A vörös katedrális egy közepesen összetett társasjáték, 1 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő 1.5 óra. A játékot 2020-ban jelölték a Golden Geek Awards díjára Medium Game of the Year kategóriában. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 10 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a kockadobás, a terület befolyásolás/irányítás, a...
A vörös katedrális egy közepesen összetett társasjáték, 1 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő 1.5 óra. A játékot 2020-ban jelölték a Golden Geek Awards díjára Medium Game of the Year kategóriában. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 10 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a kockadobás, a terület befolyásolás/irányítás, a rondel, a solitaire és a vic-04 victory points as a resource mechanizmusokra.
Rettegett Iván orosz cár, hogy megünnepelje hadjáratának minden győztes csatáját, 9 templom megépítését rendelte el, ami végül egyetlen épületegyüttesként született meg, és ma Boldog Vazul székesegyházként ismeri a világ. A Vörös katedrális társasjátékban az építészek vezetőinek egyikeként kell versenybe szállnod a többi riválisoddal, hogy te építs meg lehetőleg minél többet a katedrálisból és ezáltal szerezz örökké tartó hírnevet magadnak. Készen állsz a kihívásra?
Forrás: Gémklub
Kategória:
Kockajáték, Közgazdaság
Mechanizmus:
Kockadobás, Terület befolyásolás/irányítás, Rondel, Solitaire, VIC-04 Victory Points as a Resource, Játék végi bónuszok, Contracts
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Nem érnek rá a barátok? Ennél a társasjátéknál nem gond, ezt már egy személytől is lehet játszani!
Csak személyesen itt: Budapest, Nyugati/Lehel tér környéke!!
Ezeket a promó kártyákat is tartalmazza: https://tarsasjatekok.com/tarsasjatek/a-voros-katedralis-2020/kiegeszito/the-red-cathedral-promo-1-the-thieves-guild-2020
0 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Miskolc! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Bontatlan, sérülésmentes, magyar kiadás. Személyesen Miskolcon vehető át, de postázni is tudom.
0 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
JEM 2021 December
Ha egy játék nevében benne van, hogy vörös, akkor jó eséllyel vagy a Marson játszódik, vagy Oroszországban. A Vörös katedrális és a Vörös előörs esetében utóbbi az igaz.
2024-08-08 15:00:10
Végre sikerült játszanom vele,három fővel(fiam és barátnője).Gyerekem olyan lelkes lett,kezdte volna a következőt.Nagyon tetszett a kis dobozban a sok minőségi alkatrész,gyönyörű játéktábla,egyértelmű játékmenet.A pontozásnál kicsit meggyűlt vele a bajunk,nem volt számunkra teljesen egyértelmű,ki hány pontot fog kapni az adott toronyból.Ettől függetlenül nagyon nagyon tetszik a játék!Nem bántam meg,hogy megvettem!
2024-07-22 14:15:18
Ajjajjjj...igen már olvastam róla🤪. Meglátom még,először utánaolvasok , mit/mennyit tesz hozzá,meg tetszik-e?!De attól tartok,a válasz:iiigeeeen.Egy kicsit majd várok,lesz talán olcsóbb is?!🤔
2024-07-22 12:30:04
És jönni fog a dupla annyiba kerülő kiegészítő is ezek után? :)
2024-07-22 07:16:18
Megrendeltem,megvettem!Jelentem,beadtam a derekam!Sok agyalás után befektettem!Ez volt "az első szerelem" játék, mégis ezzel vártam legtovább,hogy megvegyem!De annyira mondtátok,hogy jó,meg érdemes,ár/érték arány is....és nem csalódtam!Nagyon szép minden,tele a picike doboz és tetszik a játékmenet!Úgyhogy bejött tényleg bevált!Köszi mindenki aki rábeszélt,meg aki ajánlotta honnan rendeljem(mert bizony onnan rendeltem a Könyvbagolytól két másik játékkal együtt és a háromért alig fizettem többet 15ezernél ráadásul ingyen szállították!!!)☺️
Na ez itt picit "a reklám helye"...🤪
2024-06-06 14:43:40
A 4 nyersanyag beszerzése nem feltétlenül kerül több akcióba mint a 3, mert a 4-ből kivétel nélkül mindegyiken az a nyersanyag van duplán, ami a rondelláról is duplán szerezhető be. Így tehát a 4 nyersanyag 3 akcióval beszerezhető, ami ugyan annyi, mint 3 különböző nyersanyag beszerzése. Azok a kártyák vannak előnyben amiken csak 2 féle nyersanyag van, mert ezek 2 akcióval megoldhatóak.
De ez csak elmélet, semmi sem garantálja, hogy úgy áll a rondella, hogy ez tényleg fixen ennyi akcióval megoldható legyen mindenkinek.
- Erősen befolyásolja a rondella, a kockák állása.
- Befolyásolják a céh kártyák amiken lehetőség van nyersanyag vételre, cserére, illetve szállításra is.
- Befolyásolják a játékosok műhely fejlesztéseinek bónuszai.
- Befolyásolja, hogy kinek éppen mennyi pénze van, mennyire tudja manipulálni a kockákat.
Aki pedig az alapot építi eleve több pénzhez jut, és nem kell a rondelláról szereznie a pénzt (legalábbis kevesebbet), és ezzel máris "visszanyeri" azt az akciót, amit az extra begyűjtésre/leszállításra elhasznál. De én az extra szállítás akciót sem érzem egyáltalán akkora hátránynak, hisz nem mintha elveszne bármennyi szállítása. Oké, hogy csak a 2. akcióval tudja befejezni az alapot, de játék közben ez nem olyan jelentős, és a második szállítás akcióval akár máris díszíthet, vagy már kezdhet is építeni egy másik kártyát.
Egész egyszerűen nem gondolom, hogy bármi hátrány adódna abból, hogy az alapok 4 nyersanyagba kerülnek. Ha ekkora hibája lenne a játéknak, hogy az alapok lefoglalása bárkit is hátrányos helyzetbe hoz, akkor nem így csinálták volna meg, illetve nem hiszem, hogy a BGG 200. hely környékén lenne. Szerintem bőven kiegyenlítődnek az esélyek, és kompenzál a kártya az extra pénzzel, és a magasabb pontértékkel is, valamit azzal, hogy bizonyos nyersanyagot a rondella duplán kínál. Pont ezért szeretem ezt az "egyszerű, de nagyszerű" játékot, mert annyi minden befolyásolja a játék alakulását, és ennyi mindent figyelembe kell venni a döntéseknél!
2024-06-06 12:31:48
Az elméletet még azért nem látom cáfoltnak, mert az alaphoz tartozó több nyersanyag beszerzése és leszállítása továbbra is több akciót igényel, több helyet foglal és ezalatt a másik játékos(ok) több nyersanyaghoz/díszítéshez/elismerésponthoz/pénzhez juthat(nak), a rugalmasság nagyobb lesz. De ezt "papíron" egy teljes játékra levezetni szinte lehetetlen, így nem is mennék el ebbe az irányba.
Továbbá, ha nem is általános érvényű a törés, bizonyos esetekben előállhat. Az első példában, ha mindkét játékos kifogyott a díszítésekből, akkor nem lehet toronytöbbség senkinél, ezért semmi ösztönző nincs az alap lefoglalásában. Az csak hátránnyal jár, így mindenkinek az az érdeke, hogy inkább a másik foglalja azt le. Ezekre az esetekre nem feltétel az addigi egyenlőség sem. Nyilván, ha valaki akkora előnyben van bevállalhatja, de kis előnynél éppen átfordítható az állás.
A 4 játékos példát még annyival meg lehet csavarni, hogy a B és C játékosoknak nem feltétlen kell a 2 nyersanyagos középrész, elég ha a 3-ből kettőt szállít le, meghagyja az elsőséget D-nek és az extra körben ők is megépíthetik azt a dekorációt, amit A épít. Így azonban elesnek az elsőségtől és A sem veszít annyi pontot a főlé építés miatt. Szintén a toronytöbbség fog dönteni, amivel viszont mint az előbb csak akkor érdemes várni, ha nincs már díszítés vagy nem áll rendelkezésre a hozzá való nyersanyag. Tehát simán lehet D-é az elsőség is, de a toronytöbbség nem. 😃
Az biztos, hogy nem annyira egyszerű a helyzet, mint azt korábban gondoltam, ezért kap még esélyt a játék tőlem. Mégegyszer köszönöm neked az eszmecserét. 😉
2024-06-06 02:51:08
(Ne haragudj, hogy regényt írok, mostmár tényleg ez lesz a vége... csak hát érdekes volt a felvetés, én mindig szívesen olvasok diskurzust arról, hogy valóban van-e "törés" egy játékban!)
Ami még az egész elméletben """zavar""" engem, az a valószínűtlensége annak, hogy ez a helyzet egyáltalán kialakuljon. (Talán 2 játékossal annyira nem, főleg hogy egy kisebb toronyról van szó, ami talán nem prioritása senkinek a játék során, de 3-4 játékossal mindenképp.)
Először is egyáltalán nem kell megvárni a 6. kártya lefoglalásával azt, hogy kész legyen a másik 5 kártya. Már előbb érdemes a foglalásokat kipakolni, és akkor utána gyűjteni úgy nyersanyagokat, hogy egyszerre több kártyára is fókuszálhatok. Nekem legalábbis ez tűnik logikusnak. Ezért furcsa alaphelyzet nekem az, hogy mindenki 5 kártyát befejezett, és valamilyen oknál fogva senki nem foglalta még le a 6. kártyáját. ÉS ráadásul mielőtt ezt megtenné inkább nekiáll nyersanyagokat gyűjteni, ki tudja milyen alapon, hisz nem tudhatja melyik kártya fog neki "jutni". És akkor mindezt pontosan ugyan annyi forduló alatt megtették!! Tehát 5 kártyát lefoglaltak, begyűjtötték hozzá a nyersanyagokat, megépítették, ne adj isten még dekoráltak is itt-ott, majd még egy random kártyára begyűjtötték a nyersanyagokat, de még mindig nem foglaltak 6. kártyát.. ezt mind, ugyan annyi forduló alatt.
Az pedig, hogy ezek után ki lehessen jelenteni, hogy FIXEN az veszít aki az alapzatot elviszi, és az egész játék ezen múlik, ezért senki sem hajlandó elvinni és megakad a játék... az szerintem már nem csak valószínűtlen, de majdhogynem lehetetlen is.
Szóval a helyzet erősen valószínűtlen, és semmi nem ösztönzi a játékosokat arra, hogy DIREKT ebbe a helyzetbe juttassák magukat: miszerint senki nem akar alapot foglalni már a játék kezdetétől kezdve. Mert én nem látok nyomós érvet ellene, akárhogy is nézem.
2024-06-06 01:52:34
De igazából még magamat is meg tudom cáfolni, mert azért azt mégsem jelenthetjük ki, hogy fixen "D" játékos jár a legrosszabbul. Nagyon kicsi rá az esély, hogy a 2 középső kártya a 2 nyersanyagos kártya legyen, hogy B és C játékos is fel tudjon rakni 1-1 díszt. Ha pedig nem tudnak, akkor B, C és D között alakul ki holtverseny 1-1 kártyával, és "A" játékos viszi el legnagyobb eséllyel a fölényt, hisz ő az egyetlen, akinek mindenképpen van lehetősége dekorálni 1, vagy szükség esetén 2 dísszel. (A fölényből szerzett pontokkal pedig ellensúlyozza a mínusz pontjait.) B játékos fixen megkapja az extra 3 pontot a játék befejezéséért, és ha ő tud dekorálni és C nem, akkor a fölénynél is jobb helyzetben van. C csak akkor tud jól járni, ha ő tud dekorálni, de B nem. D pedig ugyan nem tud dekorálni semmiféleképpen, de ha B és C sem, akkor döntetlenben leszek, viszont ő a kupolával fixen 2-4 ponttal többet szerez mind B és C a középső részekkel. Őszintén szólva talán C aki a legrosszabbul jár.
Mindenesetre én már beleszédülök a rengeteg lehetőség végiggondolásába. Főleg 4 játékosnál annyira helyzet/leosztás függő hogy ki jut a legtöbb ponthoz. És egész egyszerűen nem jelenthető ki, hogy rosszul jár aki az alapzatot viszi. Sőt. Szerintem a probléma abból adódott, hogy ti úgy számoltatok vele, hogy aki az alapot viszi az nem fogja tudni befejezni az építést, de ez nem igaz. Innentől kezdve nem gondolnám, hogy bármi törés lenne a játékban. Nem csak hogy nem kell félni az alap lefoglalásától, kifejezetten érdemes is elvinni.
2024-06-06 01:03:59
(A 6 pontos alapzat kártyát én azért hagytam figyelmen kívül, mert az 3 nyersanyagos, tehát teljesen felborítaná ezt a elméletet/szituációt.)
Szerintem a helyzet nem sokban változik 3-4 játékos esetében sem.
A lefoglalja az alapot
B középső rész
C középső rész
D kupola
A szállít 3-at
B szállít 3-at, kész a középső rész, ő váltja ki a játék végét
C utolsó akcióval szintén megépíti a középső részt
D utolsó akcióval megépíti a kupolát
A játékos megint az egyetlen aki hozzájut egy extra építés akcióhoz, ahol 2 nyersanyaggal dekorálhat
Persze itt már "A" játékos igen jelentős pontokat veszít amiatt, hogy fölötte építettek. Ha jól számolom akkor ez -6 pont. A torony fölény kiszámolása már elég kacifántos, mert B és C játékosnak van némi esélye dekorálásra, ha 2 nyersanyagos részletük van (összesen talán 2 ilyen kártya van, így erre elég pici az esély). Így akár 3-as holtverseny is lehet a pontokért A, B, és C között (1 dísszel mindegyik.) Ebből akkor ugyan annyi pontot kapnak, ellenben az alap 7-8 pontot ér, a középső részek csak 4-5 pontosak. Ráadásul ha nagyon extrém akarok lenni, akkor az is igaz, hogy "A" játékos a 2 extra nyersanyaggal akár 2 dekorációt is felrakhat, tudtommal nem tiltja a szabály. Ezzel viszont fixen bebiztosítja a fölényt, és a torony akár 12 pontot is érhet. Ha B és C döntetlen (1-1 dísz), akkor a 6+3 tehát 9 pontot felezik el, így ők 4-4 pontot kapnak. D játékos nem is tudom ebben a helyzetben hány pontot kapna, de 1-2 pont.
Mindenesetre abban megegyezhetünk, hogy az jár a legrosszabbul, aki a kupolát viszi? Hisz neki így nincs esélye beleszólni a fölénybe, sem elvinni az extra 3 pontot a játék végének kiváltásáért. Ha pedig a legrosszabb döntés utolsónak foglalni, akkor nem egyértelmű, hogy arra ösztönöz a játék, hogy minél előbb foglalj? Hisz inkább az alapzat, mint a kupola. Nem várom meg amíg rám marad a legrosszabb opció, nem? Ez sem cáfolja az elméletet? Mert az egész elmélet abból indult, hogy "az alapzat megépítésével mindenki a másikra vár".
2024-06-05 11:14:54
Köszönöm a kiigazítást és a részletezést. A példát sikeresen cáfoltad, az elméletet szerintem még nem. 😉
- Tényleg nincs két nyersanyagos kupola, csak kétféle nyersanyagos, ami természetesen ebből a szempontból most nem számít. (Középső részből van két nyersanyagos.)
- Az utolsó körrel kapcsolatban nem tudom, hogy csak most kevertem össze egy másik játékkal, vagy már a legutóbb (több mint egy hónapja) is rosszul játszottuk. Ez valóban egy nagyon lényeges szempont!
Akkor, hogy teljesen pontosak legyünk:
A játékos:
Alap: 6-8 elismeréspont (6: 1db, 7: 3db, 8:6db, rubel rendre: 2, 3 és 4)
Befejezetlen építés: -1 elismeréspont
Dekoráció 1 drágakővel: 1 hírnévpont
Toronyérték: 5 hírnévpont
Rubel: 0-1 hírnévpont (minden 5-dikért jár 1 pont)
B játékos:
Kupola: 7-8 elismeréspont (7: 6db, 8: 4db, 0 rubel)
Toronyérték: 1 hírnévpont
Elsőség: 3 hírnévpont
A vége így alakulhat (elismerés+hírnév):
A játékos: 5+6 - 7+7 -> 11-15 pont (ha 1 hírnév = 1 elismerés)
B játékos: 7+4 - 8+4 -> 11-12 pont (ha 1 hírnév = 1 elismerés)
A hatásos stratégia tehát 2 játékos esetén, ha úgy foglalunk, hogy nem csak az építésre, hanem a díszítésre is rendelkezésre áll a nyersanyagunk (és még nem használtuk el máshol), így a toronyban lévő többség kompenzálja, sőt akár felül is múlhatja az építés elsőségért járó jutalmat. A fenti példában ha nincs díszítés, akkor biztosan 5 hírnévponttal kevesebb jut az A jatékosnak.
Mit mondanál 3-4 játékos esetében? Ott az alapot építő további mínusz pontokat kap a többi játékos korábbi építése miatt, és mások is megkapják a plusz kört, tehát a dekorációval sem tud többséget szerezni a toronyban, sőt valaki akár 2 drágaköves dekorációt is tud építeni (+2 hírnévpont). 3 játékosnál elméletileg meg tudna építeni két dekorációt is egy körben (viszont így nincs hírnévpont a díszítésért), de 4-nél már biztosan nem tudna többséget szerezni. Ez most nevető harmadik szituációak tűnik, hiszen a legjobban nem az elsőként foglaló és nem is az elsőként befejező fog jól járni.
2024-06-04 23:56:46
Értem a szituációt amit leírsz.. de több sebből is vérzik.
1. Kezdjük a legnyilvánvalóbbal: nincs 2 nyersanyagos kupola. A tiédben van?
2. Jelentéktelen, hogy ki a kezdőjátékos, hisz 2 ponton is leírja a szabály, hogy ha valaki befejezi a 6. kártyát, akkor utána az összes TÖBBI játékos kap egy utolsó kört, és utána van vége. Kezdőjátékos nem számít.
Ezeket szem előtt tartva feltételezzük, hogy 2 játékos pontosan egyszerre jut el abba a helyzetbe, hogy 5 kártya megépítve, most foglalnák a 6. kártyát és meg is van minden nyersanyag pontosan, sőt mi több, úgy állnak pontokban, hogy ezen múlik hogy ki nyeri a játékot. (Erősen valószínűtlen szituáció, 100 féle módon befolyásolja ezt a rondella is, de nem lehetetlen.)
"A" játékos lefoglalja az alapzatot.
"B" játékos lefoglalja a kupolát.
"A" játékos leszállít 3 nyersanyagot.
"B" játékos leszállít 3 nyersanyagot, ezzel kész a kupola. Díszíteni nem tud. Kiváltja a játék végét.
"A" játékos kap egy utolsó kört, leszállítja a 4. nyersanyagot az alapzathoz, és még dekorációt is felrakhat akár 2 nyersanyaggal.
Ki járt jobban?
"A" játékos: alapzat 7-8 pont, dekoráció mondjuk ha a pontozósáv vége felé jár, akkor 1 hírnév csak 1 pont. A torony játék végén 5 pontot ér 2 befejezett kártyával és 1 dekorációval, és övé a fölény. 7+5+1 pont, de 1 pontot veszít mert fölötte épített "B" játékos. 12 pontnál jár, de mivel kapott 3-4 ezüstöt is az építésért, ennyivel közelebb van ahhoz, hogy játék végén a maradékokból pontot kapjon, ezért én jó szívvel odaírnék neki +1 pontot. Így mondjuk 13 pont, de minimum 12.
"B" játékos: kupola 7-8 pont, a toronyért játék végén 1 pontot kap (2 fős játékban a teljes érték harmadát). 3 hírnév járt amiért ő váltotta ki a játék végét, ez legyen 3 pont, a másiknak is úgy számoltuk. 7+1+3=11 pontnál jár.
Innentől kezdve nem igazán értem a felvetést és a problémát. Hol a hiba? Én nem értek valamit, vagy ti játszottátok rosszul? Valaki nem kapta meg az utolsó körét?
2024-06-04 19:06:45
"Ennyire nem lehet fontos a győzelem, ha pedig igen, akkor szerintem nem jó a társaság."
Lehet, hogy akkor nem vagyunk jó társaság, de mégis mi más lenne a fontos? Játszottam már olyannal, aki csak úgy elvolt, pakolgatott jobbra-balra, tökmindegy volt neki mi lesz a vége. Nem egy nagy élmény az ilyen. Nekem az adja a hűha érzést (függetlenül attól, hogy győzök vagy sem a végén), amikor valós, kiélezett küzdelem folyik és mindenki megpróbál okosabb, ügyesebb, rafináltabb lenni a másiknál.
Visszatérve a katedrálisra. Nem azon van a hangsúly, hogy kártyát veszel-e el vagy sem, hanem hogy választasz-e egy nyilvánvalóan rossz döntést egy jobb helyett.
Egyszerűsítsük le a helyzetet, a játék a vége felé közeledik. 2 játékos van, minden szempontból egyformán áll mindkettő, 1 torony maradt hátra, egy 4 nyersanyagos kapuval és egy 2 nyersanyagos kupolával. Minden szükséges nyersanyag a raktárban. Ha a kezdőjátékos foglalja először, akkor be sem tudja fejezni a kaput, ha a második játékos foglal először, akkor ugyanabban a körben be tudja fejezni majd mint a kezdő, de az építés elsőség mindenképpen a másiké lesz, sőt a 2 nyersanyag mellé még egy díszítés is befér. Nem számít az extra szállítás sem, mert egyrészt fizetni kell érte, másrészt ugyanúgy két akciót emészt fel, nem mellesleg nem is mindig elérhető. Lefoglalod vagy pénzt/pontot gyűjtesz helyette? A döntés a tiéd, de ha foglalsz, akkor veszítesz, ha nem akkor pedig sosincs vége. Több torony esetében ugyanez a helyzet, csak fel kell skálázni.
Természeseten nincs szó arról, hogy aki először foglal mindenképpen veszít, mert a teljes játék alatt adódhatnak kedvező és kedvezőtlen helyzetek, amik kiegyenlíthetnek, vagy átfordíthatnak, de a hátrány az biztos.
"Az olyan játékok, amik nem fix forduló számmal dolgoznak, szerintem mind alkalmasak arra, hogy eltörjék az emberek és szándékosan nem fejezik be." - Ez részben igaz, de a játéknak muszáj ösztönöznie a gyors befejezést, vagy kikényszerítenie, hogy ne lehessen megakasztani.
2024-06-04 13:57:38
Akkor most irigykedek!☺️Én olvastam egy cikket,amiben hosszabb játékokat mutattak be (pl.Mars vagy Dűne...stb) és köztük volt ez is.Aztán párhuzamosan néztem minden játék árát is,meg róluk videókat,végigjátszásokat.Amikor megláttam,hogy ez a játék ennyibe kerül,akkor a fotón nagyon megtetszett a játéktábla,de videót még nem láttam akkor róla,nem tudtam hogyan "működik".Végülis most sem kerül horror összegbe,ha itt mindenki azt mondja érdemes,akkor megéri beruháznom rá😊
2024-06-04 13:45:51
Én is így voltam vele, mint Te, amikor leárazva láttam de én végülis megvettem. Már régebben is gondolkodtam rajta, mert még alap árán is jó az ár-érték aránya. És nem is bántam meg. Nem bonyolult játék, élvezetes, szép a kinézete, olyan oroszos. Szólóban is kipróbáltam és jó volt, csak szerintem hamar rá lehet jönni, hogy hogyan lehet nyerni. A Juharvölgyet én is szeretem, és én sem hasonlítanám össze őket.
2024-06-04 12:30:03
Sajnos csak most láttam ezt a kommentet, de azért reagálnék rá. Bár érdekes stratégia, és nem tudom hogy konkrétan lehet-e ellene valamit csinálni... azért szerintem nem ennyire egyszerű a helyzet, hogy ha valaki az alsó területeket foglalja akkor jelentős hátrányban van és vesztett. Azt a szituációt pedig nem tudom elképzelni, hogy társasozni szerető emberek leülnek játszani és senki nem hajlandó lefoglalni egy kártyát és ezért megakad egy játék. Akkor minek játszunk? Ennyire nem lehet fontos a győzelem, ha pedig igen, akkor szerintem nem jó a társaság.
A kártyák lefoglalásának azért szerintem nagyon fontos része a műhelyfejlesztések beszerzése. Aki csak felső kártyákat foglal kevesebb pénz fog bónuszban kapni az építésért. Nem hiszem hogy az elég lesz arra, hogy minden fejlesztést kifizessen, ha pedig ezeket beáldozza akkor sokkal jelentősebb hátrányba kerül annál, mint hogy másnak esetleg eggyel több kört kell leszállításra áldozni. Ha pedig plussz akciót használ arra, hogy a rondellről pénzt szerezzen (ami ugyebár függ a rondell állásától is), akkor meg már ugyan ott vagyunk, hogy oké a másik játékos eggyel több akciót használ leszállításra, de ő több pénzt fog bónuszban kapni és arra nem kell akciót pazarolnia.
Fontos szempont még a fölény az oszlopokban, játék végén ezekből nagyon sok pont szokott összejönni. Ha valaki csak ész nélkül foglal azonnal felső kártyákat és nem tartja szem előtt, hogy hol kinek lesz fölény, akkor játék végén elég nagy pofont tud kapni.
Aztán ott van még a kártya a rondellen, ami lehetőséget ad 1-1 bónusz leszállításra, érdemes használni ha játákba kerül.
Az olyan játékok, amik nem fix forduló számmal dolgoznak, szerintem mind alkalmasak arra, hogy eltörjék az emberek és szándékosan nem fejezik be. De ha valaki hajlandó inkább 100 kört lejátszani ahol mást se csinál csak pénzt gyűjt és 1-1 pontokat szerez ahelyett, hogy egy kártyát lefoglalna azért mert eggyel több nyersanyagba kerül a többinél.... ott azért szerintem van baj.
2024-06-04 08:55:30
Sziasztok
Nagyon bánom , hogy nem használtam ki a 3990,- akciót ennek a játéknak a megvételére.Annyira szép!Tetszik,hogy valós az épület,meg az egész játék úgy ahogy van,kellemesek a színei, a mintái,azonnal magával ragadott.Én a Fehér várkastéllyal csak a nevük és a dobozuk mérete és telítettsége miatt húznék párhuzamot.Más hasonlóságot nem mondanék,mert kockahasználat rengeteg játékban van(pl.Juharvölgy)de ez végett nem hasonlítgatnám.
2024-04-27 09:27:28
A korábbi játszmákban folyamatosan azt éreztem, hogy csak sodródom és nem tudom igazán befolyásolni az eredményt. A legutóbbi (2 személyes) játékot viszont teljesen új alapokra helyeztem, ezáltal nem csak fogást találtam a játékon, de úgy érzem törést is benne. A leírtak hatással lehetnek a további játékélményedre, ne olvasd tovább, ha nem szeretnéd megtudni a részleteket!
Az új megközelítés alapja, hogy reaktív stratégiát kell alkalmazni elsősorban a foglalás terén. Miért? Azért, mert az alapok megépítése (egyetlen kártya kivételével) 4, míg a felsőbb részek túlnyomó többsége 3 vagy 2 nyersanyagba kerül. Az előbbinél tehát legalább két szállítás akcióra lesz szükség a megépítéshez, az utóbbinál azonban elég lesz egy is. Így a megépítés elsőségért folytatott versenyben az elsőként foglaló játékos lesz hátrányban. Nem kompenzál az alapok magasabb elismeréspont értéke sem, mert a felsőbb részek korábbi megépítésekor, az alapot foglaló játékos pontlevonásban részesül. Ráadásul a raktárkészlet terén is rugalmasabb lesz az, akinek nem kell annyi nyeranyagot tárolnia. Több marad a díszítésre, ami főleg a játék korábbi szakaszában kiemelt jelentőségű.
Mit kell hát tenni? A második sorban lévő kátyák nyersanyagait kell gyűjteni, figyelve arra, hogy az ellenfél melyik alappal fog indítani. Ha az alap foglalása megtörtént, akkor rögtön foglalni kell a felette lévő részt és mielőbb megépíteni azt, majd díszíteni, amit csak lehet. Ha beletik a raktár, akkor az erőforrások közül a pénz és az elismeréspontok gyűjtésére kell fókuszálni. A befolyáskártyák széles lehetőséget biztosítanak a különböző konverziókra, így mindig van némi mozgástér.
Mi történik, ha mindenki ezt a startégiát alkalmazza? A pénz előbb-utóbb kiürül a készletből, a pontozósávon körbe-körbe haladunk, az alap megépítésvel mindenki a másikra vár, a játék egyszerűen befullad.
Segítsetek, hol hibás a gondolatmenetem, vagy milyen hatásos stragégiát lehet a fentiek ellen alkalmazni.
2024-04-05 08:51:25
Köszi, ennek fényében meg is rendeltem :)
2024-04-04 18:24:24
Simán meg fér egymás mellett. Mivel egészen mást kell csinálni, azon kívül, hogy mindegyikben kockát használsz, semmi hasonlóság. Nálam is elfér. A kastély jóval szűkebb, ezért kicsit jobban bejön. De imádom mind a kettőt.
2024-04-04 17:21:01
White Castle mellett mennyire fér meg? Gondolok itt arra, hogy ha nagyon hasonló a kettő, van-e értelme beszerezni a white castle mellé, vagy ha az megvan, ez már nem szükséges annyira a kollekcióba.
2024-03-26 19:28:40
Nálunk nagy kedvenc, már sok partink van benne. Nem lehet meg unni. Azt hiszem én 5000-et csengettem érte, nagyon meg érte. Van hozzá kieg is, de az nem jelent meg magyarul. Nekem sincs meg, de egy ismerősömnek igen. Meg kellene szerezni azt is.
2024-03-26 12:06:54
(előző komment folytatása!)
Tudom, már így is regényt írtam, de csomó kisebb részletet még így sem említettem meg. Kifejezetten euró jellegű játékról beszélünk, és bizony jócskán előre kell tervezni, akár több fordulóra is. De újratervezésre is számítani kell, a többi játékos több ponton is bele tud rondítani a terveinkbe. Szerintem fantasztikus az egyensúly a játék részletei között, hogy mit milyen sorrendben kell, és érdemes csinálni.
Egy szó mint száz, ez egy igazi kisdobozos euró csoda, és ha valakinek ez fekszik, akkor ne hagyja, hogy a külső elriassza.
2024-03-26 12:05:00
Most, hogy 4e Ft-ért vesztegetik A Vörös Katedrálist, gondoltam írok róla egy hosszabb véleményt, mert nem akarom elhinni, hogy senkinek nem kell ez a játék. Talán a téma, talán a doboz/grafika taszít sokakat, amivel egyébként egyet tudok érteni, nekem sem tetszik. De Devir a kedvenc kiadóm, remek játékokat adnak ki kis dobozokban, jó minőségben és nagyon korrekt áron, ezért adtam neki egy esélyt.
Számomra ez a játék óriási pozitív csalódást okozott. Fantasztikusan felépített játék, nagyon gördülékeny a játékmenet, és logikusan épülnek egymásra a mechanikák, a teendők. De nem lesz ettől lineáris, nem egy út vezet a győzelemhez, és garantáltan nem fogod minden játékban ugyan azt csinálni.
2023-09-05 06:55:03
Ez szintén egy olyan játék volt, amiben az előítélet miatt eddig nem játszottam. Mert nem szép. Hiba volt, ez egy nagyon jó játék.
2023-05-20 09:08:24
A féláras akciót én sem tudtam kihagyni, és egyáltalán nem bántam meg. A szabályleírás bár elsőre kicsit hosszúnak tűnik nagy jól érthető, részben a benne található sok példának köszönhetően. Végeredményben könnyen tanulható, amiben sokat segítenek az itt-ott elhelyezett ábrák/jelölések. Több apró részletre is kell figyelni, ami miatt csak néhány játék után lesz komfortos az egész, de ha ez megvan, akkor jól halad, nincs sok holtidő, nincs késztetés az emberben hogy túlgondolja a lépéseit, ennek ellenére mégis van lehetőség ügyeskedni, taktikázni. A teljes játékidő éppen jó, nem válik unalmassá és nincsen 'még azért építkeztem volna' érzés. Az eleje kicsit nehezen indul be, de a vége hamar lepörög. A lépéslehetőségek változatosak, mindig lehet valamit csinálni ezért nem igazán tudunk beszorulni. Ha például nincs lehetőség egy nyersanyag közvetlen beszerzésére, akkor (kártyától függően) lehet vásárolni/mást becserélni, vagy műhelylapkán keresztül hozzájutni, végső esetben kockákat újradobni.
Az alkatrészekkel kapcsolatban vegyesek az érzéseim. A doboz grafikája nem túl szép (szubjektív), a piactábla mintha szín/nyomtatási hibás lenne (a hajlatoknál érdekes a színárnyalat változás és a nagy kör belső szélén is minta elcsúszott volna valami, de több képet megnézve mindenhol ilyen), a fából készült aranyrög nem igazán kelt aranyrög benyomást (talán műanyagból szerencsésebb lett volna készíteni), a dobókockákon néhány pötty festése hiányos, a festett dolgok színei pedig úgy általában nem túl élénkek. Viszont jó, sőt kiemelkedő a piactábla vastag anyaga, strapabíró felülete, a drágakövek minősége (tartottam kicsit a műanyag alkatrészektől), a műhelylapkák/rubelek kidolgozása és egyedisége (nem csupán szögletes és kerek, hanem apró bemetszésekkel tarkított), a kartonlapkák pedig összességében vastagok és jó fogásúak.
A doboz kicsi és telítettsége példás (bárcsak minden játék ilyen jó helykihasználású lenne).
@dseres001: A dobókockák minden lépés után változnak az adott mezőn.
2023-04-29 15:27:06
Nagyon köszönöm! :)
Tényleg elég komoly előnynek tűnt, ezért is bizonytalanodtam el, hogy vajon lehetséges-e így csinálni.
2023-04-29 14:41:05
Szia!
Próbálok válaszolni a kérdésekre, remélem jól látom én is a szabályokat:
1. A beszállítással autómatikusan felépülnek a katedrális részletek, tehát akár 3 anyag beszállítással 3 katedrális részletet is fel tudtok építeni.
2. A céhhel is teljesitheted a katedrális részletet. Tehát ott is megépül, ha az egy elemmel pont kész lenne a katedrális részlet.
Igazából ezekkel a lépésekkel tudsz lépés előnyt generálni, amivel előnyt tudsz kovácsolni.
2023-04-29 12:09:10
Sziasztok!
Két kérdés merült fel játék közben:
1. Ha az én körömben a leszállítható max. 3 építőanyaggal két katedrálisrészletet is be tudok fejezni - mivel az építőanyagok szétoszthatók több felé is -, akkor mindkettőt megépíthetem azonnal, vagy csak az egyiket, a másikat pedig csak ha legközelebb rám kerül a sor (akkor már „instant”, mert a szükséges anyagok már rajta vannak)?
2. A körömben a kockával lépés akciót választottam, és felvettem az ezért nekem járó dolgokat - ezzel teljesítettem a választható egy akciót. Ehhez még felhasználom a területhez tartozó céhkártya kínálta lehetőséget, hogy 1 rubelért 1 építőanyagot leszállítsak az általam foglalt katedrális részletre. Kérdés: Ha ilyenkor teljesül az építési feltétel, akkor azonnal megépíthetem az adott részletet (ez ugye alapból egy másik akció lenne...), vagy majd csak a következő alkalommal, ha rám kerül a sor?
A szabályban nincs kiemelve, hogy egy akció keretében hány részletet építhetek meg, csak annyi, hogy a részlet akkor tekinthető megépültnek, ha összegyűlt rajta a szükséges nyersanyag. A 2. kérdéshez kapcsolva: ha rákerült az összes nyersanyag, akkor automatikusan megépül a részlet? (Ez befolyásolhatja még azt is, hogy mikor válik elérhetővé a játékosok számára, hogy az adott épületrészletre díszítést helyezzenek.)
Huh, lehet, hogy kicsit túlbonyolítottam, de hátha mégis érthető azért. Előre is köszönöm a segítséget!
2023-04-25 21:42:55
Megvettem, mert akciós volt. Gondoltam, ha nem jön be, akkor is el tudnom adni. Hát bejött. 😁
Sokminden miatt lehet kedvelni:
Ami megosztó lehet az a témája. Ami számomra negatívum, a doboz külseje.
Sokminden miatt egyedi, hasonlóval még nem találkoztam. Egyszerre orosz és keresztény a téma. A győzelmi pontokat az orosz címerben lévő kétfejű sas jelképezi, de lehet kisebb lépésekben is gyűjtögetni a pontokat kereszttel.
A véletlen csak egyféleképpen befolyásolja a játékot: ha elköltünk egy hírnév pontot, hogy újradobhassunk 1-3 kockát. A kockák ezen kívül nem fordulnak, a piacteret vezérlik.
A tervezők bátrak voltak, hogy ehhez a témához nyúltak, mellyel sikerült egy jó agyserkentő játékot alkotni.
2023-03-19 11:50:28
Nagy játék kis dobozban! Győri Zoltán után szabadon... Ez a mondat tényleg fedi ezt a játékot. Zoli ajánlásával vettem meg anno és már kb. 10 játék után szívesen is írok róla egy kis beszámolót.
A játék euro típusú, tehát pontokat kell gyűjtenünk a végső győzelemhez. Retteget Iván orosz cár katedrálisát kell közösen felépítenünk nyersanyagok szerzésével, kereskedésével és megfelelő stratégiai lépések meghozatalával. A közös építkezés azonban versenyt alakít ki, mert nem a közös felépítés a cél, hanem a minél több felépített katedrális részlet egyéni felépítése.
A játék kinézete hangulatos, a tokenek igényesek, jó minőségűek. Használ fa, műanyag, papirkarton jelzőket egyaránt. A főtábla folyamatosan mutatja a már megszerzett pontokat a játék során. Sok játékban csak a játék végén szembesülünk, hogy mennyi lett az annyi. A központi tábla piacterén a kockák szabálynak megfelelő rakosgatásával jutunk erőforásokhoz, és szintén a táblán elhelyezkedő céhek által adott lehetőségeket is kihasználjuk. A saját műhelyünkben gyűjtjük az erőforrásokat és onnan építjük be a közös katedrálisba ezzel is növelve a befolyásunkat.
Amint már mondtam a játék közben gyűjtött pontok és a felépített és díszített katedrális részletek által adott pontok adják a végső győzelemhez szükséges hírnévpontokat.
A játék végtelen újrajátszhatóságát a mindig más és más katedrálisok felépítése, a piactér folyamatos változása a kerskedő céhek random kiosztása adja.
Egyetlen hibácskát látok az alapjátékban, az pedig a Klérusok céhe. Sajnos a klérusok szinte használhatatlanok. DE!! Adtak hozzá ki promokártyákat a Tolvajok céhe személyében és így a cserével izgalmassá válik ez a szektor is. A promo lapokat tehát érdemes beszerezni, de végül is a klérusokkal is játszahtó a játék.
Összegezve tényleg egy nagyon jó és izgalmas, stratégikus játék. Ami még figyelemre méltó, hogy az ára nagyon baráti, ennnyiért kötelező megvenni. 😀
2023-03-02 23:02:15
A vörös katedrális egy korrekt euró, ami ár-érték arányban remek. Erőforrás management rondellel, közös építkezés és egy kis area majority a fő mechanikák.
A kombózás része kifejezetten tetszik, de hibái is akadnak bőven. Témátlan és száraz. Azt hittem elviszi a hátán a szép katedrális építése, de igazából bármi mást is építhetnénk helyette. A rondell mechanika kifejezetten száraz és fejszámolásigényes. Nem a rengeteg döntési lehetőség miatt AP esélyes a játék, hanem azért mert végig kell számolnod a sok lehetőséget, fejben tartani, majd utána dönteni. Ezt ráadásul előre sem tudod kiszámolni, hisz minden játékos után változik a táblaállás. A lépegetés során hiába van ott a segédlet, mindig elfelejtettük valamelyik extra akciót vagy épp az újradobást megcsinálni. Az újradobás egyébként hiányzik is a segédletről...
2023-02-09 16:34:45
Atyaég mennyire taszított ez a játék. Megint egy építészes száraz euro némi dobokockával (minek, amikor annyi jó dobókockás euró van már a piacon???). És már a szabályok átolvasása közben elfogott az érzés, hogy ez valami egészen kiváló és új dolog lesz. Robby mindent kiválóan leírt. Én még méltatnám a játékosok közötti fantasztikus interakciót és a vele járó dilemmát. Melyik kockát mozgassam? Ha mozgatom, nem teszek -e jót valamelyik ellenféllel? Foglaljak be egy épületszekciót gyorsan? Építsem fel egy másikat? De az ellenfél már készül, hogy lerakjon egy odaillő díszt, és akkor ő lesz többségben abban a toronyban. Építsem be az épületszekciót az ellenfél félkész épületrésze felett rávonva a cár haragját, ami némi büntivel jár? Szerintem egy társasnak ilyennek kellene lennie.
2023-01-28 11:36:20
2022-11-14 23:10:08
A TJÜ-n sikerült beszerezni ezt a játékot, akciós volt és tetszett a doboza, így nem tudtam otthagyni. Eddig nem is láttam sehol, a doboz alapján döntöttem. Kipróbáltuk és nagyon tetszett mindenkinek. Ez egy baromi egyszerű, logikusan felépített euro játék, amihez van történet, kis doboz teli alkatrésszel (szinteTiny Epic...). Közösen építünk egy katedrálist, de egymással versengve. A szabályok baromi egyszerűek, szinte percek alatt meg lehet tanulni. Így akár kezdőknek is tudom ajánlani illetve családi játékként is megállja a helyét. Szóval van 3 akció ami a foglalás, építés, beszerzés. A foglalásnál rátesszük a zászlónkat egy katedrális részre, amit meg szeretnénk építeni. Az építésnél max 3 nyersanyagot tudunk leszállítani a lefoglalt épületrészre. A beszerzésnél a piacon mozgatunk egy kockát az értékének megfelelően és ahova érkezik, ott begyűjtjük az ott levő nyersanyag(ok)at. Gyakorlatilag ennyi a játék, de ezen azért picit csavarva van, főleg a begyűjtés, ott lehet igazán pár kombót összehozni. Ennek ellenére egy baromi jó, izgalmas és nem több órás játékot lehet összehozni. Azért az A-P itt is jelen lehet főleg a piacozásnál, amíg kiszámolja a játékos, hogy melyik kockával éri meg neki a legjobban lépni. De bárkinek tudom ájánlani, mert olcsó, szuper, pörgős, egyszerű játék szinte nulla szerencse faktorral. Mégis gondolkodtató, nagyon át kell gondolni a lépéseket. Egyszerűen zseniális játék és az újrajátszhatósága is megvan, mert nagyon sok dologgal lehet kombinálni a játékelemeket (más kereskedő lapkák, két oldalas játéktábla, más katedrális tervrajzok...).
2021-12-03 14:14:33
Nagyon köszi. 😃
2021-12-03 11:33:21
BGG-n van. :)
2021-12-03 08:14:45
Tud esetleg valaki letölthető magyar játékszabályt?
Köszönöm.
2021-11-28 07:31:28
Nemrég sikerült megszereznünk. Nagyon vártam milyen a játék. Picike dobozban rengeteg alkatrész. Nagyon szép a központi tábla grafikája. A kártyák szép grafikával és jól érthető ikonokkal. Picit talán lehetnének a kártyák nagyobbak, de így is jól látható. A sok alkatrész szétválogatása után kezdődhet is a játék. Nagyon egyszerű a játékmenet gyorsan megérthető . Nagyon gyorsan beindul a gyűjtögetés bár a pénz nem sok végig elegendőnek bizonyult , főleg ha jó kis kombókat lehet beindítani a megszerzett lapkákkal. Nekünk tetszett, nem egy agyégető darab . Eurós játékokoz képest egyszerübb és kifejezetten ajánlható kezdőknek is .
2021-11-09 14:14:06
Érdekesnek tartom, hogy ennél a magyar nyelven írt játéknál még mindig nincs értékelés. Egy játék után írom a tapasztalataimat. Szerintem nagyon jó kis játék ez, amennyi tematika kell hozzá, az megvan. A saját kis tábláinknak van kezdő és haladó oldala is. Az újrajátszhatóság nagy. Három helyen is játszunk, hiszen a táblánk, a központi tábla és az építési terület is folyamatosan játékban van. A végső pontozásnál lehet csak tudni ki nyert, itt is bizonyos esetekben van lehetőség előrébb lépni a pontsávon játék közben, de a játék vége előtti állapotot a különböző végső összeszámolási pontok simán átlépik. Nem annyira pontsaláta, legalábbis két főnél biztosan nem, a pontozósáv 40-ig számol, utána a saját kis jelölő fordítható meg, de itt nem lesznek 80-100 pontok az biztos. Érdekes, hogy együtt építünk valamit, de a magunk hasznára. Szerintem ár-érték arányban egy kíváló játék és a BGG értékelése is tükrözi a játék érdekességét, színvonalát.
The construction of St. Basil’s Cathedral is going at a steady pace. The moment has arrived to seek out the best specialists of each guild and to apply their skills and knowledge to turn this monument into something that will even surprise the Tsar himself. It’s necessary to send contractors to the far reaches of Russia to be able to stand out from the...
The Red Cathedral: Contractors társasjáték Kiegészítő 11990 Ft-tól! - 4 üzlet árulja ezt a játékot!
These 4 special new Workshop tiles allow you to perform more powerful actions every time you visit the Market. During setup, starting with the last player and finishing with the first, each player chooses 1 of these tiles. If there are any extra tiles, they are returned to the bag. During the game, instead of placing the tile you obtain normally when...
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) A vörös katedrális társasjátékhoz