Pax Pamir (Second Edition)
Pax Pamir (Second Edition)
Pax Pamir (Second Edition)
Pax Pamir (Second Edition)
Videó beküldése

Pax Pamir (Second Edition) társasjáték

társasjáték, 2019
Értékelem!

A Pax Pamir (Second Edition) egy összetett társasjáték, 1 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 45 - 120 perc is lehet. A játékot az Év Játékának jelölték 2019-ben (BGG), illetve ebben az évben több, összesen 4 másik jelölést is kapott. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 13 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít az...

A Pax Pamir (Second Edition) egy összetett társasjáték, 1 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 45 - 120 perc is lehet. A játékot az Év Játékának jelölték 2019-ben (BGG), illetve ebben az évben több, összesen 4 másik jelölést is kapott. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 13 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít az akció pontok, a pakli tervezés, a kártya húzás, a terület mozgatás és a szimuláció mechanizmusokra.

A Szellemlovas leírása:

A játék ezen kiadása a fém pénzeket nem tartalmazza.

A Pax Pamir-ban a játékosok XIX. századi afgán hadurak szerepét öltik magukra, akik egy új államot próbálnak létrehozni a Durráni Birodalom bukása után. A nyugati történelemkönyvek ezt az időszakot általában „A nagy játszmaként” emlegetik az európaiak szerepvállalása miatt, akik megpróbálták Közép-Ázsiát a saját rivalizálásuk színtereként használni. Ebben a játékban szigorúan csak az afgánok szemszögéből látjuk az európai birodalmakat, akik megpróbálták manipulálni a betolakodó idegeneket a saját önös céljaik elérése érdekében.

Játékmenetét tekintve a Pax Pamir egy elég egyértelmű tablóépítős játék, ahol a játékosok a legtöbb körüket arra használják, hogy a központi piacról vásároljanak kártyákat, majd ezeket a kártyákat maguk elé egy sorba kijátsszák, amit udvarnak hívunk. A kártyák kijátszásával egységek helyezhetők fel a játék térképére, hozzáférést szerezve további akciókhoz, amelyekkel más játékosokat lehet megzavarni vagy befolyásolni a játék menetét. Annak ellenére, hogy mindenki saját sorát építi a kártyáiból, a játék rengeteg lehetőséget kínál egymás közvetlen vagy közvetett akadályozására.

A túlélés érdekében a játékosok szövetségeket köthetnek. A különböző szövetségek dominanciáját a játékosok fogják kiértékelni amikor egy különleges kártya, a „Dominancia ellenőrzés” előkerül. Ha az egyik ilyen ellenőrzés során az egyik szövetség egyértelmű fölényben van, akkor az ahhoz a szövetséghez lojális játékosok Győzelmi pontokat szeretnek, attól függően, hogy mekkora befolyásuk van abban a szövetségben. Ugyanakkor, ha egy ilyen ellenőrzés során Afganisztán szétszakított állapotban van, akkor a játékosok a saját követői bázisuk ereje alapján kapnak Győzelmi pontokat.

Minden egyes Dominancia ellenőrzés után meg kell vizsgálni a győzelmi feltételeket, és a játék ekkor részlegesen újraindul, lehetővé téve a játékosoknak, hogy újra megpróbálják elérni a céljaikat. A játék akkor ér véget, amikor valamelyik játékosnak sikerül legalább 4 Győzelmi pont előnyt szereznie a többiekkel szemben, vagy a negyedik és egyben utolsó Dominancia ellenőrzés bekövetkezett.

Magyar nyelvű játékszabály
Letöltés

Angol nyelvű játékszabály
Letöltés

Magyar nyelvű ismertető

Forrás: Szellemlovas
1 - 5 játékos
4-en a legjobb (3 - 4)
45 - 120 perc
13+ évestől
Közepesen nyelvfüggő
Összetett
Bemutató
Kommentek (76)
Link másolása
Megosztás
Egy felhasználó és 4 üzlet árulja ezt a játékot!
  • 26 000 Ft-tól
  • 5 ajánlat

Kategória: Politika, Közgazdaság, Alkudozás, Kémek / Titkosügynökök, Oktatás, Napóleon utáni
Mechanizmus: Akció pontok, Pakli tervezés, Kártya húzás, Terület mozgatás, Szimuláció, Terület befolyásolás/irányítás, Vedd el, Solitaire, Score-and-Reset Game, Bribery, Increase Value of Unchosen Resources, Negotiation, Auction: Dutch, Tags

Videók

A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!

Üzletek

Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!

Akár egyedül is

Nem érnek rá a barátok? Ennél a társasjátéknál nem gond, ezt már egy személytől is lehet játszani!

Pax Pamir (Second Edition) társasjáték vásárlása, árak és üzletek

A felhasználók ajánlatai

Pax Pamir (Second Edition)slandani1991, Budapeet

Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Budapeet! Az ár tartalmazza a csomagküldés árát is!

Újonnan vásárolt, kétszer játszott. A kártyák védőzve vannak. Nyomtatott magyar szabály jár hozzá.

11 érdeklődő



Játékfigyelés Értesülj róla e-mailben, ha a játék ára változik, vagy újra raktáron lesz az egyik boltban!

Új hozzáadása

Árkalkulátor

Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!

Pax Pamir (Second Edition) társasjáték videók (6)

Kapcsolódó cikkek

Díjak és jelölések

Leginnovatívabb játék

jelölt, Golden Geek Awards, 2019

Legjobb grafika/prezentáció

jelölt, Golden Geek Awards, 2019

Legjobb egyszemélyes játék

jelölt, Golden Geek Awards, 2019

Legjobb stratégiai játék

jelölt, Golden Geek Awards, 2019

Kommentek (76)

Vélemények - Pax Pamir (Second Edition)Fórum > Játékok: Társasjátékok

fpeterzeg

Szia! Köszönöm, akkor nem tudom miért kértek tőlem 2 rúpiát.

Válasz tengeritehen (feb 13. 11:29) üzenetére

tengeritehen

Jól tudod! Csak akkor kell fizetned ha többségben vannak az ellenfelek kémei.

Válasz fpeterzeg (feb 13. 10:40) üzenetére

fpeterzeg

Sziasztok Mindenkinek ! Egy kis segítséget kérek a játékhoz. Hosszú idő után most vettük elő újra, közben a BGA-an is játszottam, hogy a szabályokkal jobban képben legyek. A helyzet az volt, hogy egy udvarban levő kártyán volt egy saját és egy ellenséges kém. Amikor a kártya hatását szerettem volna használni ( a kedvelt szín okán), akkor 2 db kenőpénz megfizetését kérték . Én úgy tudtam, hogy akkor kell a " fogva" tartott kártya használta esetén kenőpénz fizetni, amennyiben többsében van az ellenfél a kártyámon. Köszönöm a segitséget előre is.

PatronFaresz
  • 2024. jún 03. 03:06
  • Válasz
  • +1 / +7

Egy napig akciós a játék a Vagabundnál.

hubigyuri

A hétvégén előkerült végre nálunk is a Pax Pamir. Még valamikor az év elején vettem, mert teljesen magával ragadott az egész tematika és dizájn, plusz az itteni kommentek. Nagyon élveztük! Jó pár papíron (BGG szerint) bonyolultabb játék van már a hátunk mögött, de ez másképp nehéz. Nem nagyon lehet mihez hasonlítani. Olyan 3-4 kört játszottunk, mire hivatalos győztest tudtunk hírdetni aki természetesen a barátnőm lett, és nem én. Csak a szokásos, mondjuk nem a győzelemért játszottam soha, sőt én össze-vissza váltogattam a frakciókat hogy felkavarjam az állóvizet, és megnézzem a határaimat.

Nagyjából szerintem a szabályokat érintő vakfoltok kitisztultak, viszont volna pár kérdésem...

Csatát ugye indíthatok kémek, seregek, utak és törzsek ellen.

Barátnőmnek 3 törzse volt kandahárban. Ezért én 3 rúpiát fizettem neki, hogy odamehessek, méghozzá 2 sereggel. Utána a 2 seregemmel levettem 2 törzsét. Ez szabályos? Barátnőm ezen a ponton volt úgy, hogy ez így micsoda baromság...beenged engem (mondjuk nem sok választása van) utána meg kiírtom a törzseit?

További kérdés, hogy mikor volt neki 3 törzse, de nem volt hadserege akkor nem engedtem neki levenni a seregeimet, mondván hogy törzzsel hogy? Haderő nélkül..

Ezeket jól csináltuk? A válaszokat előre is köszönöm!

Szerkesztve: 2024. ápr 23. 06:43

hamu80

Milyen zsákutcát látok a játékban? Gyakran előfordul az a helyzet, hogy többen rárepülnek egy frakcióra, és veszettül telepítik le a hasábokat (hadsereget és utat). Így pár körön belül az adott frakció behozhatatlan előnyre tesz szert, és nincs más választásod, mint beállni a buliba, és a lehető legnagyobb befolyást megszerezned az adott frakción belül. Ilyenkor árulásra, színváltoztatásra nincs lehetőség. Ez főként akkor kellemetlen, ha a soron következő pontozás döntő a játék szempontjából. Ahogy egyre tapasztaltabb játékosokkal kerülök össze a BGA-n úgy látom egyre ritkábbnak ezt a lehetőséget. Amúgy a végső verdiktem az, hogy ez a játék egy eszementül zseniális és egyedi dizájn, amit rögtön megvennék, ha nem félnék attól, hogy a polcon rohadna.

Válasz kvarclovag (2023. okt 24. 12:27) üzenetére

kvarclovag

Én ennél kicsit jobban részleteztem, de mindketten 5 pontot adtunk rá. Azt hiszem, CW értékelése tömörebb és lénygretörőbb. (A TTR-ről van szó, nem a Pax Pamírról!)

Válasz Gawain (2023. okt 25. 20:43) üzenetére

Gawain

Igen, ahogy néztem a bgg értékeléseit C.W-nek, meg is akadt a szemem a Ticket to Ride-hoz írt értékelésén. Elképesztően sok gondolatot és érzést sikerült a játékkal kapcsolatban megfogalmaznia. Idézem annak, aki esetleg nem olvasta volna: "eh".

Válasz kvarclovag (2023. okt 25. 12:18) üzenetére

kvarclovag

Köszönöm a válaszodat! Kevés olyan komplex euro van, ami kicsit is felkeltené az érdeklődésemet, de ez olyan. Érdekes a győzelmi feltétel, változó hosszú a játék, de mindig elég gyors marad. A szabály nem sok és elég logikus. Kevés komponens, jól átlátható tábla, ami nemcsak háttérkép, hanem a topológiájának is van szerepe. Legalábbis úgy gondolom a szabályok alapján. Ami zavar, a sokféle egyedi akciós kártyalap, de az akciók jól definiáltak és nincs sokféle, hanem minden kártyán az alap 5+6 akció található valamilyen kombinációban. A szöveges egyedi képességek sincsenek olyan sokan, és nem túl bonyolultak.

És két dolog ami plusz szimpatikussá teszi a játékot. Van print&play verziója, és Cole Wehrlenek se tetszik a TTR. Utóbbi tényleg egy marhaság, de jólesik, hogy nem vagyok egyedül a hülyeségemmel 😃

Válasz porcine (2023. okt 25. 08:18) üzenetére

porcine

1. Lejátszható hibamentesen. Kevés az adminisztráció és folyamatosan látod az ellenfeled kártyáit, helyzetét, a frakciók erejét. Amit nehéz meglátni, hogy az adott helyzetben a másiknak mi a taktikája, mik a tervei. Természetesen mint minden komolex játéknál, úgy itt is legalább kell 3-4 játék a szabályok tökéletes ismeretéhez és alkalmazásához. De megéri a befektetés, nagyon.

2. A játékmenet annyira változatos, a kártyák olyan véletlenszerűen kerülnek a piacra, az interakció olyan magas, hogy nincsen beragadás egy utcába. Maximum hamarabb látod, hogy a következő 1-2 fordulóban bizonyosan győzni/veszíteni fogsz. De ez számos másik játékban is előfordul (pl. tegnap az 5. fordulóban láttam, hogy drága feleségem az Azulban felmossa velem a padlót:).

Válasz kvarclovag (2023. okt 24. 12:27) üzenetére

kvarclovag

Most, hogy fönt van a BGA-n, elkezdtem nézegetni a játékot. Nagyon egyedi, komplex, de logikus szabályok, talán egyszer kipróbálnám többfős játéknak. De az ilyen komplex játékoknál mindig van két izgalmas és problémás pont, ami nekem fontos.

Az egyik, hogy asztalon mennyire játszható le hibamentesen, mennyire egyértelműek a szabályok, mennyire nehéz az adminisztráció. Lásd akár ennek a topiknak az első beszélgetését a bónuszakciókról. Úgy gondolom a szabályok mostanra egyértelműek, a lejátszásnál meg figyelni kell, de elég egyértelmű, hogy mire, és lehet döntően hibamentesen játszani. Azért a következő dominanciavizsgálatig tartó hatások veszélyesek, komoly odafigyelést igényelnek.

A másik, ami nehezebben derül ki, hogy van-e a játékban olyan hiba, ami a látszólag sokféle lehetőség ellenére egy utcába kényszerít mindenkit, vagy csak áldöntések vannak, vagy patthelyzet tud kialakulni, amikor mindenki csak ismételgeti a lépéseit. Pl. Hive esetén a hangyák körtánca, vagy a Patchworkben az egymás elé lépkedés. A PP-ban sokminden változik egy kör alatt, tehát úgy gondolom nehezebben jöhet létre ilyen helyzet, és nem is olvastam ilyesmit, de te mintha valami ilyesmire utalnál a metajátékokkal. @hamu80 beszélnél ezekről kicsit részletesebben, mik ezek? Aztán persze a többi játékos válasza is érdekelne.

Válasz hamu80 (2023. aug 27. 14:25) üzenetére

fpeterzeg

Szia! Köszönöm a választ! Tapasztalat alapján több csata és árulás kell! Tanuljuk még!

Válasz porcine (2023. szept 06. 09:54) üzenetére

porcine

2. kérdésedre válaszolva, nem teszel fel új törzset. Csak az marad ott, ami a csata előtt is ott volt.

Az első kérdésed jogos, de nem kapsz több cilindert. Mondjuk szerintem nagyon hippi üzemmódban játszhattatok.:))))

Válasz fpeterzeg (2023. szept 06. 08:09) üzenetére

fpeterzeg

Szia!

Hosszú idő után múlt héten került elő a játék ( sajnos) . Ketten játszottuk, hároml alkalommal, a szabály már sokat tisztultak, azonban ami feltűnt, furcsa volt a játék második felében a kém és törzs jelölő korongjaink elfogytak. Ez esetben mi történik, nem rakok le új kémet vagy törzset? Vagy elveszem egyik helyről és áthelyezem máshová? Valszeg túltorzsem békésen játszottunk, ezért fogyhatott el, kevés volt a csata és az árulás. A másik ami a játék során felmerült. Egy csata során, ahol mindkettőnknek van törzse, eltávolitom az ellenséges törzset, így atveszem az uralmat, ez esetben teszek fel új törzs jelölőt, így akkor mondjuk lesz ott 2 db törzsem, vagy csak marad a területen a csata után az egy jelolom és azzal uralom a teruletet?

Válasz porcine (2023. márc 20. 14:03) üzenetére

hamu80

Kb. 15 BGA meccs után (2, 3, 4 fővel) még mindig eszméletlen egyedi játéknak tartom, de már kezdem meglátni azokat a sajátosságait, amiket szinte hibaként is jellemezhetnék. Kialakulhatnak olyan metajátékok, amelyekből iszonyú nehéz kitörni, és gyakorlatilag egyetlen irányba állítanak be. Lehet, hogy a való életben, face-to-face ezeket könnyebb kezelni. Meg lehet tágyalni a játékostársakkal, hogy gondolják át a lépéseiket, ne kössék gúzsba a játékot. Sőt a játék erről is akar szólni. De ennek ellenére kiábrándító, hogy jöhetnek olyan helyzetek, amikor muszáj egy irányt követned. Mindenesetre érdemes mindenkinek kipróbálnia, mielőtt rááldoz közel 30 ezer forintot.


Új hozzászólás

0 / 2000

Elküldés

Részletes adatok

Részletek

  • Játékidő:  45 - 120 perc
  • Játékosok:  1 - 5
  • Ajánlott életkor:  13+
  • Nyelvfüggőség:  Közepesen nyelvfüggő
  • Komplexitás:  Összetett
  • Tervező:  Cole Wehrle
  • Illusztrátor:  Cole Wehrle
  • Kiadók:  Galakta, Giochix.it, YOKA Games, Korea Boardgames co., Ltd., Spielworxx, Galápagos Jogos, テンデイズゲームズ (Ten Days Games), 2Tomatoes, Fox in the Box, Crowd Games, Wehrlegig Games
  • Elérhető nyelvek:  cseh, kínai, angol, francia, német, olasz, japán, Korean, lengyel, portugál, orosz, spanyol

Alternatív nevei


Kiadások

  • English edition, first printing
    • Kiadás éve: 2019
    • Nyelv: angol
    • Méretek: 21.3 cm x 29.2 cm x 5.3 cm
    • Súly: 1.9 kg
  • Chinese edition
    • Kiadás éve: 2020
    • Nyelv: kínai
  • Czech edition
    • Kiadás éve: 2020
    • Nyelv: cseh
    • Méretek: 21.3 cm x 29.2 cm x 5.3 cm
  • English edition, second printing
    • Kiadás éve: 2020
    • Nyelv: angol
    • Méretek: 21.3 cm x 29.2 cm x 5.3 cm
    • Súly: 1.9 kg

Hasonló játékok

Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Pax Pamir (Second Edition) társasjátékhoz