Támogasd a Tarsasjatekok.com-ot a Patreonon! Támogatom!

Csak együtt juthatunk a csúcsra – Peaks: Csúcstámadás

Együtt, de mégis egymás ellen! Ez a Peaks: Csúcstámadás alapvetése, amely a Vagabund Kiadó legújabb, Kickstarterről érkezett társasjátéka. És mint olyan, természetesen ezúttal is többet tartogat, mint amire elsőre számítanánk.

Csúcstámadás

Azt már megszokhattuk, hogy Szöllősi Peti Vagabund Kiadóként nemcsak könyveket és mesekönyveket ad ki, de társasjátékokat is. Sőt, a kezdeti egyszerűbb kártyajátékok után a könnyen felismerhető játékos Panda mögé bújva megvetette a lábát a nagyobb kiadók és a valóban különleges Kickstarter-játékok illusztris társaságában. A Ceres, a Galileo Galilei, az Inferno, az Erdészet és a többi izgalmas cím után pedig most itt a közösségi gyűjtésből született Peaks: Csúcstámadás, amelyet nehéz elsőre megítélni. Sőt, talán még második vagy harmadik alkalommal is. 

Peaks: Csúcstámadás

A Peaks: Csúcstámadás nagy történettel nem rendelkezik, ami nem meglepő, elvégre ez egy túrázásról és hegymászásról szóló versenyjáték, amelyben 1-4 játékos méri össze erejét és ügyességét. Együtt, de mégis egymás ellen! A feladat egyébként annyi, hogy nagyratörő hegymászók bőrébe bújva ikonikus hegyeket mászunk meg a világ minden táján, közben fejlesztve állóképességünket és tapasztalatunkat. Emellett lehet még felszerelést gyűjteni és hegyivezetőket felfogadni, hogy aztán a segítségükkel hódítsuk meg a világ legmagasabb hegycsúcsait!

Egymást juttatjuk a csúcsra

A Peak: Csúcstámadás koncepciója egyszerű. Van egy nagyobbacska világtérképünk, figuránkkal pedig ezen haladva másszuk meg a közismert vagy kevésbé ismert hegycsúcsokat. Három akciólehetőség közül választunk minden egyes körben: vagy pihenünk, vagy felkészülünk, vagy pedig mászunk. Pihenésnél lényegében csak azt a staminát nyerjük vissza, amely a mászáshoz kell, illetve ilyenkor bárhová elutazhatunk a térképen. Felkészülésnél a hegykártyapiacról vagy a pakliból húzhatunk lapot, amely aztán elénk kerül – a meg nem mászott hegykártyák limitje azonban négy, így a végtelenségig nem gyűjtögethetjük lapjainkat. Sőt, ezenfelül még valamilyen felszerelést is begyűjthetünk, ha az akciónk fejlesztve lett. Ami azonban a legizgalmasabb opció, az a mászás…

Peaks: Csúcstámadás

Amikor ugyanis ezt tesszük, akkor elutazhatunk a megfelelő kontinensre (kivéve, ha a kártya megköveteli, hogy a körünket már eleve ott kezdjük), közben kijelentve, hogy az adott hegykártya két jutalma közül melyiket kívánjuk megszerezni. Ez azért fontos, mert a többi játékos is velünk tarthat, ilyenkor pedig nem az a lényeg, hogy egymás kezét fogva, különböző úttörőnótákat dalolászva libasorban meneteljünk a hegycsúcs felé. A közös mászásnak ugyanis számos pozitívuma van. A hegykártyák minden esetben megkövetelnek egy adott mennyiségű staminát, legtöbb esetben tapasztalatot és bizonyos felszerelést. És míg utóbbiakat összedobhatjuk, addig a stamina a közös mászásnál a csapatvezető (aktív játékos) számára redukálódik, miközben a teljes staminát a csatlakozók adják. Ha pedig nincs meg a kellő tapasztalatunk, maximum a veszélykockával dobunk a hiányzó értékre. De ez a kocka azért szemét kis bizgentyű, mert ha veszély az eredmény, bukhatunk bizonyos jutalmakat.

Peaks: Csúcstámadás

Ettől függetlenül igazából mindenkinek megéri egy-egy útra elmenni, már amennyiben van staminája és nincs éppen rossz kontinensen. De ha éppen nem is sikerül becsatlakozni, az a jó, hogy az sem bosszantó, hiszen ez csak egy extra, amellyel a saját hegymászásunkon felül is begyűjthetünk jutalmakat. Ez leginkább tapasztalat lehet, egy kocka fejlesztése, egy zászló lehelyezése az adott kontinensen és a többi. Ráadásul a tapasztalati sávon előrehaladva is számos fejlesztést hajthatunk végre, majd egyre több zászlótól szabadulhatunk meg. És miközben nő a maximum staminánk, az akciók pedig egyre több mindent adnak, szépen lassan azt vesszük észre, hogy elfogynak a zászlóink. Amint ez bekövetkezik valamelyik játékosnál, jön az utolsó forduló, majd egy izgalmas pontszámítás, amely a játék végi célokat tartalmazó kártyák kiértékelésén túl még némi területfoglalási mechanikát is tartalmaz.

Több, mint elsőre gondolnánk

Az első élmények és gondolatok vegyesek voltak. Maga a játékmenet lényegében néhány fázis ismétlése: pihenünk, felkészülünk és mászunk. Ráadásul egy adott ponton megjelennek az erősebb, B jelzésű hegykártyák, amelyek teljesítése először kimondottan nehéznek tűnik, így muszáj még jobban fejlődni, hogy képesek legyünk a megmászásukra. Ilyenkor egy időre lemaradhatunk a többiektől, de szerencsére a játék rengeteg lehetőséget kínál a felzárkózásra. Ami elsőre még zavart, az a játékidő hossza. Kicsit jobban elnyúlik a parti, mint azt az összetettség és a stílus igényelné. Nagyjából családi játékról van szó, amit a BGG 2,6-os átlagnehézsége is bizonyít, ehhez képest viszont simán 2-3 óra is lehet egy etap. Más kérdés, hogy ha átadjuk magunkat a tematikának, emellett a kártyákon lévő szövegeket is felolvassuk és kiélvezzük a hegyek megismerését, akkor egészen beleélhetjük magunkat a kalandba. Mi ezt tettük, és a kezdeti frusztráltságot a zen és a hegyek erőinek megzabolázása váltotta fel.

Innentől aztán kifejezetten jó élmény a Peaks: Csúcstámadás. Nem kiemelkedő, de jó. A kártyák és illusztrációk szépek, ahogy az összkép is; a kis zászlók és figurák játékosonként eltérőek színben és formában; a fejlesztések kifejezetten hatásosak és fontosak, avagy érdemes mielőbb rámenni arra, hogy kialakítsunk valamiféle kezdetleges engine-t, amellyel aztán még gyorsabb és hatékonyabb a fejlődés. Kár, hogy néhol a szabályfüzet az egyébként nagyjából egyszerű szabályok és a minimális tanulási idő ellenére is képes fejtörést okozni, köszönhetően a fordításnak vagy szerkesztésnek. Néhol pontatlan vagy nem teljesen egyértelmű a fogalmazás, ami miatt bele lehet futni értelmezési hibákba. Nekem végül egy, a neten felkutatott angol szabály segített eldönteni a vitás kérdéseket. Nem Egerek és varázslók-szintű hibákról van szó, de egy extra ellenőrzés ezeken a kisebb problémákon is segített volna. 

Peaks - Game trailer

In Peaks, you are aspiring mountaineers, beginning the game hiking up iconic hills from around the world as you build your stamina and experience. You will gather equipment and meet companions to assist you in climbing the world's tallest mountains!

Minden más téren viszont egy remek kiadásról van szó, amely megörökölte a Kickstarter-változat rétegelt tábláit és számos igényes elemét, mellé ráadásul extra jutalmunk is akad a magyar hegyek promó jóvoltából. Az 5-6 fős játékkal együtt a fa tokenek sajnos KS-exkluzivitást élveznek, ahogy az egyedi figurák is, de ez legyen a legnagyobb bajunk. A rengeteg hegyivezetővel, hegykártyával, a szóló móddal és az indulásnál mindenkinek más nyitást biztosító lendületkártyákkal a Peaks: Csúcstámadás tartalmaz annyi izgalmat és mélységet, hogy a téma és a látványvilág iránt érdeklődőknek megérje kiadni érte 21 ezer forintot. Családoknak és gamereknek is okozhat kellemes pillanatokat, és ha nem is lesz az év játéka, összességében a különlegesebb estéken és napokon jó élmény vele játszani.

A(z) Peaks: Csúcstámadás társasjátékot a Vagabund Kiadó webshop biztosította számunkra!

Keresd fel a boltot és tekintsd meg a játék adatlapját!


MEGNÉZEM A JÁTÉKOT
írta -- bojtosgabor

Támogasd Te is a Tarsasjatekok.com-ot!

Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!

18Jún

Katonai fenyegetés és erőszakos kereskedelem – Ilyen az új Világrend

Ismertető | 2026.06.18. 14:00:00

2023 egyik nagy meglepetése után a kis ciprusi kiadó, a Hegemonic Project Games újabb nagy durranással jelentkezett, amely ezúttal ráadásul magyarul is kapható.

30Máj

Az üzlet az üzlet – Carnegie

Ismertető | 2026.05.30. 13:22:00

A jó társasjáték olyan, mint a jó bor. Ezt a Carnegie is bizonyítja.


Népszerű

Friss

Címkék

Kapcsolódó játékok

  • Peaks: Csúcstámadás