Az Aranyásók egy nagyon könnyen tanulható társasjáték, 3 - 10 játékos részére, az átlagos játékidő rövid, csak 30 perc. A társast, a könnyebb tanulhatósága miatt, akár már 8 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a pakli tervezés, az útépítés, a vedd el, az áruló és a rejtett szerepek mechanizmusokra. Az Aranyásók szórakoztató parti...
Az Aranyásók egy nagyon könnyen tanulható társasjáték, 3 - 10 játékos részére, az átlagos játékidő rövid, csak 30 perc. A társast, a könnyebb tanulhatósága miatt, akár már 8 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a pakli tervezés, az útépítés, a vedd el, az áruló és a rejtett szerepek mechanizmusokra.
Az Aranyásók szórakoztató parti játék, ahol nem tudni kik a kincskereső törpék, és kik azok, akik szabotálják a hőn vágyott arany megszerzését!
A játékosok törpéket személyesítenek meg. Mindegyikük vagy aranyásó vagy szabotőr. Az aranyásók mélyítik az alagutat, egyre mélyebbre vájva a hegybe, keresve a kincseket, a szabotőrök megpróbálják ezt minél jobban akadályozni. A csapatok tagjai próbálják segíteni egymást, bár gyakran nem tudják, hogy ki kicsoda. Ha az aranyásóknak sikerül eljutni a kincshez, akkor aranyhoz jutnak, míg ha a szabotőrök ezt megakadályozzák, üres kézzel távoznak. Ha az aranyásók sikertelenek, akkor a szabotőrök kapnak aranyat. Az aranyat a szabályok szerint osztják szét egymás közt. Akinek a 3 forduló után a legtöbb aranya lesz, az nyer.
Egyszerű, nem igényel túl sok gondolkodást és elég gyorsan játszható, ezért kifejezetten szórakoztató játék. Jókat „gonoszkodhat” az ember játék közben. Remek móka egy-egy bányász vagy szabotőr kivonása a forgalomból akciókártyák segítségével.
Aranyásók játékszabály
Ebben a kártyajátékban a játékosok egy-egy törpe szerepébe bújnak bele. Mint bányászok kutatnak a bánya mélyén rejlő arany után. Hirtelen meglendül egy csákány és összezúzza a bányászlámpát. A szabotőr akcióba lépett. De kiből lesz szabotőr és kiből becsületes bányász? Erről a törpe-kártyák döntenek. Ezeket a szerepeket a játék elején kell kihúzni és csak a kör végén szabad felfedni.
Játék közben azért általában rá lehet jönni, ki melyik csapatot erősíti, ám vaskos meglepetések is érhetik az embert!
A kezdőkártyát és a három célkártyát az asztalra kell helyezni úgy, hogy a két különböző típus között 7 kártyányi távolságot kell tartani. (Ráérünk akkor pontosítani, ha már közel a cél!) Ez az a távolság, amelyet meg kell tenniük a bányászoknak az arany megtalálásához. A célkártyák arccal lefelé vannak fordítva. Az arany a három közül csak az egyik kártyán található, de senki sem tudja melyik a jó választás. A játékosok kezükben tartják lapjaikat. Egy körben három dolgot tehetnek: lerakhatnak egy útvonalkártyát a bányába, kijátszhatnak egy akciókártyát, vagy passzolhatnak. Az útvonalkártyák a célkártyákhoz vezetnek és mindig, egy már kijátszott másik útvonal folytatásaként lehet csak letenni. Tehát érintkezniük kell. Ami fontos, hogy a kártyák csak egy irányba állhatnak, ezért forgatva illesztgetni nem szabad őket. A bányászok megpróbálnak egy folyamatos alagutat kiépíteni a kezdőkártyától a célig, mialatt a szabotőrök megpróbálják ezt megakadályozni. Persze igyekeznek ezt nem rögtön nyilvánvalóvá tenni.
Az akciókártyák bármelyik játékos elé odahelyezhetők. A játékos segíthet, vagy akadályozhat vele valakit, továbbá információhoz juttathatnak az arany hol létét illetően. (Egy ilyen térképpel jelzett akciókártyával meg lehet nézni a három közül az egyik célkártyát.) Mihelyt egy játékos egy útvonalkártya lehelyezésével eljut az aranyig, vége van a körnek. A bányászok nyertek és jutalmul megkapják az aranyat. (Erre 1-3 aranyrögöt ábrázoló kártyák szolgálnak.) Mindig az elsőnek célba jutó bányász választhat először és tőle jobbra tartva a többiek. A körnek akkor is vége van, ha nem sikerül eljutni az aranyig, addig, amíg el nem fogynak a húzó lapok vagy minden alagút zsákutcába torkollik. Ebben az esetben a szabotőrök nyernek, és ők osztozkodhatnak az aranyon. Ha az arany szétosztásra került, megkezdődik a következő kör. A játék akkor ér véget, ha lement három kör, és az nyer, akinek a legtöbb aranya gyűlt össze.
Magyar nyelvű játékszabály
Letöltés
Angol nyelvű játékszabály
Letöltés
Angol nyelvű ismertető
Kategória:
Kártyajáték, Fantasy, Felfedező, Blöff, Partijáték
Mechanizmus:
Pakli tervezés, Útépítés, Vedd el, Áruló, Rejtett szerepek, MOV-16 Map Addition
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: XVI. kerületi lakcímen! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
A kártyalapok szuper állapotban vannak, a szabályokat tartalmazó lapon már látszik, hogy sokat forgattuk, de komoly baj nincs vele. Hasonló áron az Aranyásók 2-t is árulom, együtt is megvehetőek.
0 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Bonyhád - Pécs! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Duplikáció miatt eladó.
2 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
Az Aranyásók a tipikus példája az öreg de jó játékoknak. Egy kis árulás, taktikázás és mindez 30 percben.
Az Aranyásók egy viszonylag egyszerű, könnyen tanulható partijáték, mellyel akár tíz ember szórakozását is biztosíthatjuk. A titkos szerepes játékok kedvelőinek igazi must have.
Ez is egyszerű, de nagyszerű játék. Kicsit olyan, mint az Árulók a tévéből. Nyomozzuk ki ki a "tégla". :)
Elő-előkerül havonta egyszer-kétszer.
Szerkesztve: 2025. feb 19. 19:31
Nekünk volt olyan, hogy már a második körben öt lap mélységnél tartott a startmezőtől a célsor felé húzódó nyílegyenes járat, úgyhogy szegény szabotőrnek kétségbeesetten tennie kellett valamit, amiből persze egyértelmű lett a szerepleosztás. Én úgy vélem, a szerepek egyértelművé válása után is érdekes a játék, hiszen a szabotőr próbálja húzni az időt, rossz felé vinni a járatot, és minden egyes húzással közelebb van a céljához. Persze nem könnyű a dolga, de azért így is tartogathat izgalmakat a parti. (Az ominózus játék egyébként az aranyásók győzelmével végződött, de alig pár lap volt már csak hátra, akár a szabotőr is nyerhetett volna.)
Válasz fodihun1 (2023. máj 24. 17:10) üzenetére
Nem igazán a kedvenc játékom. Nagyon ritkán jászok vele akár fizikailag, akár Bga-n de mindig rá kell jönnöm, hogy a jaték felénél már nagyjából mindenki tisztában van a szerepekkel (vagy ha azzal nem is) és az utolsó 7-8 lap lerakása pusztán csak az időt húzza de érdemben nem tesz semmit a játékhoz.
Köszi az infót! Megvan a 2., csak még nem próbáltuk ki addig, amíg a kicsik nem sajátítják el teljesen az alapjátékot. Tegnap már úgy éreztük, hogy elég stabil a tudásuk, úgyhogy a parti után ünnepélyesen leszedtük a celofánt a kiegészítő dobozáról, és átfutottuk, milyen lapok vannak benne. Lehet, hogy ma már ki is tudjuk próbálni, és akkor pár héten belül róla is írok értékelésféleséget.
Válasz petyofarkas (2023. ápr 05. 08:44) üzenetére
Ajánlom, hogy próbáljátok ki kiegészítővel is. Ott kicsit jobban meg van oldva a pontozás, mert ott nem lapok vannak valamennyi arannyal és mindenki választ, hanem fix pontot kap a gyöztescsapat minden tagja. Valamint ott már az aranyásók is két külön csapatban vannak és csak az nyer amelyik csapat megtalálja előbb, szóval ez is lehet eg kis csavar pontozást illetően. Meg persze még van egyéb új karakter meg kártya. De pontozást tekintve szerintem az eggyel kiegyensúlyozottabb. Plusz azt is pár ezer forinttért be lehet már szerezni szerintem.
Válasz Pala (2023. ápr 04. 22:12) üzenetére
Sok évvel ezelőtt egyből megtetszett, hogy milyen egyszerű és milyen élvezetes. Persze az egyszerű játékok hamar egysíkúvá válnak, miután elpárolog az újdonság varázsa – de ehhez is van kiegészítő.
Három vagy négy játékosnál viszonylag kötött a játékmenet, mert legfeljebb egy szabotőr próbálja meghiúsítani az aranyásók sikerét, és ő is igyekszik minél később felfedni magát. Öt játékostól fölfelé már több szabotőr is lehet, ami növeli a mozgásteret. Minél többen játszanak, annál nagyobb a taktikázás lehetősége, de egyúttal kisebb az egyén szerepe, és értelemszerűen kevésbé pörgős a játék is.
Egy dologgal a kezdetek óta nem tudtam kibékülni: a pontozással. Az egy dolog, hogy a győztes csapat tagjai nem egyformán részesülnek az aranyból – nyilván a szerencsének is kell valamekkora szerep –, de az szerintem aránytalan előny, hogy aki az utolsó kártyalapot lehelyezi, először választhat az aranylapokból, és még jó eséllyel több lap is jut neki. Az egyedül játszó szabotőr ugyanennyit kap, ha sikeresen teljesítette az aranyásókénál jóval nehezebb feladatát. Máshonnan megközelítve: elég visszásnak érzem, hogy egy háromfordulós játékban három körgyőzelemmel tök utolsó az ember, mert csak egy-egy arany jut neki körönként, hiába végzett nagyon hasznos munkát. Az elsőséghez elég lehet egyetlenegy kört megnyerni, ha sikerül az utolsó kártyát letenni. Nem tudom, hogy az értékelési rendszer csak simán kiforratlan, vagy szándékosan tettek bele egy látens konfliktusforrást – merthogy a körök vége felé az aranyásók ellenérdekeltté válnak abban, hogy a bajtársuk találja meg az aranyat.
Összességében a torz pontozással együtt is jó játék ez, ráadásul – miként többen is írták – kiváló az ár-érték aránya. Ha belegondolunk, hogy újonnan 1-1,5 kiló kenyér árába kerül, kijelenthetjük: valószerűtlenül olcsó ahhoz képest, amennyi benne van. Nyolcéves kortól ajánlják, de már az öt és fél éves középső gyerekem is nagyon élvezi. Remek kapudrog ez a hasonló mechanizmusú, de összetettebb Bang!-hez.
Hirtelen felindultságból vettem, nagyon tetszett a játékleírás. Első szerepes játékom volt.
Mindenképp többen érdemes játszani (7-9). Ha sokan vagytok érdemes elővenni, jó bemelegítésnek. Arra kell figyelni, hogy könnyen kersztbe lehet tenni a másikak és ez lehet sértődés alapja. Természetesen nem érdemes a játékon megsértődni, valamikor hiába akar az ember segíteni, nem olyan a lapjárás.
Nekem nem jött be, lehet a kiegészítők adnak hozzá annyit, amiért érdemes ismét elővennem.
Nagy reményekkel ültünk neki, az elején nagyon jól indult, de hamar kiszerettem belőle. A szabotőrködés érdekes benne, a gyerekeknek tetszett is, mindenki szabotálni szeretett volna. Valahogy mégis elfelejtődött, régen vettük elő. Ne,m tudok blöffölni. 4 fővel próbáltuk, lehet többen kellene játszani.
nekem is ez volt szerintem kb az első játék, amiben pl szerepeink voltak (no meg a Bang 😉) és abban akkor újszerű volt
manapság mondjuk már nem nagyon kerül elő, de így jobban belegondolva, lehet a gyerekek pont jó korban vannak hozzá
Szerkesztve: 2022. feb 10. 08:06
Válasz reichag (2022. feb 10. 07:54) üzenetére
Anno koliban ezzel a játékkal vezettek be a társasozás világába, és azóta már családdal is nagyon szeretjük. Valószínű most már nem számít modernnek vagy újszerűnek, de akkor is jó :) Beszereztük egyébként hozzá a kiegészítőt is amiben kék meg zöld törpék lehetünk, de valahogy jobban kompakt az alapjáték, inkább csak az szokott előkerülni.
A karácsony előtti rohangálásban akadt meg a szemem ezen a játékon. Igazán compact, praktikus, és OLCSÓ. A következő ami megcsapta a fantáziámat, hogy akár 10 ember is tud egyszerre szorgoskodni a bányajáratokban. A további leírásrészek elolvasása nélkül került is a kosárba, majd az újév első napján, még félig másnaposan egy spontán buli keretein belül előkerült, és elkezdődött a harc. A társaságon belül nagyon megosztónak minősült, volt aki túl statikusnak, monotonnak, vagy szimplán nem elég pörgősnek vélte a játékmenetet, volt akinek nem volt elég ötletes a két törpetábor elkülönülése, hiszen egy idő után szinte fix, hogy fény derül a szabotőrök kilétére, és onnantól egyoldalú lesz a játék. Számomra a termék legnagyobb hibája a pontleosztás, ami (bármennyire is taktikusan játszottunk, és jól építettük a paklinkat, jól nátszottuk ki a szivatásokat, jól tévesztettünk meg) gyakorlatilag a szerencsén múlik.
Kellemes játék, könnyen tanulható, társasjátékokkal ismerkedőknek erősen ajánlom egy esti sörözés mellé.
Nagyon jópofa nem feltétlen békepárti családi játék. Pár kör után mindenki ráérez a könnyű játékmenetre. Okos kis játék ásni vagy nem ásni a kincshez ...igazi csapatépítő játék lehet inkább baráti társaságban játszanám . Nekünk bejött nagyon. Bárhová könnyen elvihető nagy élményt adó játék.
Társaságfüggő, egy introvertált társaságunkban kedvenc lett. Az ember taktikázik is, meg intuitívan próbálja olvasni a tekinteteket, mimikát, lépéseket, hogy kitalálja, vajon ki kicsoda, és vajon valóban azért lép, mert az a szerepe, vagy csak eltereli a figyelmet. Az arany megtalálása győztesként elhozza azt a katarzist, ami miatt az ember újabb fordulót kér, aztán újabbat. Szóval addiktív.
Egy időben nagy családi kedvenc volt. Nekem az a bajom, hogy csak szabotőr szerettem volna lenni mindig. De am elég nehéz, sokáig nem lehet titkolni. Azt hiszem talán egyszer tudtam nyerni szabotőrként. Egyébként mókás játék, gyerekekkel kissé konfrontatív, mert sajnálok gonoszkodni velük. Persze nekik lehet. :)
Az a legjobb amikor valaki gyanús és állandóan keresztbe tesznek neki és aztán kiderül hogy nem is szabotőr az illető.
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Aranyásók társasjátékhoz
Boly- feb 20. 14:11
- Válasz
- / +5
Az Aranyásók az egyik bevezető játék volt a számomra a modern társasjátékok világába. A lapkalehelyős mechanizmust, a térkép építgetést már a Carcassonból ismertem ezelőtt a játék előtt, viszont a titkos személyazonosságos játékokat, pont az Aranyásók miatt szerettem meg. Ráadásul a játék nem kér sem időben, sem pedig anyagilag nagy befejtetést, egy olcsó kategóriás családi kártyajáték, könnyen tanulható szabályokkal.
Emlékszem hogy az első pár játékalkalommal, rendesen izgalmas volt figyelni, hogy ki milyen szándékkal építi az alagutakat, ki lehet a szabotőr és ha nem az, attól még nem biztos hogy az én csapatomhoz tartozik a másik játékos. Ez az izgalom olyannyira fennmaradt, hogy pár játékot követően, már szereztem is be a kiegészítőjét.
A játék komponensei jó minőségűek és külön megjegyezném, hogy a szabálylap oldalán lévő kártyamérce nagyon ötletes dolog. A grafikai megjelenítése, egy kissé egyhangú, nyilván egy bányában nem nőnek színes virágok, vagy különleges díszítőelemek, de valahogy lehetne egy kicsit hangulatosabb.
A hátráltató kártyák nagyon jól ki vannak találva, a 3 különböző típus épp elég és ezek változatosak. Jó, hogy játék végéig csak sejtelmünk lehet arról, hogy ki melyik frakcióhoz tartozik és nem kerül felfedésre. A bánya építés önmagábin is klassz tud lenni, mivel pörgős a játékmenet. Amikor csak az alapjátékkal játszottunk valahogy azt éreztem, hogy kellő tempóban halad a játék, mindenki vagy rak, vagy húz, mégis kicsit monotonnak tűnt, még akkor is ha a karakterek kitalálása izgalmat csempészett a játékba, valószínű, hogy ez a grafikával lehet kapcsolatban. A vizuális ingerek ha már említettem egy Carcassonne-nál sokkal jobban ki vannak elégítve mint itt, ahol szürke falak és fehér utak követik egymást.
A kiegészítő konkrétan teljesen feloldja ezt a dolgot egy az egyben, ha az is be van keverve az alapjátékba, akkor ebből semmi nem érezhető.
Összességében ajánlom mindenkinek és kifejezetten az Aranyásók 2-vel együtt ajánlom játszani.