A Kereszt és Félhold egy összetett társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 2 óra is lehet. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a moduláris tábla, a visszatartott információ, a kampány/harci kártya vezérelt, az egyidejű akciók és a megtervezett körök/akcók...
A Kereszt és Félhold egy összetett társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 2 óra is lehet. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a moduláris tábla, a visszatartott információ, a kampány/harci kártya vezérelt, az egyidejű akciók és a megtervezett körök/akcók mechanizmusokra.
A Kereszt és Félhold 2 illetve 4 fő részére készült stratégiai, harci játék, leginkább a sakk egy haladó változata.
Miről szól a játék?
A keresztény és muzulmán seregek küzdelme évszázadokig meghatározó fejezeteit jelentették a középkor véres történetének. Ennek állít emléket Pierrot különleges társasjátéka, amelyben a két fél a török, illetve a magyar csapatokat irányítja a játéktábla moduláris kialakításának köszönhetően különböző szcenáriókban, amiből a játékszabályban négy szerepel: az 1593-as székesfehérvári, az 1660-as szászfenesi, az 1664-es szentgotthárdi, és az 1687-es nagyharsányi csata.
A játék lényege
Ugyanúgy különböző képességekkel rendelkező csapatokat irányítunk, de ezeket fejleszteni tudjuk, és a terepelemek is fontos szerepet játszanak a csaták során. A két (vagy négy) parancsnok kártyák és erőkockák lehelyezésével titkosan ad utasításokat a korabeli seregtípusoknak, majd a paraván felemelése után felváltva hajtják végre a különféle akciókat. A csapatok összetétele mindkét oldalon ugyanaz: standard gyalogság, lándzsások (pikások), muskétások, könnyű és nehéz (vértes) lovasság, illetve tüzérség, de rajtunk múlik melyik egységeket kezdjük fejleszteni. Összesen 36 darab parancskártyával a legváltozatosabb parancsokat adhatjuk ki saját egységekeinknek. Az izgalmas összecsapás sokféle játékelemet ötvözve alkot egy olyan egyedi játékot, amelyhez hasonló nem készült korábban, és ahol a szerencsének egyáltalán nincs szerepe.
A doboz tartalma:
Kategória:
Stratégia, Háború, Harc
Mechanizmus:
Moduláris tábla, Visszatartott információ, Kampány/Harci kártya vezérelt, Egyidejű akciók, Megtervezett körök/akcók, STR-05 Semi-Cooperative Game, Command Cards, Változó setup
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Már ketten is játszható! Remek kikapcsolódás lehet pároknak is!
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Budapest! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Még a matricák sem kerültek fel, sajnos túl sok a játék, nem kerül elő :(
0 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
JEM 2023 JÚNIUS
Amíg a történelmi témákat nagyon szeretem, egyáltalán nem vagyok oda a konfrontatív játékokért. Az erősen szerencsefüggő wargame-ek végképp nem a lieblingjeim, mert néha úgy érzem, hogy egyetlen rossz dobással könnyen összeomolhat minden.
2024-06-04 08:32:21
Szia(sztok)!
1.Mi a hídépítést úgy játszuk (úgy értelmeztük a szabályt), hogy hidat bármelyik gyalogos (vagyis nem lovas) építhet (tehát "gyalogos", "pikás", "muskétás") - nekünk így gyorsabb-gördülékenyebb a játék (gyorsabb a folyón átkelés, felfejlődés). Ezzel kapcsolatban ti mit tapasztaltatok, hogyan szoktátok?
2.Ez a "baráti egységek segítségnyújtása" pontosan mi lenne? Ha én támadok, és van az egységem mellett közvetlenül saját másik egységem, akkor "erősebben" támadok?
2024-05-30 02:56:44
(folyt.)
5. Megnéztem, az én verziómban a "Fejlesztés" előre bejelentendő (már nem emlékszem a zsargon milyen kifejezést használ, talán "előzetes akciót") bíbor kártya, tehát nem menet közbeni parancs. Emellett ha a "Toborzás" kártyát is érinti a kritikád, akkor abban igazad lehet, de úgy érzem, hogy egy hasonló jellegű lap kell, hogy legyen a fő parancskártyák között (a parancskártyák elnevezését is megváltoztatta a kiadó, így lehet, hogy nem ez maradt).
6. Ezt nem pontosan értem. Talán plusz pontot adnál azért, ha együttesen mozognak az egységek? Ennek nem látom a szerepét, de főleg, a pontértékét - elvben a "resolution" nemigen engedi meg, hogy ilyesmiért pont járjon, mert az egység ennél nagyobb. De mondom, lehet, hogy valamit félreértek.
Ha úgy érzed, hogy nem ezen a felületen szeretnél tovább beszélgetni, akkor keress meg kérlek e-mailben a pierrot @ privatemoon . com címen.
2024-05-30 02:56:32
Kedves Picibici!
Köszönöm a visszajelzéseket. A Kereszt és Félhold az a játékom, amelynek fejlesztése, egész pontosan a végső kiadás előtti alakítása sajnos kikerült a kezemből, így nem minden a szándékaim szerint történt. Emellett kevés vérbeli wargamer visszajelzését bírom, sajnos a tesztek során is inkább "hibrid igényű" játékosokkal játszottam. Ugyan a cél azért egy crossover játék kialakítása volt, de örültem volna, ha ilyen szempontból is kapok impulzusokat.
Az a célom, hogy ezzel a játékkal (egy kicsit átalakított kivitelezés mellett) hamarosan megkeresek külföldi kiadókat - a jog e tekintetben nálam maradt. Így a változtatás mostanában esedékes.
Válaszolnék tételesen a felvetéseidre.
1. Képzeld nincs, nem is volt "Székesfehérvári csata", ezt a kiadó erőltette a produkcióba. Eredetileg egy "fiktív csataként" azért került a játékszabályba, mert ezzel bátorítani akartam a játékosokat, hogy maguk is építsenek saját térképet. Ebben a szcenárióban a szimmetrikus felállással kacérkodtam. Válaszolni viszont nem tudok a kérdésedre, mert az eredeti felállásban nem voltak feltüntetve egységek, csak a tereplapok. Viszont ebben a szecneárióban van hegy-elem is, az tény.
2. Jogos, mindenképpen gondom lesz rá a következő kiadásnál.
3. Ez is jogos, a válasz valóban inkább "bármely".
4. Az eredeti szándékot a szabály fejti ki, tehát a lépés érkezőmezőjén lehet építeni hidat. Azonban most úgy érzem, hogy nincs megtámogatva semmi kizáró tényezővel, így akár lehetne a kártyának megfelelően "bármikor a lépés során", tehát akár az előtt is. Újra elő kell venni a játékot hamarosan. (folyt.köv.)
2024-05-29 21:07:35
(Előző bejegyzés folytatása)
Javaslatok alternatív szabályokra, melyek élethűbbé tennék a játékot (és feltehetően még jobbá):
1. Nem reális, hogy a csata hevében fejleszteni lehet a seregeket, a valóságban inkább elfáradtak, mint hogy új tudásra tettek volna szert hirtelen. Ezért a csapatfejlesztő kártyákat a játék elején, a seregek felállításakor kellene kijátszani annak, aki akarja, és persze hasonló limitekkel, mint amilyeneket az erőkockák jelentenek minden fordulóban. A csata közben a seregek képességei nem változhatnak, maximum erősítést kaphatnak, ha veszteségeket szenvedtek. Ez az ellenfél számára is kiszámíthatóbbá tenné a csata közbeni tervezést.
2. A csatasorban állást közelharcban díjazni lehetne a támadó/védekező egységek támadási irány szerinti jobb vagy bal oldalán álló baráti egységek nyújtotta plusz pontokkal, mint ahogy ez szokványos a hasonló wargame-ek esetében. Ez több taktikázást tenne lehetővé az együtt mozgó formációkkal.
2024-05-29 21:03:16
Nagyszerű játék, veterán wargamer angol ismerősömmel játszottuk, akinek nagyon bejött, hajlandó volt hozzá megtanulni az egyes parancskártyák jelentését, és hazavitte magával a játékot Angliába.
A következő megfigyeléseink vannak:
1. A székesfehérvári csata térképén (14. o) jobban kellene látszódnia, vagy meg kellene nevezni a leírásban, hogy milyen tereptárgy van a várost őrző janicsár helyőrség alatt. Mi úgy tippeltük, hogy erdő. Így aztán távolról nem lehetett rájuk lőni, előbb át kellett kelni a folyón.
2. Csak a 6. oldalon az erdő leírásánál szerepel, hogy a lovasok nem támadhatnak az erdőben. Ezt az információt hasznos lenne megismételni a seregkártyák leírásánál is (10.oldal). A Gyalogos/Azab seregtípus leírásában benne van, hogyan viselkedik erdőben, de egyik lovas seregtípusnál se említik ezt meg.
3. A "Tereptárgy" kártyánál nem derül ki, hogy a "minden gyalogos egység" kifejezés vajon arra utal, hogy bármilyen típusú gyalogos egység építhet/rombolhat tereptárgyat (de csak az egyik egység, ahogy a többi parancskártyánál megszoktuk), vagy pedig hogy az összes táblán lévő gyalogos egység egyszerre építhet. A korlátozóbb értelmezést alkalmaztuk, bár helyesen akkor a "bármely" szónak kellene szerepelnie a "minden" helyett.
4. A "Hídépítés" kártya részletes leírása a szabálykönyvben ellentmondásban van a kártyán található rövid leírással. A szabálykönyv szerint a szürke parancskártyával történő rendes lépés után következhet a hídépítés, a Hídépítés kártya szerint a lépés közben (vagyis akár elsőnek, vagy ha két mezőt haladhat az egység, akkor az első mezőre való lépés után). Ennek természetesen nagy jelentősége van. (A feloldásra azt az elvet alkalmaztuk, hogy a kártyán található szabály ellentmondás esetén mindig felülírja a szabálykönyvet, de amúgy ez az életszerűbb is.)
2024-01-30 12:43:21
Használtan vettem, a matricák a korongokra fel voltak ragasztva, viszont a matrciás papír is benne volt még (amin látszott, hogy minek kellett ott lennie), szóval gyanítom, hogy nem csak az én példányomból hiányzik (és nem a "használt" játék miatt). De olvastam máshol is kommentet, hogy hiányolták ezt a matricát. Természetesen lehet, hogy pont ez volt a hibás, hátha más meg tud ebben erősíteni, vagy épppenséggel cáfolni. A lényeg: csapatonként 3 ágyúmatricának kellene lenni. 1-1 saját korongra kell ágyút ragasztani, viszont a 3. ágyús matricát az ellenfél ágyús korongjának másik oldalára való. Ugyanis: a játékot 1 ágyúval (koronggal) kezded. Ha az ágyús egységet fejleszted, akkor még 1 ágyút (korongot) feltehetsz a táblára. Viszont ha elfoglalod az ellenfél ágyúját, akkor az a tiéd lesz, ezt pedig úgy tudod jelezni, hogy megfordítod a korongot, amin a saját matricád lesz (tehát nem korongot teszel oda, mert abból nincs több a játékban). Ettől függetlenül ajánlom a játékot, nagyon élvezetes, ne riasszon el titeket a kipróbálástól! (az is lehet, hogy én futottam ebbe bele :) )
2024-01-29 22:48:30
Milyen matrica maradt ki a játékból? A korongra ragasztani való? Illetve ha plusz, akkor miért kell? A videóban mindegyiken van jelzés. Nem lehet, hogy a tiédből véletlenül maradt ki. Szerintem kérdezd meg a kiadót.
2023-08-25 10:54:20
Szia!
Komponensek minősége remek, kártyák szépek (és az anyaguk is jók), korongok szép nagyok, vastagok, erőkockák is (kis kék és sárga kockák) tökéletesek. A lapkák színezése és a grafika szuper (bár igaz, eléggé funkcionális; nekem tetszik, de ez szubjektív). A játékkeret elemei tökéletesen illeszkednek egymásba, a lapkák felrakása után nincs hézag.
Egy hibája van a kiadásnak: sajnos a tüzérségnek lemaradt plusz matricája, azt neked kell külön megcsinálni. DE ez ne vegye el a kedved, én megcsináltam, tökéletesen játszható, nem zavaró!
2023-08-25 09:11:10
Szia!
Megtudnád mondani milyen a komponens minősége a játéknak?
Szeretem a kiadó témaválasztásait de úgy gondolom 1-1 komponens olykor jobb is lehetne a meglévő játékai közül. Ezzel is szemezgetek már egy ideje de még nem szántam el magam kellőképp.
Köszi a segítséget!
2023-08-24 15:56:34
Izgalmas háborús játék! A sakk kifejezés senkit ne tévesszen meg, nincs köze hozzá. A pakliépítés ötletes (te választasz kártyákat az aktuális hadihelyzetre reagálva), a titkos parancskiadások utáni adok-kapok hozhatnak váratlan és meghökkentő eseményeken a csatatéren, amik nagyon érdekessé és izgalmassá teszik a játékot.
A parancskártyák nem bonyolultak (léphetsz még egy mezőt, támadhatsz még egyszer stb.), de az első parti inkább ismerkedés lesz a kártyákkal, utána viszont kinyílik a játék, nagyon jó taktikázásra ad lehetőséget. Analízis-paralízis lehetősége fennállhat.
Nagyon jó és ötletes játék, ajánlom!
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Kereszt és Félhold társasjátékhoz