A Rajas of the Ganges egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő 45 - 75 perc. A játékot 2017-ben jelölték a Golden Geek Awards díjára Az Év Játéka kategóriában, illetve szintén ebben az évben jelölték a Golden Geek Awards díjára is Legjobb stratégiai játék kategóriában. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves...
A Rajas of the Ganges egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő 45 - 75 perc. A játékot 2017-ben jelölték a Golden Geek Awards díjára Az Év Játéka kategóriában, illetve szintén ebben az évben jelölték a Golden Geek Awards díjára is Legjobb stratégiai játék kategóriában. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a lapka-elhelyezés, a kockadobás, a munkás-elhelyezés, a verseny és a connections mechanizmusokra.
Hova küldjem az utolsó munkásomat? A piacra, hogy bevételhez jussak, vagy a kőfejtőbe, hogy tovább építhessem a birtokomat? Ajjaj, az építkezéshez dobókocka is kéne, de az elfogyott…
Ebben az összetett stratégiai játékban a játékosok munkásaikat irányítják, hogy több pénzre és dicsőségpontra tegyenek szert - de kivételesen nem az nyer, akinek több pontja van! A pénz és a pontszámláló a tábla két végéről indul, és akinek a két jelzője elsőként találkozik, az lesz a nagymogul utódja! Az akciókhoz színes dobókockákat kell gyűjtenünk és használnunk - ebben munkásaink és az ügyes kombinációk segítenek!
Kategória:
Kockajáték, Közgazdaság, Reneszánsz, Építés / Terjeszkedés
Mechanizmus:
Lapka-elhelyezés, Kockadobás, Munkás-elhelyezés, Verseny, Connections, Worker Placement with Dice Workers, Track Movement
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz oktató és bemutató videók nyújtanak segítséget! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Csak csomagküldéssel! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Kihasználatlanság miatt eladó, néhányszor játszott. Magyar nyelvű nyomtatott szabállyal a dobozban. Packetával tudom küldeni.
1 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
Témáját tekintve a Rajas of Ganges a Mogul Birodalom virágzó időszakába kalauzol el bennünket időben a 16-18. század környékére, helyszínünk pedig az indiai szubkontinens. Ebben az időben ez a térség hatalmas fejlődésen ment keresztül.
Tegnap egy új helyen, új társasággal, számomra új játékokkal találkoztam. Köztük volt a Rajas of the Ganges. Ismét egy régebbi játék amiben kellemesen csalódtam. A tematika jól hozza az Indiai érzést, lehet valakinek túl színes, szerintem illik hozzá. A munkás lehelyezés csúcsra van járatva, több mint fél tucat helyre lehet rakni, persze majd a kockák meg mondják, hogy hova. A dobokocka dobot számai szabályozzák milyen helyről melyik akció a tied. Mehetsz a folyón hajóval, szedhetsz be pénzt a piacokról, a saját táblán lapkákat teszel le, amik szintén adnak bónuszt. Szaporíthatod a kockákat (max 10), variálhatod a színeket. A rengeteg akció kavalkádja, de hála a játék tervezőnek, minden logikus és adja magát. Persze mivel mindent a D6 szabályoz nagy a szerencse faktor. De kit érdekel mikor van 6-7-8 kockád és egy csomó akcióból választhatsz, vagy gyűjthetsz be dolgokat. Tanulással együtt kicsit több mint másfél óra volt, lehet szaladni a pontozó részen. Ha többször játszol akkor max 1 óra.
Nagyon jó hangulatú, számomra szuper látványvilágú és témájú worker(+dice)placement, egy jó adag racegame-mel megfűszerezve. Igazából, bármilyen furcsa is, de ez utóbbi a lényeg, nagy valószínűséggel a játék végét kiváltó játékos meg is nyeri a versenyt, ami sokaknak talán nem lesz túl szimpatikus. A játék erősen bünteti, ha villámgyorsan nem léped meg a kötelezőket, egy játék után úgy tűnt, behozni a későbbi körökben a lemaradást szinte lehetetlen. Ettől függetlenül - vagy talán pont ezért - nagyon jó játék, a figyelem sosem lankad, de nem egy nyugiban építkezős darabról beszélünk.
Nagy kedvenc munkáslehelyezős, ami azért nem olyan vérre menően kitúrós, mint a Russian Railroads vagy az Agricola. És két fővel is remek!
Imádom azt a csavart benne, hogy a kocka mint fizetőeszköz jelenik meg. Elsőre úgy tűnhet hogy nagy a szerencsefaktor, de valójában csak taktikaibb a játék mint elsőre tűnik. A kis és nagy dobások is hasznosak, csak tudni kell rá reagálni. Megkockáztatom hogy kevésbé szerencsefüggő mint a Marco Polo.
A két pontozósáv is egyedi és remekül működik. A kockák gyönyörűek, a szobrok és a tábla olyan igazán indiai és szééép.
Egész estés nagy élménynek érződik, pedig egy órán belül megvan. Talán a sok dobás teszi?
Ez a játék itthon kevésbé ismert, még csak bemutató videót sem készítettek róla a hazai társasjáték guruk. Számomra ez kicsit furcsa, mivel annak ellenére, hogy nem jelent meg magyarul maga a játék teljesen nyelvfüggetlen és szerintem egy jól összerakott társas. Nem véletlenül 7.7-es az értékelése a BGG-n, ami nem kevés!
Szépen ötvözi a munkáslehelyezés/kockadobás/lapkalehelyezés mechanizmusokat. Aki szereti mind a 3 mechanizmust, annak jó eséllyel be fog jönni ez a társas.
A komponensek minősége kíváló. Szerintem szép az artworkje is. Elsőre tényleg kicsit zsúfoltnak tűnhet a központi játéktábla, de hamar meg lehet szokni. Elég színes a játék: a központi játéktértől kezdve a sok színes kockákig- egyszerűen jó ránézni.
Nagyon tetszik a győzelmi kondíció, hogy a két sávnak kell "érintkeznie". Ettől gyakorlatilag egy versenyzős játék a Rajas of the Ganges. De üditő, hogy nem kell a végén megszámolnunk a pontjainkat mint egyes játékokban, ami fárasztó lehet, főleg ha sok helyről jönnek azok a pontok, nem beszélve arról is, hogy ez az összeszámolás hibázási lehetőséget is hordoz magában.
Számomra nem tűnt fel, hogy lennének kiemelkedő akciómezők, egy kivételével: a táncos (2-es kockamező a palotában). Az alapjátékban a táncos tényleg erős akciómezőnek számít mivel a fehér tokenbónuszt azonnal megkapod a +2 kocka mellett, ami elég nagy jutalom. Viszont a haladó (navaratnas) verzióban ez a "probléma" már nem áll fenn, mivel ott a bónuszt nem azonnal kapod meg, hanem be kell építeni a játékostáblára, és csak miután összekötötted egy úttal tudsz hozzáférni ahhoz. Még mindig erős akciómezőnek számít, de nem annyira, mint az alapjátékban.
Összességében egy jó játéknak tartom. Érdemes utánanéznie annak, aki közepesen összetett játékot keres.
Ha röviden akarnám jellemezni, azt írnám a Marco Polo továbbfejleszetett változata. Ez így elég meredek kijelentés, de valahol megválaszolja azt, hogy miért nem olyan sikeres, mint az említett társa. Pedig érdemes kipróbálni, számunkra egyértelműen a Rajas lett a nyerő.
Alapvetően kockalehelyezős, egymás elől elhappolós játékról van szó, viszont rengeteg akcióhelyünk van. Amiben többet tud az india móka, az a csempelehelyezős épitkezés és a különleges pontozási rendszere. Birodalmunk építése nagyon jópofa, ez az ami különlegessé teszi a Rajas of the Gangest. Lehetőséget ad egy minimális stratégiázásra, ki mire hajtson rá. A pontozás pedig teljesen megkavarja a játékosokat. (Ez az a libikóka hatás, amit Shem nem tudott átadni a Nyugati királyság várgrófjaiban)
Számomra feltűnt, hogy vannak messze kiemelkedő akciómezők, amik biztosan elkelnek az első lépés során. Ez nem jelent égbekiáltó balansz hibát, de mégiscsak zavaró. Illetve már 2 játékosnál is feltűnően kevés a lapkaszám. 2-3 játékot követően tudja az ember, hogy miből mennyi van, melyik lapot kellene kivárnia. Ezek a hibák megkérdőjelezik bennem az újrajátszhatóság végtelenségét, de könnyen lehet a számtalan kis kiegészítő egyike javít ezen.
Egyéni vélemény továbbá, hogy tábla grafikája eléggé csúnya, illetve a piaci ikonok elig felismerhetőek. Emiatt vagy ettől függetlenül az indiai filing messze elkerült minket.
A játékot bátran ajánlom mindenkinek, mert könnyű, mégis tartalmas szórakozás és minden játékosszámmal jól működik.
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Rajas of the Ganges társasjátékhoz
battle.m4- márc 19. 22:01
- Válasz
- / +13
Teljesen véletlen találtam rá erre a játékra egy youtube videóban, de azonnal elkezdtem utána kutakodni, mert több olyan mechanikát is ötvöz, ami számomra nagyon kedves. Van itt kockadobás, munkáslehelyezés, lapkavásárlás, építkezés, tábla szélén lépkedés (két különböző irányba!), egymást elöl ellopós, több választásos történet is.
Két fővel próbáltam eddig csak, de majd bedobom akkor is, ha négyen leszünk. Ketten játszva a játéktábla egyik oldala használatos, míg 3-4 játékosnál a másik. Igazából a kát tábla szinte ugyan az, csak pár akció elérhetősége módosul.
A játék elején 4 különböző színű kockával dobsz, ha te dobod összesítve a kevesebbet, tiéd a kezdőjátékos elefánt.
A szuperül kifaragott fa munkásaidat felváltva ide-oda téve használsz a közel 2 tucat akciómezőről egyet, végrehajtod/megkapod amit az a mező kínál, majd a másik játékoson a sor. Így megy ez felváltva míg az összes munkást le nem rakjátok, ezután (hacsak nem happoltad el egy akcióért) az elefánt tovább vándorol.
A körödben a munkások akciói után kaphatsz/költhetsz dobókockákat, hogy építkezz, vagy szolgáltatásokat vegyél igénybe a palota egyik vendégétől, ami további kockákat, lépéseket, karma pontokat stb adhat.
A játékban, akár a múltbéli Indiában, a befolyás és a pénz fog majd a játék legvégén a győzelemhez juttatni. Ezt a játék baromi okosan, két sávval oldja meg a játéktáblán, amin két különböző irányba lépkedsz majd és ha a két jelölőd találkozik, vagy elmegy egymás mellett (és a többiek ugyan abban a körben nem előznek be), megnyerted a játékot.
Említettem már a palotát és az építkezés lehetőségét, de hajózni is lehet, vagy karmát szerezni, amivel kockák értékét módosíthatod; kockákat cserélhetsz ki vagy dobhatsz újra, piacozhatsz, továbbá a korábban leírt építkezés akcióval a saját hercegséged is telerakhatod lapkákkal, amiken épületek, piacok stb vannak, amik mind-mind extra pontot vagy pénzt érnek.
Kevés ez a 2000 karakter amúgy, de ha látjátok valahol, szerezzétek be, mert egy igazi kincs!