Jó játék. De amikor egy kör alatt kiraktunk egy olyan kombót, hogy 5-6 alkalommal aktiválódnak a peciális képességek az már kicsit átláthatatlan.
Érdekes, hogy azzal kell játszani, hogy mikor sebződjön annyit az ember, hogy átforduljon. Se túl korán se túl későn nem jó.
Normál nehézségi szint fölött nekünk esélytelen a győzelem.
Klasszikus játék. A társaságban sokan szeretik, nekem sose volt a kedvencem. Mindig rosszul választok szerepet...
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Citadella (új, bővített változat)
Ízlések és pofonok. Emlékeim szerint 1 dolog volt, ami nem tetszett benne, azon segítséggel túl lehetett lendülni.
100%-os elégedettséget szerintem ezek a játékok nem tudnak adni, mindenkinek más a jó. De ha az ember beéri azzal, hogy a 10 feladatból 8 legyen megfelelő, akkor kisebb a csalódás a végén :)
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - EXIT - A TITKOS LABOR
Régi klasszikus, nagyon agyalós játék. Erőforrás menedzsment mellett területfoglalós is.
A játék logikája:
Erőművekre licitálunk, meglévő erőműveinkhez nyersanyagot veszünk, új mezőket kötünk a halázatba, majd a mezőket ellátjuk energiával a megvett nyersanyagokat felhazsnálva ezáltal pénzhez jutunk, amiből újabb erőművet-nyersanyagot-mezőt szerzünk, amiből újabb pénzhez jutunk.
A játék elején egy mezőn csak egy játékos lehet később már kettő vagy akár 3 is. Így könnyen blokkolhatják ellenfeleink a nekünk fontos mezőket átmenetileg vagy végleg, vagy mi szerezhetjük meg előlük ezeket.
Vélemény:
A licitrendszere nekem nem igazán tetszik, nagyon lassúvá teszi a játékot, a nyersanyag váráslás/visszatermelődés szerintem jól ki van találva.
Jól ki kell számolni, hogy melyik erőművet vegyük meg, hogy minél több körön keresztül ki tudjuk használni, meg kell találni a megfelelő pillanatot az erőmű cseréjéhez.
Emellett erőműveinkre alapozva kell döntenünk, hogy az egyes körökben mennyit és merre terjeszkedjünk.
A különböző térképek adnak némi változatosságot a játéknak, a térképpel együtt megváltozik az erőforrások mennyisége is. Egyik térképnél a szén az olcsó a másiknál mondjuk az atomenergia.
Jó játék, de én a licitrendszert kicsit elavultnak tartom. A többi eleme a játéknak időtálló, de az erőművekre licitálás a játék központi eleme, így ez náloam lehúzza az összeképet.
Nagyon érdekes kétfős játék. A játék egyedisége, hogy hiába vannak kártyák a kezedben, ezeket nem teheted le magad elé. Vagy 3 kártyát tehetsz le, és az ellenfél a legjobbat kiveszi közülük a másik kettőt tarthatod meg, vagy 4-et teszel le két-kát kártyás bontásban, és ekkor is az ellenfél választ belőle először, a maradék a tied.
De ez visszafele is igaz, amikor az ellenfeled csinálja ezeket az akciókat, akkor rajtad a sor, hogy csemegézz. Tehát hiába húztál látszólag jó lapokat az nem biztos, hogy téged fog gazdagítani.
Egyetlen lapot tehetsz le magad elé titokban. Sok múlik azon, hogy ezt a lépésedet elpocsékolod egy olyan lap lerakására, ami úgyis mindegy volt, vagy tényleg hasznos lapot tudtál letenni.
Barátnőm szertint a játék témája fiús, de azért ő is többé-kevésbé meg tudta kedvelni a játékot. :)
A szerencse szerepét én elég nagynak mondanám a játékban.
Nagyon megérdemelten lett az év játéka. Nagyon könnyen megérthető/tanítható. Kicsik és naygok számára egyaránt élvezetes, akár vegyesen is, ami ritkaság! Előnye, hogy a dominók random kerülnek elő, így a kevésbé jó játékosnak is lehet szerencséje, nem fog ötbül ötször kikapni.
2 fős 7x7-es játékban, pedig komoly agytorna profi absztrakt játékosok számára is. Itt is megvan természetesen a szerencse faktor, de mivel minden dominó fel fog jönni, mindegyik kerül valakihez, ezért sokkal tervezhetőbb. Néha csak amiatt kell egy dominót elvinnünk, mert nem kockáztathatjuk meg, hogy később mégegy hasonlót elvigyen az ellenfél és a két dominó együtt már túl erős lenne. Néha viszont fel kell vállalnunk a kockázatot és egy-egy értékes dominót átengedni ellenfelünknek és bízni abban, hogy később még meg tudjuk állítani.
Wow, ez a játék zseniális, mind a családi játékok körében, mind a komoly absztrakt játékok körében.
A játék különlegessége, hogy 14 eltérő képességű faj közül választhatunk. Ha mindegyiket ki akarjuk próbálni 2-3 alkalommal, akkor 50 játékot játszottunk úgy, hogy még csak az ismerkedés fázisban vagyunk! 3 játékos esetén összesen 1680! különböző kombináció képzelhető el.
A játék nagyon absztrakt, nagyon számolós, a téma helyett inkább az egymás mellé rakott szabályok mozgatják a játékot. Akinek fontos az átélhető téma, annak nem feltétlenül jó választás.
Hátrányok: A játék hosszú, sokszor 2 játékos versenyt fut egy kulcsfontosságú mezőért, és aki lemarad róla az nagyon nehéz helyzetbe kerül. Szabályai elég összetettek, jó ha van valaki, aki már ismeri a játékot és a szabályok mellett pár taktikai tippet is ad.
3-4 fővel ajánlom, de csak annak, aki tudja mire válalkozik.
BGA-n szoktam játszani: Hacker játszma, Kingdomino, Hanabi-t leginkább.
Kingdomino-t gondolom nem kell bemutatni.
Hanabi egy nagyon okos kooperatív játék, a hét csoda és Takenoko alkotójától. Nincs benne alfa játékos, mert nem lehet beszélni :)
Hacker játszma pedig egy két fős absztrakt játék, kártyák kijátszásával kockákat rakunk le, aki 3 kockát egy vonalba tud rakni, az nyert.
A kedvenc játékaim, úgyhogy tudom őket ajánlani.
Aki Hack trick ellenfélre vágyik ugyanilyen néven megtalál ott is.
Minden más / Csevegő / Mivel játszottál utoljára? Ajánlanád másnak is?
Egyszerű és gyors játék. Túlagyalni nem kell az egyes lépéseket, de azért lehet benne taktikázni, vagy éppen próbára tenni a szerencsénket.
Külön emeli az értékét a számomra, hogy mind-ot is lehet vele játszani :)
Egyszerű és vicces kis egyszemélyes kártyapakolgatós játék. Kb, mintha passziánszoznál magadban.
A kártyákból paklit építesz magadnak, de ellentétben egy jó deckbuilding játékkal nagyon hiányzik a játékból az az elem, hogy kártyákat kelljen később kidobálni.
Társasbérlés kapcsán próbáltam ki. Túl sok taktikázásra nincs benne szükség, pár játék után rá lehet érezni a nyerő stratégiára. Többféle nehézségi szint van, de mindegyiken ugyanúgy kell játszani, és pár nap után több-kevesebb szerencsével a legnehezebb szint is ki fog jönni.
Ha egyszer megnyerted már nem túl érdekes játék. Egyszer-egyszer le lehet vele ülni, de ennyi.
Szerkesztve: 2019. szept 03. 12:58
Ez egy egyszerű logikai játék, forgatással vagy lapkacserével kell összekötni a macskát az emberrel. A képek nagyon aranyosak, a kék alapszín kellemesen megnyugtató. Általános iskolás gyerekeknek mindenképp ajánlható. Felnőttként inkább kooperatív módban érdekes a számomra, mivel könnyen előfordulhat, hogy a te körödben sehogy se tudsz macskát menteni, így kb értelmetlen a köröd. Kooperatív módban itt legalább elő tudod készíteni a terepet a partnerednek.
Ez egy aranyos játék, ha valaki egy kis fejtörésre vágyik, de a győzelem vagy vereség nagyrészt a szerencsén múlik, így a játékot vérre menően komolyan venni semmiképp se szabad. Kooperaív módban, ahol csak az agy megtornásztatása a cél kifejezetten élvezetes.
Haveri társasághoz kiváló játék 3-4 főre. A játékidő közelebb szokott lenni a 45 perchez.
A játék rendkívül egyszerű, könnyen tanítható. Szörnyeket húzunk amiket vagy a tárnába teszünk vagy kidobunk, de a kidobás nincs ingyen, egy tárgyat ki kell dobnunk, ami nagyon fog hiányozni, ha mégis nekünk kell majd harcolni. Aki utoljára húzott az veszélyben érezheti magát, ha mindenki más passzol, akkor neki kell a tárna szörnyeivel szembeszállni. Ha már nem bírjuk a feszültséget, vagy elvégeztük a dolgunkat raktunk 1-2 erős szörnyet a tárnába, akkor húzás helyett passzolhatunk és hátradőlve remélhetjük, hogy valaki bukni fog.
A tárnában lévő szörnyeknek csak a felét-harmadát raktuk mi, így egy kis valószínűségszámítás mellett csak a megérzéseinkre hagyatkozhatunk.
Előbb-utóbb nekünk is le kell menni a tárnába, különben nincs túl sok esélyünk nyerni, bár extrém esetben még ez is megtörténhet.
Az önálló folytatást nem próbáltam még, de az alapjáték nálam maximálisan megérte az árát.
Mindenképp ki fogom próbálni, amint tehetem. Jó ötlet az időkeret bevezetése, kicsit el tud nyúlni a normál Pandemic játék azzal, hogy arról vitatkozunk mi is lenne a legjobb. Örömteli, hogy ilyen hamar elkészült a magyar változat is.
De ismerve a Pandemic Legacy és Fall of Rome fordítási hibáit kis félelem is van bennem.
Az is érdekes, hogy Matt Leacock az eddigi összes Pandemic játék szerzője vagy társszerzője ebből a változatból kimaradt. Talán nagyon lefoglalja a Legacy3? :)
Látható a képekből, hogy a fő szerep a dobókockáknak fog jutni az eddigi laphúzás/lapgyűjtögetés helyett. ez nem annyira szimpatikus, de majd meglátjuk.
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Pandemic: Bevetésre készen
Ez a játék a Puerto Rico kártya változata, gyakorlatilag kivették az alapjátékból a legjobb elemeket és azokból kreáltak egy gyorsabb és egyszerűbb játékot.
A Puerto Rico lényege a szerepválasztás megmaradt, ha egyik játékos választ egy szerepet, azt mindenki végrehajtja. Így ügyesen trükközhetünk azzal, hogy a nekünk kívánatos eseményt úgyis ki fogja valaki választani. Néha azonban ellenfeleink nem teszik meg ezt a szívességet :)
Ugyanúgy fő célunk, hogy feldolgozó és polgári épületeket építsünk, amik a játék végén győzelmi pontokat fognak érni.
Az egyszerűséget úgy érték el a készítők, hogy többfunkciósak lettek a kártyalapok. Pénz helyett kártyalapokat fizetünk a leépítésekhez, áruink eladásakor szintén kártyákat kapunk. A kártyákat bizonyos épületek győzelmi ponttá is képesek alakítani.
A Puerto Rico legkompetitívebb eleme a hajózás teljesen kikerült a játékból, sokak örömére.
2-4 fő esetén is kiváőlóan működik ez a játék.
Egyetlen hibája, hogy nagyon nehezen beszerezhető. :)
Nagyon jó kétszemélyes játék. Mivel az alakzatok random kerülnek fel, így nem lehet ráfekednü a megnyitási stratégiára, mint mondjuk egy Hive esetében. Ugyanakkor néha nagyon drága foltok kerülnek a rajthoz és így kicsit nehezen indul be a játék. De ha egyszer beindult nincs megállás.
Nagyon jó a mechanikája, minden elemért pénzzel és idővel fizetünk. Nehéz döntéseket kell hozni, drága foltot vegyek, vagy olcsót, de azzal nagyon előre szaladok és az ellenfél jó lehetőséghez jut ezáltal. A darabok kiválasztása mellett az se mindegy, hogy hová rakom őket, mert amit letettünk többet nem lehet elmozgatni.
Kellemes családi játék élményű játék. Szépen látszik a haladás, mindkét játékosnak egyre jobban be fog telnie a táblája, így a vesztesnek se kell szomorkodnia, érdemes végigjátszania a játékot.
Megéri az árát 3-4ezer forintért teljeskörű szabadulószoba élményt ad.
A feladványok ötletesek voltak, és a segítswég rendszer is jól ki van találva.
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - EXIT - A TITKOS LABOR
Agricola szerű játék, de személy szerint én ezt jobban kedvelem. A fő különbség, hogy az Agricolában mindenképp meg kell etetned az embereidet, különben súlyos büntetést kapsz. Itt dönthetsz úgy, hogy időnként kihagyod az etetést és kis büntivel megúszod.
Sokkal barátságosabb játék, szépen gyűlnek az épületeid és a hajóid, amik a végén pontokat érnek, szemben az Agricolával, ahol egy újabb szobáért vért izzadsz mire összejön.
Annak ellenére, hogy mindenkinek egyetlen munkása van, sok lehetőség közül választhat a játékos, így a játékidő egyáltalán nem rövid. A 16 féle nyersanyag elég ijesztőnek hat, és sajnos vannak olyanok, amik nagyon elő se kerülnek a játékban.
2-3-an jó játék, végig nyílt a küzdelem. 4-5 fő a lassúsága miatt is talán már túl sok ehhez a játékhoz.
Egyedül is játszható, ekkor célunk a minél több elérése, és nem kell félnünk attól, hogy egy-egy árut elhappolnak előlünk, kivárhatjuk a legjobb pillanatot a hazahozatalára. :)
A kooperatív játékok rajongójaként örömmel látom azokat a változatokat, amik korlátozzák a játékosok közti kommunikációt és így nem alakul ki alfa játékos.
Ebben a játékban a feladat nagyon egyszerű, az egyetlen akadály az idő. A kooperatív játékokon belül ez teljes mértékben party játék, amire ráerősítettek a komolytalan témával. Nem a világot mentjük meg, nem a túlélésért küzdünk, csak pár kacatot akarunk megszerezni minél rövidebb idő alatt.
Nem nagyon tudom komolyan venni ezt a játékot, aminek előnye, hogy utána nem lesz veszekedés azon, hogy ki miatt buktuk el a küldetést :)
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Magic Maze - Fogd és fuss!
Patchwork hangula akár 4 játékosnak. 2-en nem játszanám, nem annyira kifinomult, mint az eleve 2 személyre tervezett eredeti. De 4-en jó kis játék. A kis mütyürök gyűjtögetése ad egy kis extra érdekességet.
A lyukak lehelyezése, hogy állatokkal is benépesítsük a táblánkat szintén egy plusz, amire érdemes odafigyelni.
Lightosabb jkáték hála az extra korongoknak nem kell azon stresszelnünk, hogy lukakat hagytunk, azokat mókusok szerzésével később be fogjuk tudni tömni.
A grafika nagyon jó, kis hátráy, hogy a setupnál ügyeskedni kell, hogy a szabályoknak megfelelő készletet kapja véletlenszerűen.
Egyedül is játszható, ha valaki csak úgy pakolászni akarja az elemeket, de ez a játékmnód nem annyira érdekes.
Valezius- 2019. szept 16. 11:39
- Válasz
- / +4
Számomra alapjáték, és mind a mai napig játszható. Két kockával dobunk és összeadjuk őket, az alapján kapunk nyersanyagokat. A valószínűségszámítás alapján a 68 a legjobb mezők, 59 a második, míg a 2 és 12 csak ritkán fog kijönni. (7-es nincs a táblán, olyankor senki nem kap nyersanyagot.)
Így eléggé szerencse függő, hogy hozzájutunk-e az áhított áruhoz vagy sem, de azért a szerencsét tudjuk befolyásolni azzal, hogy jó mezőket foglalunk el.
A játék másik sajátossága, hogy a játékosok egymással cserélehtnek árukártyákat. Ez kiszolgáltatottá is tehet minket, ha velünk senki nem akar cserélni.
Jó társasággal ez egy remek játék. Kevésbé jóval viszont eléggé rossz érzéssel fogunk felállni az asztaltól.
A nyersanyagok kiosztása és a kereskedés elég hosszadalmas tud lenni, ez mindenképp hátránya a játéknak. Túl hosszú. Neten játszva ezek a holtidők jelentősen lerövidülnek, és a tényleges játékra lehet koncentrálni.
A lovagok és városok kiegészíti nagyon sokat javít a taktikai lehetőségeken, sokkal érdekesebb lesz a játék, de ez ismét csak a játékidő növelése árán valósul meg.
Kár, hogy az eredeti fa verziót ez a műanyag váltotta fel.
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Catan: Telepesei