Az erdő
Az erdő
Az erdő
Az erdő
Videó beküldése

Az erdő társasjáték

társasjáték, 2023
Értékelem!

Az erdő egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 40 - 60 perc. A társast, a könnyebb tanulhatósága ellenére, csak 10 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a kollekció gyűjtés, a pakli tervezés, a kártya húzás, a játék végi bónuszok és a layering mechanizmusokra. Kinek lesz élettelibb...

Az erdő egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 40 - 60 perc. A társast, a könnyebb tanulhatósága ellenére, csak 10 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a kollekció gyűjtés, a pakli tervezés, a kártya húzás, a játék végi bónuszok és a layering mechanizmusokra.

A Gémklub leírása:

Kinek lesz élettelibb erdeje?

Az erdő változatos családi stratégiai társasjáték. A játékosok kártyakombinációkkal igyekeznek minél élettelibb erdőt létrehozni.

Az erdő csupa élet! Tele sudár, dús lombú fákkal, és a fák ágai közt, törzse mögött vagy akár a gyökerei közelében különféle állatokkal, gombákkal és észbontó kombinációs lehetőségekkel, amikkel temérdek győzelmi pontra lehet szert tenni!

A kártyák harmadán fák láthatók, ezekkel tudjuk majd bővítgetni az erdőnket. Mindenféle fákkal: bükkel, tölggyel, fenyővel, juharral stb., és ez a változatosság természetesen nem csak a megjelenést erősíti: minden fatípus másként hoz pontokat. A többi kártyán két-két élőlény osztozik – ők népesítik be az erdőnket. Ezek a kártyák vagy függőlegesen, vagy vízszintesen el vannak felezve. Ezeket félig egy fa kártya alá becsúsztatva kell kijátszani, vagyis a kártyán látható egyik állat mindig le lesz takarva, a másik viszont látszik, tehát beköltözik az erdőbe: a fák közé (jobb vagy bal oldalra lóg ki a fa mögül), a lombok közé (felül) vagy az aljnövényzetbe (alul). Így bővül és gazdagszik minden erdő. Természetesen minden állat másként pontoz, és jellemzően a környezetük vagy a többi állat után hoz pontokat.

A játékmenet egyébként roppant egyszerű. A játékos, amikor rákerül a sor, vagy két lapot szerez – a tisztásról vagy a pakli tetejéről –, vagy kijátszik egy lapot. A kijátszott lapért más lapok eldobásával fizet, ezek a tisztásra kerülnek. Más szóval mindig lesz miből válogatni, és érdemes arra is odafigyelni, mit gyűjt a többi játékos, nehogy feldobjunk nekik valami eget rengető kombinációt – merthogy azokban bővelkedik ám Az erdő!

Ha szereted a természetet, és természetesen a változatos és ütős kombinációkat, akkor tudd, Az erdőt nem lehet megkerülni!

Forrás: Gémklub
Egy felhasználó és 12 üzlet árulja ezt a játékot!
  • 9 206 Ft-tól
  • 13 ajánlat

Kategória: Kártyajáték, Környezet, Állat, Oktatás
Mechanizmus: Kollekció gyűjtés, Pakli tervezés, Kártya húzás, Játék végi bónuszok, Layering, Multi-Use Cards, Tags

Szabálykönyv

Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!

Videók

A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!

Üzletek

Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!

Szabálykönyvek (2)

Az erdő társasjáték videók (11)

Kapcsolódó cikkek

Kommentek

Kommentek

  • kvarclovag

    2024-12-13 00:15:32

    Teljesen korrekt vélemyényt írtál. Ne vegye el a kedvedet, hogy sokan nem bírják elviselni, ha a kedvencükről negatív véleményt írnak, ettől még az ilyen vélemény nagyon fontos és hasznos. Egyrészt mert felhívja a figyelmet arra, hogy miket éreztél problémásnak, másrészt mert ellenvélemények kifejtésére sarkall, ami meg pláne hasznos. És itt is ez történt.

  • hadhaz.sandor

    2024-12-12 23:43:57

    A Föld light és Ark Nova ultra light. Eleve a Föld játék is már egy lightos tablóépítés, na ezt sikerült a végtelenségig csupaszítani: kártyát húzol vagy kártyát játszol ki. Nincs másféle akció, kártyán kívül nincs erőforrás. Remek kombók, kis agyégetés, rengeteg lapot át kell pörgetni a kezünkön és ez remekül működik.

    Amiben veri a Földet: a tematika és a kinézet. Bár hasonlít a két téma, mégis sokkal jobbnak és szebbnek érzem a rengeteg állatot. A természet téma egyébként már 10 játékkal ezelőtt is elcsépelt volt, de a kombók és az állatok mégis elviszik a játékot a hátukon. Előkészítés és elpakolás 1 perc, 1 óra alatt lemegy, a kombózgatás miatt viszont mégis egész estésnek érződik. 8/10 simán repül neki.

    De hogy mégis mondjak pár negatívumot:

    • Mindig elfelejtünk lapot fordítani fa építése után. Szerintem jobb lenne ha a kártyán is jelezve lenne.
    • két fővel nagyon könnyű leválogatni az ultra kombókat. Ennyi fővel bizonyos kombók sokkal erősebbek és sokkal nagyobb szerepe volt a szerencsének. Több fővel kiegyenlítettebb. Úgyhogy inkább 3-4 fővel ajánlanám.
    • A Bükk és a Vadgesztenye nagyon könnyű tud lenni 2 fővel. A Tölgy viszont minden fővel mocsok nagy kihívás, gyakorlatilag dobólapnak használjuk.
    • Én pont nem az agancsosakat és a vadászokat éreztem erős kombónak, hanem az őz-sok hiúz és a vadmalac-sok vaddisznó kombókat.
    • A vége tényleg nagyon hirtelen tud jönni, ezt nem szeretem egy játékban. Szeretem, ha előre látjuk a játék végét.

  • kok_o

    2024-12-09 13:48:22

    Még nem próbáltuk ki, mert nálunk olyan nagy gondot nem szoktak okozni a nagyvadak, de opcionálisan működhet, hogy amikor játékosszám szerint vesztek ki lapkat a pakliból, akkor külön pakliba rakjátokat azokat amiken nagyvadak, farkas stb van. Amikor mondjuk 4-en játszotok az eltávolítandó 10 lapból 2-3-4 db-ot a "nagyvadas" pakliból vesztek ki. Összekeveritek a 2 paklit a többit pedig az így kialakult pakliból veszitek ki. Így biztosan kevesebb fog belőlük játékba kerülni és mégsem lehet tudni melyek kerültek ki. ;)

  • ANOka

    2024-12-09 13:12:02

    "Csak néhány tipp: hegyi juhar, nyest, barna varangy, jegenyfenyő, páfrány, héja ;)"

    Ezek mellett vhogy "mindig" volt 1-2 nagyvad...

  • kok_o

    2024-12-09 12:05:48

    Reagálnék a véleményedre, főleg a negatívumokra. Nyilván az enyém is csak egy vélemény, a lényeg, hogy úgy játszátok a játékokat, ahogy az Benneteket szórakoztat.

    "Az erdődet sosem tudod úgy "megépíteni"/befejezni, ahogy szeretnéd.

    Pont ezért muszáj mindig mérlegelni, döntést hozni annnak fényében, hogy vajon be tudjuk-e fejezni amit szeretnénk a játék fetételezett végéig vagy sem. Szerintem rengeteg olyan játék van, amiben az (is) a kihívás, hogy mgebeszüljünk mér fér bele, mit leszünk kénytelenek elegengedni. Ha mindig minden sikerülne, úgy szerintem kevésbé lenne változatos a játék.

    "A játék hirtelen vége (Közeleg a tél...) megszokhatatlan volt számunkra. (...)"

    Szerintem pont ez az egyik olyan szabály a játékban ami izgalmassá és érdekessé teszi. Főleg a végén. Ha nem tudjuk mikor jön fel a 3. tél kártya, akkor mindig mérlegeln kell, hogy érdemes-e még kártyákat húznom/elvennem a tisztásról, hogy egy erősebb lapot ki tudjak játszani, vagy inkább fókuszáljak azokra amik már a kezemben vannak. Ezen felül, ha akarom tudom siettetni a játék végét, például azért, nehogy valaki több fát rakjon le mint én. Nyilván, ez egy olyan véletlen faktor a játékban, amit csak kis mértékben tudunk befolyásolni.

    "Balaszolatlan .....!"

    Igen, van benne hiba, ezt elvileg az decemberben várható Alpesi kiegészítő ellensúlyozza. Nálunk a klubban lejátszott bő 25-30 játszmából bőven nem mindig a nagyvadak + farkas kombó nyert. Ettől még kétségtelenül erős tud lenni ez tény, épp ezért nálunk is alap, hogy ilyen lapokat nem dobunk, vagy igen, akkor mennek az erdőtűzbe/barlangba. ;)

    Időtartam: Szerintem játékosszámtól függetlenül, egyszer sem volt 50-60 percnél rövidebb partink, pedig nem gondolom, hogy nagyon lassúak lennénk.
    Hidd el, nem csak a farkasokkal, nagyvadakkal lehet nyerni, ha kicsit mélyebbre ástok, rájöhettek, hogy vannak még jó kombinációk amiket érdemes kipróbálni. ;) Csak néhány tipp: hegyi juhar, nyest, barna varangy, jegenyfenyő, páfrány, héja ;)

  • ANOka

    2024-12-09 04:54:22

    Kb. 10 (?) parti után leírom a véleményem erről a játékról. (Az alapjátékról, mert a kiegészítők még nem jöttek ki magyarul.)

    Pozitivumok:

    • Szépek a kártyalapok.
    • Egyszerűek a szabályok.

    Negatívumok (számomra):

    • Az erdődet sosem tudod úgy "megépíteni"/befejezni, ahogy szeretnéd.
    • A játék hirtelen vége (Közeleg a tél...) megszokhatatlan volt számunkra. Már bele sem rakjuk ezt a 3 lapot, hanem addig játszunk, amíg teljesen el nem fogy a pakli.
    • Balanszolatlan: általában véve az nyer, aki a pakliból felhúzta és kijátszotta a legtöbb agancsost és a hozzájuk tartozó ragadozókat. (Farkast, hiúzt.)
    • Ebből következik, hogy agancsost, farkast, hiúzt sosem dobunk el!
    • Rövid. (Részemről ha már leülünk társasozni, akkor egy parti tartson legalább 1-1,5 órát.)

    A befejezetlenség és a rövidség érzése miatt már azon is gondolkodtam(/-unk), hogy további házi szabályként még egy paklit beszerzek és két paklit összekeverve játszunk. De két pakli esetén lehet olyan házi szabály is kellene, hogy pl. nem lehet egyszerre - monduk - maximum 2 db "lakó" nélküli fád, vagy maximum n+1 db fánál (pl. 12) nagyobb erdőd nem lehet. De ezek - egyenlőre - csak ötletelések...

    A végső konklúzó ennek ellenére az, hogy a játék nekem tetszik. Úgy is, hogy eddig csak 1x nyertem "véletlen": amikor hozzám került az "összes" agancsos és a ragadozóik. ☺️

  • mcforgeron

    2024-11-01 23:46:44

    Közérdekű információ: Felkerült a play áruházba a Forrest Shuffle Smart Counter nevű applikáció. Ötletes koncepció szép grafikával, animációval, zenével. A telefon kamerájával fotózva képes meghatározni a fák pontértékét, de manuálisan is hozzá lehet adni mind a fák, mind az élőlények kártyáit. 2 kiegészítő is belekerült. Nem teszteltem minden funkciót, de pl. a kamerás azonosításnál nem okozott gondot a magyar szöveg.

  • Rhymster

    2024-10-07 11:03:13

    Sziasztok!

    Off topik ez is.

    Véleményem szerint abszolúte jó ez a pontozás, és köszönöm is donihuan01! Én a pontozás helyett abban látom a problémát, hogy ez az "újítás" valakinen nem tetszik. Amondó vagyok, hogy örüljünk annak, hogy doni még abba is fektetett energiát, hogy a véléménye leírásán felül egy extrának mondható pontozást is hozzáadott ezen társasjáték oldalához.

  • donihuan01

    2024-10-07 09:13:26

    OFF

    Válaszolva az előző két kommentelőnek, a doboznak a mérete számomra azt jelenti, hogy mennyi helyet foglal vagy indokolt-e a méret (elpakolhatóság és hordozhatóság szempontjából), illetve a beltartalom mennyire fér el jól a dobozban, mennyire jó az inzert, ha van benne, mert némely esetben tökéletesen be lehet pakolni inzert nélkül is. A ki és bepakolás pedig jogosan challangelhető. Jó kérdés, hogy vajon tényleg ekkora szerepe van-e? Nekem viszont az, hogy 5-10 percen belül játékban tudtok lenni és nem 30-45 percen át pakolgatod ki az elemeket, mint pl. az Arkham játékoknál vagy a Bitoku is számomra egy lassú folyamat. Ezekben az esetekben néha lehet szívesebben leveszek a polcról egy könnyebben kipakolható darabot, mint egy olyat, aminek a pakolás végére már lehet nincs meg az a kedv esetleg, ami lett volna hozzá amikor elterveztem/elterveztük a játékot, hiába tudom, hogy az élmény amit nyújtani tud az zseni, de benne van, hogy kikerülök a flowból egyszerűen.

  • laptopzsol

    2024-10-07 07:21:38

    OFF

    Valóban, nincs gond eme pontozással, mi több akár jó pár embernek hasznos is lehet. Nekem is érdekes, így szét bontva. Minden világos és érthető, kivéve a doboz méret. Mi számít jónak és pozitívnak?

  • kardostibor44

    2024-10-06 23:23:42

    Offtopik:

    Szerintem semmi gond nincs egy ilyen részletezett pontozással, sokkal több információt elárul, mint egyetlen darab szám egy 10-es skálán.

    Az, hogy nem minden részlet ugyanolyan súllyal kerül bele a végeredménybe, sokkal logikusabb, mintha minden ugyanannyi maximális részpontot kapna. Valószínűleg, ha egy játékról olvasol vagy videót nézel, akkor neked sem ugyanannyit számít, hogy mit mondanak a játékélményről, vagy a doboz méretéről. Egy teljesen más példát hozva: az emelt fizika érettségin 30 pontot érnek a tesztkérdések, 23-at egy esszé megírása, 47-et számolási feladatok és 50-et a szóbeli. Nem a matematika nagyvonalú használata a különböző súlyozás, sőt, ha tudja valaki értelmezni, akkor sokat segít is.

    Én például a dobozméret ilyen magas arányú értékét viccesnek tartom, valamint az adó természet sem előny számomra önmagában, a kipakolás pedig maximum a kapott élmény függvényében értelmezhető, önmagában nem sokat jelent. De ezeket így pont figyelmen kívül hagyhatom. Megnézhetem, hogy hány százalékos teljesítményt ér el a játék azoknál a részeknél, amik számomra relevánsak.

    Való igaz, sokat segítene, ha tudnánk, hogy az egyes skálákon mit is pontoz donihuan01, például a dobozméretnél maradva: az kap jó pontot, aminek a dobozmérete nem haladja meg azt, ami indokolt lenne egy ilyen élmény eléréséhez, vagy neki az Erdő dobozmérete a kedvence, és a nagyobbak vagy kisebbek mind kevesebb pontot kapnak.

    Az hasznos, ha valakinek kritikát mondasz, de az, hogy törölje ki azt, ami neked nem tetszik..hát...

  • donihuan01

    2024-10-06 19:57:07

    Én nem haragszom egyáltalán, sőt el is tudom fogadni, ha valakinek nem értékelhető, de számomra szerencsére van értelme és sajnálom, hogy számodra értelmezhetetlen. Egyébként én is BGG-n láttam ezt és megtetszett a pontozási rendszer. Plusz a matematika nagyvonalú használatát én annak tudom be, hogy mik azok amik nagyobb hatással vannak az élményre és lényegesebbek és mik azok amik kevésbé lényegesek az élmény szempontjából, tekintve azt, hogy egy kevésbé vonzó küllemű játék is lehet zseniális, ha a működése rendben van. Leszedni nem fogom, hacsak nem az oldal kér rá, de köszönöm az észrevételed!

  • maricusi

    2024-10-06 19:02:14

    Ne haragudj, de szerintem az értékelést töröld ki. A véleményed érdekes-értékes, jó olvasni a gondolataidat. De az értékelés értékelhetetlen. Az almát, körtét meg a szilvát összeadtad. Ha az egyiknél a maximális érték 5, akkor azt nem lehet a 6, 7 esetleg 15 maximális értékűvel összehasonlítani, , ne agy' isten összeadni, azaz az összesen végképp értelmezhetetlen. Bocsi, tényleg nem akarlak megbántani, de a matematika ilyen nagyvonalú használatát már nem tudtam szó nélkül hagyni.

  • donihuan01

    2024-10-06 17:06:09

    ----Értékelés----

    Megjelenés:
    3/5: Grafika és dizájn
    4/6: Komponensek
    7/7: Tematizáltság
    Összesen = 14/18
    Logisztika:
    7/7: Tanulhatóság
    7/7: Doboz méret
    5/8: Letisztultság
    10/10: Előkészület és pakolás
    Összesen = 29/32
    Játékmenet:
    5/6: Jutalmazó
    5/8: Játék hosszúság
    7/10: Játék élmény
    6/11: Változatosság
    14/15: Döntések hatása
    Összesen = 37/50
    ÖSSZEGZÉS = 80/100
    _____________________________________________________________________________________________________________________________________
    Vélemény:
    Már első kibontásnál tetszett, hogy amennyire csak lehet környezetóvó csomagolásban volt minden eleme a játéknak. Megtanulni, setupolni is rendkívül gyorsan megvan. Eddig minden játékos számmal élvezni tudtam, mert minden létszám máshogy volt kihívás, egyedül amit kifogásolni tudok, de ez a legtöbb játékra jellemző, hogy nagyobb létszámmal el tud húzódni egy party, illetve elférni 5-en már egy normál méretű asztalnál plusz játékelem kb. mert ki kell tetrisezni, hogy minden a helyén maradjon és át is lásd a dolgokat. Nagyon jó pont csokrokat lehet összeszedni, de egy idő után kitisztul az, hogy mik érik meg a legjobban, emiatt új játékos bevonása az első pár meccsen lehet nem fog akkora izgalmakat okozni. El tudom képzelni szélcsendben egy kiránduláson az erdőnek egy olyan részén, ahol van pihenőhely, hogy egy menetet akár ketten akár többen lejátszunk. Nagyon jó élmény és kellemesen megmozgatja az ember fejét, jó szívvel ajánlom bárkinek.

  • mfarkas16

    2024-09-10 16:24:17

    Köszönöm szépen, hogy megosztottad a tapasztalataidat! 😄 Kettesben is nagyon élveztük, de szinte egyből az jutott eszembe a játék végén, hogy lehet taktikailag inkább három-négy vagy akár öt fővel válik különösen izgalmassá Az erdő (azt csak feltételezem, hogy öten sem rossz). Itt is volt mit átgondolni, de ahogy említetted, mi is főleg egymás lépéseire próbáltunk reagálni. Ez legjobban a vadgesztenyénél mutatkozott meg, amit szép számmal raktunk le, nehogy a másik elhúzzon.:D Nyilvánvalóan még annyira az elején vagyunk, hogy nem maxoltuk ki a lehetőségeinket. Ez már csak abban is meglátszódik, hogy a a tisztás lesöprése nem gyakran fordult elő. Amint esély adódik rá, 100%, hogy megnézzük több játékossal is!

    A helyigény eszerint elsőre becsapós. Azt hozzátenném, hogy ettől függetlenül indokolt az én esetemben az asztal csere, mert más játékoknál is előfordult a játék végi (vagy már közbeni) játékelem-tömörülés. 😅 Viszont azt jó tudni, hogy bátran vihető társaságba, ha már van egy normálisabb asztal hozzá!

    Végezetül a tippekre is reagálva: egyelőre még maradnék amellett, hogy felfedezem a többiekkel együtt a járható utakat, a különböző kombinációkat. Azonban, ha a társaságunkon belül már mindenkinek (aki játszana vele) valamivel több tapasztalata lesz Az erdőt játszva, akkor írni fogok a tippeket illetően. Jó lenne idővel megnézni, mit nem próbáltam ki, amit egy rutinosabb játékos ismer. 😁

  • kok_o

    2024-09-10 11:27:51

    Az erdő otthon is (2 fővel), valamint a társasklubban is nagy kedvenc (3-5 fővel). Hallani innen-onnan (BGG, BGA stb.), hogy milyen erős a farkas-nagyvadak (esetleg hiúz) kombináció. Annyiban igaz, hogy nagyon erős tud lenni, de a hacsak, valaki nem szerencsés, és folyton ezekhez való lapokat húz, rutinos játékosok mellett nem fog tudni csak ezzel nyerni, főleg több személyes partikban. Nálunk a klubban farkas, őz, hiúz, gím- és dámszarvas nem igazán kerül a tisztásra, legfeljebb fa kijátszása esetén felfordított lapból. Ha nem illenek a lapjainkhoz, inkább mennek az erdőtűzbe, barlangba, vagy szépen becsúsznak egy-egy fa mögé. Ez alól talán a gímszarvas kivétel, mert általában taktikától függetlenül elég sok pontot lehet velük gyűjteni. A többihez jobban kellenek a jó lapok.
    2 fős játékban sokkal nehezebb ezt kikerülni, mivel sokkal több kijátszott lapotok lesz. Ott ha valaki elkezni célszerű lehet a másiknak is legalább részben ráállni, másnem azért, hogy ne kerüljenek a lapok a tisztásra. Korábban szerintem már írtam, hogy 2 fős játékban sokkal jobban kell figyelni az ellenfél tablóját és a neki szükséges lapokat inkább elégetni az erdőtűzben, mint hagyni, hogy felvegye.
    Fentiek betartása mellett, elég sok út van, illetve lehet a győzelemre. Nagyon jó kombókat össze lehet hozni sok másféle élőlénnyel is. Ha szeretnéd szívesen írok tippeket miket érdemes kipróbálni, de mivel ez is a játékélmény szervesrésze, sokan szeretnek ezekre maguk rájönni, így kéretlenül inkább lőném le előre a poént. ;) De ha érdekel, szívesen adok tippeket.
    Említetted a játék helyigényét. Két szempontból is érdekes a téma. Egyrészt, hogy nem egyenes arányban nő a helyigény a játékosszámmal, sőt. Ahol eléfértek ketten, ott majdhogyem 5-en is elfogtok férni. A másik, hogy ahogy egyre rutinosabbak lesztek, kevesebb hely is elég lesz, de nem azért mert ügyesebben pakoltok, hanem mert több lap válik majd az erdőtűz martalékává. :) 🔥Nálunk legalábbis ez a tendencia kezd kirajzolódni.

  • mfarkas16

    2024-09-09 19:11:55

    Már egy ideje kiszemeltem Az erdőt és nagyon megörültem a hírnek, amikor kiderült, hogy újra kapható. A természettel kapcsolatos társasok, hasonlóan a történelmi ihletésűekhez, illetve az ázsiai kultúrákkal foglalkozókhoz, nálam nehezen kihagyhatók a repertoárból. Ebből kiindulva kezdettől fogva lelkes voltam a játék iránt, bár az is igaz, hogy igyekszem minden társast élvezni, aminél van mit. Az első játszma megerősített abban, hogy nem ok nélkül vártam annyira a kipróbálást! Két fővel játszottuk és mindkettőnknek új élmény volt. Kezdetben nagyon soknak tűnhet, hogy rengeteg különböző állat, növény és gomba van, számos kártya pedig még hatással és bónusszal is rendelkezik. Ez a hatalmas merítési lehetőség számomra abszolút pozitívum volt. A tisztással együtt egy az erdők színes élővilágát remekül bemutató asztalkép köszönt vissza a játék végén. A játékossegédlet segítségével minden kérdés megválaszolható, de amúgy meg ez is olyan, hogy alkalomról alkalomra egyre jobban rögzül minden. 😁 A játék során felhasznált kártyák mennyisége annyit mindenképpen megkövetel, hogy lehetőleg ne egy kisebb asztalon induljon a saját erdőnk megalkotása. Mi sem a legnagyobb asztallal kezdtünk és a végén érződött, hogy egyre jobban fogy a helyünk. A játékosszámról és a kétfős játékélményről: igaz, nem próbáltam még három vagy több fővel, de két főnél nagyobb esélyt látok arra, hogy komolyabb különbség alakuljon ki. Jó-e ketten? Igen, nagyon élvezetes, de könnyebben érvényesíthetőek az erősebb kombinációk. Nálunk egy madarakra, illetve a fa alá és felé helyezett lapokra építő gyűjtemény és egy a farkas-őz-szarvas trióra nagyban építő erdő nézett szembe egymással. Utóbbi bizonyult jóval jövedelmezőbbnek. Ha valaki többet játszotta Az erdőt, garantáltan nagyobb rálátása van arra, mennyire lehet más módon bebiztosítani a sikert. Az első tapasztalatok ellenére úgy érzem, mindig van min agyalni és lehet kísérletezni. Remek és nagyon szép játék, a kiegészítőire meg nagyon kíváncsi vagyok!:)

  • lukineanett

    2024-07-16 07:20:10

    Szuper!Mindenképp átolvasom!Ha ezalapján így "kitisztul" , aztán jobban beugrik majd mi mit tud,a döntések is biztosan könnyebbek lesznek.Mert hajlamos voltam azokat használni,amiknek a kijátszásához nem vagy csak kevés kártya kellett.

    Nagyonszépenköszönöm!😊

  • kok_o

    2024-07-15 16:24:23

    A kártyák értelmezéséhez némi segítség a játékhoz nem mellékelt (csak QR kód segítségével letölthető) mellékletet és a fizikai játékban segédkártya formájában jelen lévő segédlet. Szerintem egyszer érdemes átolvasni, utána már nem nagyon kell olvasgatni a kártyákat. Idővel enélkül is meg fogod őket tanulni, de így talán gyorsabb, illetve tisztázhat esetleges félreértéseket is. :) 🌳

  • lukineanett

    2024-07-14 20:25:49

    Ó,értem.Na most màr akkor azt hiszem minden világos.Mert amikor én játszottam és az ellenfelem köre volt,akkor a tisztásról tűntek el a lapok.És ő meg kapta kézbe az újakat.Még az a baj én nem tudom annyira a lapokat,melyik mit tud,aztán játék közben olvasgatom egyesével a hatásokat.

    Köszönöm szépen amúgy a felvilágosítást!

  • kok_o

    2024-07-14 12:17:58

    Az ellenfeled a mosódmedvét játszotta ki, amivel a kezéből bármennyi lapot a barlangjába rakhatott és helyettük ugyanannyi lapot húzott a pakliból. A mosómedve nem igazán pontszerzésre való, mert minden lap ami a barlangodba kerül, 1 pontot fog érni a játék végén és maximum 8-at tudsz vele szerezni. Sokkal inkább a kézben lévő lapok frissítésére, vagy az ellenfélnek hasznos lapok eltűntetésére jó, anélkül, hogy a másik tudhatná, hogy milyen lapok kerültek ki a játékból.

    A másik "barlangos" jószág a medve. Ő azt tudja, hogy kijátszás után, a tisztáson lévő összes lap a barlangodba kerül. Mivel a medve kijátszási költsége 3 lap, így maximálisan 12 pont szerezhető vele. Egy állattal a 12 pont ugyan már nem rossz pontmennyiség, de azt gondolom, hogy a medve is inkább a lapok játékból való száműzésére jó. Kifejezetten fájó tud lennik amikor az ellenfél besöpri a tisztásról a neked kellő lapo(ka)t.

    A laptopzsol által javasolt, sokak által túl erősnek is tartott gímszarvas - dámszarvas - őz és ezekhez a farkas (+ róka) kombó elég erős tud lenni, bár nagyon nem mindegy a játékosszám (és nyilván valamelyest a játékosszám). Több fős játékban, sokkal nehezebb belőlük sokat összegyűjteni, így valamelyeset kiegyenlítődnek a viszonyok. Nálunk a klubban, ahol nincs olyan alkalom, hogy 2-3 partinál kevesebb menne le a játékból, folyamatos harc megy az agancsosokért és farkasokért (+ rókákért), így ritkán jön belőlül össze extrém mennyiségű pontszám. 2 fős játéknál ez már jobban előjöhet, de ott jobban tudjuk szabályozni a tisztáson lévő kártyákat. Ezen felül, ha a másik játékos elkezdi gyűjteni őket, akkor vagy nekünk is célszerű, vagy ha nem megy, akkor célravezető lehet sietettni a játék végét. Ehhez például jó lehet a mosómedve, sok kézben tartott lap esetén, de vannak más lapok is amikkel lehet pörgetni a paklit.

    Mi mindig próbálkozunk más-más taktikával nekiállni a játéknak, mert vannak benne igen jó kombó lehetőségek. ;)

  • lukineanett

    2024-07-12 12:26:33

    Ja értem már!Ahha!Akkor azért volt az a gyors kártyaeltűnés tegnap🤣

    Na jólvan!Próbálkozok majd!

    A pillangókat gyűjtöttem eddig,meg a denevéreket.De hogy ugye minden kártyához kell plusz kártya/kártyák hogy lerakd.Úgyhogy mindig csak gyűjteni meg huzigálni kell , hogy le is tudj rakni.Aztán így olyan gyorsan mennek a körök ... Az a baj még olvasgatnom kell,minek mi a hatása/képessége.De majd belejövök!

    Köszönöm az infókat!

  • laptopzsol

    2024-07-12 12:02:09

    Mindegyik fajta szarvas sok hasznot hoz, az egészet meg fejeled farkasokkal. Lehet lepkéket gyűjteni, és van olyan madár ami mindegyikért két pontot ad. Figyeld, hogy alulra is tegyél akár szalamandrát, gombákat utána egy két hangya, két pontot ad minden alsó lapért. Legyen minden fa körbe rakva, van kártya ami ezekért ad öt pontot. Van aki denevérekre vagy a nyulakra gyúr. Persze sok múlik milyen lapok jönnek. Ha meg oldható kevesebbet a húz a pakliból, hosszabb a menet, van idő a kombókra.

  • coldnuit

    2024-07-12 11:46:59

    Na most ránéztem a kártyaképességeket részletező függelékre, van olyan képesség ami a tisztásról rak minden kártyát a barlangodba, és van olyan is, aminek a hatására a kezedből rakhatsz oda, és akkor húzol is a pakliból helyettük új kártyákat a kezedbe!

  • lukineanett

    2024-07-12 11:40:27

    Ez így van.De akkor pontban nem ér túl sokat?!Az ellenfelem 350-nél járt a végén,én 150körül végeztem.Csak néztem hogy lett neki annyi?!

  • lukineanett

    2024-07-12 11:37:47

    Köszi!Én még csak BGAn játszottam vele,de sosem használtam ezt a" lépést".Aztán tegnap az ellenfelem besöpörte oda a lapjait,de mintha ugyanannyit húzott is volna helyette?Az lehet?Nem is bírtam ott követni ugye ahogy a rendszer pörgeti a játékot

  • laptopzsol

    2024-07-12 11:34:18

    Így igaz. Ehez képest is nagyon ritkán használjuk a barlangot.

  • coldnuit

    2024-07-12 11:32:31

    Valaki javítson ki ha tévedek, elég régen játszottam már vele, de:

    A játékban a kártyák amiket "fizetésre" használsz a tisztásra kerülnek, ahonnan a másik játékos elveheti őket. Így előfordulhat, hogy olyan kártyát raksz oda, ami neki nagyon sok pontot ér. De ha meg neked nem ad pontot, akkor kijátszani sem akarod, és csak feleslegesen a kezedben van. Így ha valamilyen módon a barlangba tudod helyezni, akkor kikerül a játékból: neked amúgy sem kell, de így nem kerül a másik játékoshoz sem.

    Az pedig, hogy mikor rakod oda, amikor kártya arra utasít. Talán a medve, és még valami más ad ilyen képességet.

    Nem mellesleg azt hiszem minden kártya a barlangban 1 pontot ér játék végén.

  • lukineanett

    2024-07-12 11:13:33

    Én ezt a barlangos sztorit még mindig nem értem ebben a játékban!Valaki magyarázza már el lécci:mikor rakjuk oda a lapunkat és miért?És az nekünk miért lesz jó?

  • kok_o

    2024-04-01 22:42:29

    Egyelőre nincs hivatalos bejelentés. Huni annyit írt a Gamerkút Fb csoportba, hogy biztosan nem az alapjáték reprintjével együtt, amit elvileg nyár elejére ígérnek.

  • kolbi79

    2024-03-31 13:40:32

    Mikor jön a kieg. magyarul vajh?

    Nálam a tablóépítő játékok királya lett eme remek a "családi felső" kategóriából....de igazaból minden kategóriából. Sokkal jobban élvezem, mint egy 3 órás Mars-os kínszenvedést.

    Igen a vadak nagyon Op-k a farkasokkal, muszály kivenni őket akármi van.

    A kieggel azért jóval jobb lett/lesz a balansz (BGA-n játszva), de még mindig az agancsosok viszik a prímet egy hangyabokányival. :D

  • csakreghez

    2024-02-13 14:49:13

    Egész család nagyon szereti anyukámtól kezdve, aki casual társasos öcsémig bezárólag, aki gyakorlott társasozó.
    Rengeteg jót el lehet mondani a játékról, csak pár apróság van, ami zavar:
    -Kevésnek éreztük a fák alá helyezhető dolgokat és a pontozásuk elég vegyes. Van amikor a hátad közepére se kívánod, csak más miatt rakod le, van amikor azon múlhat a győzelmed.
    -Valahogy a rovarokkal is ez a helyzet. Kevés van belőlük, ugyanakkor nem adnak annyi pontot, ami miatt érdemes lenne rájuk koncentrálni (denevérek és pelék dettó).
    -Nagy vadak. Többen írták már, nagyon sok pontot lehet velük szerezni. Ha valaki elkezdi őket gyűjteni, az a többi játékost is arra kényszeríti, hogy a nagy vadakra koncentráljanak. Betereli a játékot egy egyirányú utcába. Játékmechanikailag indokolható egy ilyen kényszerítő funkció (kiélezi a versenyt) de személyesen nem vagyok ennek a stratégiának a rajongója. Valamennyire mérsékli a problámáta nagyobb játékos szám, de itt se szabad hagyni senkit a nagy vadakra koncentrálni.
    -Játék anyaga: Erősen környezetbarát, papírból van az egész, lehelletnyi védőréteg van a kártyákon. Erősen ajánlom a védőzést.
    -Van medve is, rakjuk bele, meg barlangok is vannak, az is legyen benne. Ezen a részen még lehetett volna még mit csiszolni.

    Összességében egyik legjobb ár/érték arányú társas beruházásom volt, mindenkinek ajánlom.

  • kok_o

    2024-01-08 12:18:40

    ...folytatás
    2 fővel bőven 10+ fa felett leszünk, ezzel lehet kalkulálni. Jó eséllyel lesz bőven időnk kiépíteni egy jó kis kombót, sok lappal. Jó sok lapot fogunk kijátszani, legalább annyi (ha nem több!) lesz lent az asztalon, mint 4-5 fővel. A ritka, 2-3-4 db-os lapokat leszámítva, jó eséllyel előbb-utóbb jönni fog amire várunk, talán egy kicsit jobban lehet így stratégiát alkotni. Ahogy írtam korábban, tisztásra kerülő lapokra nagyon kell figyelni, a taktikáknk rész kell legyen, hogy nem adjuk a másik játékosnak túl erős lapokat. Ha nekünk sehogy sem jó, inkább tartsuk meg, vagy tegyük be barlangunkba. 2 fős játékban talán sokkal tervezhetőbbek a "távcsöves" lehelyezési bónuszok, kicsivel talán könyebb és célszerű is őket kihasználni.

    És akkor jöjjön a fekete leves. :) 2 fős játékban, egyre inkább az az érzésem, hogy az a játékos fog nyerni, aki jobban tud, illetve több nagyvadat és csúcsragodozót (főleg a farkast) tud kijátszani. Ha az egyikőtök elkezdi, muszáj a másiknak is, mert olyan pontcunamit fognak hozni az agancsosok illetve a farkas(ok), esetleg a dámokkal a vaddisznók, hogy ezek nélkül esélytelen lesz utolérni a másik játékost. Persze, gondolhatjuk ezt a tematika részének, végülis csak ők jelentik a csúcsot az erdő faunájában, szóval nem mondom, hogy rossz ez így, viszont fix taktika, hogy rá kell menni az agancsosokra, akár ugyanaból a fajból töbre is, megtámogatva farkasokkal. Mivel 2 fős játékban sok fád lesz, a gímszarvas tuti nyerő, főleg ha mondjuk van belőle 2 vagy 3.

    Persze, nagyon jó kombókat lehet összehozni a madarakkal is, de messze-messze nem annyit, mint a nagyvadakkal. A farkas 5 pontja agancsonként, illetve a dám 3 pontja patásonként, nagyon durva tud lenni. Ehhez képest a medve maximum 12 pontja smafu. :) Ettől még jó játék Az erdő, fogok is vele játszani keresve jobb kombókat a fentieknél. Ha sikerül, majd beszámolok róla. :D

  • kok_o

    2024-01-08 11:57:49

    Az elmúlt időszakban viszonylag sokszor, több játékosszámmal is sikerült játszani a játékot, és felfedezni vélek benne némi hibát, kiegyensúlyozatlanságot ami eddig legjobban 2 fős játékban jött ki, de erről egy kicsit később.

    A játék teljesen más képét mutatja 4-5, illetve 2 fővel. (3 fővel még pont nem sikerült kipróbálni. :)) Magasab játékosszámnál nyilvánvalóan sokkal kevésbe tervezhető a játék, legfeljebb nagyon rövidtávú stratégiát lehet felállítani, sokkal inkább arról szól a játék, hogy ki tudja jobban menedzselni a kapott, illetve a tisztásra kerülő lapokat. Mivel nagyobb létszámnál teljesen megváltozhat, hogy milyen nyílt lapokhoz tudunk hozzájutni, sokkal kevésbé tervezhető a játék. 4-5 főnél az olyan lapok feltételnéek teljesítése, amelyekhez 8-10 fa kell, hogy pontot érjenek, igazi kihívás tud lenni. Ezen felül sokkal nehezebb összerakni komolyabb kombókat, illetve szinte lehetetlen konrollálni a töbi játékos játékát. Ebből kifolyólag sokkal alacsonyabb pontok lesznek a játék végén, tapasztalataink alapján 4 fővél 100-150 pont közötti teljesítmény már igen jó, 5 főnél ez inkább 80-120 környéke. Ezzel szemben két fős játékban, főleg ha későn jön a tél, nem ritka a 200-300 pont, sőt a 400 környéke.

    2 fős játékban valamelyest jobban tudunk a másik játékosra hatni, bár azért itt sem ez lesz a döntő, nem ez fogja meghatározni, hogy ki fog nyerni. Arra mindenképpen tudunk és kell is figyelnünk, hogy nem szabad jó lapokat adni a másik játékosnak, semmi olyat, ami segíti a kombóit. 2 fővel kicsit olyan mint a kanaszta, nagyon kell figyelni, hogy mi dobunk, nehogy jó legyen a másiknak. Nyilván, a pakliból húzott lapokat nem tudjuk befolyásolni, és igen múlhat azon a végeredmény, de azért nem gondolom, hogy a szerencse döntene a játékban. Szintén fontos, hogy meg kell tudnunk becsülni, hogy pontokban hogy állnuk. Ha jobban, akkor pörgetni kell a paklit, üríten a mezőt, ne legyen esélye a másik játékosnak. Ha rosszabbul, próbáljuk húzni a játékot.

  • mcforgeron

    2023-12-24 23:52:16

    Ezt most muszáj leírnom:

    Szenteste elővettük ezt a mesés játékot az asszonnyal, amúgy is a kedvence. Ahogy haladtunk előre az erdőnk gyarapodott és színesedett, míg a húzópakli apadt. Előkerült az első, majd a második tél kártya. Izgatottan és kicsit félve vártuk mikor jön az utolsó, de csak nem akart felbukkanni. Végül már direkt próbáltuk minél jobban húzni az időt, és ha csak lehetett a tisztásról vettünk el kártyákat. Végül az utolsó előtti lap volt a télkártya, így rengeteg pontot gyűjtöttünk; nekem 358, az asszonynak 286 pontja lett.

  • pnehandi87

    2023-12-22 09:20:48

    Mi is nagyon szeretjük a természet közeli társasjátékokat, mind olyan megnyugtató, ez is egy szépen kidolgozott, kellemes hangulatú jatéknak tűnik. Lehet, hogy majd beszerezzük, bár lassan szelektálni kell, fogy a hely a polcon. 🫣

  • motkany91

    2023-12-22 06:16:52

    Nagyon sok embert lenyűgözött a környezetünkben és a klubban kis feleségem ki is tudta szerencsére próbálni aminek a következménye az lett, hogy "KELL". Így hát a következő indokolatlan társasjáték vásárlás túrámon be is kerül a kosárba.

    Valóban nagyon ötletes, okos játék lentebb már kifejtették többen így nem írnám le újra. A rengeteg kártyából adodó szerencse viszont néha tud nyomasztó lenni, hogy eltervezel valamit és várod azt a bizonyos lapot amivel robbantani tudod a pont esőt és helyette szorongatsz 5-6 fát a kezedben... ennek ellenére bármikor szívesen leülök hozzá. Amúgy is jóban vagyunk az ilyen természet barát játékokkal Lombkorona, Zöldellő mezők is a kedvenceink a témában.

  • mcforgeron

    2023-11-19 19:07:26

    A TJÜ-n nem volt lehetőségünk kiprobálni (csak a Bonsai-t), de miután a játék asztalképe megvett minket kilóra, mi is megvettük a játékot :)

    Elképesztően pazar élmény, ahogy szépen lassan megelevenedik előttünk egy változatos, lakókkal teli erdő. Ahogy más is írta lassan épül fel az a bizonyos erdő, nem árt a bónuszokra hajtani, hogy mindig legyen lap a kezünkben. A fák köré epítkező mechanizmus nagyon tetszik, valamint az osztott kártyás funckió, akárcsak (a Senkiföldjéből is ismerős) a kártyák hátoldalának használata csemeteként.

    A pontozással egyáltalán nem volt gondunk, szisztematikusan haladva könnyű számolni. Mi a fák után először a felső sort, majd az alsó sort, utána sorban haladva a fák bal és jobb oldalain lévő kártyák után számoltunk.

    Az elsőre egyszerűnek tűnő játékban jó kis kombókat lehet összehozni. Néha kockázatos egy-egy hasznos kártya eldobása, abban bízva, hogy majd a kövekező körben visszavesszük, csak aztán megjelenik egy medve.. :)

    Ui: a segédleten a mosómedvéhez a barna medve szövege került.

  • nyiril

    2023-11-09 20:40:15

    Az első Az erdő játékunk a megszerzését követően. Hát...mint mondjak elég agyégetős lett a végére, az elején nehezen indult, nagyon sok mindenre kell figyelni, ki mit gyűjt, mi megy ki, mi van a tisztáson stb. Sokat elmond a rengeteg lehetőségről, az a 14 darab info lapka, ami a szabályokról, pontozásról szólnak. Aztán jött a harmadik tél kártya...

  • szrigoevi

    2023-10-16 13:48:36

    Általában annak a híve vagyok már, hogy lehetőleg kipróbáljak valamit vásárlás előtt, de most másképp történt, amikor a férjem azt mondta válasszak magamnak valamit szülinapomra. :D Nézegettem már az Erdőt, engem elsőre külsőre is megfogott, szép játék, aztán olvastam itt a leírásokat, meg hát nálunk számít, hogy ne legyen bonyolult és hosszú, úgyhogy beleugrottam és jól döntöttem, mert remek játék! Már több parti lement belőle, hiába én választottam, de a férjem és a nagylány is kérik újra és újra. Az első két meccset magasan nyertem, azóta a férjem viszi a pálmát, de pont ezért vesszük elő majd még jó sokszor. :D
    Van azért benne szerencsefaktor is és vannak kifejezetten erős lapok, a férjem pl. vakond+ingyen lepkék lerakodásával paszinászozott szépeket már kétszer, én bezzem még soha egy vakonddal se találkoztam, ejnye!
    A szabály egyszerű és szépen adja magát. Van egy tisztásunk, ez közös, ide kerülnek a dobott lapok. Mindenkinek van egy barlangja, ide kártyákkal lehet lapokat dobni pl. a medve leüríti a tisztást és mehet minden a barlangba. Ezen kívül pedig a kis erdőd, ahová fákat pakolsz le, a fák köré pedig állatokat. Bizonyos lapok nagyon szépen kombinálhatóak, volt meccs, ahol a férjem 8 db nyúllal, meg két rókával tarolt, de a hiúz is igen jó pontokat ad, ha több van belőle és van neki bambija, amit megegyen. :D A körödben mindig két cselekvés közül választhatsz, lapot húzol (pakliról, vagy tisztásról), vagy lapot játszol ki a kezedből az erdődbe, aminek a költsgét szintén a kezedből fizeted lapdobással. A lapoknak vannak hatásai, bónuszai is pluszban, amik jól kihasználhatóak.
    A végén a pontozás se halálos, mi szépen számológéppel telefonon adjuk össze, pár perc igazából az egész. Közben is azért valamelyest lehet látni mikor érdemes mondjuk nem újabb nyulakat eldobni a tisztásra, ha valakinek már sok van belőle és túl jól áll. :D
    Én a magam részéről nagyon ajánlom, szuper játék! Árban sem annyira húzós, szép is, taktikus is, kis szerencsefaktorral azért. :)

  • Clio

    2023-09-06 08:05:11

    Na igen a pontozás.... Az elég nagy kihívást jelent, nem egyszer belefutottunk abba (főleg mivel angol verzióval játszottunk), hogy meglett a végeredmény, aztán kiderült, hogy a csapattárs pont 1-el több fát rakott az erdejébe, és így a te pontjaid, amit arra kapsz, hogy neked van a legtöbb fád máris bukta, és számolhatod újra. Szóval az elején könnyű benézni ezeket, de egy kis rutin szerzés és a kártyák képességeinek jobb megismerése után szerintem nem fog gondot okozni. Megnéztem a BGA-n is a játékot, hát valóban sokkal könnyebb ott, hogy már előre megadja a pontokat, illetve negatív irányba is módosít rögtön.... Ebből a szempontból teljesen más szerintem az online és az asztali verzióhoz a taktika.... Online látod a pontokat, könnyebben tudsz kalkulálni, az asztali verzióban max a sajátodat tudod ideig-óráig követni h kb. hol tarthatsz, de így nagyobb a hű b+ élmény, amikor kiderül h pár ponton múlt volna a győzelem :D

  • Tozsi

    2023-09-05 00:04:57

    Mi is pont ezen gondolkodtunk a minap a játszótársammal! 😛 Komoly teljesítmény lehet végeredményt számolni 1-1 hosszabb parti után... Az meg, hogy menet közben kövesd az ellenfél állását, vagy akár csak számon tartsd a sajátodat, szinte lehetetlen. Nekem egyébként nincs bajom azzal, ha csak a legvégén derül ki ki volt eredményesebb, de azért nem bánom, hogy a BGA matekozik helyettünk. 😇 Mindentől függetlenül ez egy roppant ígéretes kis játéknak tűnik, már első kipróbálást követően is! Előkelő helyre ugrott a kívánságlistámon! 😌✌

  • kvarclovag

    2023-09-04 22:41:25

    Nézegettem pár meccset a BGA-n. 15-20 kártya simán lekerül egy játékos erdejébe, és majd mindegyiknek külön pontozási feltétele van. Ha nem segít a program, asztali játékban mennyi idő ezt lepontozni?

  • kvarclovag

    2023-09-02 11:35:54

    A kipróbálást illetően könnyű dolgod van, ma pont ez a játék a vezércikk a BGA-n. Érdekes, hogy a BGG-n csak 200 szavazattal bíró játéknak a BGA-n 1400 játszmája fut. Néha nagy eltérés van a BGG és a BGA népszerűsége között. Hajlok rá, hogy a BGA a jobb mérce, hiszen ott tényleg játszanak a játékkal. A kezdeti érdeklődésként elindított és félbehagyott partikat leszámítva, és az ismerkedést követő visszaesés után is várhatóan elég népszerű marad ez a játék.

    Rengeteg ilyen modernizált römi (kanaszta?) variáció van, ahol húzunk a talonból vagy a dobópakliból és ezekből a lapokból valamilyen szabály szerint lapcsoportokat rakunk magunk elé a minél több pont reményében. Nekem nem annyira kedvencem ez a stílus, de békés és ugyanakkor szórakoztató jellege miatt családdal nagyon jól játszható. Nálunk az Atlantica képviseli ezt a játéktípust. A szépsége, és ötletessége, jól kinéző asztalképe, egyszerű szabályai az erdőt is nagyon szimpatikussá teszik. Ráadásul a téma és a mechanika adja a lehetőséget a manapság oly divatos kiegészítők szinte korlátlan kiadásához.

  • laptopzsol

    2023-09-02 10:22:20

    Nagyon szeretem az ilyen játékokat, és minden amit írtál róla csak meg erősíti ezt. Nézek róla pár videót, plusz meg próbálok játszani vele. Szerintem nekem is kötelező darab lesz.

  • Clio

    2023-09-02 07:19:30

    Néhány nappal ezelőtt az a szerencse ért, hogy ki tudtam próbálni ezt a játékot, igaz csak angolul. A szabályok rendkívül egyszerűek, könnyen tanulhatóak. A feladat szintén egyszerűnek tűnik, de azért igényel némi gondolkodást, taktikázást és persze szerencsés draftolást is.
    A feladatunk az, hogy az erdőnkbe fákat telepítsünk, és ezeket a fákat rendre be is népesítsük állatokkal ill. növényekkel. Az állat és növény kártyák igen különlegesek, vagy vertikálisan, vagy horizontálisan el vannak felezve, és 2-2 kül. fajt jelenítenek meg, minden fajnak egyedi képessége van, melyek jól kombinálhatóak más fajokkal. Az hogy melyiket felét hasznosítod csak rajtad, és a meglévő kártyáidon múlik. Érdemes figyelni a kombinációs lehetőségekre, és türelmesen kivárni, mert lehet, hogy az ellenfeled pont azt a lapot dobja, amivel kijön a sok pontot hozó kombó. A játék addig tart amíg a húzópakliból mind a 3 tél kártyát fel nem húzzuk.
    Nekem kifejezetten tetszik az a megoldás, hogy nem csak a húzó pakliból, hanem a dobópakliból is lehet kártyákat kiszedni, ezzel valamennyire késleltetni lehet a tél kártyák kihúzását, viszont annál több pontot hozhatnak a konyhára.
    A megjelenése számomra kellemes meghittséget sugároz, nagyon szépen vannak illusztrálva benne az állatok-növények. Igazi erdei kiruccanás hangulatot kölcsönöz a játéknak.
    2 fővel pörgős tud lenni, viszont beleeshetünk abba a csapdába, hogy túl sok mindent akarunk összegyűjteni, és ez elnyújtja a játékot, illetve azt az érzetet keltheti az emberben, hogy végtelen pontot ki lehet szedni a játék vége előtt, és ettől az ember elveszti az érdeklődését. 3-4 fővel jobban kell agyalni, kivárásra játszani (sok kártyából csak 3-4 db van, és ahhoz hogy megérje ezeket letenni érdemes belőlük többet megszerezned), itt folyamatosan figyelsz nem csak magadra, de a társaid erdejére is, így szerintem ez a játék 3+ játékos fölött lesz az igazi.
    Nagyon várom már a magyar megjelenést, bérelt helye lesz a polcunkon.

Az Az erdő társasjáték és kiegészítői (12)

Részletes adatok

Részletek

  • Játékidő:  40 - 60 perc
  • Játékosok:  2 - 5
  • Ajánlott életkor:  10+
  • Nyelvfüggőség:  Közepesen nyelvfüggő
  • Komplexitás:  Egyszerű
  • Tervező:  Kosch
  • Illusztrátor:  Toni Llobet, Judit Piella
  • Kiadók:  Lookout Games, Hobby Japan, Kaissa Chess & Games, Brain Games, REBEL.pl, Gém Klub Kft., Lifestyle Boardgames Ltd, ADC Blackfire Entertainment, MEBO Games, Lord of Boards, Bluebird Games, CoolPlay
  • Elérhető nyelvek:  katalán, cseh, kínai, holland, angol, észt, francia, német, görög, magyar, olasz, japán, Korean, lett, litván, lengyel, portugál, orosz, spanyol, ukrán, bolgár, szerb

Alternatív nevei


Kiadások

  • English edition (Outside of North-America)
    • Kiadás éve: 2023
    • Nyelv: angol
    • Méretek: 16 cm x 23 cm x 5 cm
    • Súly: 0.6 kg
  • English edition (US, CAN)
    • Kiadás éve: 2023
    • Nyelv: angol
    • Méretek: 16 cm x 23 cm x 5 cm
  • French edition
    • Kiadás éve: 2023
    • Nyelv: francia
    • Méretek: 16 cm x 23 cm x 5 cm
  • German edition
    • Kiadás éve: 2023
    • Nyelv: német
    • Méretek: 16.5 cm x 22.5 cm x 5.1 cm
    • Súly: 0.6 kg
  • Hungarian edition
    • Kiadás éve: 2023
    • Nyelv: magyar
  • Italian edition
    • Kiadás éve: 2023
    • Nyelv: olasz
  • Polish edition
    • Kiadás éve: 2023
    • Nyelv: lengyel
  • Spanish edition
    • Kiadás éve: 2023
    • Nyelv: spanyol
  • Ukrainian edition
    • Kiadás éve: 2023
    • Nyelv: ukrán
  • Bulgarian edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: bolgár
    • Méretek: 40.6 cm x 58.4 cm x 12.7 cm
  • Catalan edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: katalán
  • Chinese edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: kínai
    • Méretek: 26 cm x 23 cm x 5 cm
  • Czech edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: cseh
  • Dutch edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: holland
  • English edition 2024
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: angol
    • Méretek: 16 cm x 23 cm x 5 cm
  • Estonian edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: észt
    • Méretek: 26 cm x 23 cm x 5 cm
  • Greek edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: görög
  • Japanese edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: japán
  • Korean edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: Korean
    • Méretek: 22.4 cm x 16.4 cm x 4.9 cm
  • Latvian edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: lett
    • Méretek: 16 cm x 23 cm x 5 cm
  • Lithuanian edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: litván
    • Méretek: 16 cm x 23 cm x 5 cm
  • Portuguese edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: portugál
  • Russian edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: orosz
    • Méretek: 16.2 cm x 23.5 cm x 4.5 cm
    • Súly: 0.6 kg
  • Serbian edition
    • Kiadás éve: 2024
    • Nyelv: szerb

Hasonló játékok

Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Az erdő társasjátékhoz