A Tikal egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő 1.5 óra. A játék 1999-ben megnyerte a Spiel des Jahres díját Az Év Játéka kategóriában. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 10 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít az akció pontok, a lapka-elhelyezés, a kollekció gyűjtés, a moduláris tábla és az...
A Tikal egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő 1.5 óra. A játék 1999-ben megnyerte a Spiel des Jahres díját Az Év Játéka kategóriában. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 10 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít az akció pontok, a lapka-elhelyezés, a kollekció gyűjtés, a moduláris tábla és az aukció/licit mechanizmusokra.
Azt hiszed egy régész élete könnyű?
A Tikal társasjátékban ősi maya kincsek után kell kutatnod, miközben még a maya nép hatalmas templomait is ki kell ásnod, hogy te legyél a legsikeresebb régész. Körről körre egyre nagyobb területeket fogsz felfedezni, miközben a többiekkel versengve a legértékesebb helyeket keresitek.
Kiknek ajánljuk?
A Tikal nem véletlen lett az Év játéka 1999-ben. Rendkívül szórakoztató játék, melyet akár ketten is élvezetes játszani. Ráadásul a beépített profi verzió is nagyban hozzájárul az újrajátszhatósághoz. Baráti társaságoknak és családoknak egyaránt ajánlható, ráadásul vizuálisan is remek élményt nyújt.
Egy magyar fordítást a szabályokról megtekinthetsz itt: Magyar szabály
Hasonló játékok:
Ősi kincsek - ,
Történelem -
Kategória:
Felfedező, Építés / Terjeszkedés
Mechanizmus:
Akció pontok, Lapka-elhelyezés, Kollekció gyűjtés, Moduláris tábla, Aukció/Licit, Hatszög-rács, Terület befolyásolás/irányítás, Rács mozgás, VIC-04 Victory Points as a Resource, MOV-16 Map Addition, Layering
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
A modern társasjátékos mérföldkövek. Beszélgetnek: Gál József és Győri Zoltán.
2024-10-23 06:35:54
https://www.vinted.hu/items/5263685050-tikal-tarsasjatek
2024-09-06 18:33:47
Mi a játék célja?
Minden játékos egy expedició vezetője, akinek a saját csapatával az őserdőben templomok után kell kutatnia, titkos ösvényeket kell feltárnia, és a föld mélyén lévő kincseket lehet megszereznie. A játékosok pontokat kapnak minden megszerzett kincs és templom után, négy forduló után az lesz a győztes, aki a legtöbbet szerezte meg.
A játék menete
A játékos elveszi a legfelső terepkártyát és leteszi a táblára, folytatólagosan valamelyik már berajzolt vagy korábban lerakott kártya mellé a megfelelő szabályok betartásával. Ezért tíz akciópontot kap, amiket majd fel lehet használni (pl:figura mozgatása, templomszint feltárása, kincs cseréje, tábor létesítése stb.).
Milyenek a társas tartozékai?
A doboz olyan igazi régimódi, hosszú és széles, de az insert egész használható. Minden egyes eleme tartósnak tűnő fából vagy vastag kartonból készülhetett, a design még mai szemmel is csinos. ötletes, hogy a templomérmék mérete az értékük növekedésével csökken, ezek viszont nem megfelelő fény mellett már nem 100%-osan beazonosíthatóak.
Mi jó benne?
Nekem nagyon tetszik a templomok építése, a lapkák lehelyezésének megfelelő stratégiájának kigondolása, és az ezekből kinyerhető pontok makszimalizálása. Alapvetően nem katonákat/sereget mozgatunk, de a megfelelő erőfölény kialakítása miatt olyan mintha egy csatában vennénk részt. A szerencsének szerepe van, hiszen nem tudjuk, hogy milyen terepkártya a következő, de ez nem zavaró.
Mi az ami nem annyira jó benne?
Két főnél sem tudtuk 70 perc alá szorítani a játékidőt, de inkább hosszabb szokott lenni, többen nem próbáltuk ki, a holtsáv is zavarhat valakit. Előfordulhat, hogy az utolső köröknél már "értelmetlen" azaz nem pontszerző lépéseket tudunk csak végrehajtani, persze lehet, hogy nem tudtunk jól kombinálni.
Kiknek ajánlanám?
Azoknak, akik a kollekciójukban szeretnének látni egy igazi oldschool, de még működőképes társast. Én elég olcsón (4500 ft) vettem, talán ennél többet is ér, néha felbukkan egy-egy eladó példány a piacon.
2024-07-10 16:59:21
Igen, két fővel a holtidő valóban kevesebb, de úgy számunkra nem igazán teljesedett ki a játék. Nem rossz így sem, de 4 fővel már az egész táblán lehet mozogni, ami új és izgalmas lehetőségeket nyit ki. Nem volt annyira vészes a holtidő, mindenki elég hamar elköltötte az akciópontjait. Persze amikor már jobban kinyílik a játék, akkor be tud lassulni, de unalmasnak akkor sem mondanám, mivel mindenki agyal a saját lépésein még a saját körén kívül is.
2024-07-10 16:51:43
Ez is már elkezdtjünk játszani, mertt nagyon olcsón sikerült megszereznünk. Még nem tettünk elég időt a játékba, a megfelelő stratégia kiválasztásánál tartok, viszont pont azt beszéltük barátnőmmel, hogy ketten játszva még elviselhető a holtidő, főleg úgy, hogy megvan az új dologra való rácsodálkozás, de többen, főleg négy játékossal már unalmasabb lehet. Ami igaz, az igaz, ki kellene úgyis próbálni, akkor majd kiderülne:)
2024-07-10 09:14:11
Amikor a 90-es évek végén betörtek Magyarországra a Ravensburger társasjátékok, már más szemmel tekintettem a hobbira, mint azelőtt. Ezek a játékok már nem a dobok lépek elvet követték, hanem döntési lehetőségeket adtak a kezünkbe, leredukálva ezzel az óriási szerencsefaktort. Dobókocka egyáltalán nem volt bennük, hanem mindig valamilyen logikai elem köré központosult a játékmenet, ami lehetővé tette a stratégiai gondolkodást. A Tikal-ra a békéscsabai Tesco-ban figyeltem fel legelőször. Egyszer megadatott a lehetőség, hogy diákmunkásként ott dolgozzak a játékosztályon. Egy karácsonyi dömping alkalmával sokat segítettem az ott dolgozóknak, ezért megnengedték, hogy válasszak magamnak valamilyen ajándékot. Természetesen a Tikal-t választottam. Boldogan vittem haza a játékot, de annál nagyobb volt a koppanás, amikor elolvastam a szabályait. Egy szót sem értettem belőle, ezért a polcon porosodott évekig, majd valahogy lába kélt. Azért meg kell hagyni, hogy elég nagy ugrás volt egy Labirintushoz vagy egy Ramses-hez képest, de akkoriban nem volt olyan eladói szakértelem, mint manapság, hogy segítsenek a szintünkhöz megfelelő játékot választani. Jó pár évvel később (amikor már túl voltam pár nehezebb játékon) újra megvásároltam a látványosabb, Super Meeple kiadását. Természetesen már gördülékenyebb volt a szabálytanulás, hamar átrágtam magam rajta. Egy nagyon szórakoztató absztrakt területfoglalós játékról van szó, ahol akciópontok elköltésével hozhatjuk meg a döntéseinket. A játék előrehaladtával szépen lassan benépesítjük a táblát az embereinkkel, megépítjük és elfoglaljuk a templomokat, továbbá értékes kincseket szerzünk. Talán 4 fővel tud a leginkább kiteljesedni a játék. A kivitelezése rendben van, bár elég kellemetlen szaguk van a templom elemeknek. Valahogy nem akarom tudni, hogy miből készültek. :)Véleményem szerint a Tikal-t nem éppen egy megbecsült játék, szerintem ott lenne a helye a nagy klasszikusok mögött a sorban a BGG listáján. De ezt ugye nem én döntöm el.
2022-09-23 07:12:21
Tegnap sikerült szereznem egy príma példányt - teljesen újszerű.
Gyorsan ki is próbáltam! A szabálykönyv elolvasása, és a játék első pár körében kicsit száraznak, hogy is mondjam... olyan szögletesnek hatott, aztán egyszer csak beindult. Később már izgalmasnak hatott, kell egy picit tervezni és lehet egy picit kekeckedni a többiekkel.
A játék kivitelezése 5*, minőségi (ok, bevallom, nekem a gyengém, ha az alkatrészek nem műanyagból, hanem fából készülnek...). Egyedüli negatívumként a kilencvenes - kétezres évek böhöm nagy dobozát említeném.
Nagyon örülök, hogy beszereztem, ugyanis a gyűjteményemben abszolút hiánypótló: van olyan családtagom, barátom, aki nem szívesen ül le (még) Mars terraformálását vagy Szellemek szigetét játszani, és a Tikallal hál' istennek végre szintet léphetünk a Robbanó cicákról. 😃
2021-08-06 21:50:20
Érdekes amit írtál, de teljesen igazad van!!Tényleg száraznak hat, de közben elegáns :) olyan letisztult. Na nem dicsérem tovább a játékot :D
2021-08-06 21:34:39
Tényleg nem mostani darab, de az nem jelent semmit. Szerintem jó a témája, és nem baj ha egy kicsit száraz a játékmenet és hosszú. Ettől még lehet jó játék. Amúgy is divat a retro! :D
2021-08-06 17:17:54
Oldschool munkáslehelyezős játék, jó értelemben! Kell közben gondolkodni és tervezni rendesen :) ettől sokkal menőbbnek tartott játékok csúnyabban öregszenek :)
A Tikalnak jól áll a kor :)
2021-05-14 13:52:05
Pró
A design nagyon szép, szerintem beillik a mostani játékok közé (pedig 1999-es játékról beszélünk!). Ötletes, hogy ahogy felfedezzük az azték piramisokat, az egyre kisebbedő szintek lapjait egymásra kell pakolni, így a játék végére több ziggurat is kiemelkedik majd a tábláról. Alapból őserdőt látunk a táblán felülről, melyen be van jelölve, hogy hová kell letenni a hatszögletű terület lapokat, miközben felfedezzük az erdőt. Akárhogy is helyezzük le ezeket a lapokat, a sarkaira nyomtatott lombkoronák szinte mindenhol összepasszolnak a szomszédos lapokon lévőkkel. Az azték motívumok főként a terület lapokon lévő köveken és az összegyűjthető kincseken jelennek meg.
Nagyon egyszerű munkáslehelyezős játék. Minden játékos kap külön segédletet a könnyebb és a nehezebb (licitálós) játékváltozatra, ezért nem kell mindig a szabályokat bújni.
Kontra
Nagyon régi játék, boltokban már sajnos nem kapható, de használtan beszerezhető. Jó lenne, ha nyomnának belőlet új verziót, mert a mostani munkáslehelyezős játékokhoz simán beleillik pár plusz szabály és elem hozzáadásával.
Azért mégis csak régi játék, pár új elemet igényelne, hogy bonyolultabb legyen. Talán a módosítással nehezebb lenne nyerő stratégiát kitalálni hozzá.
Összegezve...
Talán mert gyerekként ez volt az első nehezebb játék, amivel játszottam, de én szeretem a Tikalt és csak ajánlani tudom. Nem egy Mars terraformálása vagy Village nehézségű, de könnyed munkáslehelyezős játéknak tökéletesen megfelel. Talán jobb 2-nél több fővel játszani, de úgy is élvezhető. Főleg az azték világ és a régészet kedvelőinek ajánlom.
2021-03-18 16:56:46
Az azték témájú társasokra mindig felkapom a fejem, ez is közéjük tartozik. Témájában hasonló a Chachapoya, Cóatl, T'zolkin, az utóbbi pedig személyes kedvencem, bár még nem volt alkalmam játszani vele. A T'zolkin-ban őszintén szólva a táblája fogott meg elsőre, ritkán látni mozgó alkatrészes táblát. Van aminek 3D-s elemei vannak, viszont azokból sok van, ebből még nem láttam hasonlót. A mechanikája pedig a megszokott munkáslehelyezés.
2021-03-18 15:58:44
Csatlakozok az előző véleményekhez. Ez a játék nagyon szép, tartós és igazán jól játszható. Nagyon okosan kell tervezni, hogy ne hagyd el az építőembereidet, hogy építs is közben, illetve az sem mindegy mikor és hol építesz újabb kindulótáborokat (kettőt lehet). Ez az a játék, ami megmutatja, hogy nem kell nagy készletnek lenni ahhoz, hogy egy játék jó legyen. Persze van ennek is, de semmiféle sallang. Bábuk, sátrak, területlapkák és pontozólapkák meg kincslapkák. Mostanában divat lett az insertek véleményezése is, szerintem ennek tökéletes az insertje. Ehhez nem kell venni semmit.
2020-01-04 22:49:08
Viszonylag könnyen tanulható játék, még egészen fiatalon találkoztam vele, de nagy sikerrel tudtam játszani. Gyerekek is nyugodtan teljes értékű résztvevői lehetnek. Csak ajánlani tudom, nagy kedvenc!
2019-09-21 12:37:48
Van a játékban valami, amit nem lehet megunni - dacára annak, hogy az ember kikap-e benne vagy sem -. Kifejezetten változatos utak léteznek a győzelemhez, illetve a játék folyamán is sokszor szükséges apróbb dolgokban taktikát változtatni. Előfordulhat, hogy templomot az ember nem is húz fel...ebben az esetben el kell döntenie, hogy a kincsekre hajt/megpróbálja a sátrjait jól elhelyezni/erőt próbál demonstrálni. A kempelés kifejezetten jó ötlet, de nem érdemes elkapkodni a dolgot. A kincsek összegyűjtése önmagában semmiképpen sem elég - legalábbis két játékos esetén biztosan nem. A játék jól megtervezett, lehet benne borsot törni a másik orra alá, de kockázatos lépés is egyben, hiszen elvághatjuk magunk számára is a potenciális útvonalat a későbbiekre nézve. A kivitelezése szép, a terepkártyák jól bírják az időt, valamint a fából készült figurák, sátrak kifejezetten a tartósságot szolgálják. Ha van legalább 60-70 perce az embernek leülnie valakivel/valakikkel, akkor érdemes kipróbálni. Szerelem elsőre.
2019-05-04 11:17:05
Kb. 19 éve kaptam ezt a játékot, és ennek hatására lettem nagy társasjáték rajongó. Igazi felüdülés volt a "gazdálkodj okosan" és a "monopoly" után. Azóta rengeteg játékot kipróbáltam, vettem-eladtam, de ez még mindig a polcom ékköve. A szabály egyszerűek, a 10 akciópontos választás akkoriban felüdülés volt, ezért mindenképpen csak ajánlani tudom. Mivel a szabályai nem túl bonyolultak, a 8 éves kisfiam is tud vele játszani. Ez még nem a komplexebb játékok közé tartozik, igazi családi játék. A 2 és 3-4 fős játék mind mind más taktikát, stratégiát igényel, ezért az újrajátszhatósága is megfelelő.
2017-05-16 00:44:23
Ez is egy jó játék, igaz csak egyszer volt hozzá szerencsém. A totális vereség ellenére, nagyon szórakoztató volt, ajánlom akár kisebb gyerekes (7+) családoknak is, szerintem ebben a korban már bőven megbírkóznak a játékkal.
Explorers at the Central American jungles in search of lost temples and treasures are not aware that ancient black magic awaits them. Opening an old ceramic vessel unleashes a powerful spell that transforms them in Zombies! Jungle Zombie is a free print and play expansion for the board game Tikal. This expansion replaces the round treasure pieces adding...
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Tikal társasjátékhoz