A Fedőnevek egy nagyon könnyen tanulható társasjáték, 2 - 8 játékos részére, az átlagos játékidő rövid, csak 15 perc. A játékot az Év Játékának választották 2016-ban (Spiel des Jahres) és jelölték is 2015-ben (BGG), illetve 2015-ben több, összesen 3 másik elismerést és jelölést is kapott. A társast, a könnyebb tanulhatósága ellenére, csak 14 éves kortól...
A Fedőnevek egy nagyon könnyen tanulható társasjáték, 2 - 8 játékos részére, az átlagos játékidő rövid, csak 15 perc. A játékot az Év Játékának választották 2016-ban (Spiel des Jahres) és jelölték is 2015-ben (BGG), illetve 2015-ben több, összesen 3 másik elismerést és jelölést is kapott. A társast, a könnyebb tanulhatósága ellenére, csak 14 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a szövetségek, a memória, a merj és nyerj és a limitált kommunikáció mechanizmusokra.
Elsöprő sikerű asszociációs kártyajáték a titkos ügynökök szupertitkos világában! A vezérkar felkészült, hogy megvédje az embereit – de vajon sikerül nekik...?
A játékosok két csapatot alkotnak, melyek 1-1 tagja - a kémfőnökök - birtokában vannak a megoldókártyának, a többiek csak az előttük kiterített 25 szókártyát látják. A kémfőnökök feladata, hogy rávezessék társaikat, mely lapok tartoznak hozzájuk, méghozzá úgy, hogy egy-egy szóval megpróbálnak minél több kártyára utalni egyszerre anélkül, hogy megneveznék őket. Egyszerűnek tűnik, és az is – amíg ki nem próbálja az ember!
Már egyetlen apró hiba is az ellenfélnek jelenthet pontot, ráadásul egy bérgyilkos is ólálkodik a közelben, aki könnyen véget vethet a szervezkedésnek…!
A Fedőnevek egyszerre komoly gondolkodást igénylő társasjáték és könnyed partijáték, amit bárki fél perc alatt megtanulhat. Játszani könnyű, de jól játszani nehéz!
Vidám csapatjáték hidegháborús környezetben
Mint minden partijáték, ezt is nagy(obb) társaságokra találták ki. Bár van két- és háromszemélyes verzió is, a játék igazából négy főtől lesz izgalmas. Két csapat játszik egymás ellen, azaz egymással szemben, mert praktikusan a két csapatvezető (kémfőnök) az asztal egyik oldalán van, míg a két csapat a másikon.
A történet: a kémfőnökök fel kell fedjék ügynökeiknek a teljes kémhálózatot. Minden kémnek fedőneve van, ezeket képviselik a fedőnévkártyák az asztal közepén. 25 kártyát kell kitenni, és a két kémfőnök kap egy közös kulcskártyát, ami megmutatja, melyik fedőnév melyik hálózathoz tartozik. Minden mögöttes tartalom nélkül van egy piros és egy kék csapat, ezeknek 8-8 nevet kell megtalálniuk, plusz a kezdő csapat még egy kettős ügynököt is (azaz nekik igazából 9-et). Rövid matek: marad még a huszonötből nyolc. Ezek nagy része ártalmatlan járókelő, de egy bérgyilkos is rejtőzik közöttük…
A kém-lelés folyamata
Az első csapat kémfőnöke a kulcskártya alapján kikeresi a hozzá tartozó fedőneveket. Ezek mind egyszavas kifejezések: tárgyak, élőlények és tulajdonnevek. A kémfőnök fontos feladata az, hogy úgy tegyen egyszavas utalást saját hálózatának fedőneveire, hogy: 1) minél többet érintsen; 2) lehetőleg ne keverje bele a másik hálózat neveit.
Például ha a kék csapatnak része a "rigó" és a "répa", fennhangon kimondhatja, hogy "gyerekvers - 2" (vagyis két fedőnévhez kapcsolódik az utalás) - csak ne legyen a többi kártya között mondjuk bárány vagy lúd, vagy nap… Az asztal túloldalán ülő csapat most átnézi a 25 kártyát, és megpróbálja kitalálni, melyikekhez illik a "gyerekvers". Hangosan is megvitathatják, de a kémfőnök arcizma se rándulhat eközben. Ha megállapodott a csapat (akkor ugye szerinted is a répa, retek, mogyoró?), egyesével elkezdenek találgatni. Ha elsőnek a "rigót" mondják, a kémfőnök megkönnyebbül sóhajjal rárakhat egy kék kártyát, így már "csak" 24 kártya között kell keresniük. Ha másodiknak a "répát" nevezik meg, a kémfőnök már boldogan mosolyog, és egy újabb kék kártyát tesz rá. Jöhet a másik csapat.
Ha viszont elrontják, és másodiknak a "bárányt" nevezik meg, a két kémfőnök ellenőrzi, milyen színű a kódkártyán ez a fedőnév. Ha piros, a másik kémfőnök megjelöli egy piros ügynöklappal. Ha ártatlan járókelő, úgy egy nyájas honpolgár képe fogja a kártyát fedni. Mindkét esetben a piros csapat folytathatja a játékot. Ha viszont a bérgyilkosra hibáz rá a kék csapat, a játékot azonnal elvesztették…
Rugalmas lehetőségek, szigorú feltételek
Nagyon jópofa a játékban, hogy lehet növelni a próbálkozások számát. Ha hibáz a csapat, és besül egy vagy két szó az egyik utalásnál, ugyan a következő körben már új utalást kapnak, de a régi alapján az egyiket (és csakis egyet) megpróbálhatják újra levadászni. Ilyenkor persze az is segíthet, ahogy fogynak a kártyák, hogy az új utalás kizár párat a lehetőségek közül, és könnyebben kézre kerül az előző körben kimaradt fedőnév.
Persze a játékszabály sok apró részletet tartalmaz, mit szabad és mit nem. Gondoljunk bele: a kiskapuk száma végtelen lehet, és az a játéköröm rovására tud menni, amikor a csapatok azon vitatkoznak, vajon ez most szabályos volt-e vagy sem. Nem lehet például arra utalni, hány betűs szavakat kell megtalálni. Nem lehet összetett szavakat használni, melyeknek része a keresett fedőnév. Nem ér az sem, ha a fedőnevet egyszerűen lefordítjuk egy másik nyelvre.
De ötleteket is ad, hogyan lehet a játékszabályokat ügyesen kihasználni. Rímek, hasonló hangzású szavak és kapcsolódó mozaikszavak mind érvényesek. Sőt, az igazán profik olyan kódokat használnak, amelyek egyik lerakott fedőnévre sem illenek. Unalom - 0. A felhőtlen szórakozás viszont - garantált!
Magyar nyelvű játékszabály
Letöltés
Angol nyelvű játékszabály
Letöltés
Magyar nyelvű ismertető
Kategória:
Kártyajáték, Szójáték, Partijáték, Következtető, Kémek / Titkosügynökök
Mechanizmus:
Szövetségek, Memória, Merj és nyerj, Limitált kommunikáció
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Budapest, XIV. Szigetszentmiklós! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Nagyon szép állapotban
21 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Budapest XIII. Kerület! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Eladó angol nyelvű egyszer játszott Codenames (Fedőnevek) társasjáték. Céges rendezvényre vittük, két éve nem volt használva. Hiánytalan kifogástalan állapotban.
0 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
Mit lehet csinálni a nyári szünetben, ha a táborok időszaka már véget ért, az eső miatt pedig nincs kirándulás, játszótér vagy strandolás? Legyen kicsi vagy már nagyobb egy gyerek, egyikkel sem könnyű napokig a négy fal között lenni.
Akár esténként, vacsora után, akár az árnyékban ülve játszanál, ha ezeket választod, garantáltan jó lesz a hangulat.
Játékok, amik nem túl bonyolultak, de remekül megmutatják, mi van a Monopolyn és az Activityn túl.
Nem azokat az időket éljük, amikor észszerű boldog-boldogtalannal összeülni társasjátékozni – de ha már úgy adódik, hogy a család napokon keresztül össze van zárva és a Netflixre már ráuntunk, idővel lekerülnek a polcokról a társasjátékok...
Cikkünkben részletesen ismertetjük a Fedőnevek, Fedőnevek - képekkel és a Fedőnevek négyszemközt című társasjátékokat.
A kérdés hasonló ahhoz, mintha azt kérdeznénk, hogyan válasszunk édességet. Sok van, széles a skála, és valaki amint megkóstolja az egyiket, azonnal tudja, hogy ízlik-e neki vagy sem.
Röviden? Kell.
Hosszabban? Variációk nagy száma miatt gyakorlatilag évekig nem válik unalmassá, még egy négyfős családnak sem; jól kell tudni asszociálni, műveltség sem árt. Elég gyorsan lemegy egy játék, ergo hamar lehet variálni a kémfőnök (segítségadó) személyét. Nem gyorsasági játék és csapaton belül (elvileg) senki sincs kizárva a játékból. A kártyák lerakása után a kitalálóknak semmit nem kell mozogniuk, tehát reumás nagyszülők is nyugodtan játszhatják.😁 És tényleg csak egy kb. 30x50-es asztal kell hozzá, semmi több.
Három hátrányát találtam, kezdem a jelentéktelenebbel: A résztvevők száma tényleg korlátozott, 8-10 embernél többen már nem egyszerű játszani (csapatonként 3-4 embernél többen nem férnek az asztalhoz, hogy elolvassák a kártyákat), így nagyobb baráti/rokoni összejöveteleknél kiesik. A másik, hogy minél többen vannak egy csapatban, annál hosszabb ideig akad meg a játék, mire megegyeznek, hogy melyik szavakat válasszák, mert egy rossz tipp akár véget is vethet a játéknak. A harmadik pedig, hogy csak a játék végeztével lehet kibeszélni a meg nem értett segítségeket.
De ezeket feledtetik az előnyei.
Kisebb társaságnak vétek kihagyni.
Szerkesztve: 2024. márc 17. 22:29
Nem igazán vagyok oda a partijátékokért, de a Fedőnevek az egyike az üdítő kivételeknek.
Előnyei:
Egyszerű, de nagyszerű szabályokkal kell minél jobb összefüggéseket, asszociációkat észrevennünk bizonyos kártyák között. Bárki könnyen megtanulhatja, mindenkinek lesz ötlete. Lesz aki inkább kitalálni szeret jobban, lesz aki inkább a nyomokat osztaná szívesebben. Nagyon jól lehet játszani nagyobb játékosszámmal is, de azért szerintem jó, ha nem lépjük át az 4-5 fő/csapat létszámot. Nagy nevetések, nagy rácsodálkozások, jó hangulat kíséri a játékot.
Egy kollégám a tanításhoz is fel tudta használni az ötletet. történelemből úgy foglalt össze egy témazáró előtt, hogy fogalmakból és személyekből alkotta meg az 5*5-os pályát és a csapatoknak ezekkel kellett dolgoznia.
Hátrányok:
Ha egy csapaton belül nem nagy az egyetértés, akkor nagyon el tud húzódni egy-egy kör. Jó társaságban persze ilyenkor beszélgethet a másik csapat, vagy a saját nyomain töprenghet, esetleg azon, hogy ezek alapján mi nem az ő mezőjük. De azért egy ilyen egyszerű játéknál zavaró tud lenni a nagy holtidő.
Összefoglalva:
Nagyon jó szívvel tudom ajánlani, olyanok is elégedetten szoktak felállni az asztaltól a játék után, akik amúgy nem játszanak társasjátékokat.
Rengeteg verzió van, akad köztük, ami képekkel dolgozik, van két fős (talán az a legokosabb mind közül), de vannak akik inkább Dixit kártyákkal csapatják. Vannak tematikus verziók (Disney, Marvel, Simpsons, Blizzard).
Ami a legelképesztőbb számomra, hogy Vlaada Chvatil tervezte, aki talán a legsokoldalúbb játékkészítő, akit ismerek. Nagyon durva, hogy a nevéhez fűződik talán a legjobb civilizációépítő játék (a nagyon komplex Korokon át), egy vicces, de nagyon gondolkodós munkáslehelyezős játék (Dungeon Petz, amihez ha megszereznék a Pokemonos jogokat, akkor az kb olyan lenne, mintha pénzt nyomtathatna, bár ezen túl van a Fedőnevekkel is), valós idejű kooperatív sci-fi (Space Alert), és még sok más zseniális játék.
BGG értékelés: 10/7
Szerkesztve: 2023. aug 06. 19:41
Egyik kedvenc asszociációs játékom. Egyszerű mégis nagyszerű. Bár előnyben vannak azok akik fél szavakból is megértik egymást.
Asszociációs játék, játszottük ketten is, többen is. Ha úgy állnak össze a csapatok, hogy ismeritek is gymást, valamint vkinek rá is áll az agya, könnyű dolgotok van, ha valaki nehezebb eset, az sem feltétlen baj, akkor legalább jókat lehet nevetni. Jó embert kell kiválasztani csapatvezetőnek, mert alkalmasint ha 2-3 szót is egy kalap alá tud venni, gyorsabban haladhadtok a másik csapatnál, mintha egyesével találgatnátok a szavakat.
Jó, de nekem a négyszemközt jobban bejön.
Annó egy partyba találkoztam a játékkal, aféle bemelegítő társasként. Bevallom jobban tetszett, mint bármi, amit aznap játszottunk. Nem egy agyégetés és ha két ember ismeri egymást, akkor nagyon egyszerű játék lesz. A műfaj kedvelőinek szerintem kötelező.
Évek óta nagy kedvenc, szinte minden buli végén előkerül. Nehéz úgy kombinálni a párokat, hogy azok ne ismerjék eléggé egymást, viszont a végére nagyon bele lehet jönni.
Előző munkahelyemen ismeretem meg ezt a játékot, csapatépítőkön rengeteget játszottuk.
Megvettem othonra is, és az egyik olyan játékunk, ami rendszeresen előkerül. Imádja az egész társaság, egyik kedvenc játékom.
Szuper asszociációs játék, nagyon jól egymásra lehet hangolódni benne, könnyen tanítható, nincs kiesés, nincs sértődés :)
Asszociációs játék mi 4-en játszottuk a szabályok egyszerüek, a kulcsszavakat kitalálni amivel 2 vagy több szót is összeköss már nehezebb de még így is meglepődtem néha magamon megérte annyi könyvet olvasni plusz így mások által is fejlődik a szókincsed mi az időt lazán kezeltük nem mindig tartottuk be volt hogy több időt adtunk a másiknak vagy el sem indítottuk, igazából volt olyan kör hogy nem is arra mentünk hogy nyerjünk hanem csak ugy élveztük a játékot sokat nevettünk egymáson, remek szórakozás szuper party játék
Én személy szerint nagyon szeretem ezt a játékot, de a négyszemközt változatát is (csak e kettő van meg).
Határozottan egy fejlődést garantáló játék, mind a szókincsben, mind tájékozottságban.
Csapatban szerintem nagyobb élményt adhat, de arra szerintem érdemes odafigyelni, hogy ne nyújtsuk el a gondolkodási időt (ugyanakkor ne is sürgessük).
Fedőnevek, mi nem olyan régen vettük meg mivel olyan játékot kerestünk amit jelen helyzetben pár fővel , családon belül is lehet játszani , de viszont ha vége a karanténnak akkor sem kell porosodnia a polcon mivel simán játszható több emberrel is legyen az akár két csapat akik versengenek egymással vagy páran egy kooperatív módban. Mindegyik módban tökéletesen működik. Gyórsan le játszható és nagyon szórakoztató szóasszociációs játék. Csak ajánlani tudom mindenkinek. Akit jobban érdekel a téma az nézzen körül mert van több változata is.
Nincs kiesés, nincs sértődés és mindenki egyszerre játszik, ezektől lesz az egyik legjobb partyjáték!
Fedőneveket tudtok játszani on-line is (ingyen) több különböző nyelven, köztük magyarul is. Ilyen karantén időszakban szerintem az egyik legjobb választás, ha on-line szeretnétek játszani olyanokkal, akiknek nem szeretnétek komplex szabályokat magyarázni. A honlap itt található, nagyon kényelmesen használható: https://horsepaste.com
Ha pedig vennétek magatoknak Fedőneveket, akkor én a kooperatív Fedőnevek négyszemköztet ajánlom leginkább, amit egyébként csapatban is lehet játszani, nem csak ketten. Ha pedig mindenképpen konfrontatívat szeretnétek, akkor pedig a Fedőnevek képekkel egy jó választás lehet.
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Fedőnevek társasjátékhoz
viharlampa- 2024. dec 17. 14:07
- Válasz
- +2 / +2
3 játékot volt szerencsém játszani vele. Picit más szemszögből közelítem most meg, mint ahogy előttem többen írták. Előre elnézést a rutinos, akár több 100 játékon is túl lévőktől, ezt így belekóstolva így látom.
A "kémfőnöknek" elég nehéz dolga van, ha nagyon szerencsétlenül jönnek a kártyák, sokszor több percbe is telik, míg sikerül 2 kártyát összekötnie valamivel. Háromról nem is beszélve. Addig viszont a többi "kém" csak ül és vár.... és vár.... persze, homokóra van, de tegye fel a kezét, aki minden társasjáték mellé odateszi a homokórát! Akár euro, ameri vagy party. Vannak AP játékosok, akiknél gyakorlatilag nagyon jól jönne az időkeret bármilyen játék esetén, de itt tényleg elég macerás összekapcsolni 2-3 kártyát. Egyetlen kártyára menni pedig nem sok értelme van, ha a másik csapat már egy 2est összekalapált valahogy sikeresen, onnan egyesével haladva nehéz lesz a győzelem... hacsak a feketét meg nem "találják".
Szóval van egyfajta kényszer és tehetetlenség érzés is, hogy akkor is ki kell(ene) találni egy kapocs szót, de ez sokszor nehéz és frusztráló, hogy közben a másik 4-6 ember meg csak rám vár. Ez nem egy euro, ahol csak magadnak kapargatod a gesztenyét. Utána pedig kellemetlen érzés (lehet), hogy miket lehetett volna milyen szóval összekötni, csak épp nem jutott eszembe.