok közössége

    Az alapjáték sikerének titka

    A Formula-Dé a gyors setuppal nyert teret, tulajdonképpen kitesszük az asztalra a pályát, kisautót, műszerfalat és már gurulhat is a dobókocka, lőhet ki az autó a rajtrácsról. Egyszerű alapszabálya olyan családoknak is felhőtlen szórakozást jelent, akik nem feltétlenül autósport rajongók.

    Terjeszkedés - Monza

    Rengeteg kiegészítő pálya jelent meg ugyanis az alapcsomaghoz, 97-re már sebességi fokozatonként különböző dobótestek adták a mozgáspontokat, de még 2008-ban is sikeres tudott lenni a kiadás utcai versenyekkel/autókkal és pilótaképességekkel bővítve az elemtárat.

    Nincs ez másképp a monzai autodromo esetén sem. Gyönyörű grafika, ahogy megszoktuk, abszolút átadja a tábla az F1-futamok hangulatát. Monaco-hoz képest, ahol a rengeteg kanyar és a kevés, többnyire rövid egyenes szakasz próbára teszi a ... hát, ugye kocka, szóval bátorságunkat. A francia pályához képest rövidebb távon, 129 mezőn keresztül kell megküzedenünk a 6 kanyar jelentete kihívásokkal, melyek közül csak 2db 2-stopos van, egyébként szabad a száguldás. Egyszóval az Autodromo Nazionale Monza a Formula-Dé világában is a ebesség és száguldás temploma. :D

    Realitás - avagy egy motorsport-rajongó szemével

    Végre egy játék, ahol nem csak 2 (ld. Formula-1/Parker brothers vagy netán 1-féle, mint a Speed Circuit palettája) jellemzője/komponense/erőforrása van az autónak. A Formula-Dé tartalmazott mindent, ami egy vérbeli motorsport-rajongónak nem hiányozhat egy ilyen játékból: kasztni, gumik, üzemanyag, úttartás, motor, boxkiállás, időjárás, eltérő abroncsok.

    Valami azonban hibádzik: ezek egyenautók. Eltérő persze az erőforrások élettartama, de mind ugyanolyan gyors, nincs különbség, hogy melyik a pálya mely részére van beállítva, vagy épp melyik pályán milyen autó a gyorsabb. Persze ez nem a kocsikról szól, hanem a játékosokról, így nem mentek bele az ilyen igényeket kielégítése szülte balanszolási teendőkbe a tervezők.

    Pizza mellé

    A pálya elég hosszú, hozzá jókora mennyiségű, akár 30 mezőnyi mozgáspontot is szolgáltathat egy-egy gázfröccs - igen, magasabb fokozatoknál akár 9 mező különbség is lehet fokozaton belül a dobás "minőségétől" függően, ami azonban itt annyira nem jelent hátrányt, mint Monaco-ban, ahol hamar a következő kanyarban találjuk magunkat. De itt is igaz, hogy néha olyan a játék, mintha egy 80-as évekbeli turbófeltöltős F1-es autót próbálnánk megzabolázni változó turbolyukkal.

    Ami az alapdobozra is igaz, hogy a játékosok egymás után hajtják végre a cselekvést, így nagyobb társaságban rendkívül megnőhet a várakozási idő. Ezzel egyrészt veszít a a játék a szimulációs jellegéből, másrészt miniőrültek bespájzolhatnak, ha a 30-fős F1 mezőnyüket a pályára szeretnék szabadítani.

    A kocka itt is lutri, vagy megoldja az elhúzó játékos problémáját... Vagy nem... Nyilván amíg a szerencse ilyen téren jelen van, stratégiának, taktikának nincs sok értelme, mert egy rossz sorozat és hamar falhoz csaphatjuk a sisakot.

    Maga a pálya egyébként nem jelent túl nagy kihívást vonalvezetés szenpontjából, szimulátorban élvezetes, bár párszáz kör után már gépiesen lehet haladni rajta, a fékeket azonban igencsak igénybe veszi, nameg így a gumit, ez azért a társassal való játék során is előjöhet:

    1. Az első sikán előtt még jól felgyorsíthatunk, a sikán második részében már akár kicsit túl is csúszhatunk, hátha a gumik kopásáért cserébe bejön az elszökős taktika ;)
    2. A Grande Curve inkább ív, ahogy a játékban is, a sikán megint csak megakaszt minket egy picit
    3. A Lesmo 1 és a Lesmo 2 viszonylag tempósan bevehető, de fontos, hogy ezekben folyamatosan gyorsulhassunk, hisz az Ascari-ig, ami 2019-ben biztosan nem Sebastian Vettel kedvenc helye volt, PADLÓGÁZ!!!
    4. A sikán megint csak megakaszt minket, ráadásul két stoppos, érdemes úgy beérkezni, hogy a lehető leghamarabb, akár az első mezőn sikerüljön elsőre landolni.
    5. A kigyorsítás itt is fontos, hisz az utolsó kanyarig megint egészen a padlóba taposhatjuk a gázpedált
    6. A Parabolica igazi kihívás az F1-ben, itt azért nem annyira teszi próbára a stoppos szerencsénket, mindenestre itt meg érdemes a végére tájolni a megállást, így akár nagyobb sebességet átvive a kanyaron.

    Érdemes kipróbálni egyébként a történelmi ovált, amit tartalmaz a grafika, méghozzá játszható formában, na az az igazi Parabolica, amiről a mai utód kanyar a nevét kapta.

    • Ha pedig igazán korhű versenyt akarunk, akkor szerezzünk be '60-as évekbeli kocsikat mintázó miniket (Formula-Dé előtti játékokban, mint írtam, hemzsegtek XD ), állítsuk őket hármasával a rajtrácsra és mehet a száguldás, ahol a kör úgy néz ki, hogy gurulunk egyet a "fő" asztfaltcsíkon, majd a célegyenes után ráfordulunk a sebességhatár nélküli oválra ;)
    • de vigyázat, ha annyi kört teljesítünk, hogy lekörözések is előjönnek, figyeljük a tükröt, nehogy keresztbe vágjunk egy oválra igyekvő előtt :O

    Az olasz pálya tehát jobb ritmusú, mint egy monacoi kör, viszont a 2 sikánban taktikusan kell bánni a mázlival, de igaz, hogy ebben a játékban továbbra is a bátraké a szerencse.

    Ha azonban mégis némi stratégiai támpontot keresünk, akkor íme egy elemzés a BGG-ről, esélyekkel, egyebekkel:

    BGG Monza strategy Guide

A Formula Dé társasjáték és kiegészítői (48)

Részletes adatok

Részletek

  • Játékidő:  2 óra
  • Játékosok:  2 - 10
  • Ajánlott életkor:  12+
  • Tervező:  Laurent Lavaur, Eric Randall
  • Kiadók:  Ludodélire

Hasonló játékok

Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Formule Dé Circuit № 3: GRAN PREMO D'ITALIA – Autodromo Nazionale Monza társasjátékhoz