Le Havre
Le Havre
Le Havre
Le Havre
Videó beküldése

Le Havre társasjáték

társasjáték, 2008
Értékelem!

A Le Havre egy összetett társasjáték, 1 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő hosszú, akár 30 - 150 perc is lehet. A játék több, összesen 3 díjat és jelölést is kapott 2009-ben. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a munkás-elhelyezés, a solitaire, a játék végi bónuszok, az eco-06 automatic...

A Le Havre egy összetett társasjáték, 1 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő hosszú, akár 30 - 150 perc is lehet. A játék több, összesen 3 díjat és jelölést is kapott 2009-ben. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a munkás-elhelyezés, a solitaire, a játék végi bónuszok, az eco-06 automatic resource growth és a loans mechanizmusokra.

A Szellemlovas leírása:

Az Agricola híres fejlesztője, Uwe Rosenberg egy másik játéka a Le Havre. Ahogy azt már megszokhattuk az úriember eddigi játékaiban is, a doboz egy eurogame játékot takar, de rengeteg jelölővel és tartozékkal operál. A játék rengeteg szórakozást ígér a játékosoknak, vessünk hát egy közelebbi pillantást rá!

Érkezik a szállítmány

A játéktáblán helyet kap az összes jelölő készlete, megvásárolható épületek, nyersanyagot áruló dokkok, és egy folyó, amin a játékosok hajói közlekedhetnek. Mikor egy játékosra sor kerül, a hajóját a legközelebbi üres mezőre helyezi a folyón, felfordítja az ott található jelölőt, és megnézi, hogy milyen nyersanyagok kerülnek a kínálati dokkokra a készletből. Ez után a soron lévő játékos cselekedetet hajthat végre valamelyik kínálati helyen és elveheti az ott felhalmozódott javakat, hasonlóképp, mint Agricolában a munkás elhelyezéskor. Ha nem akar a raktárakban cselekedni, akkor dönthet úgy is, hogy fizet egy épületért, és megépíti azt.

A különböző kínálati helyeken tehát más-más nyersanyagok érhetőek el és természetesen ezeket más-más esetben tudjuk felhasználni. Például az agyag és vas az építkezéshez fontos, míg a marha és gabona pedig a munkások etetéséhez. Más nyersanyagokkal pénzhez tudunk jutni, de számos más helyzetben is szükségünk lehet a különböző javakra. A nyersanyagokkal való gazdálkodást viszont újabb szintre emeli a játék azáltal, hogy minden nyersanyagot jelölő token hátulján egy újabb árucikk található. Az agyag hátulján tégla, a hal hátulján füstölt halak, és így tovább.

A játékosoknak a játék folyamán lehetőségük van tehát a javaik feldolgozására. Számos esetben ez csupán lehetőség marad, mint például a szén esetében, ami feldolgozatlanul kevesebb energiát biztosít, mint feldolgozva. Más esetekben, mint például a marháknál, szinte kötelező hogy feldolgozzuk az árut, mivel az alap jószág nem ad élelmet, kizárólag a belőle készített húsokkal etethetők a munkások.

Munkára fel!

Abban az esetben ha a játékos nem kér nyersanyagot egyik kínálati helyről sem, munkását elküldheti egy épületbe a kikötően, hogy ott dolgozzon. Ilyenkor a játékos végrehajthatja azt az akciót ami az épületre van írva. Ilyen akcióval építhetünk saját épületeket is, melyek szintén rendelkeznek képességekkel, és a játék végén győzelmi pontot is érnek. Minden épületnek van egy használati díja amit nyersanyagban kell kifizetni. Ha közös épületről van szó, a nyersanyag a bankba kerül, ha más játékos épületéről, akkor a nyersanyagot a megfelelő játékosnak kell adni. Azon kívül, hogy győzelmi pontot érnek, általában az épületeink segítségével tudunk nyersanyagokat feldolgozni is.

Ki a legjobb iparos a környéken?

Csak úgy, mint Uwe többi játékában, a fordulók végén itt is etetni kell a munkásokat, ráadásul fizetni is kell nekik a havi munkájukért. Amennyiben képtelenek vagyunk beteljesíteni munkaadói kötelességünket, hitelt kell felvennünk, ami a játék végén negatív győzelmi pontokat jelent. Amikor elfogy a pakli, ami az adott fordulók végét jelzi, sor kerül egy végső körre, majd ezután a játékosok összesítik a győzelmi pontjaikat. Aki a legtöbb pontot szerezte a játék során, ételem szerűen azt illeti meg a győztes címe is.

Összegzés

A Le Havre nem túl bonyolult játék. Az alapok egyszerűek, és akik járatosak Uwe Rosenberg más játékaiban, azok számára más sok dolog ismerősként köszön majd vissza. A játék sokat merít a jól bevált elődökből, de számos újítást is tartalmaz, megjelenik benne például az interakció más épületeinek használata által. Egyetlen hátrányként az róható fel a játék számára, hogy a sok választási lehetőség miatt magasabb játékos számnál nagyon lelassul a játék, megnő az egy főre jutó holtidő.

Kinek ajánljuk?

Aki szereti Uwe Rosenberg játékait, az biztosan nem fog csalódni ebben a játékban sem. Azok számára is jó választás lehet, akik még csak most ismerkednének az ilyen stílusú játékokkal, de mondjuk az Agricolánál könnyedebb társassal szeretnének kezdeni.

Mi van a dobozban?

A dobozban 110 kártya található (33 épület, 36 speciális épület, 20 fordulókártya, 11 hitel kártya, 5 körkártya, 5 kör áttekintés kártya), 420 jelölő, valamint a játék további tartozékai, mint péládul a munkások, fahajók, kezdőjátékos jelölő, és hasonlók.

Angol nyelvű ismertető (alap változat)

Forrás: Szellemlovas
1 - 5 játékos
3-an a legjobb (2 - 3)
30 - 150 perc
12+ évestől
Közepesen nyelvfüggő
Összetett
Bemutató
Szabálykönyv
Ismertető
Kommentek (9)
Link másolása
Megosztás
4 felhasználó és 5 üzlet árulja ezt a játékot!
  • 15 000 Ft-tól
  • 9 ajánlat

Kategória: Tenger, Közgazdaság, Városépítő, Gyár / Manufaktúra
Mechanizmus: Munkás-elhelyezés, Solitaire, Játék végi bónuszok, ECO-06 Automatic Resource Growth, Loans, Ownership, Increase Value of Unchosen Resources

Szabálykönyv

Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!

Videók

A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!

Üzletek

Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!

Le Havre társasjáték vásárlása, árak és üzletek

A felhasználók ajánlatai

Le Havresmoke17, Budapest 8. kerület

Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Budapest 8. kerület! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!

Társaságban már megvan másnak.

1 érdeklődő


Le Havrehen, Budapest

Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Budapest! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!

Új, angol, csak bontva és zacskózva voltak az alkatrészek. A kártyák még bontatlan fóliában vannak. MFG3518 verzió, 2017., 6. kiadás ha jól látom, nem tudom eldönteni, hogy ez már complete vagy sem. A hátoldalán több kártyalapot látok listázva, mint 110, az eredetiben elvileg csak annyi van. Átadás Budapesten, fox és futár megoldható.

1 érdeklődő


Le Havre Complete Editionryoulaughing

Csomagküldéssel, vagy személyesen! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!

Angol nyelvü, a doboztető sérült szállitás közben! A beltartalom hibátlan (1x játszott) átvétel: Foxpost preferált.

1 érdeklődő


Le Havre - Complete EditionSoMi, Kiskunfélegyháza, Szeged

Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Kiskunfélegyháza, Szeged! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!

Minden kártya védőzött.

0 érdeklődő



Játékfigyelés Értesülj róla e-mailben, ha a játék ára változik, vagy újra raktáron lesz az egyik boltban!

Új hozzáadása

Árkalkulátor

Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!

Szabálykönyvek (1)

Le Havre társasjáték videók (9)

Kapcsolódó cikkek

Díjak és jelölések

Legjobb gémer játék

nyertes, Golden Geek Awards, 2009

Legjobb két személyes játék

jelölt, Golden Geek Awards, 2009

Leginnovatívabb játék

jelölt, Golden Geek Awards, 2009

Kommentek (9)

Vélemények - Le HavreFórum > Játékok: Társasjátékok

kardostibor44

Rosenberg játék, amiben nincs poliomino, az "etetés" nem fájdalmas és még Tom Vasel szerint is amikor rád kerül a sor, akkor vannak nagyon jó, vagy csak szimplán jó lehetőségeid? Nagyon vártam, hogy kipróbálhassam ezt a "kikötő menedzselős" mókát.

✅Az akciók tényleg gyorsak és mindig lehetőségünk van majdnem mindenféle nyersanyaghoz jutni. Szabadon alakíthatjuk a kis birodalmunkat, mi döntjük el, hogy milyen erőforrásátváltásokat, milyen pontszerző mechanizmust építünk ki. Az épületek és a nyersanyagok sokszínűsége rengeteg irányt biztosít nekünk a győzelem felé. Illetve ha épp nem győzünk, akkor is a fejlődés érzetét adja a játék, úgy állunk fel, hogy ez az, megint létrehoztunk valamit.

❎A pörgős akciók ellenére a játék túlontúl hosszú. Legalábbis számomra ez az átváltogatás más játékokban sokkal rövidebb idő alatt ad hasonló, ha nem sokkal jobb élményt. Még két fővel is éreztem úgy (továbbra is hangsúlyozom, hogy a pörgős akciók ellenére), hogy unatkozom az ellenfelem körében, már kitaláltam, hogy mit szeretnék megvalósítani. 3-an is már nagyon szépen kellene kérni, hogy vállalkozzak egy játékra, 4 vagy 5 játékos esetén durván menekülőre fognám a dolgot.

A megvalósítás se nem kiemelkedő, se nem rossz. Aki szereti a szerző játékait már hozzászokott ehhez. Az illusztrációk közepesek, a nyersanyagjelölők okék.

Összegezve: ez egy nagyszerű játék lehet számodra, ha szereted, hogy szabad kezet kapsz egy játékban, ha jó érzéssel tölt el, hogy szépen kinyílik a végére, de nem zavar, hogy kb. ugyanazokat a dolgokat hajtod végre, csak kicsit erősebben. (Egyébként ez még nem feltétlenül zavaró, inkább a hosszal van a gond) Több ismerősöm is kedveli, sőt van aki kimondottan szereti ezt a játékot. Jó szívvel két főre tudom ajánlani, többen halmozottan előjön az elnyújtottsága.

Ha szereted a nyersanyagok váltogatását, akkor ezekre vess egy pillantást:
Res Arcana, Century Golem Edition, Acélmágnás, Arnak elveszett romjai (ha lehet az Expedícióvezetők kiegészítővel)

BGG értékelés: 10/6

Szerkesztve: 2024. aug 05. 17:35

deadfly

Az Agricola és a Caverna után vásároltam meg. Hogy őszinte legyek, nem igazán volt vonzó számomra a játék. Idejétmúlt grafikája, idejétmúlt játékmenetet sejtetett. Szerencsére ez koránt sincs így. Sőt, a Le Havre bizony még sok modernebb társát is jócskán lepipálja. Nem véletlen, hogy masszívan tarja magát a BGG lista élvonalában. Meg merem kockáztatni, hogy a legjobb, ami Rosenbergtől kijöhetett. Szerettem sok játékát, de valahogy ez lett nálam a kedvenc. Nagyszerű az "olló" mechanizmusa, hogy körről-körre egyre több dolgot tudok csinálni és hirtelen azon kapom magam, hogy 3-4 lehetőség helyett lett 10-20! Az etetés itt nem annyira para, mint oly sok más Rosenberg játékban, bár azért ha elhappoljuk egymás elől a hajókat, akkor küzdelmes tud lenni. Bármikor leülök vele szólózni, játszunk kettesben, hármasban. Több fővel viszont nagyon el tud nyúlni, úgy csak a mazochistáknak ajánlom. A kivitelezés olyan, amilyen. Egy tároló insert azért nem ártott volna hozzá. Én mindenképp javasolnék pl.ilyen horgászboltban kapható tárolót az áruknak, mert úgy sok időt spórolunk meg magunknak a setuppal. Szerintem amíg világ a világ, a Le Havre kipusztíthatlan lesz a polcomról, és a top 10 kedvenceimből.

edaadri2

Értelek, ez egyébként tényleg bosszantó lehet. Én általában a nagyobb akciókat szoktam megvárni, ritkán hasonlítom össze az oldalakat. Ha mégis, azt manuálisan keresgetem ki 😅 Úgy látom mire van pl törzsvásárlói kedvezményem a Gémklubnál :D

Válasz MaRo (2022. júl 04. 20:09) üzenetére

MaRo

Nem nagyon tudnék most példát mondani erre és persze az is lehet, hogy én bambultam ve az oldalt de az én emlékeimbe így égett be.

Közben eszembe jutott, hogy a napokban is láttam megtévesztőt pl az ark novával kapcsolatban.

Ha rámész a jaték oldalra a társasjáték rendelésre kiemelt ajánlatot hoz, ha az az adatlapra mész írja, hogy rendelhető, szállítási idő 1 munkanap.

Ami azért elég érdekes, hogy a kiadónál sincs de ők 1 napra szállítják.

Tehát vannak anomáliák habár ez nem pont az amiről szó volt.

Kicsit tovább kutakodtam és pont ilyen megtévesztő az ügynökség c. Játék.

Az oldal szerint a játékbolt.hu-n ez raktáron van ha meg rámész mert tényleg megvennék akkor átmenetileg nincs készleten. A játékneten szintén ez a helyzet.

Szóval ha nagyon próbálod költséghatékonyra kihozni a nêhány kiválasztott játékot akkor beletudsz futni ilyenbe ami azért zavaró ha bepakolsz pár játékot az utolsó meg még sincs és kezdheted előről az egészet.

Válasz edaadri2 (2022. júl 04. 19:47) üzenetére

edaadri2

Én úgy értelmeztem g3o hozzászólását, hogy miért szerepel az oldalon a termék annak ellenére, hogy nincsen készleten és nem is lesz. Szóval szerintem látható, hogy nincs raktáron.

Ezért beszéltem a reprintről, mert nem tudni esetleg mikor lesz újra kapható egy játék.

Egyébként te hol találkoztál olyan oldallal, ami csak a a kosárnál jelezte, hogy nincs a termékből? Én nem láttam még ilyet.

Válasz MaRo (2022. júl 04. 10:30) üzenetére

MaRo

Azzal nincs is baj, hogyha egy játék a rendszerben marad és ha érkezik reprint akkor frissítik az oldalt. De számtalanszor belefutok én is abba, hogy nézek egy játékot és azt jelzi, hogy van közben meg nincs készleten mikor a kosárba tenné az ember.

Amikor célirányosan keresek játékot ami tudom hogy amúgy is kivánságlistás mert mondjuk megvenném vagy egyéb rendelés miatt azzal kiegészíteném igenis bosszantó tud lenni az ilyen.

A boltoknak és webshopoknak nem a reprintet kellene nyilvántartani, hanem a raktárkészletüket mint a reflex v gémklub akik az oldalon hagyják értesítés kérhető opcióval amit ez az oldal is látna.

A vásárlónak azonban pár kattintás és mérgelődés, vagyis a rendszerük ettől függetlenül működik így egy ilyen fejlesztés nem feltétlenül az érdekük sajnos már ha egyáltalán a használt rendszerük ezt tudná kezelni.

Pedig ez az apróság javíthatná az élményt, én már sokszor nézem ezt, hogy értesítés kérhető vagy raktáron van és ahol csak értesítés van hagyom is sok esetben és keresek tovább. De mikor ilyenbe futsz bele akkor sok esetben egy reménysugár foszlik szét ami elég rossz tud lenni... :/

Válasz edaadri2 (2022. júl 04. 09:36) üzenetére

edaadri2

Ha már egyszer értékesítettek ilyen játékot, akkor nem hiszem, hogy utána kitörölnék a rendszerükből. Ezért lesz szimplán "nincs raktáron" akár évekig.

Viszont ha belegondolsz, nem is csoda. Bizonyos játékok évekkel később kapnak egy reprintet. Így csak a meglévő oldalt kell frissíteni "elérhetővé". Azt ritkán tudni biztosra, hogy sose érkezik reprint az adott játékból. Nem várható el, hogy minden egyes játékból toppon legyen egy weboldal, hogy melyik kiadó mikor és mit ad ki (újra). Abból csak kavarodás lenne, ha megpróbálnák ezt vezetni és jelezni.

Válasz g3o (2022. júl 04. 09:22) üzenetére

g3o
  • 2022. júl 04. 09:22
  • Válasz
  • +1 / +3

Nem értem, miért „árulja" egy bolt, ha egy darab sincs raktáron, és nem is lesz? 😡😡😡

Valezius

Agricola szerű játék, de személy szerint én ezt jobban kedvelem. A fő különbség, hogy az Agricolában mindenképp meg kell etetned az embereidet, különben súlyos büntetést kapsz. Itt dönthetsz úgy, hogy időnként kihagyod az etetést és kis büntivel megúszod.

Sokkal barátságosabb játék, szépen gyűlnek az épületeid és a hajóid, amik a végén pontokat érnek, szemben az Agricolával, ahol egy újabb szobáért vért izzadsz mire összejön.

Annak ellenére, hogy mindenkinek egyetlen munkása van, sok lehetőség közül választhat a játékos, így a játékidő egyáltalán nem rövid. A 16 féle nyersanyag elég ijesztőnek hat, és sajnos vannak olyanok, amik nagyon elő se kerülnek a játékban.

2-3-an jó játék, végig nyílt a küzdelem. 4-5 fő a lassúsága miatt is talán már túl sok ehhez a játékhoz.

Egyedül is játszható, ekkor célunk a minél több elérése, és nem kell félnünk attól, hogy egy-egy árut elhappolnak előlünk, kivárhatjuk a legjobb pillanatot a hazahozatalára. :)


Új hozzászólás

0 / 2000

Elküldés

A Le Havre társasjáték és kiegészítői (6)

Részletes adatok

Részletek

  • Játékidő:  30 - 150 perc
  • Játékosok:  1 - 5
  • Ajánlott életkor:  12+
  • Nyelvfüggőség:  Közepesen nyelvfüggő
  • Komplexitás:  Összetett
  • Tervező:  Uwe Rosenberg
  • Illusztrátor:  Klemens Franz
  • Kiadók:  Mayfair Games, Asmodee, Lookout Games, 999 Games, Z-Man Games, Hobby Japan, Ystari Games, Stratelibri, Filosofia Éditions, Lacerta, HomoLudicus, MINDOK, Korea Boardgames co., Ltd., uplay.it edizioni, GoKids 玩樂小子, Ludofy Creative, Maldito Games, Crowd Games
  • Elérhető nyelvek:  cseh, kínai, holland, angol, francia, német, olasz, japán, Korean, lengyel, portugál, orosz, spanyol

Alternatív nevei


Kiadások

  • English 'Australian' first edition
    • Kiadás éve: 2008
    • Nyelv: angol
    • Méretek: 22.6 cm x 31.6 cm x 7.2 cm
    • Súly: 1 kg
  • German first edition
    • Kiadás éve: 2008
    • Nyelv: német
    • Méretek: 27.2 cm x 31.5 cm x 5.6 cm
  • Spanish first edition
    • Kiadás éve: 2008
    • Nyelv: spanyol
    • Méretek: 27.2 cm x 31.5 cm x 5.6 cm
  • Dutch edition
    • Kiadás éve: 2009
    • Nyelv: holland
    • Méretek: 27.2 cm x 31.5 cm x 5.6 cm

Hasonló játékok

Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Le Havre társasjátékhoz