Szabálytanító/Szabálytanuló - Teljes mértékben szabálytanító vagyok, leginkább azért mert kicsit kényszeres vagyok a témát illetően. Mérhetetlenül frusztrál amikor nem teljesen szabályosan játszunk egy játékot, mert felületesen adta át valaki a szabályt. Ezt kiküszöbölni úgy tudom leginkább, ha én tanulom meg a szabályt. Nem a kedvenc részem a szabálytanulás, de egyre könnyebben megy a rutinnak köszönhetően.
Felőlem játszhatunk/Játszani jöttél? - Pár éve még 50-50% lett volna, de azóta abszolút a második. Bár mostanában már nem akarom feltétlenül beépíteni minden baráti és családi találkozóba a társasjátékozást.
Építész/Versengő - Itt nem tudok egyértelműen elköteleződni egyik vagy másik mellett, olyan 70-30%-os arányban jelenik meg ez nálam, és az építész típus van többségben.
Tesztelő/Sodródó - Ennél a kategóriánál még inkább ide is és oda is tartozom, talán a 60-40 lenne a legmegfelelőbb felosztás a tesztelő archetípus javára. Kifejezetten sodródónak nem mondanám magam, de nagyon intuitív játékos vagyok, aki ha lát pár szimpatikus lehetőséget azt a legtöbbször megragadja. A tesztelőhöz rendelt játék leíró és vizsgáló folyamatok hoznak leginkább lázba ebből a szegmensből.
Euro/Ameri - Sok nagy kedvenc ameri játékom van, de itt inkább az euró játékok felé hajlok, itt is a 70-30-as felosztás jellemez leginkább.
Gyűjtő/Örök szerelmes - Abszolút 100%-ig hörcsög pofájú gyűjtő vagyok! A kiegészítőkkel együtt lassan 200 játékom lesz otthon és mivel csak 42 négyzetméterrel gazdálkodom, már kezd a szabad hely rovására menni a dolog. Nagyon vonzanak az OOP címek, ezekre általában hamar lecsapok, főleg ha valami miatt kerestem is őket előzetesen. Több kiadást ugyanabból a játékból nem szoktam beszerezni, ha ilyen lenne, akkor valamelyiknek mennie kéne, és nagy valószínűséggel a ritkább maradna a polcon. Sajnos sok játékot hónapokig, akár évekig is érlelek a polcon, mire előkerülnek, erről próbálok leszokni, mostanában valamennyire sikerül is régen meglévő címeket kipróbálni.
Válasz kvarclovag (2025. feb 23. 21:19) üzenetére
Nekem az ellenfél porig alázása nem azonos sem a nyeréssel, sem a konfliktussal. Pl. sakk, amit szeretek: konfliktus, kiejtéses játék. De nem azért játszom, mert azt élvezem, hogy lenyomtam a másikat. Kemet, Cry Havoc, Unmatched, Wildlands, Small World, stb. mind-mind magas interakcióval rendelkező játék. Ezekben van lehetőségem a játék menetét és a többiek helyzetét folyamatosan befolyásolni.
Mélység és komplexitás. Erről is van sok blog-vlog, de a legtöbbje máshonnan közelíti, mint én.
Nekem a komplexitás a sokféle lehetséges akcióval van jelen, ami sokszor bonyolult és hosszú szabályokat, szabálykönyveket is jelent. Ezeket nem igazán szeretem.
Itt jön a képbe a mélység, ami nekem az alacsony randomitás miatti tervezhetőséget jelenti, illetve a játék olyan tulajdonságát, hogy nem csak reagálok a kialakult helyzetre (taktika), hanem előre tudok gondolkodni, pozíciókra törekedni, stb.
Így mély, de alacsony komplexitású játék számomra: Hive, Sakk, Malom, War Chest, Small World, Pandemic. (Persze, ebből talán csak a sakknak és a hive-nak van komolyabb mélysége.)
Se nem mély, se nem komplex: Unmatched, Zombicide, Stone Age, Ticket to Ride, de a legtöbb családi játék is.
Komplex, de egyáltalán nem mély: pl Magic The Gathering. (Hacsak a pakli összeválogatását nem tekintjük a játék részének, mert számomra abban van csak igazán mélység) A sokmillió kártyája mind-mind egyéni szabállyal, amelyekből összeraksz egy paklit, amelyek jól kombóznak, és utána már csak a véletlentől függően próbálod megjátszani ezeket.
Komplex és mély is... nos ilyet nem ismerek, mert még nem futottam bele :) De valószínű a szerepjátékok, a D&D ilyenek. Komoly irodalmuk van, komplex világokat találnak ki és pítenek fel saját szabályokkal, törvényekkel. És maga a játék is rengeteg döntési lehetőséget tartalmaz, ahol a történet valahová sok-sok játékóra után ki fog futni. Azt hiszem, ezekben a mélységet a játékmester tartja kontroll alatt, tőle függ.
Válasz kvarclovag (feb 28. 07:45) üzenetére
Beszélgettem kicsit a ChatGpt-vel is, kértem ajánlást arra, amire te kértél.
Elsőre ezeket mondta:
1. Azul
2. Citadella
3. El Grande
4. Concordia
5. Tigris és Eufrátesz
6. Kemet
7. Blood Rage
Majd amikor mondtam, hogy a nagyon-nagyon egyszerű szabályokat szeretem, akkor ezeket:
1. Splendor
2. Kingdomino
3. Patchwork
4. Mandala
5. Tokaido
Szerintem egészen jó javaslatok.
Válasz lrekasi (feb 28. 05:51) üzenetére
Érdekes ez a téma, illetve a profilozó oldal is az, amit javasoltál. Érdemes kitölteni a tesztet, mindenkinek ajánlom.
Na, de hogy válaszoljak is. A profilom oldalán az egyes elemek szöveges értékelése alatt vannak játékajánlások, ahol olyan játékokat sorol föl, amiket azok kedvelnek, akikre az adott tulajdonság jellemző. És mivel én szeretek nyerni, ezért mondta, hogy nekem az ellenfél porig alázása a fontos, ezért monopolyzzak. Na most ez helyből egy marhaság, azért mert nyerni akarok, attól még nem akarom az ellenfelet megsemmisíteni. Sőt, kifejezetten utálom az olyan játékokat, ahol ez a módja a győzelemnek. Így aztán utálom azokat a játékokat is, amiket ajánlott.
Abban biztos igazad van, hogy ezek a statisztikai elemzések nem tudnak mit kezdeni azokkal, akik kilógnak a sorból. És ez biztos igaz rám, hát már itt a fórumon is kakukktojás vagyok egy kicsit (nagyon?), a kevés, de nagyon sokszor játszott játékommal, azzal, hogy most szinte csak a BGA-n játszom, hogy korábban főleg kártyáztam. És az egyszerű szabályokhoz való extrém ragaszkodásom miatt is.
És akkor a preplexity: tényleg elég érdekesek az ajánlásai, a Kódnevek meg a Dixit biztos nem úgy mély, ahogy te gondoltad, a 7 csoda meg sehogy se az. Már persze az is kérdés, mi a mélység? Ezt mindenki szokta mondani, de definiálni már kevésbé. Nekem a legjobban a tudásszintek számával való mérése tetszik. De szokták a döntési lehetőségek sokféleségét is mélységnek nevezni, ami bár gyakran eredményezi a több tudásszintet, de nem feltétlenül.
Válasz lrekasi (feb 28. 05:51) üzenetére
Ok! Értem. Persze, a profilozás ilyen értelemben mindig általánosításokra alapoz. Néztem már több ajánlórendszert, de mindegyiknek ugyanaz a "hibája", mint a legtöbb machine learning rendszernek: képtelenek lekezelni a tömegből kilógó, vagy különböző sűrűsödések között félúton elhelyezkedő egyéni profilt. (Persze vannak erre is algoritmusok, csak sokkal magasabb számítási igénnyel, és a betanítási költségük is így sokkal magasabb.)
A profilod linkjén keresztül sajnos csak a niche játékokra kaptam ajánlatokat. Ott nekem olyanokat mutatott, mint Puerto Rico, Splendor Duel, Bunny Kingdom, The Quest Eldorado, Azu: Summer Pavilon.
Szoktam használni a perplexity ai GPT támogatású netes keresőjét, ami hasonló bármely más kereső motorhoz, de az egyes weboldalak szöveges tartalmát használja fel - még youtube videók leírását is. Azonban ezzel is az a bajom, hogy öngerjesztő a tartalom, mert kb mindenki ugyanarról ír, mindig az aktuális hypre-ról. Vlogok, blogok, review-k, stb. jelentős része fizetett tartalom, marketing anyag, amelyekben nagyon nehéz kevésbé ismert, réteg játékokat találni.
Példa: Olyan társasokat kerestem, amelyek egyszerű szabállyal, de nagy mélységgel rendelkeznek, amelyekben nagy a játékosok közötti interakció, amelyek játékideje 2 óra alatti, és amelyek jól néznek ki. Az engine valójában hozza, amit egy RAG/LLM motortól el lehet várni: visszaad pár oldalt, amelyek szövege nagy hasonlóságot mutat a keresőmezőben leírtakkal. Így aztán erősen függ egy-egy oldal szövegétől, és nem mixel össze többféle tartalmat, emel ki belőlük egy-egy paragrafust, stb.
(RAG: olyan technika, amely a betanított GPT/LLM modelleket támogatja úgy, hogy a felhasználó saját szövegeiből képez vektorokat és tárolja saját adatbázisban. Majd a kérdést is vektorrá alakítja, és azon dokumentomokat adja vissza, amelyek a kérdéshez legközelebb vannak. Ezt aztán berakják a promptba, és a nyelvi modell ebből ad választ.)
Válasz kvarclovag (feb 27. 23:02) üzenetére
Megjavítottam a linket (a copyval nem tette elé a https-t, ezért a fórum elépakolta a saját url-jét), meg tudod nézni, de amúgy ezeket ajánlotta: Stratego, Diplomacy, Monopoly, Risk, or Settlers of Catan.
Szerintem én nem mondtam a kérdőívben, hogy nem szeretem a stratégiát, bár amiket kedvelek, talán inkább taktikainak lehetne nevezni. Azt meg nem tudom hogy kombinálta ki, hogy a konfliktustűrésem/kedvelésem 43%, de az átlag alatti, mert a magyarázatnál azt írja 50% az átlag. Hogy miket szeretek, az itt eléggé nyílt titok, a versenyjátékokat (Heat, meg ilyesmikre gondolsz?) nem igazán, a többszemélyes passziánszokat sem, szóló játékot meg sose játszottam. Pontosabban logikai játékokat nagyon sokat, most is folyamatosan, de többfős társasok szóló változatait soha. Amúgy az ajánlatait csak kíványcsiságból néztem meg, egyáltalán nem keresek új játékot magamnak.
Válasz lrekasi (feb 27. 22:18) üzenetére
Hogyan viszonyulsz a versenyjátékokhoz? Merthogy magas nyerni akarás, de ha nem stratégia és alacsony a konfliktus tűrő képességed, nem érdekel, hogy néz ki, nem a társaságért játszol, akkor... maradnak a multiplayer solitaire-ek, és versenyjátékok, meg a solo játékok. Kooperatív játékot nem javasolnék... félek, hogy van benne alfagémer hajlam :) Bár hirtelen még egy dolog eszembe jutott... a rejtett elemeket tartalmazó játékok, pl. a hide & seek kategóriába tartozók, amelyekben pl. az egyik játékos rejtetten mozog.
Apropó, megkérdezhetem, hogy mit ajánlott, amikkel nem játszanál?
Szerkesztve: feb 27. 22:23
Válasz kvarclovag (feb 27. 21:03) üzenetére
Nyugodt, megalapozott és független
Hát ez mókás lett. Az jött ki, hogy kicsit átlag alatti konfliktuskedvelés, átlag felényi stratégia, minden más 10% alatt. A másodlagosok közül a nyerni akarás az magas, ezért aztán ehhez ajánlott is olyan játékokat, amikkel soha nem játszanék 😃 Szóval, olyan kis semmilyen, se hús, se hal játékos vagyok.
Szerkesztve: feb 27. 22:43
Válasz lrekasi (feb 27. 20:00) üzenetére
Van egy régebbi, némileg több háttérrel is rendelkező oldal is: https://apps.quanticfoundry.com/
Ezt a tesztet most ismét kitöltöttem, és ez alapján:
Kb ok is. A nehézséget egyébként ezekben a tesztekben az okozza, hogy mostanában inkább euro és party játékokkal játszottunk a társaság preferenciája okán, az általam kedvelt játékokhoz most nem igazán van társaságom.
Szerkesztve: feb 27. 20:27
Válasz kardostibor44 (2025. feb 24. 08:44) üzenetére
Én is storyteller vagyok, de úgylátom erős bennem a a "purist" meg az "aesthetic" és a "host" is.
Jó kis tesztet linkeltél. Megcsináltam és én is The Storyteller lettem. Azt írják fő jellemzőként, hogy "Azon játékok szerelmese, amelyek mindenki számára közös, emlékezetes történetet teremtenek."
Ez egyébként, ha úgy nézzük igaz is. Sokféle játékot szeretek, de igazából akkor érzem jól magam, ha úgy látom, hogy mindenki jól szórakozik játék közben.
Válasz kardostibor44 (2025. feb 24. 08:44) üzenetére
Hát igen...nekem is egyszerűbb a szabálytanulás, ha látom az adott társast magam előtt. minimum előttem legyen a játék, vagy még videó, ami ha elég alaposan és pontosan fogalmaz, akkor szokott segítség lenni. Ennek ellenére nem szeretek "tudatlanul" a játékasztal mellé ülni, mert akkor sokkal tovább tart az előkészület, plusz kimondottan utálok amiatt pontot veszíteni vagy rossz döntést hozni, mert nem vagyok tisztában egynéhány szabállyal. Ugyan ezen okból sokszor nem bízom azokban a jatékosokban, akik semmilyen módon nem készültek. Ráadásul sürgetik a játékot minden szabály megismerése előtt, mert nem tudom minden lépésüket figyelni, emiatt csinálhatnak illegális akciókat a tudatlanságukból kifolyólag, amivel előnyt szerezhetnek. Nem a vereség zavar, hanem annak milyensége. Szeretem a tisztességes játékot, így jóleső a tudat, ha mindenki egyformán tájékozott. Persze hiba mindig becsúszhat, de kevésbé jellemző, ha alaposak vagyunk, vagy ha nem is tudtunk készülni, legalább a szabálytanításnál odafigyelünk.
Válasz Tozsi (2025. feb 25. 21:50) üzenetére
Semmi esetre sem szerettelek volna kritizálni, főleg nem betámadni ezzel a hozzászólással, remélem nem is vetted annak! 😳✌
Az is teljesen jogos, hogy minek szólok bele, ha meg se hallgattam az 'alapművet'... 🙃 Elnézést ezért, nem szoktam ilyet csinálni, de most valamiért azt gondoltam, hogy minden kétséget kizáróan az rejlik az elnevezések mögött, amit nekem személy szerint jelentenek. 🙄🤷♂️ Tévedtem, ami egyben azt is igazolja, hogy valóban eléggé szerencsétlen a szóhasználat ennél a típus-párnál. 😕
Válasz borisztp (2025. feb 25. 08:30) üzenetére
Hogy kicsit visszatérjek már a fóruméletbe, megírtam én is a válaszaim (tervezem kitölteni a gamer tesztet is, köszi hogy megosztottad kardostibor44):
Szabálytanító / Szabálytanuló - Ebből a szempontból érdekes eset vagyok...:'D szeretem megtanulni a szabályokat még játék előtt. Viszont borzalmasan magyarázok, és mivel sokan nem készülnek előre, nem akarom elrontani nekik az élményt azzal, hogy én mondom el nekik a játék menetet....Szerencsére mindíg akad még egy felkészült játékos a csapatban
Felőlem játszhatunk / Játszani jöttél? - nagyon ritka, hogy random allunk neki társasozni. Így általában a tervezett játékosnapok azok játékosnapok. Nővérem kivétel. Megesik, hogy két fős játékestet tervezünk, aztán a kislánya közbeszól....:D
Építész / Versengő - jól esik nyerni, de többnyire szeretek a saját világomban ügyködni, persze odafigyelni a többiek játékára is.
Tesztelő / Sodródó - inkább tesztelek. Mindíg próbálok változtatni a játékos stílusomon, hogy lássam, hogy tudok jobb és jobb lenni. Nem mindíg sikeres, de hatékonyabb mint a sodródás.
Euro / Ameri - azt hittem eurós vagyok, aztán iszonyat élvezettel vetettem bele magam az ameri világába is. Nálam mindkettőnek helye van, de nem mindet tudom játszani akármelyik játékos társasággal.
Gyűjtő / Örök szerelmes - mindenképp örök szerelmes. Szívesen kipróbalok újakat, de nekem kell az, hogy egy játékot ujra és újra játszani akarjam ahhoz, hogy megvegyem. Nem elég az évente 1x előkerülhet....az édeskevés.könyvből is megveszem ami annyira tetszett, hogy el fogom még olvasni később is.
Szerkesztve: 2025. feb 25. 17:33
The Purist, és az erősségek-gyengeségek skálan szinte tökéletesen egyet is értek mindennel! 😂
Egyedül a "Bad at explaining games to non-board gamers" rész nem stimmel, már több játékot megtanítottam jól, a nem társasjátékos családomnak és diákjaimnak is, tehát ellenpéldával tudom cáfolni ezt a sztereotípiát!
Válasz kardostibor44 (2025. feb 24. 08:44) üzenetére