A Power Grid:The First Sparks (Az első szikrák) egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 6 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 1 óra. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a moduláris tábla, a kártya húzás, a terület mozgatás és az útépítés mechanizmusokra. A Power Grid – The...
A Power Grid:The First Sparks (Az első szikrák) egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 6 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 1 óra. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a moduláris tábla, a kártya húzás, a terület mozgatás és az útépítés mechanizmusokra.
A Power Grid – The First Sparks a méltán népszerű gazdasági társasjáték a Power Grid megjelenésének 10 évfordulója alkalmából jelent meg, mint önálló játék. Míg az eredeti Power Grid az erőművek terjedésével foglalkozik, addig a First Sparks az őskorba kalauzol el minket.
A célunk ezúttal az, hogy élelmezzük és gyarapítsuk a törzsünket, és elsőként érjük el a 13 fős lélekszámot. Ehhez különböző eszközöket és technológiákat használhatunk fel, legyen az íj, gyümölcsszedő kosár vagy éppen a tűz feltalálása.
A játék mechanizmusa okban hasonlít a nagy elődhöz, de korántsem azonos a két játék.
- 6 játéktábla részlet, ami 2-2 vadászmezőből áll
- 1 játéktábla, amin követhetőek az elérhető élelemforrások és a törzsek gyarapodása
- 102 klántag figura (17-17 darab zöld, kék, piros, fekete, fehér és sárga)
- 98 élelem jelölő (18 db 1 értékű gabona, 12 db 3 értékű gabona, 18 db 2 értékű bogyók, 20 db 3 értékű hal, 18 db 3 értékű medve és 12 db 4 értékű mamut)
- 42 technológia kártya (6 kezdőkártya, 28 „eszköz” kártya, 7 „technológia” kártya és egy újrakeverés kártya)
- 2x6 segédkártya a játékhoz (játék menete illetve élelmezés/terjeszkedés segédlet)
- 12 db élelmiszer-ellátmány jelölő
- 1 szabályfüzet
- 1 eredménytábla
A játék során az a célunk hogy minél több élelmet gyűjtsünk a klánunknak. Ebből az élelemből tartjuk fent az embereinket, veszünk új technológiákat és növeljük a klánunkat és a területünket. Egyszerűnek hangzik, igaz? Annyira nem az, hiszen az erőforrásaink végesek, és emiatt minden döntésünknek jelentősége van.
A játék körökre oszlik, és addig tart míg valakinek elég népes nem lesz a klánja a győzelemhez.
Egy kör 4 fázisból áll :
1. Új technológia vásárlása / „romlott étel” eldobása: Az élelmiszerkészleteink felhasználásával vehetünk olyan technológiát, ami segít minket a vadászatban. Ezek után eldobjuk a megmaradt készletünk harmadát, kivéve, ha van tüzünk. (ez a „romlott étel”)
2. Gyűjtögetés / Klán ellátása: A meglévő eszközökkel az embereink élelmet gyűjtenek, pl. halat fognak a tóból ha van horgászbotunk. Ezután minden emberünkért levonunk 1 élelmet a készleteinkből, hiszen az embereinket etetni kell!
3. Terjeszkedés: Készleteink felhasználásával növelhetjük klánunk méretét és létszámát. Minél jobban terjeszkedünk, és minél nehezebb terepre (hegyen át és/vagy más törzs területére) ez annál költségesebb
4. Bürokrácia: Eldöntjük, hogy ki legyen a kezdőjátékos a következő körben, és feltöltjük a központi nyersanyagkészletet. Beállítjuk az elérhető technológiákat.
Mivel sok dologban hasonlít az eredeti Power Grid játékhoz, ezért akinek az a játék is megvan lehet hogy kicsit unni fog egy sokban hasonló játékot. Más oldalról nézve, viszont eléggé különbözik a két játék ahhoz hogy a változatosság kedvéért mindkettőt játssza időnként az ember.
Akárcsak az előd, a Power Grid – The Firt Sparks is egy remek, jól kidolgozott gazdasági társasjáték, amit nyugodt szívvel tudok ajánlani. A könnyedebb téma és valamivel egyszerűbb játékmenet miatt családi játéknak is alkalmas, a fiatalabb korosztályt is lekötheti.
megtalálod a Ketaklub oldalán, melyben a kártyán lévő pár mondat fordítása is megtalálható, így a játék angol vagy német nyelvtudást már nem igényel.
Forrás: Szellemlovas
Kategória:
Közgazdaság, Prehisztórikus, Állat
Mechanizmus:
Moduláris tábla, Kártya húzás, Terület mozgatás, Útépítés
A társasjátékhoz oktató és bemutató videók nyújtanak segítséget! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Már ketten is játszható! Remek kikapcsolódás lehet pároknak is!
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
2023-06-29 23:43:37
Bár nagyon szeretem a Power Grid témáját, de mind külsőben, mind mechanikákban eljárt felette az idő. Papír pénzek? Grr.
Külsőben mindenképpen előrelépés a First Sparks, cukik a meeple-ök, bár alapvetően semmi extra. Témában viszont 12 egy tucat, szerintem visszalépés, nem is annyira illik a komplexitásához. Mechanikákban valamivel egyszerűsített, de mégis minden fontos elemében maradt a régi. Kicsit hosszú, kicsit túl sok apró szabály van, rettenetes a játékos segédlet, de elég interaktív játék. Kell egy jópár kör még a tapasztaltabb játékosoknak is, hogy ráérezzenek a játékra, gördülékenyen menjenek a fázisok. Fázisokból elég sok van és nem intuitívak. Miért pont a vásárlás fázis végén romlanak meg az ételek? A kártyapiacot eszméletlen macerás folyamatosan rendezgetni: az első kártya x fázisban megy ki, az utolsó kártya az y fázisban, ha feljött x kártya akkor utána teljesen máshogy működik a piact, stb. Értem miért vannak ezek a szabályok, csak nem teszi a játékot könnyen tanulhatóvá.
A játékosszámot furán kezeli, mert 3 fővel még egy kicsit kicsi a tér, 5 fővel meg már túl random és hosszú. Jó, igazából négy fővel is hosszú. Tudom hogy sokan szeretik az eredetit, de azért a mainstreammel ellentétben nem tartom annyira mély játéknak. A játékossorrend az egész játék lelke, próbálj meg mindig hátul maradni, különben szívsz. Mintha az egész játék egy nagy felzárkóztató (catch up) mechanizmus lenne. Hibái ellenére mégis szívesen ülök le vele, mert ritka az ennyire interaktív játék és valahogy pont működik ezzel a komplexitással.
Power Grid: Oracle & Industrial Espionage (Funkenschlag: Orakel & Industriespionage) are two promotional cards for Power Grid and Power Grid: The First Sparks that were first available in October 2012 for a donation at the 2F-Spiele booth during Spiel 2012. The donation is for the self-organized youth center and youth cultural center "Die Friese" located...
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Power Grid:The First Sparks (Az első szikrák) társasjátékhoz