
- Ismertető
- 2022.04.15. 13:00:00
Csaló molyok - Nem csalás, nem ámítás
Mindenkinek van (legalább) egy ismerőse, aki szokott csalni. Mostantól azonban lehet kamatoztatni ezeket a képességeket, ugyanis a Csaló molyok nemhogy tiltja, hanem egyenesen kötelezővé teszi ezt a szokást!
Elkélne egy rovarirtás
A játékot négyféle kártyatípus alkotja: akció-, szám- és molykártyák, valamint az őrbogár. A parti elején nincs más dolgunk, mint mindenkinek osztani 8 lapot, a legidősebb játékos elé lehelyezzük az őrbogarat, a maradék kártyákból pedig képpel lefelé húzópaklit alkotunk. Felcsapjuk a legfelső kártyát, és az őrbogárral kezdődhet a buli!
Csalás csak legálisan
A játékosok az óramutató járásának megfelelően kerülnek sorra, és igyekeznek minél több lapjuktól megszabadulni. Minden kártya 1-5-ig számozott, és a dobópakli tetején lévőhöz képest pontosan eggyel kisebb vagy nagyobb számú lapot helyezhetünk. (Például egy 2-es lapra 1-eset vagy 3-asat játszhatunk ki.) Ez alól kivétel az 1-es és az 5-ös lap, hiszen előbbire 2-est és 5-öst helyezhetünk, utóbbira pedig 4-est vagy 1-est. Amennyiben nincs ilyen lap a kezünkben, húzunk egy kártyát, és ezzel véget ér a körünk.
Természetesen ebben a játékban nem ez az egyetlen mód, ahogy a kártyáinktól megszabadulhatunk. Erősen ajánlott a csalás, és ha nyerni szeretnénk, nagy valószínűséggel szükség is lesz rá. A módszereknek csak a fantáziánk szab határt - no meg néhány csalási szabály, mert hát ugye, mindennek van határa. Összesen 4 dolgot kell észben tartani:
- A kézben tartott lapok mindig az asztal felett legyenek.
- Egyszerre csak egy kártyától szabadulhatsz meg csalással.
- Ha valakit csaláson kaptak, akkor az ügy tisztázódása alatt tilos csalni.
- Az utolsó laptól szabályosan kell megszabadulni, azzal nem lehet csalni.
Mindezeket betartva is számtalan lehetőség létezik: leejtheted a lapodat az asztal alá, a szabályosan kijátszott lap alá egy másikat csúsztathatsz, a ruhádba rejtheted/asztalra félreteheted a kártyádat stb. Több ötletet nem is szeretnék adni, meghagyom mindenkinek a felfedezés örömét, valamint sokat lehet tanulni beszélgetésekből, tapasztalatcserékből, valamint fórumok és videók is találhatók a témában.
Az őrbogárnak ezzel szemben tilos a csínytevés, ő tölti be a szigorú tanár szerepét, aki igyekszik csaláson kapni a rosszcsont nebulókat. (Pro tipp: sose bízzatok meg szigorú pedagógusokat az őrbogár szerepével, ha pedig épp te űzöd ezt a nemes szakmát, akkor a barátságok és a játékélmény érdekében légy elnéző.) Amennyiben gyanút fog, egy "Csaló!" felkiáltással szünet áll be a játékban, amíg a gyanúsított töredelmesen bevallja, hogy valóban sikerült-e rajtakapni, vagy csupán tévedés volt.
Amennyiben jogos a vád, akkor vissza kell vennie a kártyáját a csalónak, plusz még egyet kap ajándékba az őrbogártól, s ezzel együtt a nemes feladatot is átruházza, s innentől kezdve a tetten ért bajkeverőnk lesz a szemfüles őr. Azonban ha alaptalan a vád, akkor az őrbogárnak húznia kell egy lapot a húzópakli tetejéről, s marad a jól megszokott szerepénél - hátha legközelebb sikerül a valódi tettest elkapnia.

Változatos kártevők
Ahhoz, hogy garantáltan legyen csalás, kapunk néhány kiválóan működő kártyatípust.
A csaló moly kártyáktól kizárólag csalással lehet megszabadulni (az őrbogarat kivéve, ő szabályosan kijátszhatja). Ha tehát ott kacsingat a kezedben néhány moly, akkor bizony készülj fel a turpisságra, különben biztosan lemondhatsz a győzelemről. (Ó, és egy bónusz jó tanács: ügyelj arra, hogy ne egy moly legyen az utolsó lap a kezedben, ugyanis tilos az utolsó kártyát elcsalni. Ezzel szembesülni egy roppant kínos pillanat, de hát a bölcs ugyebár mások kárán tanul, például a cikkírókén. Szívesen.)
A pók kijátszásakor a kezedből egy kártyát valaki másnak ajándékozhatsz - természetesen ez sem lehet moly.
A hangya szorgos kis gyűjtögető, ezért a kijátszáskor mindenki másnak húznia kell egy lapot.
A csótány kártya kijátszása az egyetlen eset, amikor vele azonos számértékű lap rakható le, s akinek ez a leggyorsabban sikerült, az a dobópaklin hagyhatja a lapját, a többiek pedig visszaveszik a kezükbe.
A szúnyog roppant idegesítő teremtés, valószínűleg mindannyian ébredtünk már az éjszaka közepén a lágy zümmögésükre, hogy aztán a következő egy órában megpróbáljuk elkapni - sikertelenül. Nos, ezt a kis szörnyeteget mindenki igyekszik lecsapni, s aki a legkésőbb kapott észbe, annak a többiek egy-egy lapot ajándékoznak a kezükből.
A játék akkor ér véget, amikor egy játékos az összes kézben tartott lapjától megszabadul.

Nem minden rovar bogár
A szabályok szerint hivatalosan egy játékkör végén a kézben maradt lapok után mínuszpont jár, s annyi kört játszunk, ahány játékos van. Bevallom, mi ezt sohasem próbáltuk ki, nekünk ehhez a játékhoz egyáltalán nem illik, hogy papírt kapjunk elő és pontokat írogassunk. Ez nagyjából olyan, mint a Solo, megkockáztatom, hogy azt is az emberek többsége akkor játszotta először a szabályoknak megfelelően, amikor BGA-n kipróbálták.
Az akciókártyák remek figyelemelterelést biztosítanak, és garantáltan megzavarják az őrbogarat annyira, hogy sikeresen eltüntethessünk egy-két lapot. Egy-egy trükkösebb csalás után bezsebelhető pár vállveregés, a kevésbé sikeresek után pedig elképzelhető pár percnyi masszív röhögőgörcs. A parketta például nem túl ideális helyszín, ugyanis a tökéletesen észrevétlen mozdulatokat követően is hangos csattanással érnek földet a kártyák. A bő, lenge, hosszú ujjú ruházat is ajánlott, tehát ne lepődjön meg senki, amikor a tapasztalt játékosok a rekkenő nyári hőségben is nyakig beöltözve ülnek asztalhoz.
Összességében a Csaló molyok egy egyszerűen tanulható, ugyanakkor számos lehetőséget rejtegető kártyajáték, amely szokatlanságával kifejezetten feldobhatja az estét. A 3-5 fős játékosszám kissé szűkös, amennyiben nagyobb társaságokhoz vagyunk szokva, de ezt leszámítva tökéletes partijáték.
Társasjáték adatlap -akciós árak-
Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!
Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!
Tokyo Train - Rögtönzött nyelvlecke turistáknak
Ismertető | 2022.02.27. 09:00:00Tokió közkedvelt turistacélpont. A japán nehezen tanulható nyelv. Meg amúgy is, egy hét miatt ki tanulná meg? Ettől függetlenül helyi kalauzként az a feladatunk, hogy az értetlen turisták között csendet, rendet és fegyelmet teremtsünk.
Óceán – A mélység evolúciója
Ismertető | 2022.04.06. 13:00:00Ebben a közepesen összetett, nyelvfüggő kártyajátékban a játékosok minél alkalmazkodóbb tengeri fajokat próbálnak létrehozni és életben tartani.
Népszerű
Kickstarter körkép - 21. hét
2022.05.24. 15:30:00 / Megjelenés, KickstarterStranger Things: Attack of the Mind Flayer – Elmenyúzásra fel! [Társalgó]
2022.05.26. 08:30:00 / Kedvcsináló, 2022Ti írtátok! - 7 Csoda: Párbaj – Agora
2022.05.22. 17:15:00 / Ismertető, BemutatóJátékteszt: Te Kamuzol! (Vagy Nem?)
2019.11.14. 16:13:00 / Kedvcsináló, 2019Cluedo: Harry Potter - A klasszikus nyomozás új talárban
2022.05.03. 16:30:00 / Ismertető, Bemutató
Friss
Stranger Things: Attack of the Mind Flayer – Elmenyúzásra fel! [Társalgó]
2022.05.26. 08:30:00 / Kedvcsináló, 2022Éppen időben, a híres sorozat negyedik évadjának debütálása előtt kaptuk kézhez az Attack of the Mind Flayer alcímet viselő társasjátékot.
Kickstarter körkép - 21. hét
2022.05.24. 15:30:00 / Megjelenés, KickstarterTo-Do lista a hétre: Vállalkozást vezetni, koncertezni, egy ország gazdaságát összeomlasztani, enni, szumózni és végezetül istennek lenni. Csak ennyi ;)
Ti írtátok! - 7 Csoda: Párbaj – Agora
2022.05.22. 17:15:00 / Ismertető, BemutatóA 7 Csoda: Párbaj az egyik, ha nem a legnépszerűbb kétfős társasjáték. Amikor a remek alapjátékhoz pár éve megjelent a Pantheon kiegészítő, meg is lepődtem, mert nem éreztem, hogy szükség lenne rá.
Kickstarter körkép - 20. hét
2022.05.17. 12:30:00 / Megjelenés, KickstarterTegyünk mindenkit a helyére: Vikingek a Valhallába, terraformáló hajók a kozmoszba és túrázók a hegyi ösvényekre.