Kép forrása: pcguru.hu

Imperium: Ókori birodalmak – Történelemóra [Társalgó]

Irányítsd az emberiség legismertebb civilizációit, a barbárok korától egészen a birodalmak időszakáig vezérelve sorsukat, kiállva a történelem viharait.

Birodalomépítést relatíve rövid játékidőbe és fogyasztható mértékű komplexitásba csomagolni nem új keletű dolog, ráadásul már elég sokszor jól is sült el. Ott van például a Birodalmi telepesek újragondolása, az Imperial Settlers: Empires of the North, amely egészen elegánsan oldotta meg ezt a feladatot, de a közelmúltban a Brazil birodalom is teljes áramvonalassággal mutatta be egy ország felfedezését és gazdagodását. Az Imperium: Ókori birodalmak ennél ugyanakkor sokkal tovább megy, hiszen az emberiség történelmének legjelentősebb népeit zsúfolja egyetlen dobozba, és adja azok irányítását a játékosok kezébe.

A Nigel Buckle és Turczi Dávid jegyezte Imperium: Ókori birodalmak esetében ez olyan népeket jelent, mint például a rómaiak, a kelták, a görögök, a makedónok, a perzsák, karthágóiak, a vikingek, vagy épp a szkíták (és ez csak az érem egyik oldala: angol nyelven a Legends is elérhető, amely más történelmi népek mellett különlegesebb frakciókat is tartalmaz). Az elsődleges feladat átvezetni őket a barbárok idejéből a birodalmak korszakába, amihez kulturális fejlődést kell teljesíteni, tudományos áttöréseket kell elérni, emellett pedig nem árt új földeket meghódítani és építkezni sem – miközben természetesen a riválisok is ugyanezen dolgoznak. Az Imperium mindezt egy kártyacentrikus, pakliépítős játékként tálalja, ahol ez elsősorban kártyalapokkal és egy kis adag jelölővel elevenedik meg, központi vagy saját játéktábla nélkül, egy több, kisebb-nagyobb paklira osztott kártyarengeteg közepén. Az egyes népcsoportok közti különbség pedig drasztikus – az alkotók a teljes aszimmetria mellett kötelezték el magukat, ami nemcsak azt jelenti, hogy minden frakció egyedi paklival rendelkezik, de alapvetően a győzelem felé vezető optimális út esetében is lehetnek markáns különbségek. Egyedi tulajdonságaik és egyéb paramétereik okán használatuk nehézsége is eltér egymástól, így a komplexebb, különlegesebb nációk – mint például a görögök vagy a vikingek – bevetését érdemesebb inkább a későbbi játékokra tartogatni.

Az alapvető játékmenet és annak kerete azért a választott nemzettől függetlenül megegyezik: a készlet elsősorban egy úgynevezett kétoldalas hatalomkártyából, gyarapodáskártyákból, nemzetlapokból, fejlesztéslapokból áll, na meg egy húzópakliból. Kezdetben az egyik legfontosabb cél az, hogy sikerüljön játékba hozni a nemzetpakli kártyáit, hiszen amint ezek bekerülnek, a nemzet hátrahagyja barbár létét, és birodalommá válik (fontos azonban megjegyeznem, hogy ez csak általánosítás, hiszen a pontos ügymenet folyamatonként és népenként eltérhet!). Ezt követően már a fejlesztéskártyák kerülnek játékba, melyek költséggel is rendelkeznek (alapanyag és népesség adott kombinációja). Maga a játék több fordulón át, egészen addig tart, míg vagy egy végső pontozás, vagy egy úgynevezett összeomlás be nem következik – utóbbi azonnal a meccs végét jelenti. Minden fordulóban három opció közül tudunk választani. Az aktiválás az akciók elvégzését jelenti: ehhez akciójelzőre van szükség, melyből alapból mindenki 3-at kap. Ennek felhasználásával lehet a kézben tartott kártyák közül egyet kijátszani (természetesen a saját játékterületre), majd végrehajtani annak hatását. A kártyák egy jelentős része ezt követően a dobópakliba kerül, de van olyan, amely egészen addig a játéktéren marad, míg azt a játékos vagy önként, vagy egy más lap hatására el nem távolítja onnan – akár végleg, akár csak a dobópakliba. A másik lehetőség az úgynevezett "Újítás", melynek során a kézben tartott összes kártyát a dobópakliba helyezzük, majd a piactéren egy úgynevezett áttörést kell végrehajtani, amely egy adott formátumú kártyaszerzést jelent. Az utolsó lehetőség a "Lázadás", ennek során tetszőleges számú Zavargáskártyát van lehetőségünk visszarakni a pakliba. Ezen mozzanatnak azért van jelentősége, mert minden, a játékosnál található zavargáslapka a pontszámításkor mínuszpontot hoz a konyhára – ha pedig a Lázadáslapok paklija esetleg kiürül, akkor bekövetkezik az Összeomlás, amely a játék azonnali, instant lezárást hozza maga után.

[Cikk folytatása]

[Társalgó] Imperium: Ókori birodalmak a Gémklubtól - Történelemóra

Irányítsd az emberiség legismertebb civilizációit, a barbárok korától egészen a birodalmak időszakáig vezérelve sorsukat, kiállva a történelem viharait. Birodalomépítést relatíve rövid játékidőbe és fogyasztható mértékű komplexitásba csomagolni nem új keletű dolog, ráadásul már elég sokszor jól is sült el.

Hol vásárolhatom meg?

forrás -- www.pcguru.hu

Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!

Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!

16Júl

A társasjátékban is lehet a kevesebb több [telex.hu]

Kedvcsináló | 2024.07.16. 14:00:00

Az utóbbi években sorra dőlnek meg a legnagyobb, legnehezebb, legtöbb alkatrésszel bíró társasjátékok rekordjai. Nem ritka, hogy egy-egy játék egy teljes rekeszt elfoglal a társasjátékosok által etalonnak tartott IKEA-s Kallax-polcon...

26Máj

Csodaország bedurvult - háborúba szállhatunk Alice-szel és barátaival [gsplus.hu]

Kedvcsináló | 2024.05.26. 14:00:00

Kellemes teázgatás, aztán háború - legendás karaktereket ereszt egymásnak a Wonderlands War, avagy a Csodaország csatái.


Népszerű

Friss

Címkék

Kapcsolódó játékok

  • Imperium: Ókori birodalmak