Arcana
Videó beküldése

Arcana társasjáték

társasjáték, 2009
Értékelem!

Az Arcana egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 1 óra. A társast, a könnyebb tanulhatósága ellenére, csak 13 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a kollekció gyűjtés, az ütés-váltós, a váltakozó képességek, a visszatartott információ és a pakli tervezés mechanizmusokra. Bárhová...

Az Arcana egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 1 óra. A társast, a könnyebb tanulhatósága ellenére, csak 13 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a kollekció gyűjtés, az ütés-váltós, a váltakozó képességek, a visszatartott információ és a pakli tervezés mechanizmusokra.

A Szellemlovas leírása:

Bárhová nézel, mindenütt csak a politikai harcot és a cselszövést látod, persze ha még nem fosztottak ki és tettek el láb alól valamelyik tolvajcéh emberei. Cadwallon városában ne számíts túl sok tisztességre vagy jóindulatra. Itt csak a pénz, a katonai hatalom és a politikai befolyás számít. Szerezd meg ezeket és tied a város… de ha nem sikerül, hamar eltűnsz a rengetegben.

Céhek

Az Arcana kártyajáték ebbe a környezetbe kalauzolja el játékosait. A rivalizáló céhek irányítását veszik kezük közé a játékosok, akiknek céljuk minél több személyiség és terület támogatását megszerezni, így jutva nagyobb szerephez a város életében.
Cadwallon hat céhe más-más utakat jár be, más módszerekkel élve próbálja kiterjeszteni befolyását.
A Pengék céhét (Guild of Blades) a Cadwallont megalapító zsoldosok vezetik. Egyedül ők rendelkeznek a fegyverek árusításának jogával, katonai erejük így kiemelkedő.
A Révészek céhe (Guild of Ferrymen) felel a közlekedésért: hajótulajdonosok, kocsisok és néhány orgyilkos, akik kiléptek a tolvajok soraiból.
A Tolvajok céhe (Guild of Thieves), mint neve is mutatja, a szervezett bűnözés, a lopás szíve-lelke.
Az Uzsorások (Guild of Usurers) felelnek az alvilági bűnözés keményebb formáiért, amikkel a tolvajok nem foglalkoznak.
A Jövendőmondók szervezete (Guild of Fortune-tellers) a mágiát, asztrológiát, illúziót hívják segítségül hatalmuk erősítéséhez.
Az Építészek céhe (Guild of Architects) a fém, üveg és kő megmunkálásának jogát élvezik, mellesleg ők ismerik a legtöbb rejtett helyet a városban.
Ez a hat csoportosulás küzd egymással Cadwallon uralmáért.

Előkészületek

A játszma kezdetén mindenki választ egy céhet, amit irányítani fog a játék során. Kezdetben a szervezetek elég aprók, nem rendelkeznek nagy támogatókkal, így csak egy tizenegy lapból álló paklival kezd minden játékos. Ezt a paklit egy húsz lapos készletből állítja össze mindenki magának. Itt lehetőség van személyre szabni klánunkat: ha katonai erőt akarunk felvonultatni, akkor olyan lapokat rakunk a paklinkba; ha inkább a politikai hatalmat részesítjük előnyben, akkor más paklit készítünk.
A játékosok lapjai három félék lehetnek, ugyanúgy, mint a későbbiekben megszerzendő lapok is. Lehetnek ügynökök (agent) vagy személyiségek (personality), akik városi lakosok a legkülönbözőbb jellemzőkkel. Vannak helyszín lapok (location), amelyek képessége kijátszáskor aktiválódik, majd a dobott lapok közé kerül. A harmadik laptípus az ereklyék (relic), amelyek különböző tárgyak a varázskövektől a nemesi ruhákig.
Ezt a specializációt tovább erősítheti a megfelelően kiválasztott céhmester (Guild Master). Minden céh három vezető közül választhat. Ezek a személyiségek a csoport legjobbjai, erős képességekkel rendelkeznek, amik sokat segíthetnek a küzdelemben.
Minden játékos kap két egyedi győzelmi célt, amelyek közül kettőt megtart. Ha eléri valamelyik célt, esetleg mindkettőt, a játék végén pluszpontokat kap.
A játék során megszerzendő lapokból ki kell tennünk az asztalra néhány tizenkét lapból álló paklit. Hogy mennyit, az a játékosok számától függ. Mindenképpen lesz az összes játékos előtt két közeli pakli, amik a barátságos környékeket jelentik (friendly districts), a távolabbi paklik pedig az ellenséges körzeteket (enemy districts). Középre kerül egy semleges terület (neutral district), amely senkinek sem ad előnyt, valamint ebbe a pakliba kell elhelyeznünk a játék végét jelző „Ducal Jubilee” kártyát. A paklik elrendezése után fel kell fordítanunk a legfelső lapokat. Ezek a lapok lesznek a tétek (stakes), amikért a küzdelem folyik. Ha mindezzel megvagyunk, kezdődhet is az első kör.

Kezdődhet a játék

A játék számos egymást követő körből áll, melyekben minden játékos felhúz négy lapot a saját paklijából, majd sorban végrehajtanak egy-egy akciót. A körök két fázisra oszlanak: intrika (Intrigue) és eredmény (Resolution).
Az intrika fázisban az első játékostól kezdve mindenki végrehajt egy akciót. Ez lehet egy ügynök elhelyezése valamely körzet mellé, ahol az adott tétért be tudunk szállni a harcba. Ki lehet játszani egy helyszínlapot, amelynek képessége aktiválódik, majd az eldobott lapok közé kerül. Lehetőség van egy ereklye kijátszására valamely ügynökre, így erősítve azt. Az utolsó lehetőség egy lap eldobása a kézből bármiféle hatás létrejötte nélkül. Addig tart az intrika fázis, amíg minden játékos ki nem fogy a kezében lévő lapokból.
Az eredmény fázisban kiderül, hogy ki melyik lapot nyerte meg céhe számára. Minden lapnak van egy fő arcanuma, amelynek az értékét kell megcélozni a lap megnyeréséhez.
A játék négy arcanumot különböztet meg: a Bot a politikai erőt jelenti; a Kard a katonai hatalmat; a Serleg a spirituális erőt; a Dukát a pénz erejét. Minden lap különböző mértékben rendelkezik ezekkel.
Ha egy játékosnak az adott fő arcanumból megvan legalább a jelzett szám, akkor megnyeri a lapot és bekerül az eldobott kártyák közé a körzetre kijátszott lapokkal együtt, ahonnan a későbbiekben játékba hozható lesz. Ha több játékosnak is meglenne a győzelemhez szükséges pont, akkor azé lesz a lap, aki nagyobb erőt gyűjtött össze. Amennyiben több játékos is azonos erővel képviselteti magát, a lapok a helyükön maradnak. Ugyanez történik, ha még nincs meg a szükséges pontszám.
A kör végén fel kell csapni a következő lapot a körzeteknél amennyiben a tétet megnyerte valamely játékos. Ezután az első játékos átadja a kezdeményt a tőle balra ülőnek és jöhet a következő kör.

Végjáték

Mikor a semleges körzetben felbukkan a „Ducal Jubilee” lap, elkezdődik az utolsó kör. Ilyenkor még mindenki bevetheti magát és egy végső nekirugaszkodással beírhatja magát Cadwallon történelmébe. A kör végén minden játékos összeadja a paklijában lévő kártyák és az eldobott lapjainak pontértékét, valamint a sikeresen teljesített küldetésekért kapott pontokat. Aki a legtöbb ponttal rendelkezik, az lesz Cadwallon új mestere!

A doboz tartalma

A játékhoz nagyon sok kártyalapot kapunk, ami nem meglepő, hisz’ ez egy kártyajáték: 6 lap a céheknek, 120 céhlap (20 lap minden céhnek), 116 tét kártya, 1 elsőjátékos lap, 1” Ducal Jubilee” kártya, 6 milícia kártya, 18 céhmester lap, 24 küldetés lap, 12 véletlen eseménylap. A kártyákon kívül természetesen találunk egy szabálykönyvet is a dobozban.

Végszó

A tartozékok minősége kiváló, mint a legtöbb Fantasy Flight Games társasjátéknak. A szabálykönyv igaz egyértelmű, de az első néhány játék alkalmával nem érdemes az opcionális szabályok használata, mert bonyolíthatják a játékot. Néhány játék után biztosan belerázódik mindenki és jöhetnek az összetettebb szabályok is.
A játékot bátran ajánlom minden fantasy-rajongónak, azoknak akik szeretik a gondolkodásra késztető kártyajátékokat és nem mellesleg szeretnek keresztbe tenni a többieknek.

Jó játékot!
Magyar játékszabály (forrás: Ketaklub.hu)

Forrás: Szellemlovas
Egy felhasználó árulja ezt a játékot!
  • 4 400 Ft-tól
  • 1 ajánlat

Kategória: Kártyajáték, Fantasy, Blöff
Mechanizmus: Kollekció gyűjtés, Ütés-váltós, Váltakozó képességek, Visszatartott információ, Pakli tervezés, Terület befolyásolás/irányítás, Pakli építés

Videók

A társasjátékhoz oktató és bemutató videók nyújtanak segítséget! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!

Üzletek

Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!

2

Párosan

Már ketten is játszható! Remek kikapcsolódás lehet pároknak is!

Arcana társasjáték vásárlása, árak és üzletek

A felhasználók ajánlatai

Arcana ‐ English third "revised" edition (2011)prg

Csak csomagküldéssel! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!

Bontatlan Csere nem

2 érdeklődő




Árkalkulátor

Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!

Arcana társasjáték videók (2)

Kommentek

Részletes adatok

Részletek

  • Játékidő:  1 óra
  • Játékosok:  2 - 4
  • Ajánlott életkor:  13+
  • Nyelvfüggőség:  Közepesen nyelvfüggő
  • Komplexitás:  Egyszerű
  • Tervező:  Damien Desnous
  • Illusztrátor:  Gary Chalk, Paolo Parente, Miguel Coimbra, Paul Bonner, Nicolas Fructus, Florent Maudoux, Édouard Guiton, Goulven Quentel
  • Kiadók:  Fantasy Flight Games, Pegasus Spiele, Alderac Entertainment Group (AEG), Edge Entertainment, Dust Games, Axel
  • Elérhető nyelvek:  angol, francia, német, lengyel, spanyol

Kiadások

  • English first edition
    • Kiadás éve: 2009
    • Nyelv: angol
    • Méretek: 10.2 cm x 19.1 cm x 3.8 cm
    • Súly: 0.5 kg
  • English second edition
    • Kiadás éve: 2010
    • Nyelv: angol
    • Méretek: 10.2 cm x 19.1 cm x 3.8 cm
  • German edition
    • Kiadás éve: 2010
    • Nyelv: német
    • Méretek: 12.7 cm x 15.2 cm x 2.3 cm
    • Súly: 0.3 kg
  • Polish edition
    • Kiadás éve: 2010
    • Nyelv: lengyel
    • Méretek: 19.5 cm x 10 cm x 3.7 cm
  • English third "revised" edition
    • Kiadás éve: 2011
    • Nyelv: angol
    • Méretek: 25.4 cm x 25.4 cm x 5.1 cm
    • Súly: 0.9 kg
  • French edition 2011
    • Kiadás éve: 2011
    • Nyelv: francia
  • Edge edition
    • Nyelv: spanyol

Hasonló játékok

Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Arcana társasjátékhoz