- Ismertető
- 2023.04.28. 15:59:00
Csordaszellem - avagy egy tehén még nem csorda
Szeretsz kitűnni a tömegből és kifejezni az egyéniségedet? A Csordaszellemben sajnos ezzel maximum az Ádáz Tehén társaságát nyerheted meg, a játékot semmiképpen sem!
Macskakő vagy földút?
A Csordaszellem egy faék egyszerű szabályokkal rendelkező partijáték, mely minimum négy, de akár húsz fővel is játszható. A dobozban lapul 100 darab kérdéskártya, egy - csupán esztétikai jelentőséggel bíró - karám, tehénkorongok a pontok vezetéséhez, pontozótömb a válaszadáshoz, valamint az Ádáz Tehén, amely stresszlabdaként is jól funkcionál. Az előkészület kimerül abban, hogy mindenki maga elé vesz egy pontozólapot és egy íróeszközt; a karámot a korongokkal és az Ádáz Tehénnel az asztal közepére helyezzük, kiválasztunk egy főtehenészt, akire az adminisztrációs terhek hárulnak, és indulhat is a csordagyarapítás!
Hány doboz kólát tudna meginni egy átlagos ember egy nap alatt?
Egy kör a következőképp épül fel: a főtehenész felolvas egy kérdéskártyát, amelyre aztán minden tehenész válaszol. Ha mindenki felírta titokban a válaszát a lapjára, akkor a főtehenésztől indulva a játékosok felolvassák azt. (Pro tipp: amennyiben valaki túlságosan hosszan mélázik, azt megsürgethetjük egy hangos "múúúúzással".) Ezután jöhet a pontozás, melynél két fő szabály érvényesül:
- Ha a válaszod megegyezik a többségével, akkor elvehetsz egy tehenet a készletből.
- Ha te vagy az egyetlen, akinek a válasza egyetlen másikkal sem egyezik, akkor a csordádhoz csatlakozik az Ádáz Tehén. Tőle csak úgy tudsz megszabadulni, ha egy későbbi körben egy másik játékos ad különc választ. Amíg az Ádáz Tehén társaságát élvezed, addig ugyan gyűjthetsz teheneket, de a játékot nem nyerheted meg.
Amennyiben nincs egyértelmű többség, akkor senki sem kap tehenet, ha pedig többen is különc választ adtak, akkor az Ádáz Tehén nem vált gazdát.
A csordabővítés addig tart, amíg valaki el nem éri a nyolc tagú tehéngyűjteményt. Amennyiben holtverseny alakul ki, akkor addig folytatódik a játék, ameddig nem születik egyértelmű győztes.
Melyik a kedvenc ujjad?
A Csordaszellem egy pofonegyszerű partijáték, amelyet egyszerre akár húsz fővel is játszhatunk. Bár az Ádáz Tehén igazán cuki elem, a tapasztalataink alapján sajnos minél nagyobb a társaság, annál ritkábban cserél gazdát, és ezzel a győzelem esélyét is minimálisra redukálja a "szerencsés" tulajdonos esetében. Vegyes életkorú társaságok esetén a generációs különbségek gyönyörűen megmutatkoznak (azért elmorzsoltam egy könnycseppet, amikor a "Mi az a Beatles?" kérdés elhangzott), viszont egyúttal lehetőséget is teremt arra, hogy egy kicsit jobban megismerjük a másik korcsoportot.
Az internetet ellepték a "Hogyan lehet Csordaszellemet játszani otthon" típusú bejegyzések, nem véletlenül. Valóban nem túlzás, hogy faék egyszerűek a szabályok és a játék elemei is. Ha le tudunk mondani az Ádáz Tehén cukiságfaktoráról és a doboz szőrös tehénfoltjairól, akkor pár kérdéskártyával, papírral és tollal is játszhatóvá válik. Az biztos, hogy a készítők mindent megtettek, hogy egy aranyos és humoros játékot vehessünk kézbe, viszont mindenkinek saját döntése, hogy ezért megéri-e megvenni, vagy inkább a DIY megoldáshoz nyúl.
Összességében elmondhatom, hogy a gyors és könnyed játékmenetéből fakadóan nálunk az egyik kedvenc partijátékká vált a Csordaszellem, és bátran ajánlom azoknak, akik szeretnék letesztelni, hogy mennyire jár egy rugóra az agyuk.
Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!
Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!
Csirke🐔 vs. Hotdog🌭
Ismertető | 2024.09.15. 14:00:00Epikus küzdelem két gumibábu dobálásával.
Bájos árnyak - Legyél Te a leghatalmasabb árnyékmester!
Ismertető | 2024.11.02. 15:00:00Idézz magad mellé egy társat, öltsd fel árnyalakodat, gyűjts erőforrásokat, tanulj erősebbnél erősebb varázslatokat, és üsd ki ellenfeleidet!
Népszerű
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
2024.11.17. 13:25:00 / Ismertető, BemutatóMűgyűjtők társasága
2024.11.13. 15:59:00 / Ismertető, BemutatóA Mars terraformálása: Kockajáték - Zsebterraformálás
2024.11.10. 13:00:00 / Ismertető, BemutatóEbben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]
2024.11.21. 14:00:00 / Kedvcsináló, novemberHallatlan - Bujkáló surströmming
2024.10.25. 20:10:00 / Ismertető, Bemutató
Friss
1% - A csekély esélyek játéka
2024.11.22. 14:00:00 / Ismertető, BemutatóTudtad, hogy a macskák az életük 66%-át alvással töltik? És azt, hogy hüvelykujj hiányában teljesen alkalmatlanok arra, hogy 1%-ot játsszanak? Nos, ez nem lényeges a játék szempontjából, de az esélyeknek nagy jelentőségük lesz.
Ebben a fantasy kalandban bizony minden a helyén van [gsplus.hu]
2024.11.21. 14:00:00 / Kedvcsináló, novemberA Hajdanvölgy mítosza hosszú idő óta a legjobb társasjáték, ami nálunk járt.
Tábortűz - mindenkit megizzaszt egy kicsit
2024.11.17. 13:25:00 / Ismertető, BemutatóA Tábortűz egy igazi könnyed filler, a pár perces játékidejével és a 6 éves alsó korhatárával kicsiknek és nagyoknak egyaránt izgalmas perceket szerez.
Műgyűjtők társasága
2024.11.13. 15:59:00 / Ismertető, BemutatóA Műgyűjtők társaságában egy-egy festménykedvelő arisztokratát alakítunk, akik az irdatlan sok pénzüket festményekre költik.
Kommentek
felfoldi.marcell002
2023-08-08 09:21:45
persze ez társaság függő és ember függő is, engem nehezen fognak meg a party játékok.
Cygnus
2023-08-07 21:43:09
Szerintem ez alapvetően társaságfüggő. Nálunk például sok "összekacsintás" szokott lenni, és azért nagyban függnek a válaszok attól, hogy kikkel játszunk. Például az unalmas sportra sikerült a Forma 1-et beírnia egy ismerősömnek, úgy, hogy rajta kívül az egész társaság összejár futamokat nézni. 🤷 Bár sokszor és sokféle társasággal játszottam már, egyáltalán nem érzem úgy, hogy kijátszottuk volna. (Azonos társasággal természetesen gyorsan kijátszható.)
felfoldi.marcell002
2023-08-07 15:00:52
Jó összefoglalása volt a játéknak. Számomra ez a játék hamar monotonná vált. Abba viszont érdemes belegondolni, hogy a játék során senki nem a saját és a társai véleményét írja el, hanem hogy szerintük mit gondol egy átlag ember. Emiatt szerintem hamar unalmassá válik.
szirom.niki
2023-06-17 18:56:32
Köszönjük szépen az összefoglalót, szuperül sikerült összeszedni ls megfogalmazni! Alapvetően számomra az a kérdés merül fel, hogy egyszerűségéből adódóan könnyen "elkészíthető" saját kezűleg esetleg személyre szabva egy hasonló játék, de akár azt is el tudom képzelni, hogyha "kijátszottnak" érződne vagy unalmassá vállna, akkor akár saját kártáyákkal is simán kiegészíthetőnek tűnik.
Ez egy szuper, könnyed partijáték, egyszerű szabályokkal, garantált a jó hangulat! :)
Clio
2023-05-02 07:38:17
Köszönöm a válaszodat, sokat segítettél vele :) Én mindenképp adok majd neki egy esélyt, mivel érdekesnek és elég szórakoztatónak találom a játékot. Annak ellenére, hogy akármilyen hasonló partyjátékot játszunk a családdal (imagine, concept, kaméleon, Igen stb...) képes vagyok megjegyezni a játszott szavakat/kérdéseket, és 1-1 jelből én rögtön levágom, ha újra az a szó/kérdés került elő a játékban xD. Ettől függetlenül a többiek nagyon élvezik (ez meg az én titkos szupererőm marad, és eskü nem szándékosan csinálom :D ).
Cygnus
2023-05-01 08:50:19
Nehéz megmondani, hogy pontosan hány alkalom után válik unalmassá a játék. Mi alapvetően sokféle társasággal szoktunk játszani, valamint játékesteket is szervezünk, és ott is elő szokott kerülni. Olyan még nem fordult velünk élő, hogy kétszer pontosan ugyanazzal a társasággal üljünk le a Csordaszellem mellé.
Mivel rengeteg kérdéskártya található benne, ezért jó pár partit kibír, és ahogy írtad, egy kis kreativitással ki is egészíthető, viszont ha tényleg egyetlenegy, pontosan ugyanolyan összetételű társasággal kerülne csak elő, akkor nem biztos, hogy megéri megvenni.
Családi összejöveteleken például hasznos tud lenni, mert 20 főig játszható, és segít a beszélgetést beindítani, valamint könnyen tanítható a szabály is. Inkább jégtörőként, fillerként jó használni, semmint órákat eltölteni vele.
Remélem, valamennyire tudtam válaszolni a kérdésedre :)
steeeven88
2023-04-30 21:07:12
Igen, nálunk is hasonló a helyzet. Valójában elég sok idő múlva érhetünk el arra a szintre, hogy ugyanazzal a társasággal már annyit játszottunk, hogy unalmas és ki ismerhető lett a játék.
ryuk669
2023-04-30 16:12:26
Szerintem ez épp úgy mint az activity, egy idő után, ugyan abban a társaságban játszva egyértelmüen túl kiismerhető lesz. Már tudod ki mit hogy fog elmutogatni/magyarázni/rajzolni, ennél a játeknal meg a többség válaszait fogod tudni és aszerint válaszolsz te is. De pont az egyedi kérdésgyártás lehetősége miatt, mégsem lehet azt állitani, hogy teljesen unalmassá fog válni. Meg ha több hasonló partyjáék van, akkor érdemes váltogatni őket az alkalmakon. Plusz azért tegyük hozzá hogy a játék kimerítése se egy 4-5 játékalkalom után lesz úgymond túl unalmas hanem már mikor legalább minden kérdés 5-6 alkalommal elismétlődött, és mindig ugyan abban a társaságban kerül elő. Ugyanis az új játékosok éppúgy változatossá teszik az egyedi gondolkodásmódjukkal.
Én pl ritkán ülök össze olyan ismerősökkel ahol a partyjátékok élveznek előnyt, úgyhogy nálunk egy tabu vagy egy imagine sem lett még unalmas.
Clio
2023-04-30 08:23:38
Mondjuk a pontozást mi biztos hàziszabályoznánk. Az ehhez hasonló party jàtékokat mi mindig addig jàtszuk, amíg meg nem unjuk :D Győztest sose hírdetünk, mert az rontana a családi közhangulatàn :D
steeeven88
2023-04-29 12:36:53
Igen, bennem is ez merült fel. Általában ez a problémám az olyan játékokkal, melyekben látszólag véges az újra játszhatóság (bár attól még lehet nagyon nagyon sok party benne). Persze ez lehet csalóka, mert sok más játékban, ahol nem X számú kártya van simán lehet, hogy kisebb az újra játszhatóság, pusztán csak a játékmenet miatt. Engem is nagyon érdekelne annak a tapasztalata, aki próbálta. Továbbá az, hogy ez a pontozási rendszer mennyire jó?!
Clio
2023-04-29 09:09:11
Szuper összefoglaló írás, köszönjük szépen! Mi alapvetően pont az ilyen egyszerű, könnyen tanulható party játékokat szeretjük a családdal. Ami számomra nem derült ki a cikkből, az az, hogy mennyire hamar merülnek ki az előre gyártott kérdések? Illetve, hogy ha mindig csak ugyan az a társaság veszi elő, akkor hány alkalom után ég ki a játék? Ezek után pedig tényleg felmerül a kérdés, hogy megéri-e a pénzt belefektetni, ha tényleg csak néhányszor vehető elő a játékhoz adott kérdésekkel. Az ötlet, hogy saját kérdések gyártásával végtelen számú lehetőségünk adódik nagyon jó! Akár lehet tematikusan is kérdéseket összeállítani (tudományok, művészet, sport), amivel talán nehezebbé is tehető a játék. Ugyanakkor akár az iskolás gyerekekhez "lebutítva" akár a tanulás megkönnyítéséhez, támogatásához is össze lehet állítani a tananyaggal kapcsolatos kérdéseket, és így játszani vele. Hm... Beindult az ötletelés! Köszönjük szépen még egyszer a leírást, én mindenképp beszerzem, egy próbát megér!