A Juharvölgy Krónikája egy könnyen tanulható társasjáték, 1 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 45 perc. A játékot 2022-ben jelölték a Golden Geek Awards díjára Legjobb grafika/prezentáció kategóriában. A társast, a könnyebb tanulhatósága miatt, akár már 8 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a kollekció gyűjtés, a...
A Juharvölgy Krónikája egy könnyen tanulható társasjáték, 1 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 45 perc. A játékot 2022-ben jelölték a Golden Geek Awards díjára Legjobb grafika/prezentáció kategóriában. A társast, a könnyebb tanulhatósága miatt, akár már 8 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a kollekció gyűjtés, a kártya húzás, a kockadobás, a munkás-elhelyezés és a solitaire mechanizmusokra.
Vajon a te odúd lesz a legkényelmesebb?
A tél nagy havas dunyhája hamarosan megérkezik Juharvölgybe is, és beterít mindent! Láss munkához! Kié lesz a legkényelmesebb odú az erdei állatok közül?
Az erdei élet nagyon szórakoztató, legalábbis amíg süt a Nap, és a levelek még zöldellnek a fák lombjain. Ezek a napok azonban nem tartanak örökké, és jóval az időjárás változása előtt a bölcs állatok elkezdenek gyűjtögetni az előttük álló hosszú hideg télre. Sok hónapot fognak eltölteni az odúba bújva, és ezért fontos, hogy a lehető legkényelmesebbé varázsolják otthonaik. Egy finom tál leves, egy kényelmes hintaszék, valamint néhány játék hogy a sötét téli napok gyorsabban teljenek.
A tavaszt, a nyarat és az őszt azzal töltöd, hogy különböző javakat gyűjtögetsz az erdőből, és olyan tárgyakat szerzel be, amelyek hívogatóbbá teszik otthonodat, miközben a kinti világot hóréteg fedi el. Minden körben kiküldöd a családtagokat különböző célhelyekre, hogy utánpótlást szerezzenek. Az a család nyeri a játékot, amelyik létrehozta a legkényelmesebb otthont. A játék elsősorban a kockadobás, kártyahúzás, gyűjtögetés, solitaire mechanizmusra épül. Ez az aranyos társasjáték a te polcodról sem hiányozhat! Szóló módban is játszható!
A doboz tartalma 1 játéktábla, 15 látógatókártya, 16 völgykártya, 72 kényelemkártya, 34 fejlesztéskártya, 5 otthontábla, 20 fa munkásfigura, 20 fa kunyhófigura, 10 családkocka, 4 falukocka, 1 folyótárcsa, 1 hegytetőlapka, 1 fő kukacjelölő, 2 talicskajelölő, 2 almanachjelölő, 20 karton érme, 20 történetjelölő, 21 tanulságjelölő, 20 fajelölő, 20 kőjelölő, 20 gyümölcsjelölő, 18 gombajelölő, 18 fonaljelölő, 18 gabonajelölő, 12 többszöröző lapka és 1 szabálykönyv
Angol nyelvű játékszabály
Letöltés
Magyar nyelvű ismertető
Kategória:
Állat
Mechanizmus:
Kollekció gyűjtés, Kártya húzás, Kockadobás, Munkás-elhelyezés, Solitaire, TRN-04 Progressive Turn Order, Események, Worker Placement with Dice Workers
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Csak személyesen!
Kihasználatlanság miatt eladó, párszor játszott Juharvölgy Krónikája, kártyavédővel. Átvehető Érd és Budaörs környékén.
2 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Taksony! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Amikor vásároltam, még úgy tűnt, ez fog a fa alá kerülni, de időközben körvonalazódott, hogy a rövidebb játékok jönnek be a családnak, így ez eladósorba került.
1 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Tatabánya! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
The Gift Forge fa rendezővel kihasználatlanság miatt eladó
2 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
Itt a Tavaszi Karnevál napja. A felnőttek készülődnek, a gyerekek pedig az erdőben kutakodnak hozzávalók után, melyekből szebbnél szebb meglepetéseket készítenek. Gyűjtsd össze barátaidat és kószáljatok az erdőben, és kutassátok fel a völgy kincseit.
A Juharvölgy Krónikája című társasjátékban mindannyian egy-egy állatcsalád sorsát irányítjátok, és a célotok, hogy a ti kuckótok legyen a legotthonosabb.
A játékot, a kandai Roberta Taylor tervezte, és egy 2021-es kickstarter kampánnyal segítette éltre azt (több mint félmillió kanadai dollárt sikerült összekalapoznia).
2024-12-23 16:21:42
Nem rég szereztük be egy kevésbé komoly, de azért mégis gondolkodást igénylő két fős játéknak: arra kiválónak érzem. Ráadásul a téli időszakhoz tökéletesen passzol, úgyhogy jelenleg napi szinten előkerül, és nagyon élvezzük.
Alapból is magával ragadó az egész megjelenése, de a kényelemkártyák magyar elnevezése számomra rengeteget hozzátesz a hangulati faktorhoz: pl. ami angolul egyszerűen csak „Stew”, „Bookshelf”, „Pantry”, az magyarul „Gazdag Ragu”, „Ódon könyvespolc”, „Teli éléskamra”. Alapjában véve persze, teljesen megfelelő az egyszerű elnevezés is, de itt szerintem a hangulati elem fontos része a játéknak.
Egyelőre még kísérletezünk a lehetőségekkel, vajon mit érdemes beszerezni, „megépíteni". Úgy tűnik, hogy a fejlesztés kártyák közül több olyan is van, ami szerintem három főnél vagy nagyobb létszámnál jobban hasznosulna, növelné az interakciót is, de kettesben annyira nem nagy lehetőség. Azonban négyen már nem biztos, hogy ezzel szeretnék játszani, mert tartok tőle, hogy nagyon lelassul a játékmenet.
Késő őszre és télre, két-három főnek, egy nyugis(abb) játéknak jó választás lehet. :)
2024-10-20 23:16:11
Ez totálisan szubjektív, ha valaki nem érez OP-nak a játékban lapot, nyilván ne vegye ki. Nem akarlak befolyásolni, játsszatok vele, ha szerinted nem lesz benne OP lap, akkor úgy jó, ahogy van ;)
2024-06-19 10:44:30
Abban teljesen egyetértek, hogy a mechanika és dizájn nagyon ellentétes 😄 Gyerekes, cukiskodó grafika, de közben azért megmozgatja az agyat. Irányítás alapján nagyobb gyereknek tudnám elképzelni, pedig a grafika látszólag kisebbeknek szól.
Olyat viszont nem tapasztaltunk, hogy a hat kocka lerakása akkora holtidőt generált volna. Tény, hogy az a szakasz a leghosszabb, hiszen mindenki egyesével lepakolgatja a kockákat, elveszi a jutalmat, stb. De maga lerakás nem volt vészesen sok idő. A munkások lehelyezésénél dönti el mindenki, hogy mire szeretne ráfeküdni, aztán csinál egy B tervet... majd egy C tervet 😆 És amikor jönnek a kockák, akkor csak lepakolod a prioritásaid szerint. Persze ettől függetlenül azért időbe telik, mire végrehajtod őket, de a másik körében már tudod nézni, miket fogsz használni. Annyira kártyára kiélezett partink nem volt, hogy hatalmas újratervezést igényelt volna ha elviszik előled.
Szerintem az igazi hibája a játéknak, hogy a nyersanyagok nincsenek kiegyensúlyozva, de valami brutális szinten. Nem sokkal többet ér, ha kártyákra gyűjtjük őket, mintha ha önmagukban lennének. Alig éri meg craftolni. Viszont a könyv brutálisan sokat ér. Mindig magasan az volt a nyertes, aki felhalmozta könyveket. Könyvespolc nélkül is sokat érnek.
2024-06-18 15:48:43
A közelmúltban volt szerencsém kipróblni a játékot, mert célpont volt, hogy pozitív fogadtatás esetén talán otthonra is megvenném. Rövid (biztos?), színes, állatos, miért ne? Nos, nem egészen úgy alakult ahogy vártam.
Az, hogy a kinézete nagyon tetszetős, gyerekeknek biztosan bejön, de ez végül is ízlés kérdése. Egy rakás kép, videó van a neten, lehet bogarászni, hogy az asztalkép milyen színes-szagos.
A mechanika viszont (mások is írták már előttem) nagyon nem gyereknek való. Hiába a szépen rajzolt kártyák és játékostábla, a kockák megtervezése nem egyszerű feladat. Finoman szólva sem. 6 kockát szétosztani akár 8-10 potenciális helyszín között eltart egy darabig. Pláne úgy, hogy a közös kockák értéke a munkások lehelyezésekor nem ismert, pici valószínűség számítás + némi tapasz használat és a 6 kocka ismeretében lehet ténylegesen lépni.
Mi akkor 5en jászottuk, minden játékos felnőtt, társasok világában jártasabb emberek és hát.... sikerült 2,5 óra alatt végezni a játékkal. Szóval a kommunikált 45 perc közelebb áll a /fő értékhez, nem pedig zusammen! Hogy jött ki ez a 45 perc kedves tervező úr!?
Ennyi idő egy gyereknek borzalom. Ráadásul AP veszélyes is a 6 kocka szétosztása, mindenhol utána kell számolni és ez bizony idő. Akkor is, ha egyszerre gondolkodunk. Sőt! Ha megterveztem és közben elviszik azt a holmit és fejlesztést, ami(ke)t kinéztem, kezdhetem elölről menet közben, így dupla idő.
Szóval itt valami nagyon félrement, nem tudom 2-3 fővel milyen élmény, lehet úgy kicsit gyorsabb, vagy pl. egy gyerek nem gondolkodik annyit, mint egy felnőtt. Vagy kell valami házi szabály, hogy flottul menjen a kockák felhasználása. Vagy valahogy nem egy szuszra lépni le a 6 kockát, hanem bontva család és közös kockákra, nem tudom. Majd még nézelődök, kinek milyen tippje van esetleg. De végigvárni 4x6 kocka végrehajtását, mire újból sorra kerültem, nem volt élmény.
Így összességében inkább nem ugrottam bele a vásárlásba, nem is hoztam elő otthon a családnak a témát.
2024-05-30 12:44:31
Imádom,kedvencem!Első munkáslehelyezős játék volt,amit kipróbáltam,azóta favoritok ezek a játékok!Azért ahhoz képest,hogy gyerekkoromban a Gazdálkodj okosan,meg a Police07 után mikor megkaptam a Hotelt!!!Az micsoda ugrásnak,fejlődésnek tűnt!Most meg ezek a játékok!!!Gyerekem veszi sorba Azul,Nidavellir,Irány a dicsőség,Carcassone,Jorvik...nem is sorolom.És mindig szívesen leülök velük,mert szép,minőségi,igényes játékok.Ez a Juharvölgy meg nagy kedvencem lett,lehet azért is mert imádom az állatokat,tehát már a témája vonzó.De mi többször játszottuk öten,én nagyon örültem,hogy összehozta a családot is,az élmény mellett.Az első játék végére értettem meg igazán a játék lényegét.Azóta mindig alig várom,hogy újra játszani hívjanak vele!☺️
2024-03-11 17:52:44
Nagyon hangulatos kis játék. A kinézete alapján gyerekjátéknak néz ki, de ennél jóval több van benne. Nagyon szeretjük. egyszerű de nagyszerű játék. Remek kombókat lehet összehozni benne, amihez azért kell szerencse is néha, hogy a társ lapok is jöjjenek. A dobozra írt játékidőt sosem sikerült hozni (de más játéknál sem :D ) de abszolút megéri az idő amíg játszunk vele. Kis gondolkozós pakolászós játék, közben azért jókat lehet beszélgetni, mert 4 főnél mire körbe ér a kör azért van idő. Ajánlom mindenkinek aki egy kis laza családi játékot szeretne és keveli a munkáslehelyezős játékot, egy kis szerencsével fűszerezve amiket a kockák hoznak be a játékba.
2024-02-02 12:03:56
Sziasztok!
Többször nekiültünk már játszani ezt a családias hangulatú, gyüjtögetős, aranyos, de cseppet sem rövid játékot. Mondom ezt úgy, hogy a rövidített változatot játszottuk minden egyes alkalommal. A grafika szép, ajátékmenet nem túl pörgős. Ajánlom azoknak, akiknek van leglább 1 órájuk leülni játszani.
2024-01-18 10:26:07
Tehát, hogy tisztázzuk : a "Jeges Búvár"-t : ha 3-at mutat a kocka ,akkor 3 különböző árut cserélhetsz pl. 3 db fára. Ez oké. DE ! A fő kérdésem, hogy ezt csak EGYSZER hajthatod végre a körödben ( mármint a 3 különbözőt 3 db azonosra ) vagy 3 szor hajthatod végre ? Vagyis 3x3 (9) db árut is csereberélhetsz egy 3-as kockánál ? Ez nem világos nekem. Egyébként a kártyákon tárolható tokenek számát tényleg meg kell beszélni a játék elején, jobb lesz a játék, ha ez korlátozva van.
2024-01-17 12:44:54
Ne vegyél ki semmit. Tévedhetek persze, de szerintem nincsenek benne OP lapok. Nagyobb eséllyel lenne még kevesbé balanszolt a játék ha kivennél belőle lapokat.
2024-01-15 13:23:40
Légyszi írd meg, hogy melyek ezek az OP kártyák szerinted név szerint és akkor azokat kiveszem majd a csomagból. Balanszoltabb játékokat szeretjük ! Köszi !!!
2024-01-15 09:49:57
Az egyik kedvenc munkáslehelyezős, kockamanipilációs játékom, ahol a szerencse a kockák ellenére minimalizálva van. A játék hol jutalmaz, hol szűk marokkal mér, de mindig kapsz valamit, sosem távozol üres kézzel, a céljaid pedig folyton változhatnak. Ez egy tökéletes játék. A tematika árad belőle, egy cuki, puha, meleg kedvesség, amit felnőttnek, nagyobb gyereknek egyaránt át kell élni. Nem tudok negatívumot említeni, talán csak annyit, hogy egy-egy komfortkártya bónuszai enyhén OP-k.
2024-01-04 13:26:18
Kedves családi cukiság, ami bőkezűen jutalmaz.
A játék nyújtotta klasszikus munkáslehelyezős, gyűjtőgetős mechanizmus során szinte sosem maradunk üres kézzel, valamilyen nyersanyaghoz szinte mindig hozzájutunk (másnem, akkor tanulságjelölőhöz) ezáltal nincs frusztráltság. A változatos, hónaponként cserélődő helyszíneken tetszőleges számú játékos gyűjthet be nyersanyagot, így nincs kiszorítósdi, csak békében eljátszunk egymás mellett. Igaz az interakciók efféle hiánya sokakban hiányt hagy maga után, de aki nem vágyik konfliktusra az megtalálhatja a játékban a lelki békéjét.
A játék alapvetően kockadobálós, tehát nagyban érvényesül a szerencse faktor, de ez speciel jól áll neki szerintem. Hangulatosak a saját színű család kockák, vagy a közös készletet képező falukockák elgondolása. A szerencse élén azért némit tompítanak a tanulságjelölők.
A fejelesztés kártyák létjogosultsága kérdéses. Szinesíti a játékot, a talicska például elég erős kártya tud lenni, de összességeben minimál pluszt ad hozzá. Játék közben egyszerűen nem érzem a vágyat, hogy most minden áron fejlesztés kártyákkal akarok kombózni. Nálunk a 6 éves gyerkőc minimálisan használja a fejlesztéseket, helyette a kényelem kartyák megtérítésére hajt, ami nem egyszer nyerő stratégiának bizonyult.
Apropó életkor. Szeritnem a társasjátékok terén kissé edzett gyerkőc, az olvasás miatt némi segítséggel ugyan, de akár már 6-7 éves kortól élvezni tudja a játékot. A dobás, a gyűjtögetés a kényelem kártyák megépítése mind-mind nagy élmény tud lenni a legkisebbeknek is. De némi tapasztalat mindenképp szükséges, azért ne ez legyen az első sem a második játék amivel leülünk egy 6-7 évessel játszani.
Komponensminőséget tekintve korrekt, a grafikai megejelenés szemet gyönyörködtető, árad belőle a melegség.
Végül a létszám, ami valóban nagy gyengéje a játéknak. 2 fővel zseniális, 3 fővel még élvezhető, de én már a 4et is sokallom, nemhogy az 5öt. A brutális holtidők tényleg meg tudják ölni a hangulatot.
2023-09-02 10:31:01
Először egy talin, sikerült játszani vele, elsőre szerelem. Meg is van egy ideje, jó pár játékunk van benne. Bár mi főleg ketten játszunk, úgy haladósabb. Azért majd ki akarom próbálni több emberel is, kíváncsi vagyok. Nálunk nem probléma a holt idő, mindig van miről beszélgetni, sztorizgatni amíg a másik lép. A külcsín pedig magával ragadó, nagyon aranyos.
2023-09-01 09:30:13
Nekem hiányzik ez a játék 😂 Annak ellenére, hogy az ötfős változatnál a "soha többet" érzés kerített hatalmába. A kártyákat jó előre megismerni, így könnyebb a tervezhetőség. Kétfős változatban szívesen nyernék tapasztalatot, de saját polcra valószínűleg nem kerülne, nem olcsó a játék. 🥲
2023-08-31 20:48:19
Elsőre nem teljesen ragadott magával a játék. Kölcsönzos csomagban kaptuk és ketten próbáltuk ki, de azt már érzem benne, hogy több fővel nagyon unalmas üres járatokat jelent a többiek köre. Nálunk annyira nem elsődleges az interakció, sőt kifejezetten nehezen viseljük a nagylanyommal a férjem támadó stílusát, tehát ez a része tetszik, kár hogy a nyersanyag gyűjtés fázisa nem megoldott szimultán.
Nagy előny, hogy tényleg cuki és szép játék. A játék menet nem bonyolult, de például elsőre mi egyáltalán nem használtuk a fejlesztés kártyákat. Egyelőre olyan felesleges érzést keltenek nekem. Nem érzek bennük annyi erőt, amiért érdemes költeni rájuk. Lehet, hogy ez később valtozik, nem tudom. Mindenképp játszunk még vele ebben a két hónapban, de egyelőre annyira nem ragadott meg, hogy polcra kerüljön.
A játék menet egyszerű. Munkásokat helyezünk le, történetesen négyet különböző helyszínekre. Erdőn, mezőn nyersanyagot gyűjtünk, piacon nyersanyagot válthatunk at. A bagoly laknál szerezhetunk kényelem kártyákat, amik kombozhatoak egymással és a győzelmi pontokat növelik. Stb. Minden helyszínnek különféle kocka dobás feltételei vannak. A játékosoknak van 2 saját kockájuk. Ha ezekkel dobtunk, jön a munkás lehelyezes. Majd ezután dobunk a négy közös kockával. Ezután megnezzuk mely helyszínek dobokocka feltételeit tudjuk a meglevő dobasok alapján teljesíteni és begyujtjuk a nyersanyagokat, kényelem kártyákat stb. Ez utan mindenki kijatszhat kényelem és fejlesztes kartyakat. A kor tehát nem bonyolult és viszonylag gyors, de ennek alapján tényleg unalmas több játékos esetén mindenkinek megvarni a többi játékos körét. Mondjuk gyorsithato, ha a kártya kijatszas már egyszerre megy, aztán együtt pillanatok alatt váltunk a következő körre, tehát új hónapra. A játék ugyanis nyolc hónap, azaz nyolc körből áll. De lehet kezdő vagy gyors verziót is játszani hat kor alatt.
Összességében kedves játék, de elsőre nem adta azt a hűha érzést. Meglatjuk másodikra milyen lesz. 😃
2023-07-14 08:58:39
Egyetértek veled. Öt fős játékon vagyunk túl, de a "soha többet" érzés kerített hatalmába. Max. három fővel adnék neki esélyt, két fővel biztosan. Sok a holtidő, amit lehet arra fordítani, hogy a többiek játékát követed, de mivel nincs a saját játékodra hatással, nem túl érdekfeszítő. Annyira pedig nem euro a játék, hogy a holtidőben szükséged legyen az agyalásra. És mivel egy-egy fejlesztéskártyával az előtted sorra kerülők akár végleg megváltoztathatják a közös kockák értékét (ha jól tudom, két ilyen kártya van a játékban, de ha nem, javítsatok ki), nagyon előregondolkozni sincs értelme, mert mire rád kerül a sor, teljesen más lehet a felállás.
2023-07-14 01:18:01
A játék cuki, de azért nem Everdell szintű cuki. A karton erőforrások kicsit lelombozóak az Everdell bogyókhoz képest, de összességében mégis egy jól megrajzolt játék.
A játék a klisés erőforrás management, contract fulfillment kombóra épül. Ezerszer lerágott csont lenne, de az erőforrás szerzésbe beletett csavar mechanikailag kifejezetten tetszik: zseniálisan jó a munkáslehelyezést push your luck-kal párosítani, imádom a munkáslehelyezős fázist a játékban. De! A kiértékelés aztán eszméletlenül be is lassítja a játékot. Az hogy egy körben mindenki az összes akcióját végrehajtja, gyakorlatilag játszhatatlanná teszi kettőnél több fővel. Percekig tart egy játékos köre, egyszerűen nincs jó flow-ja a játéknak. Vársz. 5 fővel a játék 4/5ödében malmozol.
A másik ami tetszik, hogy kombóznak a kényelemkártyák (contractok). Hiányzik viszont, hogy a játék pörgesse a kezünkben/piacon a kártyákat, növelve az esélyét hogy a kombók ki is jöjjenek. Ezt az Everdell és a Fesztáv is máshogy oldotta meg, a Juharvölgy leginkább sehogy.
Hiányzik még, hogy a fejlesztéskártyák több fázisra legyenek osztva. A legtöbb képességet csak a játék első felében érdemes megcsinálni, a játék végén csak a helyet fogják és kevés pontot adnak. Egy kettébontott pakli, ami a játék végén több pontozókártyát hoz be, sokkal érdekesebbé tenné ezt a részét.
Hibái ellenére lehet szeretni, egy remek kétfős játék egy jól kitalált push-your-luck elemmel megbolondítva, 3 felesleges bábukészlettel a játékban.
2023-07-14 00:53:14
Ha pontos számítást akarsz végezni, érdemes azzal kezdeni, hogy vajon tényleg 6x nehezebb-e könyvet szerezni mint bármi mást. Könyvet alig nehezebb szerezni, mint a pénzt, mégis dupla annyit ér. Gyanús hogy van némi balansz probléma vele.
Ma volt az első játékunk, kapásból egy könyvespolc vs. virágoskert egymásnak feszülés. 16 könyvet sikerült összeszednem és 77 ponttal nyertem a könyvespolccal (63 pont lett a virágoskert). Nem gondolom hogy maga a könyvespolc az erős, de ahogy te is írod, maguk a könyv erősforrások viszont erősek. Egy a másfeles szorzó amit a könyvespolc ad, kifejezetten erőssé teszi az egészet. Körönként 3-4 könyvet tudtam szerezni, ehhez persze kellettek szerencsés völgy kártyák és az elején játékba kerülő könyvet adó fejlesztéskártya. Le is lombozta az ellenfeleimet már a játék közepétől, hogy mennyire elhúztam.
2023-04-10 10:57:32
Nem gondolnám azt, hogy a kártyák építéséből szerzett gyp-k kockázatosabbak lennének, mivel a sima alapkártyák (ami semmilyen bónuszt nem ad) is sokkal optimálisabban adnak győzelmi pontokat mint az erőforrások gyűjtése a kártyákon.
Szerintem az erőforrástároló kártyák inkább szituációs jellegűek (a "Tündérkert" kivételével, erről picit később). Használatuk inkább akkor indokolt, hogy ha a játék vége felé sok "fölösleges" erőforrással rendelkezünk az adott típusból és nem tudjuk őket máshogy elkölteni. De még akkor is célszerűbb inkább kártyákat építgetni ha van rá módunk. Pl. hiába van meg mondjuk a könyvespolc már megépítve, akkor is érdemesebb a könyvet felhasználni arra, hogy olyan kényelemkártyát játszunk ki aminek a költségében szerepel könyv, mert pl. a "Klassz játékok" kártya 1 könyvbe és 2 árucikkbe kerül, de cserébe 6 gyp-t ad (ez 2.3x, szemben az 1.5x-el amiért a könyvespolcon elhelyezett könyvért kapnánk).
A Tündérkert az egyetlen olyan kártya, ahol szerintem valid stratégia lehet célzottan csak az erőforrások gyűjtésére fókuszálni erre az egy kártyára a teljes játék során. Mivel itt 6 különbőző árucikkért kapsz 8 gyp-t (vagyis 4x-es a szorzó, ami messze a legjobb az erőforrástároló kártyák közül).
Legutóbb ezzel próbálkoztam én is és 7 szettet sikerült összegyűjtenem, amivel 60 pontot ért nekem ez a kártya (4 maga a lap + a 7 szett). Mellette csak 2 másik kényelemkártyát játszottam ki és összesen 73 pontot értem el. Így is az ellenfelem nyert (neki 74 pontja volt), aki "normálisan" játszott, azaz minél több kényelemkártya kijátszására fókuszált.
Továbbra is tartom magam ahhoz, hogy szerintem nincs a játékban domináns stratégia és hogy nagy eséllyel az fog nyerni, aki ügyesebben tudja megtervezni munkásaival és a rendelkezésre álló kockákkal a köreit + akinek több szerencséje van :). A gyp szerzési út másodlagos (de ettől még persze fontos).
2023-04-09 09:20:05
Igazad van, a tiszta PIP számítással így jön ki a matek, ha az interakciókat és a dobás-kártya kockázat-megtérülés faktort nem kalkulálod. Persze ezeket kalkulálni már a jóslás kategória, úgyhogy hívjuk egyszerűen szerencsének :)
Az erőforrásgyűjtés kártyán olyan, mint a megtakarítás, ami havonta elvisz egy kevés pénzt, de évek múlva kamattal kapod vissza. Emellett, ha nem gyűjtöttél volna, akkor valószínűleg kisebb haszonnal költötted volna el. A kicsit hoz, de biztosan mellett, ha kártya párokra vagy kockázatosabb kombókra vársz, vagy bejön vagy nem. Ez a nyomás az, ami miatt a korlátozással mindenkit a kockázatosabb de izgalmasabb játék fele lehet tolni.
Valószínűleg habitus kérdése, hogy kialakul-e egyáltalán ez a verzió, de nálunk kialakult és korlátozással valahogy jobb lett a játék. Umfuhrerrichard megerősítésével vezettük be, és jól működik. Emellett kiváncsi vagyok, hogy pár hónap után visszatér-e a probléma, ha visszaváltunk az eredeti szabályokra, úgyhogy mostantól tesztelünk :)
2023-04-08 13:14:50
Kicsit megkésve reagálok a hozzászólásodra :D Pontosabban az általad vázolt könyvespolc egyensúlytalanságot szeretném vitatni, mert szerintem nincs a játékban ilyen, vagy ha van is az nem számottevő.
Ezt pedig számolgatással szeretném bizonyítani, úgyhogy jöjjön egy kis matek :)
Annak eldöntéséhez, hogy egy kártya mennyire jó pontszerzési lehetőség a kapott gyp/költség alapján lehet legegyszerűbben eldönteni. Mivel három árucikk a végén 1 gyp-t jelent ezért egy árucikk költsége 1/3 gyp. Az érmének 1, a könyvnek pedig 2.
Alapvetően 3 féle kártya van: sima (nem ad semmilyen bónuszt), bónuszt adó (ha rendelkezel másik konkrét lappal) és valamilyen erőforrást tároló kártya (pl. könyvespolc).
Nézzünk ezekből 1-et random:
- Sima: "Jó meleg sál" - három árucikkbe kerül és 5 gyp-t ad, tehát 1 gyp költséget (a 3 árucikk) konvertál át 5-re, vagyis megötszörözi azt.
- Bónuszt adó: "Ínycsiklandó befőttek" - három árucikkbe kerül, 4 gyp-t ad +2-őt ha van teli éléskamrád, vagyis önmagában megnégyszerezi a ráfordított költséget, a bónusszal együtt pedig meghatszorozza.
- Erőforrást tároló: "Könyvespolc" - 2 könyvbe és 2 árucikkbe kerül, tehát a költsége 4.6 gyp és ezzel szemben csak 6 gyp-t ad, vagyis 1.3x szorozza a ráfordított gyp-kat. További 3 gyp-t ad minden rajta tárolt könyvért, de mivel a könyv alapból is 2 gyp-t ér ezért ezek értékét 1.5x-el növeli.
Láthatjuk a számításból, hogy a legoptimálisabb kártya a bónuszt adó, ha sikerült annak bónuszát aktiválni. A könyvespolc ezzel szemben elég gyenge.
Persze ez egy nagyon leegyszerűsített példa, mivel rengeteget számít az, hogy mekkora ráfordítással tudja a játékos megszerezni az adott erőforrásokat. Valszeg a könyvet relatíve könnyebb (gyp/ráfordítás), ezért is rosszabb a könyvespolc gyp/költség aránya a többihez képest.
És itt jön szerintem a lényeg: függetlenül attól, hogy milyen gyp "stratégiát" választ valaki, a játékot az fogja eldönteni, hogy milyen ügyesen tervezzük meg munkásainkkal és a kockákkal a köreinket.
2023-04-05 22:14:54
Imádnivaló és gyönyörű játék, unokatestvéremnél volt szerencsém játszani vele ❤️ szeretném majd beszerezni is majd
2023-03-29 21:47:47
Ezt a játékot még akkor vettük meg, amikor,kint hideg volt,és így emiatt is siettünk haza,hogy kibonthassuk.
Én már a doboz színvilágát is imádtam, és ugyanez folytatódott, amikor megnéztem az alkatrészeket.A családkockák, figurák, kártyák, jelölők zseniális színkavalkádot alkotnak. A kartonból mondjuk nem volt könnyű minden elemet kinyomkodni, az első megsérült gomba után óvatosabban folytattam, erre érdemes figyelni.
A szabályzat kicsit hosszabb volt, mint amire számítottam, de így is volt pár dolog, ami az ikonográfia alapján nem volt egyértelmű a kártyákról (pl. a Jeges Búvár - annyi különböző árucikket cserélhetsz annyi ugyanolyanra, mint a kocka, vagy annyiszor cserélhetsz tetszőleges számú különböző nyersanyagot ugyanolyanra, mint a kocka? Én nekem az első logikus, de a második illeszkedik a ? - annyiszor ahányas a kocka szabályhoz).
Első alkalommal ketten próbáltuk ki a feleségemmel, és megengedtük magunknak a forró csokizást közbe, hogy még jobban megértsük, hogyan készüljünk a kisállatainkkal télire.A játékmenet egyszerű, és rendkívül jutalmazó, ami így a kockadobás szerencse élét nagy mértékben elveszi. Alapvetően akciókat hajtasz végre, hogy erőforrást és kártyákat gyűjts, amiket megépíthetsz, és így teheted kényelmesebbé a kuckódat (vagy puritán módon fogalmazva, győzelmi pontot szerezhetsz).Ebbe az tud bekavarni, hogy a 6 db kockából csak kettőt tudsz biztosan, így az akciódhoz szükséges kockák nem biztos, hogy elérhetőek lesznek.Ha nem sikerül egy munkásoddal akciót végrehajtani, kapsz egy +/- tanulságjelölőt, amivel következő körökben módosítani tudod a kockád értékét.A műhelyben még lehet fejlesztéseket venni, ami plusz GyP, akció vagy vmi segítség.Így játszol 6/8 fordulóig, attól függően, mihez van kedved.
Két játékossal nem volt sok holtidő, de többjátékosnál már zavaró lehet.Az egyetlen interakció,hogy elvihetsz kártyákat mások elől,ugyanis a munkáshelyek nem telnek be.
Én összességében csak ajánlani tudom a játékot,egy könnyed esti kikapcsolódás.
2023-01-29 11:39:12
Sziasztok tegnap a KMO-ban rendezet találkozon, volt lehetőségünk kipróbálni a játékot. Nagyon aranyos, érdekes játék. Ketten nyomtuk, és így a tempo is jó volt. Nem tudom hogy 4 embernél lehet sok az üres idő, bár adig tervezheted mit szeretnél. Összeségében tetszet, felkerült a tervezett vásárlások közé.
2023-01-24 17:07:18
Érdekes kérdés: 6 hely van, ami 6 kártyát igényel az elején, a 8. körig 7 kártya fog leesni, így a 8. körre már csak 5 kártya fog maradni alapból is (amit ugye csökkentenek a megépítések). Szóval így átgondolva, valóban el fognak fogyni a kártyák :D
A szabálykönyv a 'bagolyfészek' résznél azt írja a kényelemkártyákra, hogy ha elfogynak, akkor újra kell őket keverni. Ugyanezt a 'műhely' résznél nem írja a fejlesztés kártyák kapcsán, amiből számomra az következik, hogy ha elfogynak, akkor elfogynak, nem kell újrakeverni őket.
És ugyanerre jutottam abból kiindulva, hogy a duplikátumokat ki kell venni: ezek szerint a játék célja az, hogy egy adott kártyával a játékos csak egyszer találkozhasson, azaz egy lehetősége legyen eldönteni, hogy azt a kártyát meg szeretné-e építeni, vagy sem. Ha pedig az adott kártya leesik, akkor ezt a lehetőséget a játékos végérvényesen bukta.
2022-12-11 18:24:22
Sziasztok, a solo móddal kapcsolatban lenne kérdésem, azon belül is a fejlesztéskártyák újratöltésével. Alapból 5 fajta kártyából mind a két típust ki kell venni a játék elején (-10 kártya), valamint a megmaradt 24 kártyáknál is a duplikációt ki kell szedni (további -12 kártya), tehát 12 kártyával indulunk solo neki a játéknak. Na most ha ebből nem is veszünk - csak a kör végén leesők miatt,- hosszú játék esetén, nem lesz elég kártyánk visszatölteni teljesen. Pláne, ha még vásárolunk is belőle. Valamit benéztem? Vagy valamit vissza kell keverni, tölteni (azt írja, el kell dobni, a dobásról pedig külön nem ír sehol...)? Vagy csak simán el fog fogyni és ez a normális? Köszönöm előre is a segítő válaszokat.
2022-12-05 13:46:56
Ez egy nagyon kedves játék, bájos grafikával és történettel, és nagyjából azt kínálja, amit a története maga: egy békés egymás melletti társasozást egy hideg téli estén bekuckózva egy nagy bögre forró csokival.
Ennek megfelelően mindenféle van benne, de csak annyi, hogy megadja a laza, kellemes játékélményt, nem akar ennél több lenni. Ez a kis lazulás pedig nagyon jól áll a játéknak.
Van benne stratégia, kell azért számolni, tervezni, de azért nem vészes: a játék jutalmazó természetű, bárhogy is döntesz, a végén kapni fogsz valamit amivel biztosan előrébb leszel, így pedig egy-egy döntésnek összességében nincs akkora súlya, nem lehet nagyon elrontani benne semmit (mégha nyilván vannak is jobb és rosszabb döntések).
Van benne szerencse / kockadobás is, de inkább csak fűszernek: a hatból két kocka értékét ismered előre, tudsz vele számolni, emellett pedig több lehetőséged is lehet befolyásolni a kocka értékét, és az egyes kockákkal kapcsolatos követelmények sem (mindig) annyira szigorúak (több olyan lehetőség is van, ahol bármilyen értékű kockát fel lehet használni), így összességében nem fogja teljesen felborítani a stratégiát egy-egy kockadobás eredménye, épp csak annyira lesz hatással a játékmenetre, hogy adjon hozzá egy laza csavart, nem kell tőle tartani.
Van benne interakció is, de csak minimális: el lehet happolni egymás elől egy-egy kártyát, de ez az interakció is csak annyi, hogy érezd valamennyire, hogy egymással játszotok, de semmi konfrontáció.
Összességében: a játéknak megvan egy nagyon kellemes, lazulós, egymás mellett pakolgatós, gyűjtögetős flow-ja, ha ezt keresed és ezzel az elvárással ülsz le mellé, akkor ez egy jó választás. Ebbe a flow-ba pedig akár 1 - 1,5 órára is bele tud ringatni.
Ha viszont mély stratégiára vágysz, magas interakcióra, vagy ezzel szemben épp csak egy rövidebb fillerre, akkor érdemes mást választani.
2022-11-13 13:50:33
Igen, csak pont az első KS kampány miatt sem valószínű a pledge a részemről, mert ott a magyar hamarább kijött, az inserten kívül minden deluxe volt és a jó magyar ÁFA és szállítási költség is olcsóbbra hozta ki a magyar változatot, ritka esete, hogy nem éri meg egy támogatás.
2022-11-13 07:45:05
Annyit módosítanék, hogy önmagában is játszható lesz a játék. (Nagyon várom, mit találtak ki benne.)
A készítők azt is mondták, hogy az eredeti játék is újra megrendelhető lesz a kampányban, minden jósággal együtt.
2022-11-13 06:48:49
Még júliusban írtam, hogy jövő héten indul a KS kampány a kiegészítőre 😀 bár az alap is sikeres volt, így sztem a kieg is jön magyarul.
2022-11-12 20:01:46
Én veled értek egyet, és a Juharvölgy krónikája szerintem jó játék. Megértem Musuh-t is, de szerintem ő nem az ilyen jellegű játékokat szereti. Valószinű, hogy ez a játék más közönségnek találták ki. Nekem például bejön. Kinézetre is úgy néz ki mint egy gyerekeknek kitalált társasjáték, de nem csak gyerekeknek. Például és egyedül is nagyon kellemesen eljátszogatom vele, és nem bántam meg, hogy megvettem. Nekem legjobban a témája tetszett meg és a megjelenése is igen aranyos. (Nekem leginkább a Kisvakond jut róla az eszembe.) Ez a téma, hogy egy kis kuckóban gyűjtögetjük az eleségeinket és egyéb kellemes tárgyakat azért, hogy télen a meleg kandalló mellett kényelmesen a hintaszéken kortyolgassam a meleg teámat , az nagyon nyugtató számomra. 😊 Még így is, hogy nincs gépi ellenfél. Szerintem gyorsan elő lehet készíteni a játékot, és igaz, hogy kell egy kis tervezgetés, de azért elég hamar rá lehet jönni, hogy mi lesz a legjobb megoldás a játékosok számára. Egyáltalán nem unalmas játék, újrajátszhatósága is megfelelő. Jó, lehetne több fejlesztés kártya vagy a hónapkártyákból is lehetne több, de ez egy alap játék. A tábla sem nagy, pont elég, és nagyjából ez, hogy "pont elég" ez nagyjából minden tulajdonságára igaz. A játékidőre is ez vonatkozik. Nem tudom, hogy lesz e kiegészítő hozzá, de én örülnék ha lenne.
Lehet, hogy háromnál többen már kicsit nyujtódhat a játékidő, és az a következő hónapra való tervezés más nehezítheti a dolgokat a kártyák cserélődése miatt, de ezt is bele kell számolni.
Ez egy kellemes családi játék!
2022-11-08 13:49:32
Hierro jól mondja, a fórumon is megerősítették ezt a készítők:
Jeges búvár (Common Loon):
"Ezzel a kártyával a kocka számával megegyező mennyiségű KÜLÖNBÖZŐ nyersanyagot cserélhetsz ugyanannyi, EGY fajta nyersanyagra."
2022-11-07 23:25:22
Igen, csak az erdő és mező kártyára vonatkoznak ezek, piacon továbbra is cserélhető, illetve van olyan látogató, aki ezekből hoz magával.
Plusz lehet "építeni" olyan mezőt a játékostáblán kívülre, ami pl. gombát termel és azt mindig. Oda bármelyik játékos mehet a családkockájával és megkapja a gombát. (Illetve a mező tulajdonosa is kap belőle ilyenkor.)
Ez az infó azért hasznos, mert a játékosok tudják, hogy pl. még 2 körig nem lesz gomba a kezükben vagy a bagolyodúban lévő kényelem kártyákhoz, ezért máshonnan kell megoldani azok "megépítését".
2022-11-07 22:24:04
Engem meg az érdekelne, hogy ha jól gondolom az, hogy a játéktáblán látható az, hogy tavasszal nem termelhető gabona, nyáron gomba, ősszel meg fonal, az csak a völgyre vonatkozik? Tehát csak az erdő és a mező kártyákra vonatkozik ez. A piacra és a többi akcióhelyre vagy a fejlesztés kártyákra nem? Viszont, ha ez így lenne, akkor teljesen fölösleges ezt a jelzés ráírni a táblára, mert a kártyákon amúgy sincsen olyan termény ami éppen nem termelődik azon az évszakon. Viszont ha meg mégis számít más helyszíneken is a tiltás bizonyos terményekre, akkor a fejlesztés kártyán található búza (vagy gomba) termelő akció kártya nem egyenértékű az alma gyümölcsös akcióval. Pedig pontban egyforma értékűek. Egyébként meg ha a piacon nem lehet venni vagy cserélni éppen aktuálisan valamely alapanyagot, akkor az jelentősen megnehezítené a tervezést. Remélem az első állítás az igaz.
2022-11-07 22:03:46
Szia. Igazából a szabályban nem találtam erről konkrétan, de megírom, hogy mire gondolok. Ha erre a lehúzott egyenlőség (egyenlőtlenség) illetve egyenlőség jelre gondolsz. Szerintem azt jelentheti ez, hogy az egyik alapanyagot egy másikra cserélheted, de mivel ezt többször is megteheted (annyiszor ahányat a dobókockád mutat 3-tól 6-ig), ezért feltétel az, hogy mindig más alapanyagot kell eladni, viszont mindig ugyanazt kapod meg. Tehát ha 3-szor cserélsz akkor pl. egy almáért, egy kőért és egy búzáért kaphatsz 3db egyforma pl. fát. Szóljon, ha valaki ezt máshogy gondolja!
2022-11-01 17:31:24
Sziasztok! Egy kérdésem lenne légy szíves. Mit jelent a Jeges búvár látogatókártyánál a váltás ikon?
2022-08-26 22:59:11
Nagyon várom már az újrakiadást!
Sajnos eddig még nem volt alkalmam játszani vele, de a külsejébe teljesen beleszerettem☺️
2022-08-01 12:46:36
Megkérdezhetem miért gondolod azt, hogy akik játszottak már igazán jó játékokkal azoknak uanlmas lehet? Bár mondjuk kérdés kinek, mit jelent az igazán jó játék. Mi még nem olyan rég (1 éve aktívabban) kezdtünk el társasozni és a Mars terraformálása volt az egyik első nagyobb játékidejű és bonyolultságú (bár szerintem nem bonyolult) modern társasjáték amit beszerztünk és kb minden nap játszottunk is vele. Manapság a 4hós picur mellett sajnos nem kerül elő, de akkor is nagy kedvenc.
Viszont a Juharvölgy Krónijáka szerintem nem unalmas igaz nekem ez az első munkáslehelyezős játékom de az egyszerűsége ellenére lehetőségek hada közül kell válogatni és úgy összeállítani a saját játékmenetedet illetve valamennyire lehet ugye számolni a kockákkal is de azért mégis ott a lehetőség, hogy nem biztos az, hogy bejön amit kiterveltél.
Összeségében, nem bírálni, vagy kötözködni szeretnék, szimplán kíváncsi vagyok. :) (illetve te akkor mit tartasz jó játéknak?)
2022-07-08 07:27:00
Várhatóan ősszel indul a kiegészítő KS projektje, sztem tuti jönni fog magyarul is, mert az alapjáték is nagy sikernek örvend.
2022-04-28 09:19:13
Egyetértek, annyira olvastam-hallottam, h családi, meg gyerekeknek is, így rendesen meglepődtem pozitív irányba, miszerint azért több van ebben a játékban, mint azt elsőre gondoltam volna. Szerintem bőven van min agyalni, nekem az állandóan emlegetett Everdell-light párhuzam sem áll meg, az sztem sokkal straightforwardabb, ott egyből tudtam merre induljak, itt meg csak néztem elsőre, h mit is csináljak... :D
2022-03-27 18:35:03
Igen, kicsit ront az élményen kártyára gyüjtött végtelen mennyiségű token, de ott érdekes, és tematikában marad, ahol egy szett vagy 1-2 db kerül a kártyára. Nálunk a legutóbbi játékot az nyerte, aki 11 pénzt gyüjtött a malacperselyre 😊
2022-03-27 17:59:35
Így igaz :) A pénzt egyébként sokkal több helyen lehet hasznosítani, úgyhogy fájdalmasabb gyűjteni mint a könyvet, úgyhogy a malacperselyen sosem sikerült olyan hegyet építenem, mint a könyvespolcon, amellett, hogy könyvgyűjtés mellett simán tudtam venni egyéb kártyákat szép számmal. Mindent egybevetve hasznos ezen kártyatípusok limitálása közös megegyezéssel, ahogy te is megerősítetted. Egyébként a pénz, nyersanyag, könyv gyűjtögetése kártyán kicsit egysíkúvá is teszi a játékot, mármint annak aki gyűjti, mert mindent ennek rendelsz alá.
2022-03-27 07:07:14
A könyvekért amúgy is kapsz a játék végén 2 pontot (darabonként) a könyvespolc ezt az értéket emeli 3-ra vagyis ha 10 könyvet gyűjtesz rajta (ami rengeteg és jó eséllyel másnak a rovására megy), azért 10 extra pontot kapsz "csak". Tehát 50%-kal emeli a könyv értékét.
Ennél a malacpersely még durvább, mert az az 1 pontos pénzből 2 pontosat csinál a játék végére, vagyis megduplázza az értékét, és pénzhez sokkal könyebb jutni 👆. Így valóban érdemes átgondolni pár játék után az ilyen korlátlanul gyűjthető elemek maximalizálását!
2022-03-26 11:00:03
Két hete játszuk a Kickstarteres verziót. Családdal kezdtük, azóta a feleségemmel kettesben majdnem naponta megküzdünk. Két fővel, teljes verzióval is (8-8 völgykártya) viszonylag gyorsan lemegy a játék (kb. 1 óra). Ami így 6-8 intenzív kétszemélyes játék után kiderült, mint egyensúlytalanság, az a könyvespolc, ahol minden a kártyán elhelyezett könyvért 3 pontot kapsz a végén. Ha valaki viszonylag a játék elején szerzi meg, ezt az egy kártyát el lehet tolni simán 33 pontig, ami az átlagos 70-80 pont körüli végeredményeket tekintve nagyon sok. Emellett simán tudsz építkezni egyebet, tehát nem működik az a balansz, hogy ha gyűjtöd a könyveket mást nem tudsz, így a többiek nem maradnak le. Megállapodtunk, hogy a következő játéktól max három könyvet lehet ezen a kártyán tárolni. A többi, kártyán tárolós megoldás nem lejt ennyire, mert vagy 2 fát, vagy egyéb 3-6 nyersanyagot kell szettben tárolni rajta, ami rendesen hiányzik a többi kártya kraftolásához, úgyhogy kb. semmit nem tudsz venni, ha pl. a hatos szettekre rástartolsz.
Emellett szeretjük, nagyon könnyen tanulható, könnyen megépíthető a kezdő pozíció és a körváltások setupja, nem úgy, mint az Agricolánál, amivel azért játszunk keveset mert egy óráig pakolgathatod a millió cuccot a kör végén, hogy el tudd kezdeni a következőt. Alapjában véve egyszerű, kikapcsolós játék, nem kell szétagyalni magad előre valami hetven lépéses stratégián, amit félúton elvesztesz és pánikolhatsz, hogy most mi legyen. Könnyen átlátható az a 4-5 vonal amit érdemes követni és váltogatni, ha a másik is abba az irányba indulna.
2022-03-24 13:30:20
Igazad van. Az Ébredő erdő meg nekem a Zöldellő mezőkhöz hasonlít. :D 😄
2022-03-24 09:35:30
Én az Everdellt mindig az Ébredő erdővel keverem 😅 Nézd meg a dobozukat! Komolyan néha nem tudom melyik melyik.
2022-03-24 08:01:57
Miért van az, hogy erről a játékról az Everdell jut eszembe? Mert igazából van pár hasonlóság, de nem hasonlítanám össze a kettőt. Legalábbis a játékmenet és a mechanika szempontjából. Biztos a színvilága és a erdei kis állatkák okozhatják, hogy a két játékot egy kategóriába akarom tenni. Pedig nem kéne.
2022-03-24 07:11:19
Kipróbáltuk 4-en a röviebb verziót. Ezek alapján bátran tudom ajánlani a rövidebb (6 nónapos/fordulós) játékmentettel, így is teljesen kerek volt a történet. Nem volt hiányérzet, sőt annyira, hogy inkább ezt a verziót játszom vele a jövőben 😊
4 fő ellenére sem húzodott el a játék túlságosan(1,5 órán belül maradtunk, de stoppert nem indítottam), vagy csak a csapat volt jó 😊
Egyszerű vagy gyerek kategóriába én sem sorolnám, persze játszható úgy is, hogy gyűjtögetem azt ami jön és megveszem/fejlesztem, amit éppen tudok (így se lesz rossz a játék), de a jó fejlesztés és kényelmi kártya kombinációk megtalálása, és hatékony errőforrás beszerzési módok megtalálása, azért okoz fejtörést, van mit tervezni ...
2022-03-19 06:51:16
A sok jó kritika mellé egy ellenvélemény! :)
Nekünk nem tetszett, és gyorsan el is adtam! A legnagyobb baj vele hogy egyszerűségéhez képest baromi hosszú, így filler szerepkört nem tud betölteni!
A másfél két órás jétákidőhöz képest pedig nem elég öszetett, kevés a választási lehetőség, nem igazán érezte egyikőnk sem hogy számított volna hogy mit csinál, vagy hogy milyen sorrendben!
Megértem ha sokan szeretik, hiszen egyszerű és cuki, bevezetni embereket a társasok világába tökéletes, de szerintem annak aki játszott már igazán jó játékokkal, annak repetatív és unalmas!
Természetesen ez csak a mi véleményünk, 3an játszottuk, közel 2 óráig tartott!
2022-03-11 08:39:14
Végre megérkezett a KS verzió tegnap, úgyhogy este egyből ki is próbáltuk párommal ketten, mielőtt kisfiunkkal is játszanánk.
Sok mindent írtak már róla itt is, meg mindenhol, többnyire egyetértek. Szerethető, kedves illusztrációk, érthető játékmenet, de azzal nem tudok egyetérteni hogy egyszerű lenne.
Mi nem vagyunk kezdők munkáslehelyezős játékokban (bár expertek meg távolról sem, inkább amerisek vagyunk a szívünk mélyén, főleg párom :) ) de cuki kis 8+-os játékhoz képest elég sok mindenre kellett figyelni, ha figyelembe veszed egyes kártyák játék végi pontozását (pl. minden szett nyersanyagért 8 pont, bizonyos fajta tárgyak megépítéséért az ellenfél kap pontot...stb) bár azért hozzáteszem, az hogy nem kommittolod a nyersanyagokat a kártyára hanem szabadon mozgathatod a házad és a kártyáid között egészen a végső pontozásig, jelentősen casual-abbá teszi ezt a részt (először valahogy nem vettük észre ezt a szabályt és úgy játszottuk hogy ha rárakod, ottmarad.. játék közben merült fel bennem és kerestem rá a szabálykönyvben újra, hogy azért ez lehet mégsem így van - és valóban ><)
Kicsit sajnáltam mikor kiderült hogy a reflexshop hozza magyarul; mikor KS-en támogattuk még nem tűnt úgy hogy ennyire beindul a KS játékok magyarítása, és azt gondoltam jobb lett volna magyarul, a gyerekek miatt.
De most hogy játszottunk vele, azt hiszem 7 éves fiunknak, aki bár mindent IS szeretne játszani (és nagyon sok "felnőttes" játékkal játszott már) még kicsit sok lesz ez a játék. Nem a szabályok, inkább az előretervezés.
Valószínűleg kipróbáljuk, mert nagyon érdekli a játék, aztán kicsit háttérbe szorul és majd később visszatérünk rá. :)
Egy apró "negatív" megjegyzésem lenne: a delux komponensek szuperek, bár némelyik igen kevéssé hasonlít a táblán/kártyákon látható ikonokra, mivel azok a sima, karton komponenseket ábrázolják. Ez a "probléma" igazából percek alatt elillan, mivel nincs annyira sok komponens hogy ne lehessen megjegyezni melyik-melyik.
Creature Comforts: Kickstarter Edition includes the following items not included in retail version of this game: - Talents mini expansion - Dreams Come True mini expansion - Game Trayz storage solution The following items are deluxe wooden components instead of standard components (mostly punchboard tokens) included in retail version: - 154 resources - 20...
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Juharvölgy Krónikája társasjátékhoz