Az Acquire egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 6 játékos részére, az átlagos játékidő 1.5 óra. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a lapka-elhelyezés, az érték halmozás, a pakli tervezés, a vic-04 victory points as a resource és a market mechanizmusokra. A nagy hal megeszi a kis halat...
Az Acquire egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 6 játékos részére, az átlagos játékidő 1.5 óra. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a lapka-elhelyezés, az érték halmozás, a pakli tervezés, a vic-04 victory points as a resource és a market mechanizmusokra.
A nagy hal megeszi a kis halat, ahogyan azt már annyiszor hallottuk. Itt az idő, hogy ezt a tudást az üzleti életben kamatoztatva mesés vagyonra tegyünk szert. Hogyan? Az Acquire-ből kiderül!
Az játék alapját kisebb-nagyobb vállalatok, részvényeik és a köztük folyó felvásárlások, összeolvadások képezik.
A játéktábla első ránézésre furcsának hat, 108 számozott mezőből áll (1A-től 12I-ig), minden mezőhöz tartozik egy, a számának megfelelő kis karton lap (token). Ezek szimbolizálják a vállalatokat. Találunk még sok-sok papírpénzt, 7db vállalat jelző tokent, illetve 7x25 kártyalapot, melyek az egyes vállalatok részvényeinek felelnek meg.
Minden játékosnak a saját körében a következő lépéseket teszi:
A kör menete tehát nagyon egyszerű. A meglévő vállalatokat fejleszthetjük, növelhetjük, részvényeket vásárolhatunk, hogy később pénzzé tegyük őket, illetve az elhasznált token helyébe kapunk egy újat. Egy dolog azonban hibádzik: költjük, költjük a pénzünk, az pedig csak fogy és fogy. Ha nem játszunk ügyesen, pillanatok alatt nullás lehet az egyenlegünk. Mit lehet tenni ez ellen?
Abban a pillanatban, hogy egy újonnan lerakott token két már meglévő vállalatot kötne össze, a nagyobb vállalat egyszerűen bekebelezi a kisebbet. Ez gyakorlatilag az egész játék mozgatórugója. a következők történnek:
A bekebelezés alól egyetlen kivétel van: ha egy vállalat legalább 11 mezőből áll, túl naggyá válik ahhoz, hogy fel lehessen vásárolni.
A játéknak két módon lehet vége: vagy mind a hét vállalat felvásárolhatatlanná válik, vagy pedig az egyikük túlságosan nagyra nő (nagyobbra, mint 41 mező). Amikor ez megtörténik, bárki bejelentheti a játék végét, vagy ezt elmulasztva tovább játszhat, ha érdeke úgy kívánja.
A bejelentés után az adott kör végeztével minden aktív vállalat többségi és kisebbségi részvényese megkapja a bónusz kifizetést, majd az összes játékos részvényeit visszaváltjuk papírpénzre. Aki végezetül a leggazdagabbá vált, megnyeri a játékot!
Az Acquire szabályainak egyszerűsége ellenére kétségkívül az nagyon is taktikus, komplex gazdasági játék. Nem mindegy, hogy melyik vállalatot növeljük és miért, a bekebelezőkből, vagy a felvásárlottakból akarunk előnyt szerezni, mikor hogyan váltjuk, vásároljuk részvényeinket, egy csoportra koncentrálunk, vagy megosszuk pénzünket több cég között, és így tovább, és így tovább. Kisebb gyerekeknek a téma kevésbé lehet izgalmas, ám a gazdasági játékok kedvelőinek melegen ajánlott, illetve azoknak is, akik eddig csak a Monopolyban szereztek üzleti jártasságot, ám tudásukat új szintre kívánják emelni.
Magyar szabály a Ketaklubról
Angol nyelvű szabály
Részletes bemutató
Kategória:
Közgazdaság, Építés / Terjeszkedés
Mechanizmus:
Lapka-elhelyezés, Érték halmozás, Pakli tervezés, VIC-04 Victory Points as a Resource, Market, Investment, Négyszög-rács
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz oktató és bemutató videók nyújtanak segítséget! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
Minden részvényes társasok ősanyja. A hatvanas években adták ki először, de több helyen olvastam hogy a mai napig megállja a helyét. És tényleg.
A lehető legcsupaszabb részvényes társas: hotelláncokba fektetünk be, amik aztán egymást felvásárolva növekednek a táblán. A lapkahúzással van benne szerencse, de nem ez fogja a végkimenetelt eldönteni. Minél hamarabb rá kell érezni melyik hotel lesz a nyertes. A 6 előre húzott lapkával mindenki látja hogy melyik hotelekre tud befolyással lenni, ezzel kis előnyt szerezve hogy mely részvényekbe érdemes fektetni.
Absztrakt, randa, de 1 órában mindent tud amit egy családi részvényes társasnak tudni kell. A szabályok lehetnének kidolgozottabbak, a legnagyobb problémám az, hogy ha látszik hogy melyik hotel kezd el rohamosan nőni, akkor kb egy kör alatt elkapkodjuk a részvényeit, és utána a felvásárláskor se tudunk többet átváltani. Az én kiadásomban a részvényes bónusz sem volt tiszta, a szabályban secondary shareholder szerepel, a segédleten már minority bónusz. Most akkor csak a második játékosnak jár vagy minden részvényesnek? Egy videóban láttam olyan verziót ahol a harmadiknak is járt. Majd egyszer utána olvasok. Mi csak a másodiknak osztottunk és jól működött.
A szabály nem írja hogy nyílt vagy rejtett a játékosoknál lévő részvények száma. Én alapvetően szeretem a nyílt információt, de egy családi játékban talán jobb rejtetten, így megvan benne az az izgalom, hogy nem tudjuk kié lesz a bónusz felvásárláskor.
3 fővel is jó volt a játék, de valószínűleg 4 fő a sweet spot.
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Acquire társasjátékhoz
Nymus86- 2024. márc 21. 16:40
- Válasz
- / +2
Hibás a játék leírása, egy másik játéké van megjelenítve.