A Lords of Xidit egy közepesen összetett társasjáték, 3 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő 1.5 óra. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 14 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a fogd és vidd, az egyidejű akciók, a pontról pontra mozgás, a terület befolyásolás/irányítás és a megtervezett körök/akcók mechanizmusokra. Egy...
A Lords of Xidit egy közepesen összetett társasjáték, 3 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő 1.5 óra. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 14 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a fogd és vidd, az egyidejű akciók, a pontról pontra mozgás, a terület befolyásolás/irányítás és a megtervezett körök/akcók mechanizmusokra.
Xidit nemesei
A Lord of Xiditben mindannyian egy-egy nemes vérű nagyurat személyesítetek meg. Ahhoz, hogy nyerjetek folyamatos taktikai tervezésre, és az ellenfél terveinek megakadályozására lesz szükségetek. Mivel azonban ők is hasonló célokért küzdenek, neked sem lesz éppen könnyű dolgod!
A játék 3-5 játékosra lett tervezve, 90 perces játékhosszal, ami egy közepesen hosszú tervezgetős játékot jelent. A szépen kidolgozott játéktáblán minden játékos egy-egy hőst irányít akivel az országot dúló szörnyeket igyekszik ritkítani.
Természetesen hősöd nem puszta jóindulatból viszi vásárra a bőrét a csatatéren. Minden legyőzött lény után értékes jutalmat szerezhetsz, amit várkastélyok, arany és befolyás formájában mér a játék. Az aranyat a játékos kézhez kapja, a várkastélyokat ott helyezheti el ahol a bestiát elpusztította, a befolyást pedig a szörny legyőzése után bizonyos területekre lehet elhelyezni. Aki egy területen több befolyással rendelkezik, az kap a területért majd a játék végén győzelmi pontot.
Tanult nemeshez híven, hősöd nem fog egymagában szembeszállni félelmetes lények hadaival. A játéktér bizonyos pontjain lehetőséged nyílik „harcosokat”, felfegyverzett parasztokat a szolgálatod alá hajtani, akik aztán majd szépen elvégzik az uraság helyett a piszkos munkát. Minden szörnynek van egy értéke, ami azt mutatja milyen egységekből és hány darab szükséges a lény elpusztításához.
A körben végrehajtandó akcióidat a kör legelején egy hat helyen is állítható tárcsán kell kijelölni, és sorban végrehajtani azokat. Az akciók fele mozgás, az ilyen tárcsákon a használt utat jelképező színt kell beállítanod. A többi akcióval harcolhatsz, toborozhatsz vagy pihenhetsz is.
A játék során ha egy város kifogy felbérelhető egységekből új embereket jelképező token kerül a kimerült lapka helyére. Ezeken a tokeneken előfordulhat, hogy más arányban lesznek egységtípusok mint az előzőn. Ugyan ez igaz a szörnyekre is: ha az egyik elpusztul, új kerül a táblára, más jutalmakkal, és más legyőzési feltételekkel. Az egészben az érdekes az, hogy a játék mellett ki van készítve a következő token ami majd játékba fog kerülni. Ezért akár több körre előre is tudtok tervezni, ha elég ügyesek vagytok, ami az egész játék egyik központi kocepciója.
A játék győzelmi feltételei igazán egyediek. A játék végén rangsort kell felállítanotok, ami sorbaveszi, hogy kinek van a legtöbb pénze, várkastélya és befolyása. Ezek a sorrendek szabják meg, hogy ki lesz végül a nyertes. Elsőként a legkevesebb pénzzel rendelkező játékos(ok) esnek ki, majd a legkevesebb várral rendelkezők. Mire a befolyás összehasonlításra kerül, már csak két nagyúr marad versenyben, s közül az lesz a nyertes, aki több befolyással bír. Ez nem azt jelenti, hogy az a nagyúr nyer, akimind három lista élén szerepel. Elég ha épp annyi pénze és vára van, hogy mindig bejut a következő rangsorba, és a végén a befolyásért folytatott harcban ő tud többet felmutatni az említett győzelmi pontból.
Ajánlás, összegzés
A játék egyszerűen megérthető, de óriási mélységek rejtőznek benne, ami a társas egyik legnagyobb előnye is egyben. A tervező tárcsa használata rém egyszerű, ugyan akkor számításba kell venni, hogy a többiek valószínűleg mit fognak tenni a saját körükben, és ehhez alkalmazkodva kell tervezni. A játék győzelmi feltételei is nagyon egyediek, és rendkívül izgalmas játékot generálnak. A játéktábla kiváló grafikával rendelkezik, a játékkomponensek is magas színvonalúak. Összességében egy rendkívül jól eltalált, és szép dizájnú játékról van szó, melyet a tervezgetős, taktikázós játékokba éppen belekóstolók is ugyan úgy élvezhetnek, mint a veterán stratégiázók.
Mi van a csomagban?
Bónusz!!!
Kategória:
Fantasy
Mechanizmus:
Fogd és vidd, Egyidejű akciók, Pontról pontra mozgás, Terület befolyásolás/irányítás, Megtervezett körök/akcók, Highest-Lowest Scoring, Auction: Sealed Bid, Programmed Movement
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Jelenleg egyik üzletben sem kapható a játék! Állíts be egy árufigyelést, hogy értesülj, amikor újra kapható lesz a boltokban!
2022-05-31 13:25:49
Ha jól emlékszem anno azért vettük meg, mert a Seasons-t nem találtuk sehol és jópofának tűnt a grafika. Szerintem végül ettől soha nem fogunk megválni, mert elég egyedi dolgokat hoz, nem nagyon van más játék, ami hasonló dolgokat mozgatna meg nálunk.
A Lords of Xidit-ben hatlépést kell előretervezni és betárcsázni a saját tábládon. Aztán jön az őrület, mert hiába tervezed meg előre, valaki tuti arra fog járni és elveszi előled, amit te terveztél. Viszont ezt az őrületet tök ügyesen a saját oldaladra lehet fordítani, ha elég jól ismered a játékostársaidat és bátor vagy. Ha később érsz direkt oda egy helyre, akkor akár lehet, hogy értékesebb munkásokat vehetsz fel a városról, ami nagyban meg fogja határozni a szörnyöldöklési sikerességedet is. Passzt is lehet tárcsázni, ami sokszor nagyot tud segíteni, de mégis csak egyel kevesebb akciót hajtottál végre a körben. Ezt csináljátok 12 körön át, aztán jön a másik nagy csavar a pontozási rendszer (amit ha valaki látott más játékban, akkor szóljon, mert akarok még ilyet). Kieséses rendszerben derül ki, hogy ki lesz a nyertes. Ugyanis a játék során három dolgot gyűjtötök ebből egy teljesen publikus, egy 95%-ban publikus, a harmadik viszont rejtett marad. A játék elején pedig ki fogjátok sorsolni, hogy melyik dolgot értékelitek ki először. Ott megnézitek ki az utolsó (vagy utolsó kettő, 5 játékosnál) és az kiesik. Jön a következő pontszámítás és az utolsó megint kiesik, majd jön a harmadik és aki azt megnyeri, az a játék nyertese. Szóval nem kell a legtöbb pontot gyűjtened, csak a megfelelő pontokat kell gyűjteni és a végső értékelésen kell leverned a többieket. Nagyon érdekes dinamikát ad a játéknak és többször nagy meglepetés volt a tuti győztes kiesése az első pontozásnál.
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Lords of Xidit társasjátékhoz