Formule Dé Circuit № 2: FRANCE – Circuit de Nevers Magny-Cours
Videó beküldése

Formule Dé Circuit № 2: FRANCE – Circuit de Nevers Magny-Cours társasjáték Kiegészítő

társasjáték Kiegészítő, 1991
Értékelem!

Ez a játék a Formula Dé kiegészítője.

A Formule Dé Circuit № 2: FRANCE – Circuit de Nevers Magny-Cours egy remek kiegészítő a Formula Dé társasjátékhoz, 2 - 10 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 2 óra is lehet. A társast, 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a forgass és mozgass mechanizmusra.

A Formule Dé Circuit № 2: FRANCE – Circuit de Nevers Magny-Cours egy remek kiegészítő a Formula Dé társasjátékhoz, 2 - 10 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 2 óra is lehet. A társast, 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a forgass és mozgass mechanizmusra.

Angol leírás

Second course for Formule Dé by Ludodélire.

36" x 21"; 208 spaces; 8 corners (one "3", one "2"); straights 47, 25, 17; longest straight ends in "3" corner

PLUE : 1 A 6 VARIABLE : 7 A 11 SOLEIL : 12 A 20

Re-implemented by:

Formula Dé Circuits 7 & 8: Magny-Cours & Monza

Kategória: Verseny, Sport, Kiegészítő
Mechanizmus: Forgass és mozgass

Kiegészítő

Ez a játék egy kiegészítő. Ez ilyen játékok az eredeti játékhoz, annak élményéhez, mechanizmusához, készletéhez, adnak plusz elemeket.

Nagy csoport

Nyolc, vagy akár annál több személy esetén is játsztható!

Hosszú

Hosszú játékidő! Ha egy egész estés/napos kikapcsolódásra vágysz ez a neked való!

Formule Dé Circuit № 2: FRANCE – Circuit de Nevers Magny-Cours társasjáték kiegészítő vásárlása, árak és üzletek

Jelenleg egyik üzletben sem kapható a játék! Állíts be egy árufigyelést, hogy értesülj, amikor újra kapható lesz a boltokban!

Kommentek

Kommentek

  • asztalbetyár

    2020-02-08 15:01:41

    Az alapjátékról röviden

    Laurent Lavaur és Eric Randall 1991-ben megjelent játéka úgy forgatta fel a Formula-1, Speed circuit, Tempo (ld. utóbbi Detroit-tal, Nascar-ral, Lauda-val, Nordschleife-vel fémjelzett változata) verseny-társasjátékok állóvizét, mint ahogy egy bizonyos Michael Schumacher szintén 1991-es debütálása rúgta fel a Senna-Prost-Piquet-Mansell F1-es frontvonalak pangó fegyverszünetét. Bátran nyúltak a faék dobok-lépek mechanizmushoz, amolyan mozgáspontos vektormátrixot kreálva egy D30 dobásainak eredményéhez, lehetővé téve a sebességváltó használatát társasjátékban, forradalmian újat alkotva ezzel.

    Igen ám, csakhogy ha visszakacsintunk 33 évet az időben, egy bizonyos Jeremy W H Davies nevével fémjelzett bizonyos Monaco Grand Prix kerül a piacra. Ja, semmi, csak hát hogy - hogy nem dobókockával kell haladni benne egy elsőre inkább kígyós-létrás játékokra hajazó, régi monacói aszfaltcsíkot mintázó mezőrengetegen, és sebességet váltva más más mozgáspontokat ér ugyanaz a kockadobás. Szóval Lavaur-ék ötlete eredetinek nem mondható, de kétségtelen, hogy a mozgás mechanikájához ők készítették a legjobb játékot.

    Az akkurátusan kialakított aszfaltcsíkokkal, az azt szegélyező káprázatos grafikával, modern (mai szemmel persze már amolyan Formula Student-ös) kinézetű minikkel kombinált mozgás mechanizmus elképesztő sikert aratott:

    • Fellendült az F1-es minik készítése (addig jobbára 60-as évekbeli kisautók voltak fellelhetők)
    • Beindult a mini autófestés
    • Felpezsdült a lokális, területi, majd nemzetközi verseny-társasjáték bajnokságok közössége

    Az alapjáték sikerének titka

    A Formula-Dé a gyors setuppal nyert teret, tulajdonképpen kitesszük az asztalra a pályát, kisautót, műszerfalat és már gurulhat is a dobókocka, lőhet ki az autó a rajtrácsról. Egyszerű alapszabálya olyan családoknak is felhőtlen szórakozást jelent, akik nem feltétlenül autósport rajongók.

    Terjeszkedés - Magny Cours

    Rengeteg kiegészítő pálya jelent meg ugyanis az alapcsomaghoz, 97-re már sebességi fokozatonként különböző dobótestek adták a mozgáspontokat, de még 2008-ban is sikeres tudott lenni a kiadás utcai versenyekkel/autókkal és pilótaképességekkel bővítve az elemtárat.

    Nincs ez másképp a francia pálya esetén sem. Gyönyörű grafika, ahogy megszoktuk, abszolút átadja a tábla az F1-futamok hangulatát. Monaco-hoz képest, ahol a rengeteg kanyar és a kevés, többnyire rövid egyenes szakasz próbára teszi a ... hát, ugye kocka, szóval bátorságunkat. 208 mezőn keresztül kell megküzedenünk a 8 kanyar jelentete kihívásokkal, melyek közül csak 1-1 2-~, illetve 3-stopos van, egyébként szabad a száguldás.

    Realitás - avagy egy motorsport-rajongó szemével

    Végre egy játék, ahol nem csak 2 (ld. Formula-1/Parker brothers vagy netán 1-féle, mint a Speed Circuit palettája) jellemzője/komponense/erőforrása van az autónak. A Formula-Dé tartalmazott mindent, ami egy vérbeli motorsport-rajongónak nem hiányozhat egy ilyen játékból: kasztni, gumik, üzemanyag, úttartás, motor, boxkiállás, időjárás, eltérő abroncsok.

    Valami azonban hibádzik: ezek egyenautók. Eltérő persze az erőforrások élettartama, de mind ugyanolyan gyors, nincs különbség, hogy melyik a pálya mely részére van beállítva, vagy épp melyik pályán milyen autó a gyorsabb. Persze ez nem a kocsikról szól, hanem a játékosokról, így nem mentek bele az ilyen igényeket kielégítése szülte balanszolási teendőkbe a tervezők.

    Bagett mellé

    A pálya elég hosszú, hozzá jókora mennyiségű, akár 30 mezőnyi mozgáspontot is szolgáltathat egy-egy gázfröccs - igen, magasabb fokozatoknál akár 9 mező különbség is lehet fokozaton belül a dobás "minőségétől" függően, ami azonban itt annyira nem jelent hátrányt, mint Monaco-ban, ahol hamar a következő kanyarban találjuk magunkat. De itt is igaz, hogy néha olyan a játék, mintha egy 80-as évekbeli turbófeltöltős F1-es autót próbálnánk megzabolázni változó turbolyukkal.

    Ami az alapdobozra is igaz, hogy a játékosok egymás után hajtják végre a cselekvést, így nagyobb társaságban rendkívül megnőhet a várakozási idő. Ezzel egyrészt veszít a a játék a szimulációs jellegéből, másrészt miniőrültek bespájzolhatnak, ha a 30-fős F1 mezőnyüket a pályára szeretnék szabadítani.

    A kocka itt is lutri, vagy megoldja a jól megoldja az elhúzó játékos problémáját... Vagy nem... Nyilván amíg a szerencse ilyen téren jelen van, stratégiának, taktikának nincs sok értelme, mert egy rossz sorozat és hamar falhoz csaphatjuk a sisakot.

    Maga a pálya egyébként személyes kedvencem, legalábbis ami a vonalvezetést illeti, szimulátorban igencsak élvezetes:

    1. Már az első ív is igazán próbára tesz minket, sajnos itt kanyarként szerepel, így padlógáz helyett egyszer kénytelenek vagyunk megállni
    2. A hosszú, nyújtott 180°-os jobbos enged némi gyorsítást, aztán megkezdhetjük a száguldást a hajtűig, ami David Coulthard középső ujjűt anno előcsalogatta
    3. A hajtűben végrehajtott 2x-i stop után kicsit vissza kell fogni magunkat, mert a sikán után rögtön egy újabb 180°-os keringő vár ránk.
    4. Innen a következő sikánig végre padlógáz, fontos tehát az előző kanyarba a bevitt sebeség (seb. fokozat lehető legmagasabb legyen), a valóságban egyébként itt emelkedik a pálya, ezt nyilván nem fogjuk megérezni, de kellő elvetemültséggel készíthetünk terepasztalt szintkülönbségekkel ;)
    5. A sikán után le kell lassítanunk, majd a visszafordító utáni, dombról levezető egyenes végén ügyelni kell egy újabb sikán pontos bevételére, a játék a trükkös utolsó kanyarral egybe is építi, a valóságban azért egy fékgyilkos kigyorsítás itt még beleférne, mielőtt a célegyenesre fordulunk.

    A francia pálya tehát megbocsátóbb és jobb ritmusú, mint egy monacoi kör, de igaz, hogy ebben a játékban továbbra is a bátraké a szerencse.

A Formula Dé társasjáték és kiegészítői (48)

Részletes adatok

Részletek

  • Játékidő:  2 óra
  • Játékosok:  2 - 10
  • Ajánlott életkor:  12+
  • Tervező:  Laurent Lavaur, Eric Randall
  • Illusztrátor:  Bernard Bittler
  • Kiadók:  Ludodélire
  • Elérhető nyelvek:  francia

Kiadások

  • First edition
    • Kiadás éve: 1991
    • Nyelv: francia

Hasonló játékok

Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Formule Dé Circuit № 2: FRANCE – Circuit de Nevers Magny-Cours társasjátékhoz