A Nagyfeszültség egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 6 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 2 óra is lehet. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít az aukció/licit, az útépítés, a trn-02 stat turn order, a catch the leader és a változó setup mechanizmusokra. A Power Grid egy...
A Nagyfeszültség egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 6 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 2 óra is lehet. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít az aukció/licit, az útépítés, a trn-02 stat turn order, a catch the leader és a változó setup mechanizmusokra.
A Power Grid egy olyan gazdasági társasjáték, amiben a játékosok egy-egy áramszolgáltató élén igyekeznek városokat elektromossággal ellátni.
A játék során a résztvevők különböző erőműveket szereznek aukciókon és erőforrásokat vásárolnak, hogy áramot tudjanak termelni. Városokat kötnek ne az elektromos hálózatukba, hogy azok áramhoz jussanak az erőműveikből. A végén az a játékos nyer, aki a legtöbb várost látja el sikeresen.
- 1 kétoldalas játéktábla (Németország/USA), erőforráspiaccal, és pontszám és játékos sorrend követésére való résszel
- 132 fa házikó 6 színben – 22 házikó/játékos
- 84 fa erőforrás jelölő – 24 szén (barna), 24 olaj (fekete), 24 szemét (sárga) és 12 uránium (vörös)
- játékpénz (Elektró néven)
- 6 játéksegédlet a körsorrenddel
- 43 erőműkártya – sorszámozás szerint : 03-40, 42, 44, 46 és 50
- 1 „3. lépés” kártya
- szabályfüzet (angol)
Menet közben a játékosok többféle tevékenységben fognak részt venni: egymást túllicitálva próbálnak majd erőművekhez jutni, a változékony erőforráspiacon fognak beszerzéseket intézni, és hálózatot fognak építeni több és több várost bekötve és ellátva a játék során. Minden kör végén a játékosok üzembe helyezik az erőműveiket, és pénzt kapnak az ellátott városok után, amiből aztán újra erőforrásokat és erőműveket vesznek.
A játék 3 szakaszból áll, amik leginkább abban különböznek egymástól, hogy mennyire építkezhetnek egymás területére a játékosok.
Mindez egészen addig folytatódik, amíg az egyik játékos nem lesz képes 17 várost bekötni a hálózatába. Ekkor az, aki a legtöbb várost tudja ellátni árammal, az nyer.
Az előkészület lépései a következők:
- A játékosok eldöntik melyik térképet használják, és hogy a térkép melyik zónáit. Természetesen ezeknek összefüggő területet kell alkotniuk. A javasolt 1 terület/fő
- Minden játékos elvesz egy készlet faházikót, 50 Elektrót, és 1 játéksegédletet
- Minden játékos elhelyez egyet a faházikói közül a játékos sorrend és a pontszám jelölőkön
- Aztán elő kell készíteni az erőforráspiacot a kezdeti nyersanyagmennyiségekkel. A nyersanyagok ára a játék folyamán a keresletnek és kínálatnak megfelelően dinamikusan változik. A megmaradt nyersanyagjelölőket félrerakjuk a tábla mellé, később még kelleni fognak
- Előkészítésre kerül az erőműpiac a szabályok szerint. A piacra nem kikerült erőművek egy részt véletlenszerűen kivesszük, a többit összekeverve pedig paklit képzünk, ami elhelyezünk a piac mellett
Ezután megkezdődik az első forduló.
Egy forduló öt lépésből áll :
Az a játékos kezd, aki a legtöbb várost kötötte már be. Döntetlen esetén a legdrágább erőmű dönt. (az első körben véletlenszerűen választjuk ki, hogy ki kezd)
Minden játékosnak joga van egy a piacon fellelhető erőműre kezdőlicitet tenni, aminek a minimális összege az erőmű sorszáma. A licit addig folytatódik amíg már egy kivételével mindenki passzolt, és a licit nyertese magához veszi az erőmű lapját. Ezután a piacot feltöltjük egy új lappal.
2 fontos szabály : Körönként 1 játékos csak 1 erőműt vehet, illetve ha passzolt akkor abba a licitbe már nem szállhat vissza.
A játékosok fordított játékos sorrendben nyersanyagokat vásárolnak az erőforráspiacról. Azaz elvileg a legkisebb hálózattal rendelkező tud majd legolcsóbban vásárolni.
A megvett erőforrásokat az erőműveken kell eltárolni. minden erőmű csak olyan erőforrást tárolhat amilyet használ, és maximum a fogyasztásának a kétszeresét. Magyarul, ha olcsó valamelyik nyersanyag akkor lehet hogy érdemes betárolni.
A játékosok újabb városokat köthetnek be a hálózatukba. Ennek ára két dologtól függ : attól hogy az adott útvonal használata mennyibe kerül, valamint attól hányadiknak telepedtünk le a városban.
Az hogy a játék melyik szakaszában tartunk, meghatározza hogy hány játékos cége telepedhet meg 1-1 városban.
Ebben a fázisban a játékosok üzembe helyezhetik az erőműveiket, és pénzt kapnak az ellátott városok után. A túltermelés ilyenkor elveszik, mint ahogy a bekötött, de el nem látott városok se érnek semmit. Természetesen a bekapcsolt erőművekről el kell költeni a szükséges nyersanyagokat.
Ezután frissítjük az erőműpiacot és kezdődhet a következő forduló.
Célszerű figyelni arra, főleg sok játékos esetén hogy ne szoruljunk be, képesek legyünk terjeszkedni. Szerencsére az hogy három szakasza van a játéknak némileg megkönnyíti a dolgunkat. Na és persze sokat kell számolni, de ez egy gazdasági játékban természetes.
A játék szerintem látszólagos egyszerűsége ellenére hozza a megfelelő hangulatot. Nekem ezen a téren a piac a kedvencem, mivel tényleg a kereslet határozza meg az árat. (azaz minél többen vesznek valamit annál drágább).
A magyar szabályt Dundának köszönhetően ide kattintva megtekintheted!
Az angol nyelvű szabályokat pedig itt olvashatod!
Kategória:
Közgazdaság, Gyár / Manufaktúra
Mechanizmus:
Aukció/Licit, Útépítés, TRN-02 Stat Turn Order, Catch the Leader, Változó setup, Market, ECO-05 Income, Auction: Turn Order Until Pass
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Budapest! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Doboza a sarkoknál polckopott, belül bontatlanok még a kártyák. További eladó játékaim: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ZlcVjqPXpyDvxW14NrHM_grk1RGc-K4BhH3223HrDDE/edit#gid=0 . Társasjáték adásvételes csoportom: https://www.facebook.com/groups/546956594698227
0 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
Egy bennfentes információ a szerkesztőségünk életéből: rendszeresen szóba jön köztünk a játékok időtállósága. Mely darabok öregszenek jól, és melyek kevésbé?
A Table Talk podcast 7. adása a társasjáték archetípusokat járja körbe. Beszélgetnek: Gál József és Győri Zoli.
A modern társasjátékos mérföldkövek. Beszélgetnek: Gál József és Győri Zoltán.
És itt az ideje a komolyabb témáknak is. Talán furcsán hathat, hogy ezzel egy zombiapokalipszis-játékot vezetek fel, de aki nézte a Walking Deadet, tudja, hogy bármekkora marhaságok szoktak lenni a zombikkal megtűzdelt… nos, bármiben…
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Nagyfeszültség társasjátékhoz