A Carcassonne: Déltenger egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 35 perc. A játékot 2016-ban jelölték a Magyar Társasjátékdíj díjára Az Év Játéka kategóriában. A társast, a könnyebb tanulhatósága miatt, akár már 8 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a lapka-elhelyezés, a kollekció...
A Carcassonne: Déltenger egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 35 perc. A játékot 2016-ban jelölték a Magyar Társasjátékdíj díjára Az Év Játéka kategóriában. A társast, a könnyebb tanulhatósága miatt, akár már 8 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a lapka-elhelyezés, a kollekció gyűjtés és a terület befolyásolás/irányítás mechanizmusokra.
A játék a szokásos lapkalehelyezésre épít, továbbra is úgy, hogy utána figuránkat letehetjük arra az elemre. Ám az ismerős városokat, kolostorokat és mezőket most felváltja a banán, kagyló és hal. Ezeket a finomságokat kell gyűjtögetnünk és aztán győzelmi pontért eladni a kifutó hajóknak.
Alapok
A játék az igen népszerű Carcassonne-ra épül, illetve annak szabályait variálja. Ha nem ismernénk az eredeti változatot, az sem lenne baj, hiszen ez is legalább olyan élvezetes és változatos, mint a korábbi alapjáték. Szabályai pillanatok alatt megtanulhatók.
A játék során, ahogy haladunk előre öblöket, szigeteket, s köztük palló járatokat hozunk létre. A déli tenger aprócska szigetein a lakosok banánt gyűjtenek, kagylókat fognak, s ezekkel kereskednek. Amikor rajtunk a sor, a következőket tehetjük, miután leraktunk egy lapkát:
- lerakunk egy szigetlakót, vagy
- visszavesszük egyik emberünket*
Ha a lerakott lapkával befejezünk valamit (palló, sziget, tengeröböl, piac), azokat értékelnünk kell.**
*Ez egy igen fontos változás az eredeti játékhoz képest, mert embereink száma igen csekély, néha bizony jól jön, ha vissza tudjuk őket hívni.
**Másik fontos - és szerintem igen jó - változás, hogy értékelésnél nem pontokat, hanem árukat kapunk. A kapott árukat kereskedő hajókra pakolva (körünk utolsó lépéseként) szerzünk pontokat, hajólapkák formájában.
Bevallom őszintén, szerintem ez az egyik legjobb újítás ebben a változatban, hiszen nem kell állandóan számolgatni pontjainkat a táblán - elég játék végén összesítenünk hajóink pontjait.
Attól függően, hova küldjük emberkénket, más és más feladata lesz:
- kagylógyűjtő: pallókon járkál és kagylókat gyűjt
- banánszedő: szigeteket szüreteli a pálmaligeteket
- kereskedő: piacra állított meeple feladata a piacot körbeépíteni
- halász: tengerre fektetett lakos halakat gyűjtöget
Mihez is értsenek a déltengeri lakosok a legjobban, ha nem a halászathoz! A halászok (korábban farmerek) ezúttal nem csak a játék végén, hanem közben is hoznak halakat. Kétféle módon juthatunk halhoz játék közben:
- létrehozunk egy tengeröblöt (víz minden irányból le van kerítve)
- halászhajót küldünk ki, s az azonnal kifogja a jelenleg ott található halakat
A fent említett újdonságok, nem bonyolítják, de kellően megcsavarják az eddigi Carcassonne szabályokat.
Ebben a változatban bár nincsenek papok, mivel a helyüket kereskedők veszik át. A kolostorok helyett piacok vannak, egyetlen hasonlóság, hogy ezeket is körbe kell építenünk. Azonban, ha kiépítjük a piac körüli területeket, elvehetjük a legmagasabb pontértékű hajólapkát. Így újabb stratégiai megfontoláshoz érkezünk - mikor is érdemes befejezni a piac építését?!
Összegzés
A déltengeri változat kellemesen megcsavarja az alapjáték szabályait, új taktikára sarkalva minket. A kivitelezés kifejezetten hangulatosra sikerült (akárcsak a hasonló témájú Hawaii vagy Finca). Régi Carcassonne veteránoknak is kellemes kikapcsolódást nyújthat, anélkül, hogy azt éreznénk ugyanolyan játékkal játszunk.
Külön pont az egyszerűsített pontozásért, a piacért és a vizek játék közbeni kiértékeléséért. Ajánljuk bátran kezdő játékosoknak is, akik még csak most ismerkednek a társasjátékok világával.
A magyar nyelvű játékszabályt ide kattintva tekintheted meg!
Kategória:
Tenger, Közgazdaság
Mechanizmus:
Lapka-elhelyezés, Kollekció gyűjtés, Terület befolyásolás/irányítás
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz oktató és bemutató videók nyújtanak segítséget! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Jelenleg egyik üzletben sem kapható a játék! Állíts be egy árufigyelést, hogy értesülj, amikor újra kapható lesz a boltokban!
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Carcassonne: Déltenger társasjátékhoz