- Ismertető
- 2024.10.31. 15:00:00
Az X bolygó nyomában - Űrcluedo
Bizonyos kutatók szerint néhány égitest szokatlan pályáját megmagyarázná egy még fel nem fedezett bolygó. Vajon ez csak egy elmélet marad, vagy képesek leszünk felfedezni az X bolygót?
Az X bolygó nyomában egy applikációvezérelt deduktív játék, melyben a kutatók elméletei és a saját kutatásaink mentén megpróbáljuk megtalálni az X bolygót, mely sok dologra magyarázatot adna. A dolgunk az, hogy feltérképezzük az égboltot, és detektáljuk a jelenleg csak elméletben létező X bolygó pontos lokációját. Vajon ki találja meg elsőként?
Csillagokat látok
Az előkészületek előtt kiválasztjuk a játékmódot: normál esetén 12 szektor és kevesebb égitest, haladó esetén 18 szektor és értelemszerűen több égitest van a Naprendszer-táblán. Ezután az asztal közepére helyezzük a Naprendszer-táblát, rárakjuk a napkorongot (a közepén lévő lyukba illik), majd a Föld-táblát is odatesszük, melynek szintén napkorongnyi lyuk van a közepén. Ez biztosítja a közös tengelyt a későbbi forgatáshoz.
A játékosok az előkészítés során választanak egy bábut, majd kapnak egy íróeszközt, egy jegyzetlapot a tömbből (melynek az ikonja megegyezik a tábla szélén feléjük nézővel), a bábujuknak megfelelő paravánt, két célzott keresés jelölőt, 12 elméletjelölőt, haladó játékmód esetén pedig egy haladó segédletkártyát is. Normál játékmódban néhány elméletjelölőre nem lesz szükségünk, így ezeket visszatesszük a dobozba.
És itt jön képbe, hogy applikációvezérelt játékról van szó, ugyanis a Planet X app fogja navigálni az űrkutatásunkat, az fogja megválaszolni minden felmerülő kérdésünket. Ez elérhető Androidra és iOS-re is, de még webes verzió is van, ha valaki nem szeretne semmit telepíteni - vagy épp csak laptop van kéznél. Az applikáció előkészítéséhez a letöltés vagy webes megnyitás után egyvalakinek generálni kell egy játékkódot, a többieknek pedig meg kell adniuk azt maguknál. Mindenki kap kezdőinformációkat az egyénileg választott szintnek megfelelően, majd mindenki elindítja a játékot a saját eszközén. Itt tenném hozzá, hogy van lehetőség egy eszközzel is játszani, de ha tehetjük, a kényelem érdekében jó, ha mindenki saját okoseszközt használ.
A kezdőjátékost véletlenszerűen választjuk ki, és a későbbiekben nem kötött sorrend szerint megyünk, hanem mindig az következik, aki leghátul van az idősávon. A körünkben a következő lépéseket kell elvégeznünk: végrehajtunk egy akciót, előrelépünk a bábunkkal, elforgatjuk a Föld-táblát, majd szükség esetén végrehajtunk konferenciafázist és/vagy elméletfázist.
Az első lépés (Hajts végre egy akciót!) során négy lehetőség közül választhatunk:
- Pásztázzuk az égboltot egy égitestet keresve: Ekkor kiválasztunk egy égitesttípust, illetve bizonyos számú összefüggő szektort a látható égbolton (ezt a Föld-tábla helyzete határozza meg), az app pedig megmondja, hogy mennyi van ott azokból.
- Célzottan keresünk egy szektorban: Megtudhatjuk, hogy az adott szektor milyen égitestet tartalmaz, vagy ellenkező esetben üresnek tűnik.
- Kutatunk egy választott területen: Minden játék elején kapunk néhány kutatási területet (melyeket címszavakban ismerünk), és azok közül választunk ki egyet, eredményül pedig egy az égitestek elhelyezkedésére vonatkozó logikai szabályt ad vissza az alkalmazás.
- Meghatározzuk az X bolygó helyzetét: Értelemszerűen ha úgy gondoljuk, megtaláltuk a hőn áhított bolygót (és a két szomszédos égitestet - szóval nincs random tippelgetés), akkor megpróbálhatjuk meghatározni a helyzetét - siker esetén elindítva a játék vége fázist.
Mindegyik akciónak van egy időköltsége - az elsőnek az érintett szektorok száma szerint változó, a többinek fix. Második lépésben (Lépj előre a bábuddal!), miután végrehajtottuk az akciót, lelépjük a költséget az idősávon. A harmadik lépésben (Forgasd el a Föld-táblát!) pedig elforgatjuk a Föld-táblát addig, amíg el nem éri az éppen leghátul lévő játékos bábuját. Ezt a lépést megszakíthatja minden konferenciafázis és elméletfázis, melyeket azonnal végre kell hajtani, ha elérjük őket.
A konferenciafázis során minden játékos számára elérhetővé válik egy az X bolygó helyzetével kapcsolatos információ. Az elméletfázisban mindenki választ egy (vagy haladó változatban több) elméletet, kiteszi az asztalra az elméletlapkát tartalmazó kezét, majd ha mindenki megvan, felhelyezzük az elméleteinket a megfelelő szektor bírálat sávjának + mezőjére, végül pedig minden elméletet eggyel közelebb mozgatunk a Földhöz a bírálatsávokon.
Ha van olyan elmélet, amely elérte a Föld légkörét (igen, ez így fura, de a táblán jobban értelmezhető ezzel a megfogalmazással), akkor szakmai bírálat következik. Ekkor felfedjük a bírálat tárgyát képező elméleteket, megvizsgáljuk azokat egyesével az applikáció segítségével, majd elmondjuk a többi játékosnak, hogy az adott elmélet helyes vagy helytelen volt. Helyes esetben mindenki bekarikázhatja a jegyzetlapján az érintett szektorban a megfelelő égitestet (hiszen már mindenki tudja, hogy ott mi található), felfordítjuk az abban a szektorban lévő összes elméletlapkát, majd a rosszakat eldobjuk azok közül. Az eldobott lapkák tulajdonosainak büntetésből lépniük kell egyet az idősávon, a szektorban pedig több elméletet értelemszerűen nem lehet benyújtani.
Amennyiben az elmélet helytelen volt, nem tudjuk meg, milyen égitest van abban a szektorban, és nem is fordítjuk fel a többi elméletjelölőt, csak a rosszat eltávolítjuk, melynek a tulajdonosa lép egyet az idősávon - naná, hogy büntetésből. Az új kört mindig az idősávon leghátul álló játékos hajtja végre.
Ha valaki sikeresen meghatározta a körében az X bolygó helyzetét, elmondja a többieknek a siker tényét, de azt nem, hogy hol is van pontosan, ugyanis a játék vége fázisban mindenki másnak van lehetősége extra pontokat gyűjteni. Ekkor mindenki dönthet, hogy benyújt (a győztes játékostól való távolság alapján) egy vagy kettő elméletet, vagy megpróbálja meghatározni az X bolygó helyzetét a két szomszédos égitesttel egyetemben. Az utóbbi esetben a helyes tipp pontértéke attól függ, hogy milyen távol van az illető a győztestől az idősávon - minél távolabb, annál jobb.
Mikor mindenki elvégezte az utolsó teendőit, felfedjük minden égitest helyzetét (az app segítségével), elvégezzük a végső pontszámítást, majd az alapján végső győztest hirdetünk. Pontot érnek azok a szektorok, ahol elsőként nyújtottuk be a helyes elméletet, maguk a helyes elméletek, valamint az X bolygó helyzetének meghatározása. Tehát láthatjuk, hogy nem elég jól feltérképezni a világűrt, résen kell lenni, hogy minél hamarabb helyes elméletekkel alá is támasszuk a kutatásainkat, különben mások elhappolják tőlünk a dicsőséget.
Csillag-villog
Ugyan én a deduktív játékok iránti szeretetem miatt valószínűleg kicsit elfogult vagyok, de szerintem az X bolygó nyomában zseniálisra sikerült, egyértelműen hozta a szintet az előzetes várakozásaimnak megfelelően.
Az applikáció némelyeknek talán túlzásnak tűnhet, amiben van is igazság, hiszen az az optimális, ha mindenki a maga eszközét használja a játék során, hogy ne legyen túl nagy macera. Viszont az mindenképpen pozitívum, hogy akár egy eszközzel is meg tudjuk oldani az egészet. Sőt, extra öröm, hogy még webes verzió is van, szóval még okoseszközre sincs feltétlenül szükségünk ahhoz, hogy játszhassunk. Természetesen kérdés, hogy egy ilyen applikáció meddig lesz támogatva, és mi lesz, ha a támogatás lejár (remélhetőleg valamilyen formában jóval később is elérhető lesz), de ez jelenleg nem aktuális probléma.
Szintén a jövő kérdése, hogy lesz-e elegendő jegyzetlapunk. Ha nagyon biztosra akarunk menni, érdemes lehet beszkennelni mindegyik verziót, de jelenleg a Gémklub honlapján elérhető nyomtatható formátumban - itt is csak reménykedhetünk, hogy ez hosszútávon is így marad. Ha a legbiztosabb megoldást szeretnénk, akkor lamináljunk egyet mindegyik típusú jegyzetlapból, és nincs is több kérdés. Ez egyébként szinte bármelyik jegyzetlapos játéknál jó megoldás szokott lenni.
Visszatérve még az applikációra, illetve annak pozitívumaira, a játék levezetését és narrálását nagyon szépen oldja meg. Soktényezős, sok potenciális felállással rendelkező játékunk lehet külön narrátor nélkül, ami örömteli lehet a legtöbb játékosnak.
Ha valaki annyira nem talál játékostársat, hogy egyedül kell játszania, azt szintén meg tudja oldani az applikáció, illetve a szóló módhoz írt szabálykönyv segítségével. Ekkor egy robot ellen fog küzdeni az X bolygó megtalálásának feladatkörében.
Külön kiemelném a játék szintezhetőségét. Az nem nagy különlegesség, hogy van normál és haladó mód, mely minden résztvevőt érint. Az viszont már az, hogy egyénenként beállíthatjuk, hogy ki milyen szinten szeretne játszani, azaz mennyi kezdősegítséget szeretne kapni. Ezzel kompenzálhatjuk akár az életkorbeli, akár az űrkutatással kapcsolatos tapasztalatbeli különbségeket. Sőt, ha mindenki ugyanazzal az információmennyiséggel kezd, akkor pedig ez is egy szintezése a játéknak, amely ugyancsak mindenkire hatással van.
A csillagászok pedig valószínűleg értékelni fogják, hogy a szabálykönyv néhány oldalán van egy-egy információmorzsa a játék tudományos hátteréről. Na jó, lehet, hogy a hétköznapi ember érdeklődését is felkeltik ezek. Mindenképpen hab a tortán.
Csillagok, csillagok, mondjátok el nekem!
Aki tehát odavan a Cluedo-ért (vagy egyéb deduktív játékokért), és esetleg még az űrkutatás téma sem rémíti meg (na meg az applikáció használata sem), annak mindenképpen ajánlom az X bolygó nyomában kipróbálását. Csodálatos nyomozási élményben lehet részünk. A téma csillagászati, az ár szerencsére nem, úgyhogy ez sem lehet akadály.
A(z) Az X bolygó nyomában társasjátékot a Gémklub biztosította számunkra!
Keresd fel a boltot és tekintsd meg a játék adatlapját!
MEGNÉZEM A JÁTÉKOT
Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!
Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!
1% - A csekély esélyek játéka
Ismertető | 2024.11.22. 14:00:00Tudtad, hogy a macskák az életük 66%-át alvással töltik? És azt, hogy hüvelykujj hiányában teljesen alkalmatlanok arra, hogy 1%-ot játsszanak? Nos, ez nem lényeges a játék szempontjából, de az esélyeknek nagy jelentőségük lesz.
A Mars terraformálása: Kockajáték - Zsebterraformálás
Ismertető | 2024.11.10. 13:00:00A cégek már évtizedek, évszázadok óta készülnek arra, hogy a Marsot élhetővé tegyék és kolonizálják. De mégis kinek van erre ideje? Pár kockadobás, aztán kész is van, mehetünk Elon vezetésével.
Népszerű
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
2024.11.17. 13:25:00 / Ismertető, BemutatóMűgyűjtők társasága
2024.11.13. 15:59:00 / Ismertető, BemutatóA Mars terraformálása: Kockajáték - Zsebterraformálás
2024.11.10. 13:00:00 / Ismertető, BemutatóEbben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]
2024.11.21. 14:00:00 / Kedvcsináló, novemberHallatlan - Bujkáló surströmming
2024.10.25. 20:10:00 / Ismertető, Bemutató
Friss
1% - A csekély esélyek játéka
2024.11.22. 14:00:00 / Ismertető, BemutatóTudtad, hogy a macskák az életük 66%-át alvással töltik? És azt, hogy hüvelykujj hiányában teljesen alkalmatlanok arra, hogy 1%-ot játsszanak? Nos, ez nem lényeges a játék szempontjából, de az esélyeknek nagy jelentőségük lesz.
Ebben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]
2024.11.21. 14:00:00 / Kedvcsináló, novemberA Hajdanvölgy mítosza hosszú idő óta a legjobb társasjáték, ami nálunk járt.
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
2024.11.17. 13:25:00 / Ismertető, BemutatóA Tábortűz egy igazi könnyed filler, a pár perces játékidejével és a 6 éves alsó korhatárával kicsiknek és nagyoknak egyaránt izgalmas perceket szerez.
Műgyűjtők társasága
2024.11.13. 15:59:00 / Ismertető, BemutatóA Műgyűjtők társaságában egy-egy festménykedvelő arisztokratát alakítunk, akik az irdatlan sok pénzüket festményekre költik.