A Chartae egy nagyon könnyen tanulható társasjáték, 2 játékos részére, az átlagos játékidő rövid, csak 10 perc. A társast, a könnyebb tanulhatósága miatt, akár már 7 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a lapka-elhelyezés, a moduláris tábla, a minták és a négyszög-rács mechanizmusokra.
Kategória:
Stratégia
Mechanizmus:
Lapka-elhelyezés, Moduláris tábla, Minták, Négyszög-rács
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Már ketten is játszható! Remek kikapcsolódás lehet pároknak is!
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
2024-05-29 06:21:31
Nincs mit javítani, teljesen korrekt amit leírtál, vagy mind a ketten pont ugyanúgy fordítottuk félre 😀
2024-05-28 22:10:59
A pontozásnál egy dolog van, ami nem teljesen olyan, ahogy elsőre gondolnánk. Van 2 lapka amin 3 területrész van az, az egyiken 2 szárazföld és 1 tenger, a másikon fordítva. Na most, ha ha sikerül úgy körberakni ezt a lapkát, hogy mindkét területrész csatlakozik a legnagyobb összefüggő területünkhöz, akkor ezen a lapkán lévő 2 azonos területrészt akár külön, kettőnek is számolhatnánk. De a szabály egyértelműen a csatlakoztatott lapkák számáról beszél. A német szabályban a pontozást magyarázó ábrán is a lapkák vannak bekeretezve, de a többnyelvű szabályban a területek vannak bekerítve, ez a külön, kettőnek számolást sugallná. Csak épp nem ilyen példát mutat, mint amit leírtam.
Azt gondolom, hogy akár lehetne a lapkák helyett a lapkákon levő területeket is számolni, az érdekes plusz szerepet adna ennek a két lapkának. Bár a duplázást nehéz kirakni, de pont azért lenne érdekes.
2024-05-28 20:12:47
Nagyon köszi! Épp a némettel küzdöttem és nem szerettem volna, ha valamit benézek. Így már tökéletesen érthető minden!
2024-05-28 18:01:21
Nem tudok magyar fordításról, de pár mondat az egész:
CHARTAE (Reiner Knizia)
2 játékos 10 perc 7 év felett
játékelemek: 9 négyzet alakú lapka
BEÁLLÍTÁS
A játékosok megválasztják, hogy ki játszik a szárazfölddel, és ki a tengerrel.
A szélrózsás lapkát ki kell tenni az asztalra képpel fölfelé. A többi lapkát megkeverve és szintén képpel fölfelé tegyük egy kupacba úgy, hogy játék közben mindig csak a legfölső lapka képe legyen látható.
A JÁTÉK MENETE
A játékosok felváltva lépnek. A körében a játékosnak kötelező az egyik műveletet végrehajtani:
A. FORGATÁS
Forgasd el bármelyik már lerakott lapkát 90 fokkal az óramutató járásával megegyezően. Forgatni legfeljebb kétszer lehet egymás után. Vagyis ha az első játékos forgat, majd utána a másik is, akkor az elsőnek már lapkát kell leraknia.
B. LAPKALERAKÁS
A kupac legfölső lapkáját vedd el és tedd le a már letett lapkák mellé az egyikkel oldalszomszédosan. Semmilyen illeszkedési szabály nincs, bármi bármivel lehet szomszédos. A lapkákból kialakuló térképnek mindig benne kell maradnia egy 3*3-as rácsban. A kezdő szélrózsás lapkának nem kell a középpontban maradnia.
A JÁTÉK VÉGE
A fordulók addig folytatódnak, amíg az utolsó lapkát is le nem rakja valamelyik játékos. Az utolsó lapka lerakásával a játéknak azonnal vége van, nem lehet már forgatni az utolsó lapka lerakása után.
PONTOZÁS
A szárazföld és tenger esetén is meg kell számolni hány lapka alkotja a legnagyobb összefüggő területet. Két lapka akkor alkot összefüggő területet, ha szomszédosak és az érintkező oldalukon van azonos terepfajta. A sarkok nem számítanak csatlakozásnak.
Az a játékos nyer, akinek több lapkája alkot összefüggő területet. Ha ez azonos, akkor az utolsó lapkát lehelyező játékos a vesztes. Vagyis döntetlen sosincs.
Az eredeti szabályt a BGG-n megtalálod. Abban van a pontozásra egy példaábra is.
Kérem, aki ismeri a játékot olvassa át a fenti szabályleírást, ha netán valamit rosszul írtam, akkor javítsuk ki.
2024-05-28 16:06:18
Sziasztok! Tudna valaki küldeni / linkelni magyar nyelvű játékszabályt! Hálásan köszönök minden segítséget!
2024-05-27 20:52:11
Nagyon köszönöm. Ez így teljes mértékben korrekt és köszönjük szépen. Két és fél hónapja kezdtük a csatornát és persze még hibázunk bakizunk is , viszont bármikor szívesen fogadjuk a kritikát és igyekszünk tanulni is belőle. Köszönjük szépen a támogatást !!
2024-05-27 16:12:34
Igazad van, rosszul fogalmaztam itt. Nem a ti videótokról szántam azt írni, hogy elrettentő példa, hanem a szabálykönyv nélkül, a videókból való tanulásra, mert fennáll a veszélye, hogy valaki egy kicsit más játékot tanul meg. A videó alatt és persze itt is teljesen korrekt a reakciód. Jó, hogy ide is beírtad, mert nagyon sajnálnám, ha bárki arra a következtetésre jutna, hogy a ti csatornátokat akkor nem is érdemes követni. Ezúton is jelzem, egyáltalán nem volt ilyen szándékom, a videós szabálytanulás veszélyére akartam felhívni a figyelmet. Annál is inkább igazságtalan lenne titeket kipécézni, mert mást csatornákon is vannak szabályismertetési és lejátszási hibák.
Ami meg a módosított szabályt illeti, teljesen megengedhető egy játéknál a hivatalostól eltérően játszani, ha úgy tetszik jobban valakinek. Csak, ha ez egy ismertető videó, akkor érdemes jelezni, ez a kommentetekkel meg is történt.
Sok sikert a csatornához! Én biztos meg fogom nézni eztán is a videóitokat.
2024-05-27 15:57:40
Kedves Kvarclovag.
Ismételten köszönjük a kommentedet és hogy elegánsan elrettentő példaként említed a videónkat bár nekünk személyesen nem így irtad illetve reagáltad le. Ahogy a youtubon is a kommentedre válaszoltunk, itt is megteszem ,ide kommentelem a komplett beszélgetésünket tanulságként. Azt elfelejtetted megemlíteni hogy a hibákra reagáltunk, megindokoltuk és feliratban jelezni is fogjuk. (Csak a korrektség és transzparencia miatt irom ide semmi harag ,ilyen ez az online tér és természetesen azt gondolsz és írsz amit és ahogy szeretnél, mint írtam izlések és pofonok, tudjuk csak a jószándék vezérelt.) Egyetértünk, az eredeti szabályokat el kell olvasni, és amit mi tanultunk az esetből : Ha házi szabályokat bemutatunk mindenképpen jelezzük illetve jelezni fogjuk a videoinkban.
Íme amit írtál : Így is lehet játszani, ahogy az a videóban elhangzik, de az eredeti szabályban 3 dolog máshogy van: 1. a talonban, ahonnan húzunk, képpel fölfelé vannak a lapkák 2. forgatni mindig az óramutató járásával egyező irányában lehet csak; ezért ugyanazt a lapkát is elfordíthatja a második játékos, mert nem fordítja vissza (harmadjára már nem lehet forgatni, mindenképp lapkát kell lerakni, ahogy a videóban is elhangzik) 3. a játékban nincs döntetlen, ha a területek azonosak, akkor az utolsó lapkát lerakó játékos veszít.
köszönöm szépen , Szuper komment !! 1. Igen ez igy korrekt, (Abszolut van értelme hiszen igy jobban lehet dönteni hogy forgatok vagy lerakok.) ahogy bemutattam más a dinamika, ezért játszuk így. 2. Bevallom töredelmesen hogy a visszaforgatás eszembe sem jutott mert az annyira idegen lenne a játéktól de teljesen jogos. Mindenképpen a feliratban beleírjuk mint javítást. 3. Ezt szándékosan nem akartam beletenni. (Feliratba szintén belemegy azért) valahogy úgy érzem hogy az utolsó két lépést ez nagyon determinálja.. Mégegyszer köszi, nem szeretnénk az eredeti szabályt megváltoztatni, nem ez volt a szándék de ezek feliratban ott lesznek.
2024-05-23 21:59:07
Beküldtem a videók közé a Játékra kész csatorna ismertetőjét, de talán inkább elrettentő példa lehet, mert egy ilyen egyszerű játék pár perces ismertetőjében is sikerült három súlyos hibát véteni. A játék úgy is játszható, ahogy a videóban elhangzik, de de az eredeti szabály három pontban nagyon mást mond. Bekommenteltem alá, aztán majd mindenki eldönti, melyik szabály szerint akar játszani.
Ami miatt idehoztam, az az, hogy még a videós ismertetőkben is lehetnek súlyos hibák, szóval a szabálykönyvet mindenképp érdemes elolvasni. És, hát sajnos néha abban is vannak hibák, főleg a fordításokban. Hát, az élet nem habostorta 😛
2024-05-15 09:40:35
Köszönhetően ragyogó ajánlódnak, beszereztük külföldi rendeléssel, és tegnap megérkezett. Egy fáradt nap után azért mégis kinyitottuk és nem csalódtunk, gyors, könnyű szabály, szórakoztató villámjátszma. Nagyon tetszik a grafika, és szerintem sokszor elő fog kerülni családi körben is. Aki nem vevő több órás játékokra, ott is sikert fog aratni.
Ha itt nem olvasom a véleményt, valószínű, hogy elkerülte volna a figyelmemet, de kár lett volna. Köszönöm :)
2024-04-10 12:44:48
Írtam neked és Faresznek is PM-et, hogy ne a játék fórumát szórjuk tele. ;)
2024-04-10 12:05:25
Ez engem is érdekelne
2024-04-10 10:44:57
Hogy lehet ebbe a fantasztikusnak tünő csoportba bekerülni?:)
2024-04-10 09:18:32
Sajnos jelenleg out of stock, de reméljük a milan-spiele szerez még belőle. :)
2024-04-10 07:59:31
Kvarclovag ajánlása és a Draftos videó alapján felkerült a kívánságlistámra. Sajnos a használtjátékpiacon nem került velem szembe. Most Magyar Zsolt csoportjában a Milan Spielétől szállítással 1 706,- forintért be lehet szerezni. Azért nem az akciós topikba tettem, mert szerintem ezt a kis gyöngyszemet - amit nem mellesleg Reiner Knizia jegyez - kevesen ismerik, és így hátha a radar felé kerül.
2022-07-26 22:15:55
Hát ez elég hamar kedvencünk lett. Nagyon gyors a játék, csak 8 lapkát kell lerakni, általában felesben, és párszor lerakás helyett forgatni. 2-3 perc egy parti. A számolás nagyon egyszerű, ami alatt megcsodáljuk az aktuális kis térképünket (jól néz ki!), az alatt már kész is a pontszámolás. Elővenni és elrakni semeddig nem tart. Az összes előkészület annyi, hogy a kezdőlapkát kirakjuk az asztalra, mellé meg a maradék nyolcat megkeverve. Helyigénye annyi, mint egy kiterített szalvétának. Mivel a lapok mindig más sorrendben kerülnek elő, és a 3*3-as térkép is más-más sorrendben rakódik ki, minden parti más, nem lehet fix kezdési stratégiát kigondolni.
2022-07-25 21:57:30
Hát, ha van mini játék, akkor ez az. Összesen 9 térképlapka az egész. Egy-egy térképlapkán szárazföldi és tengeri területek vannak különböző elrendezésben. A játék meg annyi, hogy a kezdőlapka köré/mellé kirakva egy 3*3-as térképecskét, azt kell az egyik játékosnak elérni, hogy a nagyobb összefüggő terület tenger, a másiknak meg hogy szárazföld legyen. Lapkalerakás helyett bármelyik lent lévő lapkát elforgathatjuk 90 fokkal, de forgatni legfeljebb kétszer lehet egymás után, aztán lapkát kell lerakni. Belátható, hogy így a játék pár perc alatt véget ér. A lapkák véletlenszerű sorrendje miatt elég változatos a játék, és ügyesen kell kombinálni a győzelemhez. A lapkákat le is nyomtathatjuk vagy akár rajzolhatjuk magunknak. Kipróbáláshoz bőven elég az is.
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Chartae társasjátékhoz