A Doom: A Társasjáték egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő 1 - 1.5 óra. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a moduláris tábla, a váltakozó képességek, a szövetségek, a kockadobás és a négyszög-rács mechanizmusokra. A Doom egy tipikus műfajteremtő...
A Doom: A Társasjáték egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő 1 - 1.5 óra. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a moduláris tábla, a váltakozó képességek, a szövetségek, a kockadobás és a négyszög-rács mechanizmusokra.
A Doom egy tipikus műfajteremtő játék volt amikor először megjelent a Fantasy Flight Games kiadásában. Ez a játék ugyanis a manapság igen népszerű „dungeon crawl” társasok egyik legelső példánya, mondhatni úttörője. A történet hasonló a számítógépes játékból, vagy filmből ismerhető történetszálhoz: egy, a Marson lévő kutatóközpontot elárasztják a szörnyek hordái, és a fent rekedt tengerészgyalogosok magukra utalva kell kijussanak a pokollá vált bázis romjaiból.
A játék a műfajtól megszokottan egy „kalandmester” játékossal és az ellene kooperáló játékosok csapattal dolgozik. A játékosok tengerészgyalogosokat irányítanak, akiket a játék elején felhúzott speciális kártyákkal lehet egyedivé formálni. Ezek a kártyák növelhetik az életerőt, a közelharci vagy éppen távolsági szakértelmeket, de segítségükkel például felcserré is avanzsálhatsz, így gyógyíthatod a csapattársaidat a küldetések során.
A Megszállókat irányító játékos az előkészítés során felépíti a kezdő termet, ahol a tengerészgyalogosok kezdenek. Ebből a szobából kell majd felderítenetek az adott pályát, de gyakran találhattok itt fegyvereket, páncélt sőt gyakran még elpusztítandó szörnyeket is. A saját körödben mozogni, támadni, vagy parancs jelzőket tudsz kiosztani. Mozgás segítségével lehet haladni a pályán, ajtókat kinyitni, vagy küldetéstárgyakkal kapcsolatba lépni. Támadás során közelharci vagy távolsági fegyverrel próbálhatod meg eliminálni a feléd tartó szörnyeket, míg parancsjelzőkkel speciális akciókat hajthatsz végre. Ilyen akció többek közt a megszakítás is, ami lehetővé teszi a szörnyek körében, hogy tengerészgyalogosod támadást adjon le.
A Megszállókat irányító játékos felelős a játéktér helyes felépítéséért, és a szörnyek folyamatos játékba hozataláért. A Megszállókat kártyák segítségével lehet játékba hozni, olyan mezőkre ahová a játékosoknak nincs rálátása. Ha mindez nem lenne elég, a játékosok előtt a pálya rejtve van, mindig csak a már felderített részeket ismerik. A Megszállók játékosa a kártyáival természetesen nem csak lényeket tud megidézni, különféle csapdák és hatások is létrehozhatók a Megszállók körében, mint például az áramszünet, ami lecsökkenti a látótávolságot, ami a szörnyek idézését is jelentősen könnyebbé teszi. A játék egy kampányfüzettel rendelkezik, ami számos pálya felépítéséhez és lejátszásához ad információt. Ezek a pályák mind eltérő méretűek, alakúak és a küldetés is célja is mindig más rajtuk. Ahogy a kampány során haladtok előre a küldetésekkel, egyre erősebb és erősebb lényekkel kell majd szembenéznetek. Egy-egy pályát is elég nehéz megnyerni a tengerészgyalogosokkal, a teljes kampány pedig a tapasztaltabb játékosoknak is igazi kihívást nyújt.
A játék a tengerészgyalogosok számára kegyetlen lesz, de végül is ez a játék tematikája. A lőszerek könnyen kifogynak, és igazán nincs sok belőlük a játékban. A szörnyek általában rendkívül erősek, és hatalmas hordákban jönnek, amit elősegít ha a játékosok kevésbé jól helyezkednek, és túl nagy területet hagynak őrizetlenül. Fontos megemlíteni azt a hátrányt is, hogy a kockákra a rajtuk lévő szimbólumok nincsenek bemarva, így az oldalak nagyon hamar lekopnak, és használhatatlanná válnak a dobókockák. Erre megoldás lehet egy réteg körömlakk, a Megszálló játékos túlerejére pedig fórumokról letölthető javításokat lehet találni, ha valaki jobban szereti a kiegyensúlyozott játékokat.
A Doom tehát lényegében egy nagyon régi „Odalent” vagy „Imperial Assault”, és ez látszik is a társasjátékon. Kissé kiegyensúlyozatlan, vannak benne technikai problémák, ugyan akkor mind a PC játék, mind a film verzió rettegés hangulatát remekül átadja, tehát abszolút szerethető játék. Azoknak a játékosoknak ajánlanánk a figyelmébe, akik kedvelik a Doom világát, és nem rettennek vissza a szörnyek túlerejétől.
Ha valaki inkább fantasy világban keresi a műfaj tagjait, akkor az Odalent, vagy a Descent II lehet a megfelelő választás számára, míg Star Wars fanatikusok számára az Imperial Assaultot tudjuk ajánlani. Ez utóbbi a jelenleg legkiforrottabb darabja a „dungeon crawl” játékoknak.
1 szabálykönyv
1 kampány füzet
4 referencia tábla
66 figura
6 dobókocka
84 kártya
pályaelemek és jelölők
A magyar nyelvű szabályok megtekintéséhez kattints ide!
Magyar rajongói csoport
Kategória:
Sci-Fi, Felfedező, Horror, Harc, Miniatűrök, Videójáték alapú
Mechanizmus:
Moduláris tábla, Váltakozó képességek, Szövetségek, Kockadobás, Négyszög-rács
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz oktató és bemutató videók nyújtanak segítséget! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Csak személyesen itt: Budapest, főleg Buda és belváros!
Nem kerül elő, csak a port fogja. A doboz már viseletes, kérésre képet is küldök.
1 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
Abszolút hullámzó ennek a társasnak az ára, de szerintem megéri, ha sikerül pont egy pangás időszakban elkapni. Volt már 5000, de 35000 is. Láttam már mindenféle árban újonnan és kutyarágtaként is, de van esély jót találni jó áron.
Válasz Boly (feb 27. 11:21) üzenetére
A dungeon crawler mechanikát az Odalent első kiadásával ismertem meg, ami számomra egy nagyon izgalmas és a világát tekintve is érdekes társasjátéknak számít. A Doom PC-s szériának pedig mind a 3 első részét nagyon szerettem, ami azon a platformon szintén stílusteremtő volt és mai napig hatalmas rajongótáborral büszkélkedhet. A Doom tàrsasjátékot, csak később fedeztem fel, amikor már majdnem késő volt, abban az értelemben, hogy nagy mértékben kifutóban volt a termék, angol verziót már nem, magyar verziót pedig csak egyet sikerült találnom egy online webshopban, de az a példány, csak azért volt még meg nekik, mert sérült volt. Mivel éreztem, hogy más boltban újonnan nem fogok kapni másik dobozzal és használtan pedig nem szerettem volna megvenni, így kibékültem a tudattal, hogy a sérült dobozos lesz az enyém. Szerencsére az átvételkol tapasztaltam, hogy annyira nincs nagy gond vele, csak ez egyik sarka ütődött meg szállításkor, de ez még csak a doboz bontását sem nehezíti.
A beltartalom 1 az 1-ben megidézte az általam épp akkoriban játszott Doom 3-at. A figurák színe és megjelenése nekem teljesen a 80-as, 90-es éveket idézte számomra, emlékszem, hogy pont ezekben a színekben voltak nekem is a piacon vásárolt olcsó fröccsöntött indiánfiguráim, amikkel annó játszottam. Az egyszerű, de ettől nagyszerű grafikai megjelenítés is nagyon bejött.
Amikor először játszottuk, már akkor rádöbbentünk, hogy mennyire pokoli nehéz játékról van szó, pláne ha a szörnyeket irányító játékos elég profi. Neki pedig annak kell lenni, mert a játék hatalmas felelősséget ró rá, egyfajta mesélő, játékmester szerepet kap. Ő felelős a hangulatér, a nehézségért és a szabályokat is kívülről érdemes neki tudni.
Igen, a játék negatívuma a kockák, mivel nincsenek bemarva az ikonok, csak egy sima kockafelületre van nyomtatva minden, sajnos nagyon gyorsan kopik. Mivel erről olvastam a játék megvétele előtt, a hivatalos nyomtatvány segítségével csináltam saját kockakészletet és azt használjuk.
sziasztok!
ha van valakinek egy eladó példánya, kérem jelezze!
köszönöm
Szia. Nekem van egy felesleg....
Válasz Gafa (2023. jan 07. 17:11) üzenetére
Sziasztok,
Ha tudtok eladó, jó állapotú példányt, kérem jelezzetek.
köszi
Gafa
Az FFG oldaláról letölthető a kockák nyomtatható verziója (matrica szerűen ráragaszthatod a kockáidra), de ha csak a minta kell, azt is lelesheted innen.
Válasz Mixike (2022. aug 17. 11:04) üzenetére
Valakinek esetleg nincs eladó dobókocka készlete hozzá? Vagy ha valakinek megvan leírná, hogy az egyes kockák oldalain mi található? Beszereztem egy erősen használt verziót de a kockákon szó szerint semmi nem látszik. Ötletem sincs, hogy tudott ezzel bárki is játszani..
Szia, esetleg átdobnád a javított szabályt és a kampányt amit készítettél üzenetben? Épp a játék beszerzése előtt állok :)
Válasz dmaczak (2022. máj 19. 12:55) üzenetére
Jóbarátommal sok sok partyt, és orát beletettünk. Hiába játsza az ember végig a legelső páját, harmincadik alkalommal sem lehet megunni, főleg ha változik a társaság. Facebook oldalon van fan csoportja a társasnak, ott van javított szabályzat, új pályák (letölthető pályakészítő program) stb... én is csinaltam sajat kampányt, meg is osztottam ott fennt. Ha valakinek kell irjon.
Kezdetben nagyon tetszett ez a játék, de hamar lelombozott, hogy a szabályok nem túl kiegyenlítettek, A szörnyeket irányító játékos hatalmas előnyben van. Jó pár dolgot minimálisan megváltoztattunk, hogy játszható legyen. Nagyon idő és koncentrációigényes, kizárólag profi gamereknek ajánlom. Az utóbbi időben kezdtem el rádöbbeni, hogy a Doom a maga stílusában megjelenő játékok között még így is kiemelkedő.
DOOM...ifjú korom egyik meghatározó videojátéka volt (főleg a 2. része), csapattuk éjjel nappal a koliban úgy '98 körül. Csak ebéli múltam miatt adnék egy próbát egyszer ennek a játéknak. Elképzelhető talán, hogy magával ragadna (bár nem tartom valószínűnek), ha mégis az a nosztalgia miatt lenne. Bár attól lehet jó. Valakinek esetleg tapasztalat?
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Doom: A Társasjáték társasjátékhoz
Boly- feb 27. 11:53
- Válasz
- / +5
Emlékszem, hogy a sérült példányomat anno 9.500 ért vettem a webshopban és akkoriban kb ennyiért mentek a használt példányok is. De ahogy mondod, aki kedveli ezt a társasjátékos stílust, vagy a régebbi Doom-okat, annak mindenképp megéri egyet beszerezni. Tökéletesen hozza a hangulatot.
Nekem annyira tetszett a társas, hogy a Doom 3-ból fotóztam ki képeket a játékban található kartondobozokról és hordókról. Ezeknek a feliratát megszerkesztettem gépen, kinyomtattam matricapapírra, majd PVC csőből és hullámkartonból méretarányos kis dobozokat és hordókat csináltam a játékhoz, amik tereptárgyként szolgáltak. A kis dobozokba rízst töltöttem, mert túl könnyűek voltak és könnyen elmozdultak a helyükről. Egy kis házi kiegészítő.
Válasz babinszkijano (feb 27. 11:45) üzenetére