Viszonylag csendes környéken lakunk, épp ezért sokkal feltűnőbb nálunk minden kintről beszűrődő zaj, mint kutyaugatás, focizó gyerekek, busz, autó, motor, stb. Zajszűrésre hangfüggönyt használunk. Ezek általában 1-2-8-24 órás végtelenített videók a youtube-on, és a tematikától függ, hogy milyet választunk: LotR, Witcher, Harry Potter soundtrack (itt nem a filmzenékre gondolok, hanem audiovizuális hangulatképekre, amihez a filmekből veszik az aláfestő zenét és megfejelik egy animált háttérrel), medieval tavern music (halk lantzene vagy bulisabb kelta zene, miközben halkan tányérok csörögnek és emberek beszélgetnek, mintha mi is ott ülnénk a kocsmában), télen a kandallóban pattogó tűz hangja és az előtte heverő macska dorombolása, csordogáló patak, csiripelő madarak és egyéb relax soundok. Időmérőnek is kiválóak, mert ha mindig egy órásakat használunk, akkor kb. látjuk, hogy mennyi ideig tartott egy menet (alapvetően nem szoktunk ezzel foglalkozni).
Szóval beállítjuk ezeket automatikusra, és a tematikát figyelembe véve a tube beteszi a következőt, nincs rá gondunk. Nem szól hangosan, mert nem az a dolga, hogy figyeljünk rá, hanem az, hogy burkot képezzen körülöttünk játék közben.
Válasz Faresz (2024. nov 03. 08:49) üzenetére
Nagyon szívesen! 😉
Válasz halaszkiraly (2024. okt 30. 18:35) üzenetére
Gépház / Kérdések és hibajelentések / Az oldalról hiányzó magyar nyelvű játékok
Itt. Ha nincsenek a dátumok (még úgy is, hogy 2023-ra datálták a Prelude II.-t), nehéz lenne megkülönböztetni őket. Úgy találtam meg, hogy a MT oldalán néztem végig a kiegészítőket. 12 oldal promókkal együtt, nem is gondoltam volna, hogy ilyen sok! 😊
Válasz halaszkiraly (2024. okt 30. 18:23) üzenetére
Gépház / Kérdések és hibajelentések / Az oldalról hiányzó magyar nyelvű játékok
Becsapós, de szerintem ez lesz az. Talán számozni kezdték a kiegészítőket és arra nem gondoltak, hogy a Kezdetekhez később lesz egy újabb bővítmény / folytatás.
Válasz halaszkiraly (2024. okt 30. 17:30) üzenetére
Gépház / Kérdések és hibajelentések / Az oldalról hiányzó magyar nyelvű játékok
Kicsit off, de szeretném veletek megosztani: most találtam ezt a Saturday Night Live jelenetet, amiben meghatározó humorelem a Jumanji és Ticket to Ride. Mindenesetre, akinek még nincs meg a TtR, az óvatosan bontogassa beszerzés után, mert bármikor előugorhat belőle a Délibáb IC! 😁
Igen, elég megengedő voltam - látszik, hogy nem mostanában vettem pékárut. 😅 Így viszont már végképp nem tudom, hogy a kenyér a drága, vagy a Szunnyadó az olcsó, de az biztos, hogy ma már a kenyérfogyasztás is tud annyira kalandos lenni, mint az Istenek....
Válasz Pala (2024. okt 12. 19:20) üzenetére
Mi kicsiben toljuk: kis hely, kis büdzsé (a komoly gyűjtőkhöz képest kicsi), viszont az utóbbi években már költöttünk rá annyit, hogy nem is kevés. Persze egy rózsadombi villa még nem jött volna ki belőle, de pár csokor rózsa már biztosan. 😅
Egyébként vásárláskor a "kiló kenyér"-elvét követem: tegyük fel, hogy egy kiló kenyér 500,-Ft (a könnyebb matek kedvéért, de mondjuk ez már elég durva kerekítés), akkor egy 10.000,-Ft értékű játék előkerül-e minimum 20 alkalommal. Tudom, hogy ez nem egy hétköznapi logika, de nálam sokszor bevált a 60-70-80%-os "gigamega-többször nem lesz ilyen alkalom-ha nem veszed meg, lemaradsz!!!!-csakNekedcsakMost"-akciók során, amikor kaszát-kapát-józanészt el kell dobni, mert a FOMO-vonat jön ezerrel. Nyilván egy olyan játék esetében, amit már régóta szeretnék, remekül jön egy ilyen akció.
Mondjuk úgy, hogy nem sajnálunk magunktól semmit, ha tényleg sűrűn fogjuk használni, a jutányos ár pedig nagyon szubjektív, ahogy a számított átlagár is (jól hangzik az 5,8eFt/db, de azért kíváncsi vagyok, hogy miből jött ki - nyugi, ez csak költői kérdés!!!😊)
Lényegében: nincs konkrét büdzsém, mert kis tételben vásárolok és ritkán, de ha nagyban csinálnám, akkor biztos, hogy előírnék egy keretösszeget, meghatároznék átlépési feltételeket és szigorúan vezetném a fel nem használt keretrészt, amit átvezetnék következő időszakra, mint extra tételt....
Szörnyű lennék, tudom. 😬
Válasz Faresz (2024. okt 12. 05:21) üzenetére
Most nálunk is a Sagrada megy, de még annyira friss a játék, hogy nem hiányolunk hozzá más lapokat, viszont a kiegészítőket már nézegettem, hogy mit tudnak. Az Artisan is érdekesnek tűnik, bár nem tudom, hogy mennyire akaszthatja meg a haladást, amíg színezzük a képeket. Mindenesetre nagyon chill lehet a hangulata.
eagleW: ha jól értettem, az 5-6 fős akkor is működik, ha kisebb a létszám, ez tényleg így van?
Válasz halaszkiraly (2024. okt 08. 17:22) üzenetére
Minden más / Csevegő / Mivel játszottál utoljára? Ajánlanád másnak is?
Szoktam figyelni az értékelést, de a statisztikát is megnézem hozzá mindig, mert nem mindegy, hogy 10.000 vagy 10 ember szavazata alapján jön ki a szám, főleg, ha vannak benne "1" és "2" szavazatok, mert azoknak nem hiszek. Egyetlen normális játék sem érdemel ilyen rossz szavazatokat: lehet, hogy nem tetszik a játék maga, de attól az még nem szemétre való (ami odavaló, azokról külön cikkeket írnak és általában valamilyen "testnedves partyjáték"), úgyhogy ezeket mindig ki szoktam zárni. Ha egy játék már 6,xx , akkor megnézem hozzá az eloszlásokat, és ha jellemzően 7-8 a legtöbb szavazat pár 6-ossal, akkor ott már az ízlésem dönt. Ha valaki leírja, hogy azért adott 3-4-5 szavazatot, mert neki ez a játék annyira nem tetszik, akkor még nem gondolom azt, hogy nekem sem fog. Ha van letölthető játékszabály, akkor azt elolvasom, hogy tudjak saját képet is alkotni. Ha objektíven leírják a szavazók, hogy az alacsony pontok oka az, hogy itt-ott van hiba, akkor azt elfogadom, mert valszeg ők próbálták már.
Szóval statisztika és szabályolvasás (esetleg véleményező / játékbemutató videók, hogy "élőben" is láthassam az asztalképet és a doboz tartalmát), nekem ezek a fegyvereim.
Ha az ár is alacsony (mondjuk 60-70-80%os kedvezmény), nálam az sem jelent feltétlenül rossz játékot, még alacsony(abb) értékeléssel sem, mert ez csak annyit tesz, hogy pl. nincs hozzá magyar szabály, esetleg nem nyelvfüggetlen és garázsfordítás sincs hozzá, nem volt előtérben, így a radar elkerülte, ismeretlen szerzőtől, ismeretlen kiadótól, stb-stb., és nyilván egy nagy készlettel operáló webshopban a teljes készletet még szűrve is nehéz átböngészni, de az akciós tételeket már sokkal könnyebb (ha nem több ezer tétel az is), ilyenkor szoktak felszínre kerülni ezek a darabok.
(Bár nem volt kérdés, de a nehézségi szintet és az ajánlott játékosok számát is eloszlás alapján szoktam nézni a statisztikában, mert az is döcögős néha.)
Válasz Faresz (2024. szept 29. 10:49) üzenetére
Most így hirtelen - gyerekkorom harrypotterét: Adrian Mole-t. Vele talán annyi lenne a gond, hogy a fiatalabb generációknak már nem mond semmit a neve, pedig külsőre még hasonlítanak is, és amennyire hétköznapi problémái vannak, annyira nagy hős, hiszen túléli a saját kamaszlétét. 😉
Rákerestem és nem találtam belőle társast, szóval aki kacérkodik a tervezéssel, vagy mechanizmushoz keres egy jó témát, akkor hajrá, én vevő lennék rá!
Válasz babinszkijano (2024. szept 27. 11:38) üzenetére
Minden más / Csevegő / Milyen témájú társasjátékot hiányolsz?
Nálunk az működik, hogy "Te kezdj, a te hangod mélyebb!". Eddig még bevált.....
Válasz Faresz (2024. szept 27. 03:08) üzenetére
Mivel már abban az időszakban kerültem bele ebbe a hobbiba, amikor jellemzően kevert típusú játékok jelentek meg - nem is tudom: mindkét tábornak kedveskedve, vagy azért, hogy átcsábítsák egyik műfaj rajongóit a másik műfajhoz? -, nem tudok elképzelni olyan játékot, amiben nincs szerencse.
Talán nem is szerencse, mert az én olvasatomban az egy pozitív dolog, ami olyankor történik, amikor úgy kapsz valamit, hogy nem kérted és nem is adsz érte cserébe semmit. A "váratlan" az első szó, ami beugrik, ha a kevésbé (vagy egyáltalán nem) tervezhető játékokra gondolok, és olyan speciális kihívásnak tartom, amit meg kell fejtenem, át kell ugranom, ki kell kerülnöm, át kell alatta bújnom, mint egy akadálypályán. Írom ezt úgy, hogy én is eurósnak tartom magam.
Szóval az én szememben szerencséből nem kell sok (egy-egy ingyen cucc, mint egy kocka csoki, tud pörgetni, de a sok megárt belőle), váratlanból viszont jöhet több is, mert az képes megmozdítani, nem hagy eltespedni.
Válasz Csabusa (2024. szept 24. 12:07) üzenetére
Allons marche - irány a Mars! 😊 Engem is nagyon érdekel, hogy mi kerül a top50-be és mi lesz az első.
Válasz kardostibor44 (2024. szept 21. 15:46) üzenetére
Amióta megjelent, azóta megvan ez a verzió is. Már az alapjátékot is nagyon szerettük, de jó néha kicsit kombinálgatni új kártyákkal. Ez a játékcsalád volt az első rajzolgatós társasunk és remekül bevált. Lehet agyalni, de mégsem furmányos, közben lehet lazulni, de azért nem feledteti veled, hogy nem egyedül játszol (ha nem egyedül játszol! ;D ), lehet csűrni-csavarni egyéb térképekkel (esetleg a mini skill kiegészítővel), színes ceruzával vagy fekete-fehérben ikonokkal dolgozni igény szerint. Szerintem ennél a játéknál még azokból is előtör a festőművész, aki nem volt rajzszakkörös. Akár ketten is működik (nekünk legalábbis ezzel nincs bajunk), de valószínűleg egyedül is ki fogom próbálni.
Az a legjobb benne, hogy ha a többi játék miatt kicsit parkolópályára kerül, akkor hosszabb kihagyás után újra tudja produkálni azt az érzést, mintha most játszanál vele először (megtörtént eset, nem is egyszer!), viszont nem hálátlan a szabályait illetően, mert alapjaiban nem lehet elfelejteni, szóval nem kell egy parti előtt újra tüzetesen átbújni a füzetkét, hanem mehet is a parti pikk-pakk.
Végül is a >társasjátékozás, mint tevékenység< népszerűsítésével foglalkoznak, amit régebben még a felkonf elején el is mondtak, csak aztán ahogy kezdett felfutni a vlog, úgy lassan már ez a szlogen is elmaradt. Így nekem az ilyen témák beleférnek a repertoárjukba. (Sokkal inkább, mint némelyik játék, amit bemutatnak, de ez már szubjektív.)
Ez a lista addig evidens, amíg nem nekem kell összegyűjteni - ezért (sem) csinálok vlogot. 😊
Válasz kvarclovag (2024. aug 30. 08:03) üzenetére
Ez a marketing- és reklámköltség mentes módszer olyan, mint a kőleves: elég hozzá egy kavics is az út porából, a többi sallag, mint a tűzifa, a csupor, a víz, a fűszerek, a kolbász és a zöldségek már mind csak olyan adalék, ami külön jót tesz az ételnek, de igazából anélkül is remekül működik, ha van, aki elhiszi és még fizet is érte.
Van honlapjuk, és ahogy rákattintottam, máris a Kingdom Legacy ugrott fel - pedig a Mars miatt mentem fel, mert meg akartam nézni, hogy van-e már újabb regény a MT-hoz, amiről szintén a webshopjukból értesültem. Oké, a BGG-n talán nincs róla szalaghirdetés, de úgyis akad egy utuber, aki készít majd unboxing / review videót akár idegen nyelven, akár magyarul, így aki eleve szokott társasozni (és utube-on bg-vlogokat nézni), az találkozni fog vele, aki nem szokott társasozni, annak pedig tényleg fölösleges egy fizetett hirdetés. Egy jó kis szamizdat-PnP verzió, vagy vmi gerilla-marketing (a Vár falán vörös festékkel latinul felírva 100szor) na, az már valami!
Így minden, ami a neten van, az szájhagyomány. Jó, értem én, a svéd logika más, mint a magyar, mint ahogy az ikeás bútor is az ő szemükben egy felnőtt férfi legója, amit évente abszolválhat, nekünk komoly pénzügyi befektetés, ami még az unokáinkat is kiszolgálja.
Az AI-ról meg annyit, hogy ez már régen is létezett, mint probléma, csak akkor még úgy hívták, hogy "nem kézzel, hanem painttel rajzolt", "nem élő koncert, hanem fél-playback", "nem anya sütötte, hanem a pék", stb.: aki akar, az úgyis beleköt, mert bele akar kötni. Egyrészt minden, ami kézzel készül, abban van egyediség, de nem feltétlenül van szív, másrészt az AI-t is megírta valaki kézzel, akkor az nem számít? Úgy gondolom, hogy legyen bármilyen eszköz is a készítők kezében, ha szeretettel csinálják, igényességre törekednek, nem pedig a költséghatékonyság burkában próbálnak muszájból a közönség elé hányni valami neszenektek-terméket, akkor tök mindegy, hogy a mesterséges intelligencia vagy egy intelligens mester készítette.
Kell-e annál jobb visszajelzés arról, hogy mit gondolnak róla a többiek játék közben, mint az, hogy rendszeresen visszahívják csatlakozni, nem? 😊
Válasz Kiscirmo (2024. aug 21. 08:36) üzenetére
Szerintem tök jó volt, hogy feltetted ezt a kérdést, hiszen ez egy nagyon fontos pont a társasozásban: meddig vagyok hajlandó elmenni a győzelemért? Jól esett megállni egy pillanatra és elgondolkodni rajta, kicsit elmélkedni felette, olvasni arról, hogy mások mit gondolnak róla, milyen perspektívából vizsgálják.
Néha kell egy tükör - igaz, hogy pont fordított képet ad, de legalább nagyjából láthatjuk önmagunkat, és minden mást is, ami a keretbe fért.
Válasz Faresz (2024. aug 20. 16:34) üzenetére
Próbáld meg megnyugtatni, hogy ne stresszeljen ezen, mert amíg veled játszik, nem érheti baj. Talán úgy gondolja, hogy többet vársz el tőle, vagy kevesebbre tartod, ha nem nyer - sokat számít, ha egy két fős partiból nem vesztesként, hanem pl. másodikként jön ki a játszmából, mert azért egy ezüst helyezés jobban hangzik.
Modulos játékkal esetleg? - ahol fokozatosan lehet nehezíteni, egy könnyedebb, de már beivódott alapra talán magabiztosabban pakolna rá egy-egy újabb szabályt, bonyolítást.
Válasz Faresz (2024. aug 19. 15:11) üzenetére
Tirza- 2024. nov 04. 09:28
- Válasz
- +1 / +8
Örülök, hogy tetszett. 😀
Arról mondjuk nem írtam, hogy nálam már kialakult ezekre a hangulatzenékre a pavlovi reflex az évek során: ha meghallom bármelyiket (akár a filmeket megnézve, vagy esetleg bedobja a tube más körülmények között), játszani támad kedvem, és ez nem kivitelezhető minden egyes ilyen alkalommal. Szóval csínján kell bánni velük, mert kontraproduktív tud lenni!
Válasz halaszkiraly (2024. nov 04. 09:02) üzenetére
Minden más / Csevegő / Általános csevej