Közel 10 éves játék. Mihez képest keresel újdonságot benne?
Válasz mr.zehy (szo., 06:45) üzenetére
Nézd, ez egy fórum. Annak minden előnyével és hátrányával. A motor sajnos csak alapfunkciókat támogat. Ez van.
Hogy a hozzászólások 90% "haszontalan"? Nézőpont és egyéni értékrend kérdése. Tényleg elég sok a fingreszelés, és az ismétlés. De hát, ez tényleg nem egy wikipédia a társasoknak.
Döntsd el, hogy mire szánod az időd. A felesleges tartalmak olvasgatására és utána felháborodásra... vagy valami értelmesebbre. Számomra is kifulladt egy ideje ez a fórum - egy picit kényszeresnek érzem a hozzászólások komoly részét. De ez van, én elfogadom.
Válasz szortelenke (ápr 11. 06:05) üzenetére
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Kuruzslók Quedlinburgban
Ha a vigyáz!6 műxik, és még nem próbáltátok, érdemes lehet megmutatni neki Aranyásókat, A Csótánypókert, esetleg a Colt Expresst.
Válasz maszlagadam27 (ápr 08. 13:20) üzenetére
Minden más / Csevegő / Társasjáték tapasztalatok gyerekekkel
Még valami - és mert kifutottam a karakterből - Soma videóját megnézve elbizonytalanodtam. De szerintem nincs igaza. Nem az ő játéka és kész, ő menjen csak fröccsözni :D Egyáltalán nem unalmas játék, és a rejtőzködés-keresés párharc kifejezetten jó, amit az aszimmetria csak megfűszerez. A kő-papír-olló, meg amit kifogásolt... nos nem csak annyi, mert a 3 kártya, amiből választanak, ott a polipnak extra hatása is van.
Megvettem a minikieget is, ami plusz szabályt hoz be egyik, másik, vagy mindkét oldalon. Nem nagy csavarás, de kellően fűszerez. Nekem tetszik, simán 7/10 a játékélmény. A minőség meg pazar!
Néhány játékon túl számomra a tapasztalat hullámzó. Igazából élvezem, és szeretem a hide & seek játékokat - nagy kedvenc a Sniper Elite, de a Specter Ops is polcon van - és ez alól ez a játék sem kivétel. Imádom az aszimmetriát benne. Fiammal illetve az egyik cimbimmel játszottam eddig vele. Fiam a polipot próbálta párszor, de valahogy nem érzett rá. Az eurós cimbim pedig - mert általában nem ilyen játékokkal játszik általában - vakarta a fejét, hogy mit kezdjen a polippal, azt mondta, nem könnyű vele.
Ahogy én látom:
A cápával lényegesen könnyebb a játék, de nagyon szerencsefüggő. Van benne némi dilemma is, mert ha nem szerez kártyákat, akkor nem tudja elkapni a polipot, mert a zsákban lévő 11 kockából csak 1et tud támadásra felhasználni. Szóval kell abba még piros kocka, amit kártyával tud szerezni. De ha sok kockát pörget ki, akkor elfogy az ideje. A kő papír olló "csata" furi, de hirtelen nem jutott jobb eszembe, hogy mi másként lehetne megoldani.
A polip számomra kevésb volt értelmezhető, mint nyerési opciók. Nyer, ha a cápa kifut az idejéből, vagy ha sikeresn elfogyaszt 4 táplálékot, amit viszont játékba kell hoznia. Mire ez megtörténne, a cápa már rég feldobta a talpát, akarom mondani, sütteti a hasát a felszínen. Ezt inkább csak a plusz egyszerhasználatos hatás miatt érdemes. Szóval szerintem vele, be kell gyűjteni az összes shuffle mozgás kártyát, és a rejtőzködés kártyákat minél gyorsabban. Ezek után a tanulási kártyák kukázhatók, csak fogják a kezét. Ha ez megvan, szerintem a cápa esélytelen, és csak a jó memória, tippelés és a vakszerencse tud rajta segíteni. Kivéve... és van benne egy érdekes csavar, amit imádok
Számomra a játék savaborsát az adja, hogy cápával próbálom kitalálni, hogyan próbál terelni, megtéveszteni a polip. Egyszerűen gondolatot kell olvasni. Polippal meg a blöff, a megtévesztés, a random faktor növelése a cél, hogy a cápát minél jobban összezavarja, ne tudjon memorizálni, és arra kényszerítse, hogy fogassza az idejét. Nem kiváló, de jó!
Gazdaságilag nyilván nem jó, ha áll a pénz a készletben. (Másrészről meg a túlfogyasztás, a polcra, vagy kukába vásárlás - bármiből, nem csak játék - valójában felér egy öngóllal az embersiégnek. De ez más téma.)
Lesz gyereknap, ballagás, mittomén' mi, látni kellene általában valamilyen kategóriában lebontva a forgalom idősoros adatait - beleértve a hiperszuper marketeket is. És inkább most egy kis marketing teljes áron kínálva a terméket, mint karácsonykor, vagy utána akció.
Másrészről meg, lehet, hogy most olcsóbb az előállítás, mert a távolkeleti termelőknél a nagy megrendelők épp panganak, és készülnek az évvégi hajrára. Hogy mi mikor olcsóbb, éri meg előállítani, berendelni, és mennyit, az rengeteg tényezőtől függ - beleértve pl. a Dollár árfolyamát, a kőolaj hordóárát is. Közel 3mrd nettó árbevétel mellett - ami simán van 1-1.5 mrd nettó bekerülési érték - az 1% ingadozás is már szemmel látható. De egy-egy optimalizált berendelés esetén, az árfolyam és egyéb kockázatokon túl a beszerzés ára kétlem, hogy csak 1% eltérést tud mutatni. Meg aztán kis tételnél (azért a gém világszinten mégis csak egy bolha), a termelési kapacitásokat sem te diktálod, hanem alkalmazkodsz. Arról nem is beszélve, hogy a honosításoknál te csak "viszonteladó" vagy, így duplán alkalmazkodsz - persze ez szerződéstől is függ, de a magyar piac vs pl. német piac... hacsak nincs ragaszkodás egységes EU megjelenéshez, akkor vársz sorodra, amíg a németek megkapják a saját honosításukat.
Szerkesztve: ápr 04. 11:51
Válasz batik.balazs (ápr 04. 10:31) üzenetére
2023-ban ~2,8 Mrd HUF nettó árbevételt termeltek, az adózott eredményük ~367 millió volt. A költségeik nőttek, de azért még így is van szép bevételük.
A reflex nettó árbevétele valamivel alacsonyabb volt, ~2,6 Mrd, viszont az adózott eredményük nagyobb, ~441 millió.
Hogy a szupermarketek polcait árasztják el a termékekkel? Lehet. Működik? Láthatólag igen.
Szerintem mi nagyon más perspektívából szemléljük ezt a piacot. Nem célravezető egy-egy játék saját szemszögből nézett megítélése alapján megkérdőjelezni a stratégiát. Közel 3 milliárd nettó éves árbevétel nem pár tucat doboz játékról szól. Ha jól okoskodok, akkor a gém 2,8 Mrd nettó árbevételét, ha 20k nettó értékű társasjátékok értékesítésével érné csak el, akkor közel 140 ezer dobozt kellene eladni belőle. És nyilván nem csak társasjátékok gyártásával és értékesítésével foglalkoznak. De valaki cáfoljon meg, ha rosszul közelítem meg a kérdést.
Válasz batik.balazs (ápr 04. 07:52) üzenetére
Történetekre, a történeti szálakra, cselekményekre - ami valójában egy hosszabb narratíva (akár videójáték, akár társasjáték, regény, stb.) gerince - szerintem még jobb az ember. Azért gondolom, mert bár remekül szintetizál, de nem generalizál, és nem is érti a dolgokat, egyszerűen csak számokat generál, amelyek egy szótár szavainak (inkább token) indexei, és amelyek statisztikailag egy szövegben magas valószínűséggel szokták egymás követni. De amikor ez megvan, az AI adott stílusban már simán generálhat szöveget.
Példa 1
Prompt: Írj 6 soros verset az időről Shakespeare stílusában
Ai: "Ó, száll az idő, mint a szél fuvalma,
S arany sugárral festi múlt napunk.
De rozsdás éjben elvész fénye, balga,
S mit egyszer elrabol, nem adja unkun’.
Ó, halld, a percnek zord harangja zúg –
Ki tartja vissza? Senki, s elvadul."
Példa 2
Prompt: Írj egy rövid párbeszedét, amiben egy RPG fantasy játék 2 karaktere beszélget az erdőben lakó boszorkányról. Az egyik karakter legyen egy tolvaj, a másik pedig egy vadász.
AI:
"TOLVAJ: (suttogva) Hallod, Rurik, azt mondják, az erdő mélyén él egy boszorkány… és nem túl vendégszerető.
VADÁSZ: (morran) Nem „mondják”, én láttam is. Szeme, mint a borostyán, és ha rosszul kérdezel, talán hollóként repülsz el onnan.
TOLVAJ: (felnevet, majd elkomorul) Hát, én nem repülni akarok, hanem egy kis bájitalt szerezni. Elvégre, mindenki fizet az ilyesmiért a városban.
VADÁSZ: (összefonja a karját) Ha egyáltalán kijössz élve… De rendben, elkísérlek. Legalább lesz ki után elhúzni a hulládat.
TOLVAJ: (vigyorog) Milyen kedves tőled! Na, akkor induljunk, mielőtt még besötétedik… vagy még rosszabb dolgok kelnek életre."
Persze, ez így gyenge, de már valami.
A technológia ahhoz, hogy akár egy teljes videójátékot legeneráljanak töredéke gárdával már most rendelkezésre áll. Egy tulajdonos helyében persze nyilván nem a meglévő stúdiót vágnám haza, hanem indítanék egy másikat, amely már a ezeket használva próbálkozna a piacon. A fejőstehén bevégeleit át lehetne ebbe forgatni.
Válasz godzsakattila (márc 30. 13:30) üzenetére
Minden más / Csevegő / A mesterséges intelligencia és a társasjátékok
Picit off, de kapcsolódik.
Szerintem, ami a jövőt illeti, az AI nem feltétlen, sőt elsősorban nem már meglévő képekből kell és fog tanulni, dolgozni. A mostani képalkotó szoftverekben 3D, 2D modellezés már megoldott. Ezek animációja, mozgatása is. Rengeteg filter áll rendelkezésre bennük. Tulajdonképpen a 3D levetítése 2D-re, akár több, egymástól független képből, majd mindenféle réteg és szűrő alkalmazásával állhatnának kb elő akár mostani képek is.
A generatív AI-t ezért műveletekkel kell kiegészíteni (valamiért ezt most agentic AI-nak mondják, pedig egyáltalán nem ágens alapú). Így a szöveges utasításokat a képalkotó szoftver műveleteivel kell összekapcsolni. Ez így egy kb hangvezérléses photoshop lesz. Viszont a teljes folyamatot AI-vel lehet majd optimalizálni, és egy másik AI-vel pedig ezeket megtanulni, ha elég adat áll rendelkezésre. Ennek tipikus folyamata: add oda grafikusoknak olcsón, de az ÁSZF-be írd bele, hogy minden adatot tárolunk a felhőben, és a szoftver funkcióinak javítása érdekében felhasználhatunk. Pár év alatt kellő adat gyűlik össze ahhoz általuk, hogy már meg lehet próbálni amatőrök felé is kinyitni, és úgy használni, ahogy a mostaniakat. Viszont ez már nem lesz béna, mert gyakorlatilag fizikai modellekből, rendereléssrl fog tudni dolgozni.
Ha igazam van, akkor ettől a ponttól a digitális, ipari grafikusok feladata ezen a területen a renderelő szoftverek modell készleteinek, funkcióinak javítása, bővítése lesz.
Szóval ez valós veszély tud lenni a grafikusok munkáira, és nagyon is racionális út. Ráadásul képeket sem kell hozzá gyűjteni.
Továbbmegyek, így teljes animációs filmeket is le lehet generáltatni a jelenetek definiálásával, és ezek láncolatával. Ha még nem fejlesztik ezt, akkor kb 10 év, talán annyi sem, de csak az emberi tényező miatt.
Ezek után pedig nem lesz kérdés és választás az AI az ipari termelésben grafikuok helyett.
Szerkesztve: márc 30. 07:10
Minden más / Csevegő / A mesterséges intelligencia és a társasjátékok
Az interneten elérhető képek jelentős része fotó. Persze felhasználhatnak videókat is, azokból helyreállított képeket (tömörítés miatt).
Szerintem nem ragadtad meg a lényegét annak amit írtam: az önrendelkezés joga. Rendkívül könnyű megfogalmazni, szabályozni, és ellenőrizni szemben pl. a szerzői jogokkal.
Másrészről tévedés ne essék, gátlástalanul felhasználnak bármit, amire rátehetik a kezüket a technológia cégek. Ez egy verseny, aminek nagy tétje van, és az nem csak az aktuális évi profit. Ebben a küzdelemben a képgenerálás csak egy elem sok más egyéb mellett. Az egyetlen szerencsénk az az, hogy a generatív ai rendkívül korlátos, az architektúrák nem alkalmasak generalizálásra, valós időben történő tanulásra, csupán "szótárakkal" tudjuk ezt utánozni.
Szerkesztve: márc 29. 13:35
Válasz kvarclovag (márc 29. 12:20) üzenetére
Minden más / Csevegő / A mesterséges intelligencia és a társasjátékok
Megnéztem a videót, sok dologban egyetértek veled, de azért van kivétel.
Szerintem a jog (akár copyright, vagy más) egy társadalmi konszenzus az értékekről és azok védelméről. Nem statikus, de lassabban változik, mint a környezet. Én nem a művészeti szálra helyezném a hangsúlyt, mert a társasok ipari termékek, és széles skálán képzett szakemberek készítik őket. Mint eszköz persze meg fogja tekerni a piacot.
Az én értékeimet az "sérti", hogy az alkotásaimat nem azért hozom létre, hogy valaki tömegtermelésben felhasználja, és profitot termeljen általuk. Nem tekintem plagizálásnak, de hasonlónak, mint amit a GDPR szabályozás Európában bevezetett, azaz önrendelkezési jognak. Hadd legyen már az én döntésem, hogy opensource terméket állítok elő, vagy sem, azaz én járulhassak hozzá, hogy a termékeimet felhasználhassák más termékek előállítási folyamatában, vagy sem.
Bár összefonódik, de még érdemes más érzülettel közeledni a gazdasági, és az érzelmi kérdésekhez. Azért, mert valamit lehet, még nem biztos, hogy kell is - bár nyilván lesznek, akik ezen nem gondolkodnak el. Megállíthatatlan folyamat. Ami pedig a jelenlegi fejlettséget illeti, és ha csak arra fókuszálunk, hogy most mire képes, azzal nagy hibát követünk el, mert a technológia túlságosan gyorsan fejlődik. Alkalmazkodni kell, ez nyilvánvaló.
Ismét hangsúlyoznám az önrendelkezéshez való jogot - a nyilvánvaló értéken túl -, amelyet viszonylag könnyű szabályozni, és kontrollálni is. Példaként tudom hozni a BGG-t. Egyeztettem velük, és bár akkor nem volt megfogalmazva a honlapjukon, de nem járulnak hozzá, hogy az egyébként általuk nyújtott alkalmazási interfészeken (api) keresztül leszedd a tartalmat, és AI tanítására használd. De kérdem én, miben is másabb az, mint amit a képekkel, újságcikkekel, stb. tesznek most a technológiai szolgáltatók? Szerintem semmiben. Azt mégis elfogadja a jog, mint tartalom? De hisz ők csak platformot adnak az egyéni tartalmakhoz. Ha review-kat használok fel, az nem másabb, mint a kép.
Válasz pierrot (márc 29. 01:16) üzenetére
Minden más / Csevegő / A mesterséges intelligencia és a társasjátékok
Vakargattam a fejem, de nem áll rá a te megközelítésedre, kérdéseidre.
Ezek miatt bennem ez inkább úgy fogalmazódik meg, hogy
Privát véleményem: ha a jogi keretek rendben lennének, a modellek sokkal drágábban tanulhatnának, így már kérdéses lenne, hogy megfelelő minőséget megéri-e elérni. Emiatt talán termelésben nem is, de prototípus készítésnél, demózásnál, transparencia mellett simán lehetne használni. Továbbá szerintem AI sokkal inkább lesz eszköz digitális művészek kezében, mint munkarabló.
Válasz borisztp (márc 28. 19:16) üzenetére
Minden más / Csevegő / A mesterséges intelligencia és a társasjátékok
Rajtam kétféle játék tud kifogni általában: amelyben magas a szerencsefaktor, vagy amelyek szabálynehezek. Előbbit kár magyaráznom szerintem. Utóbbi meg... túl sok időt kér, és főleg az újra-, meg újratanulása.
Ellenben van sok olyan játék, amelyeknek viszonylag egyszerű a szabályrendszere, viszont van mélysége. Ezekben azt szeretem, hogy az ellenfél tud kifogni rajtam - én meg rajta :). Na, ezeket imádom! Sakk, Hive, Photosynthesis, Unmatched sorozat, Sniper Elite, Cry Havoc (sokat írtam már itt ezeket a címeket). Azt nem állítom, hogy mindig, és mindegyikben jó is vagyok, de mindig igyekszem tanulni a hibáimból, meg az ellenfél leleményességéből. Bizsergető :)
Válasz borisztp (márc 22. 23:13) üzenetére
Én ismerem az egyik zsűritagot személyesen, aki számomra egy nagyon szimpatikus fickó. Szomszédom volt, de akkor nem is tudtam még róla, hogy társasozik 😃 Amikor láttam az ábrándos bárányokat, rákérdeztem nála mailben, hogy ez most hogy is van. Aztán váltottunk pár levelet a háttérről, folyamatról, a beletolt melóról, ilyesmi.
Szóval lehet abban igazság, hogy ez is csak egy díj valamilyen önkéntesekből álló csoport, annak képviselői által - de hát a legtöbb ilyen, nem? Hogy nem veszik komolyan? Az mindenkinek szíve joga. A befektetett energiát ettől még elismerem. Teszem hozzá, engem sem érdekel, és nem is különösebben hoznak lázba a díjátadók - nem csak ez, egyik sem -, bár ha belefutok egybe, érdeklődéssel figyelem.
Nekem általában az hiányzik, hogy az ember belelásson egy kicsit a munkába. A kiválasztási folyamatba, de legfőképpen az indoklásba. "Azért rá esett a választás, mert..." Enélkül nekem max annyi, hogy... vélemény, ízlés, de nem feltétlen esik egybe az enyémmel. Nem mozgat meg, nem vonz be, nem kelti fel az érdeklődésem. De talán csak mert nincs jelenlétük - vagy csak nekem megy el radar alatt.
Szerkesztve: márc 12. 13:48
Válasz batik.balazs (márc 12. 09:55) üzenetére
Nem, nincs kedvenc kombóm. Nekünk a történelmi van meg. Viccess állatokkal kombinálni 😃 De játszottam már HP támogatással is. Na az volt ám a csavar, hogy ki mit gondolt bele a HP szereplőkbe, és hogyan kapcsolta a történelmi személyekhez 🤣
Válasz mr.zehy (márc 12. 13:04) üzenetére
És akkor az igazi, ha 2 paklival játszátok. Az egyik, ami fel van csapva, és ott a cél, a másik meg, amivel próbálsz segíteni 😃
Válasz mr.zehy (márc 11. 19:20) üzenetére
A chatgpt, mint bármely GPT (generative pretrained transformer) nem lesz okosabb, hiába próbálkozol :D Előre van huzalozva (pre-trained), azzal főz, amilye van. Max, ha perplexity.ai-t használsz, aminek van RAG (retrieval augmented generation) része is (ha nem tévedek, de persze nem vennék rá mérget), ahova a korábbi kereséseket és találatokat - főleg, ha kattintott a felhasználó - betárolja.
De akkor a reflex oldaláról:
"A különlegesen illusztrált stratégiai játék 2x13 darab hatszögű elemet tartalmaz, melyen rovarok szerepelnek. A játékhoz tartozik egy hordtáska is, mely megkönnyíti a szállítását. Kis helyet foglal, így kiváló útitársad lehet utazások során. A játék különlegessége, hogy nem tartalmaz játéktáblát. A játékteret a játékosok alakítják ki a hatszög alakú elemek lerakásával.
A Hive Pocket forradalmi újítása, hogy az alapvető elemek mellett tartalmaz mindkét fél számára +2 kiegészítő elemet is! Ezek a Ladybug és Mosquito, azaz a Katicabogár és Szúnyog kiegészítő elemek.
Utazó méretének köszönhetően pedig bárhol, bármikor előkaphatod, hogy játszatok egy izgalmas meccset! Ugyanis, az eredeti Hive 38 mm-es átmérőjétől és 12 mm-es vastagságától eltérően a Hive Pocket csak 25 x 10 mm-es hatszögletű korongokat tartalmaz."
Szerkesztve: márc 10. 16:33
Válasz kvarclovag (márc 10. 15:53) üzenetére
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Hive tásasjáték - Pincebogár kiegészítő
Korábban nem foglalkoztam a versenyekkel - ennyire nem vagyok fanatikus, és biztosan nem tudnám ennyire kimatekozni a csatákat. Ugyanakkor forrásként érdekes lehet azoknak, akik több infót szeretnének a karakterek egymás elleni nyerési arányairól: https://www.umleague.net/fighterstats
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Unmatched: Battle of Legends
lrekasi- szo., 19:39
- Válasz
- / +2
🤔...🤷♂️... 🤨... ahá, már értem 🕔🚀
🤣🍺
Szerkesztve: szo., 19:39
Válasz mr.zehy (szo., 19:09) üzenetére
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Cavern Tavern