A fehér várkastély egy közepesen összetett társasjáték, 1 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő 1.5 óra. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a kártya húzás, a kockadobás, a munkás-elhelyezés, a solitaire és az akció draftolás mechanizmusokra. Japán, 1761: Harima tartomány. Szakai Tadazumi...
A fehér várkastély egy közepesen összetett társasjáték, 1 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő 1.5 óra. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a kártya húzás, a kockadobás, a munkás-elhelyezés, a solitaire és az akció draftolás mechanizmusokra.
Japán, 1761: Harima tartomány. Szakai Tadazumi daimjó, az Edo-sógunátus egyik legjelentősebb tanácsadója, kormányozza a régiót a Fehér Kócsagnak becézett himedzsi várkastélyból. Így a különböző helyi klánoknak közös érdeke, hogy a Szakai-klán kegyeit keressék. Ahhoz, hogy minél nagyobb befolyásra tegyenek szert, a családjuk tagjait be kell juttatniuk a fehér várkastély életének minden szintjére, a politikai szerepektől kezdve a katonai szolgálaton át egészen a legalacsonyabb státuszú földmunkásokig, akik a palota kertjeinek legapróbb részleteiről gondoskodnak.
A játék hátterét ezúttal Japán adja, méghozzá a világörökség részét képező himedzsi várkastély, azaz a Fehér Kócsag vára. Itt léphetsz az edo-kori klánok egyik vezetőjének szerepébe, aki gondos tervezéssel, jókor és jó helyen megtett lépésekkel igyekszik családját a legrangosabb nemesek soraiba juttatni.
A fehér várkastélyban kisebb klánok vezetőiként versengtek a különböző pozíciókért és a klánotok jövőjéért. A siker kulcsa a ravasz és jól időzített erőforrás-gazdálkodás, valamit a családtagok megfontolt lehelyezése a himedzsi várkastélyon belül.
Magyar nyelvű ismertető
Kategória:
Kockajáték, Közgazdaság
Mechanizmus:
Kártya húzás, Kockadobás, Munkás-elhelyezés, Solitaire, Akció draftolás, Változó setup, Worker Placement with Dice Workers, Multi-Use Cards
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Nem érnek rá a barátok? Ennél a társasjátéknál nem gond, ezt már egy személytől is lehet játszani!
Akár cserélném is! Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Átvétel Kistarcsán, esetleg a közelben (Budapest XV-XVI. kerület, Kerepes, Nagytarcsa, Csömör, Mogyoród).! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
A hidak össze lettek ragasztva, hogy tartósabbak legyenek. Promó lapkák benne vannak. Solo játék lapjai prémium kártyavédőben. További eladó játékaim: https://tinyurl.com/piem14bjatekok
0 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Tápiószecső! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Eladó kétszer játszott magyar nyelvű játék, promó lapokkal. A kártyák kártyavédőzve vannak!
0 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
JEM 2024 JÚLIUS
Az utóbbi években sorra dőlnek meg a legnagyobb, legnehezebb, legtöbb alkatrésszel bíró társasjátékok rekordjai. Nem ritka, hogy egy-egy játék egy teljes rekeszt elfoglal a társasjátékosok által etalonnak tartott IKEA-s Kallax-polcon...
Most, hogy BGA-ra is felkerült a játék, elég sok szóló partit játszottam vele. Összesen talán 17 játékom van benne, ami persze még mindig nem elég ahhoz, hogy teljesen kiismerjem a játékot, de ennyi után is feltűnt valami.
Általában a játék végi pontjaim 50-70 között mozognak, nagyon sok minden befolyásolja, hogy mennyire lehet egy-egy leosztásban magas pontszámot elérni. Viszont kivétel nélkül azokban a játékokban sikerült a legtöbb pontot elérnem, ahol azt a kezdő kártyát kaptam, ami Daimyo-t tesz a lámpás bónuszokhoz már a játék elején. Ezekben a játékokban 85-90 pontom is volt. Csak szerintem nagyon OP ez a kártya?
Daimyo-t szerezni a játék során viszonylag nehéz (főleg ha az a kertész lapka sem kerül elő, ami 2-t ad). Ez esetben kb. a kút akció az egyetlen biztos pont, ami meg a ""maradék"" akció, nem érdemes túl sokat használni. Ha egy játékosnak lehetősége van minden egyes lámpás akcióval Daimyo-t szerezni, az olyan szinten szárnyakat ad neki, hogy a többi játékos csak néz majd (feltételezve persze, hogy ki is tudja használni az előnyét..😁). Ezekben a játékokban úgy teli voltam állandóan Daimyo-val, hogy már csak azért nyersanyagra/pénzre cseréltem őket mert az újonnan kapott már be sem fért volna.
Olyan szűkös ez a játék, hogy ha van Daimyo-d amit pont jókor akár csak 1 pénzre be lehet cserélni, vagy 1 hiányzó nyersanyagra, azon rengeteg pont múlhat. Tapasztalta már ezt valaki más is, mi a véleményetek róla? Én multiplayer játékban biztos hogy kivenném ezt a kártyát a lehetséges kezdő kártyák közül.
A szabály lehet hogy nem tér rá ki külön, ilyen esetben én mindig úgy értelmezem, hogy engedélyezett. Ha tiltaná, akkor külön kiemelnék. Egyébként BGA-n is engedi a rendszer, hogy egy szobában több meeple legyen!
Válasz Faresz (feb 11. 11:23) üzenetére
Véleményem szerint azért van ott, hogy ne tévesszen meg senkit, hogyha a 3 hely foglalt, akkor még fel lehet-e menni, vagy már nem. Így egyértelmű, hogy bármennyi figura felléphet, de csak az első 3 kapja a bónuszokat.
Válasz Faresz (feb 11. 12:07) üzenetére
Igen, ez férlevezető, hogy ott van, a többi szobában pedig nincs.
Válasz balazspeter6 (feb 11. 11:59) üzenetére
Lehet, sehol nem írja a szabály hogy nem lehetne, sőt, van egy végtelen jel a 3. emeleten, ami azt mutatja, hogy a 3. szinten is lehet több, mint 3 figura.
Válasz Faresz (feb 11. 11:23) üzenetére
Megint felmerült, lehet, hogy ennyi idő után már amatőrnek tűnő kérdés. A kastély egy szobájában lehet egyszerre több figura is, akár a sajátunk, vagy ellenfeleinké? Mi folyamatosan úgy jàtszunk, hogy igen, viszont egy haverunk szerint az szabálytalan.
Tegnapi meglepődésem:felkerült BGAra a játék!Pedig itt valaki azt írta,hogy Devireseket nem tesznek fel...hát ez most fent van!Nagyon örülök!Több mint 1700 asztal van már,pedig még csak Béta verzióban van fent,angolul.Ritkán jut idő élőbe leülni mellé,így majd többször tudok vele játszani.Egy két fős játékom már van,persze vesztettem.Az ellenfelem olyan kombókat csinált,leesett az állam.Ja meg persze angol tudásom hiányában nullával kezdtem a játékot,mert nem jól értelmeztem,amikor a kezdőkészlet kártyákat kiválasztjuk,nekem egyesével mindent be kellett volna gyűjtenem...szóval ez kimaradt,úgyhogy így jártam...
A hivatalos magyar szabályzat: "Készítsetek elő színenként 3/4/5 dobókockát 2/3/4 fős játék esetén."
A magyar kiadásba egyik kártyán sincs elválasztó vonal (bár a játékszabályban a példába mutatott mind a négy kezdőforráskátyán található vonal), így mi egyértelműnek vettük, hogy az összes erőforrás jár. De a szabály is azt mondja, hogy a "-kártyátokon látható erőforrásokat" vegyétek magatokhoz, nincs ragozva, hogya vonal alatti vagy feletti. Szerintem annyi, hogy a vonal feletti nyersanyag, az alatti érme és pecsét.
Válasz Faresz (2025. jan 07. 07:38) üzenetére
Újabb érdekesség, vagy hibázási lehetőség merült fel. A mi (angol nyelvű dobozú) játékunkban a kilenc kezdő erőforrás kártyákon kettőn a nyersanyagok között van egy elválasztó vizszintes vonal, amit mi úgy értelmeztünk, hogy választani kell a felső vagy az alsó szimbólumok között. Mindenféle videót nézegetve azt vettem észre, hogy másoknál a felkínált összes ilyen kártyán van ilyen vonal, de ezt nem jelent semmit, és a választott kártyán látható összes nyersanyag a játékos birtokába kerül. Hogy van ez nálatok?
Több hónap után vettük elő a játékot, és érdekes hibát vétettünk, hagyatkoztunk a magyar szabályra, amiben ez áll:
"Játékosszámnak megfelelően vegyél el 2/3/4 kockát minden színből. Tedd vissza a fennmaradó kockákat a dobozba."
Az angol nyelvű ezt tartalmazza:
"Take 3/4/5 dice of each color depending on whether there are 2/3/4 players in the game. Put the extra dice back in the box."
Ildi jól emlékezett a dologra, én követtem pontosan a magyarban leírtakat, így beszűkítettük a lehetőségeinket a pontszerzésre. Gondolom mindenki más nem ilyen butus, reméljük csak mi futottunk bele.
Szerkesztve: 2025. jan 07. 08:07
Értem.Jó lett volna pedig!Annyi féle fajta játékot megoldanak,hogy játszható legyen gépen is,ez sem lenne bonyolultabb.De akkor sajnos...🙁
Válasz coldnuit (2024. júl 12. 09:40) üzenetére
Sajnos Devir játékok nem nagyon vannak fent BGA-n, nem tudom, hogy a kiadónak ez szándékos döntése-e. Pedig tök jól működnének..
Válasz lukineanett (2024. júl 12. 09:10) üzenetére
Vajon fel fog kerülni a játék BGAra?Akkor többet tudnék játszani...itthon nem akar velem senki,mert bonyolultnak tűnik,akkor már meg sem próbálják.🙄
🔎 Erőforrás menedzselős, munkás lehelyezős, akció kombózós, kompetitív, euro társas. Őszintén szólva nagy, markáns, egyedi tulajdonságot nem tudnék kiemelni, viszont jól el vannak találva az arányok, összességében szórakoztató.
✔️ Tetszik, hogy a különböző fejlesztési irányok jól vannak kiegyensúlyozva; legalábbis eddig nem vettem észre, hogy valami túlságosan erős lenne a többihez képest. Jutalmazónak éreztem a játékmenetet; folyamatosan fejlődünk, oldunk fel új lehetőségeket. Ez nagyon jó érzés, ugyanakkor el tud veszni az ember a sok lehetőségben. Nem csak azt kell számításba vennünk, hogy miket fogunk kapni, hanem utána milyen kombót érdemes elindítani. Egyszóval analízis paralízisre van lehetőség. A játék kompaktságát is pozitívnak éltem meg. Nem az volt az érzés, hogy "csak ennyi", hanem az, hogy a mérete ellenére azért vannak mélységei. Olyan érzésem nem volt, hogy hosszabbnak kellene lennie, elég a kilenc kör. A főtáblán minden akcióbónuszt lapkák és kártyák segítségével sorsolunk ki, szóval még az újrajátszhatóság is jónak tűnik.
❌ Apró negatívumnak azt tudnám mondani, hogy bár szép a grafika és érthetőek az ikonok, a hangulat egyáltalán nem adja. Vannak erőforrások, vannak munkások, gyűjtögetek, vásárolok. Amikor kertészt rakok le, semmi kertészes nem történik, hanem valamilyen bónuszt kapok. Ugyanez a többi munkással. A mechanizmusok azonnal ledobják magukról a témát. Hatalmas negatívum viszont, hogy nincsenek a játékban listázva az alkatrészek. Elindul a szabály, hogy ezt rakd ide, azt meg oda, mi meg csak pislogunk, hogy akkor mit keressünk. A kiadó ezen javított egy digitális változattal, de én nem is értem, hogy gondolták ezt.
🏯 Szerintem ez egy tökéletes belépő szintű euro. Egyrészt nem drága (kisebb a veszteség, ha nem jön be). Másrészt bár vannak benne kombók, akcióláncok, de nagyon rövid a játék. Gondolkodós, viszont hamar meglátjuk a stratégiánk eredményét. Olyan érzésem volt, mintha egy mini filler euroval játszanánk és ez határozottan tetszett.
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) A fehér várkastély társasjátékhoz
Mi idén húztunk bele, az elmúlt egy hónapban legalább 10 alkalommal került elő. Vannak még bizonytalanságok (ezek látszik is a feltett kérdéseim alapján), de talán ezeket tudnám mondani, ha sok pontot szeretnél elérni: A híd bal oldalán legalább hármas értékű kocka (így gyakran választod, mehet a lámpás akció), az első fordulóban egy kertész kártya befoglalása (olyan amire lesz fedezet később is, mondjuk egy három pénzbe kerülő), egy vagy több szobában 2 azonos színű lapka, és a játék végefelé pedig egy akció a saját tábládon. A Daimyo tényleg jó cucc, a körsorrend sávon is segíteni tud, de határozottan nem tudom azt mondani, hogy az lehet a győzelem kulcsa.
Válasz coldnuit (feb 12. 08:22) üzenetére