A Kelp egy könnyen tanulható társasjáték, 2 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 40 - 60 perc. A társast, a könnyebb tanulhatósága ellenére, csak 10 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a terület mozgatás, a kockadobás, a pakli építés és a hidden movement mechanizmusokra.
Kategória:
Kártyajáték, Kockajáték, Blöff, Környezet, Állat
Mechanizmus:
Terület mozgatás, Kockadobás, Pakli építés, Hidden Movement
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Már ketten is játszható! Remek kikapcsolódás lehet pároknak is!
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
Néhány játékon túl számomra a tapasztalat hullámzó. Igazából élvezem, és szeretem a hide & seek játékokat - nagy kedvenc a Sniper Elite, de a Specter Ops is polcon van - és ez alól ez a játék sem kivétel. Imádom az aszimmetriát benne. Fiammal illetve az egyik cimbimmel játszottam eddig vele. Fiam a polipot próbálta párszor, de valahogy nem érzett rá. Az eurós cimbim pedig - mert általában nem ilyen játékokkal játszik általában - vakarta a fejét, hogy mit kezdjen a polippal, azt mondta, nem könnyű vele.
Ahogy én látom:
A cápával lényegesen könnyebb a játék, de nagyon szerencsefüggő. Van benne némi dilemma is, mert ha nem szerez kártyákat, akkor nem tudja elkapni a polipot, mert a zsákban lévő 11 kockából csak 1et tud támadásra felhasználni. Szóval kell abba még piros kocka, amit kártyával tud szerezni. De ha sok kockát pörget ki, akkor elfogy az ideje. A kő papír olló "csata" furi, de hirtelen nem jutott jobb eszembe, hogy mi másként lehetne megoldani.
A polip számomra kevésb volt értelmezhető, mint nyerési opciók. Nyer, ha a cápa kifut az idejéből, vagy ha sikeresn elfogyaszt 4 táplálékot, amit viszont játékba kell hoznia. Mire ez megtörténne, a cápa már rég feldobta a talpát, akarom mondani, sütteti a hasát a felszínen. Ezt inkább csak a plusz egyszerhasználatos hatás miatt érdemes. Szóval szerintem vele, be kell gyűjteni az összes shuffle mozgás kártyát, és a rejtőzködés kártyákat minél gyorsabban. Ezek után a tanulási kártyák kukázhatók, csak fogják a kezét. Ha ez megvan, szerintem a cápa esélytelen, és csak a jó memória, tippelés és a vakszerencse tud rajta segíteni. Kivéve... és van benne egy érdekes csavar, amit imádok
Számomra a játék savaborsát az adja, hogy cápával próbálom kitalálni, hogyan próbál terelni, megtéveszteni a polip. Egyszerűen gondolatot kell olvasni. Polippal meg a blöff, a megtévesztés, a random faktor növelése a cél, hogy a cápát minél jobban összezavarja, ne tudjon memorizálni, és arra kényszerítse, hogy fogassza az idejét. Nem kiváló, de jó!
Saját tapasztalat, amely szubjektív véleményt is tartalmaz:
Eddig 8 játékon vagyunk túl állandó játékostársammal úgy, hogy mind a ketten voltunk négy-négy alkalommal a cápával illetve a polippal. A mérleg eddig nagyon kiegyensúlyozott. Mind a ketten négyet-négyet nyertünk úgy, hogy mind a ketten kettőt-kettőt a polippal illetve a cápával is. Találkoztam, olyan véleménnyel, hogy az egyik szerep erősebb mint a másik, nos ezt ennyi játék után a fenti mutatókkal megcáfolni látom.
Azzal a kritikával találkoztam még a játékot illetőleg, hogy túl szerencse függő. Nos van benne bőven, ahogy írtam is az előző posztban. A cápa eleve egy ameri szerep, illetve ott van még az ősszecsapáskor a kártyák kijátszása is (mind a ketten 3-3 kártyából választanak és, ha a cápa ugyanazt rakja mint a polip, akkor azonnal megnyerte a játékot). De! Ahogy írtam is, a cápa okos zsáképítéssel, tudja mitigálni a szerencsét. A zsáképítésbe itt nem csak az tartozik bele, hogy milyen típusú kockákat sikerül beletennie a cápának a zsákba (kék=mozgás, sárga=keresés, piros=támadás), hanem az is, hogy a kockák arányát hogyan tartja egyensúlyba, azáltal, hogy mennyi időre vonja ki a kockákat a játékból (pl.: kéket leteszi áramlatra, és ki is használja, hogy az menjen egyből a fejlődés sávra vagy inkább másirányba mozog és hagyja a kockát a táblán, így hosszabb időre kivonva azt a játékból/zsákból).
A polip játékideje hosszabb, több gondolkodást igényel, mivel elsősorban hosszútávon kell terveznie, míg a cápa, amíg nem húzza ki a kockáit a zsákból addig nem igen tud előrelátni. Ezáltal az ő játéka gyorsabb és talán monotonnak is tűnhet.
Amit még nem említettem, pedig fontos momentuma a cápa játékának, a memorizálás. Figyelnie kell és meg kell jegyeznie, hogy melyek voltak azok a tömbök amelyek korábban felfedésre kerültek, majd újra elrejtésre. Persze a polip meg azon lesz, hogy megzavaraja a cápa amúgy sem létező tisztán látását.
Szerintem egy szuper játék, amiről még a téma sem esik le. Csak ajánlani tudom.
Szerkesztve: márc 18. 10:32
A Kelp egy különleges hínárbújócska, ha használhatom a szabályfordító szavait. Különlegessége pedig a többszörös asszimetriájában rejlik. Már néhány korábbi párbajjátékban megszokhattuk, hogy a két fél különböző kártyákkal, vagy erőforrásokkal gazdálkodik a játék során. A Kelp készítője pedig még megfejelte az asszimetriát azzal, hogy a cápa és a polip is különböző mechanikát használ a játék során, ráadásul így nem csak a működésében tér el a két szerep, hanem ezáltal egy játékon belül megtalálhatjuk az euró és az ameri játék típusokat is. Így lényegében két különböző beállítottságú ember tud egymással játszani, úgy, hogy mind a ketten a saját, kedvelt világukban maradhatnak. A Kelp zsenialítása ebben rejlik, hogy két ellentétes mechanika rendszert és két különböző játék típust sikerült egybe gyúrni úgy, hogy egy egészet alkotnak és nagyon szépen működnek egymás mellett, egymással szemben.
A polip az euró kedvelők szerepe. Főbb mechanikája a pakli építés, de ezzel párhuzamosan megjelenik egy tömb építés is, bár nem hiszem, hogy ilyen fogalom létezik. A lényeg, hogy a polip (ami szintén egy tömb) a többi tömb között bujkál, és a különböző tömbök a semleges kagylók mellett, különféle csapdákat rejtenek a cápa részére vagy eleséget a polipnak. Ezeknek a tömböknek az összetételét viszont a játék során a polipnak folyamatosan fejlesztenie kell. A polip akciói kártyavezéreltek. A nyolckarúnak stratégiai, hosszútávú tervezést kell végeznie a játékban, a siker érdekében.
Ezzel szemben a cápa szerepe főleg taktikai, avagy rövidtávú, mindig az adott helyzetből kell a legjobbat kihoznia. Persze van lehetősége, sőt kell is, hosszútávon gondolkodnia mégis a meghatározó az lesz, hogy milyen kockákat húzott a zsákból és azokkal mit dobott. A cápa az ameri kedvelők szerepe. Alap mechanikája a zsáképítés és a kocka lehelyezés, de gyűjthet kártyákat is plusz képességekért. Erősen jelen van a szerencse a cápa játékában, de ügyes tervezéssel, jó taktikázással lehet csökkenteni a hatását.
Szerkesztve: márc 18. 08:02
Kártyák és lapkák magyarul:
https://boardgamegeek.com/filepage/294461/kelp-kartyak-plus-lapkak
A 2024-es Társasjátékok Ünnepén próbáltuk ki a mini Essenben és utána még sikerült is egyet rendelni. Konfrontatív, asszimetrikus játék, ami két fővel, viszonylag hamar lepörög, körülbelül 45-60 perc alatt. A játékszabály külön tartalmazza a polip és a cápa szabályait, mindkettő teljesen más szabályok alapján játszik, különböző paklit használ az akcióihoz és különböző húzózsákokat használ. A cápa kockákat húz belőle, a polip az elején pedig a kis elemeket, amik között ő maga is rejtőzik, valamint használja a játék közben ezen elemek összekeverésére.
Nagymértékben jelen van a szerencse a játékban, és a szabályleírás is írja, hogy a cápa tulajdonképpen kártyák és újabb kockák megszerzésével, és a polip megfigyelésével, mozgásának követésével igyekszik a szerencse / balszerencse jelenlétét ellensúlyozni. Ha jól megfigyeljük a polipot, hol bukkan fel, és hogyan cserélgette a játékosa, tökéletesen nyomon lehet követni, hol van a pályán.
Nem ad korlátlan lehetőséget a játék a támadásra, emiatt fontos, hogy a cápa előtti kártyaválaszték is bővüljön, amivel a támadó piros és felderítő sárga kockák számát tudja gyarapítani a zsákban. A polip pedig igazából arra játszik, hogy kihúzza élve a cápa kimerüléséig, ami azért hamar eljön, ha ügyesen tud rejtőzködni és jól kijátszani a megszerzett kártyáit. Folyamatosan figyelni kell a másik lépéseit és az alapján dönteni a lehetséges következő lépésünkről, így az interakciót kedvelő játékosok számára nagyon ajánlom.
Jelenlegi információi alapján nem adják ki magyarul, de már valaki volt olyan kedves, hogy a BGG-re tett fel magyar szabályt hozzá. A kártyákon is van viszont szöveg, szóval kis angol nylevtudás szükséges hozzá, vagy a kártyák magyarítása.
Számomra mind a cápa, mind a polip akciói, mozgása életszerű, bemutatja a természetben is jellemző elrejtőzés, keresés, táplálkozás mozzanatokat.
A játéktábla két oldalas, egy bevezető és egy nehezebb oldallal.
A játék kivitelezése pazar, a komponensek és a grafika lenyűgöző.
Ajánlom.
Magyar nyelvű szabálykönyv:
https://boardgamegeek.com/filepage/292005/kelp-szabalykonyv
KS kampány során figyeltem fel rá, megtetszett, de végül nem backeltem, bíztam benne, hogy hozzák majd magyarul. Kár érte, hogy nem, de még azért reménykedek egy kicsit. Egyébként most a TJÜ-n kint lesz, talán a Mini Essen részen, ott ki lehet majd próbálni, ha esetleg valakinek megtetszett a leírások, kommentek alapján.
Válasz bigacs (2024. nov 07. 12:04) üzenetére
A Kelp rendkívül izgalmas kétfős játék, számomra érthetetlen miért nem hozzák magyarul. Simán jelölhetnék Mensa díjra is. A kétoldalas tábla elképesztően szép, akárcsak a polip kártyái, a játék minden egyes komponensét öröm kézbevenni. Hihetetlen ötletes megoldás, ahogy a cápa cirkál a számára láthatatlan bakelit téglák között, megpróbálva elcsípni a polipot, míg az minden tudását latba vetve próbál elrejtőzni, a cápa által felfedett bakelit téglákat visszaállítani, kicserélni, illetve a húzózsákban megkeverve és onnan a táblára immár a cápa által nem látható módon átrendezni, miközben ő is próbál minél gyorsabban élelemhez jutni. A játék során mindkét karakter egyre erősebbé válik, de a cápának vigyáznia kell, nem lehet mohó, hiszen az erős lapokat megszerezve gyakorlatilag ő is gyengül, éhezni kezd és egy bizonyos szint után kimerül, ami végül a polip győzelmét jelenti. A kártyák miatt a játék nem nyelvfüggetlen, így én csak szurkolni tudok, hogy itthon is megjelenjen magyar nyomtatásban, mert ez egy roppant okos és érdekes játék.
Szerkesztve: 2024. nov 07. 12:16
Ha a cápa a támadása során megtalálja a polipot, akkor egy mini párbaj következik, mindkét játékosnak van 3-3 lapja (piros, sárga és zöld), rejtve kiválasztanak egyet és felfedik. Ha különböző színűeket választottak, akkor a polip megúszta a támadást, eldobja a kijátszott lapját és a cápa is az azonos színűt.
Egy következő párbaj során már csak 2 kártyából választanak, 50-50% esély a sikerre, egy 3. párbajnál (ha esetleg oda jutna a dolog) már a cápa nyer mindenképp.
Egy gyorsan tanulható, de nem buta játék, ahol a cápa alapvetően taktikus játékkal kell, hogy ellensúlyozza a kockadobás szerencse faktorát, míg a polip stratégiát kell, hogy építsen ahhoz, hogy megvegye és levadássza mind a 4 élelmét, vagy legalább túléljen addig, amíg a cápa ki nem merül.
Nagyon tetszett amit eddig tapasztaltam, bár a párom, mint cápa esélyt sem adott szerencsétlen polipomnak. Van még mit fejődnöm!
KS kampány során a deluxe verzióra (a 2 kiegészítővel) neveztem be, végre megjött és gyorsan ki is próbáltuk!
A játékban a polip küzd a cápa ellen, egy teljesen asszimetrikus párbaj során, ahol mindkét félnek különböző céljai vannak, amelyeket különböző játékelemekkel és módon igyekszik elérni.
A polip mindig a kezdőjátékos, egymás után hajtják végre a köreiket, amíg az egyik győzelmi feltétel nem teljesül.
A polip alapvetően egy pakliépítő, a 8 db alap kártyái mellé vásárolhat később további erősebb lapokat és dobhat is el, hogy hatékonyan tartsa a pakliját.
A játéktéren elhelyezett 9 db zöldes színű mini bakelit téglát meneddzsel a kártyák segítségével, amik közül az egyik a polipot jelképezi, a többi pedig vagy kagylót tartalmaz, vagy csapda a cápa részére vagy élelem a polipnak. Az, hogy melyik tégla mit tartalmaz csak a polip látja, a cápa előtt ez titkos információ.
Az egyik győzelmi feltétel, hogy a polipnak le kell vadásznia a 4 db zsákmányát, de ehhez előbb meg kell vennie az ezeket tartalmazó kártyát és téglát a piacon. Amikor a polip a zsákmány mellé kerül (a téglák átrendezésével) és a megfelelő lap is a kezében van, akkor felfedheti a helyzetét, kijátsza a kártyát, és begyűjti a kaját, viszont ezzel elárulja a cápának, hogy hol található. Ezt 4x megcsinálja és nyer!
A cápa a téglák között úszkál és próbálja levadászni a polipot, úgy, hogy a játékos egy húzózsákból játszik ki különböző színű kockákat. A zsákba a játék során további kockákat vásárolhat, hogy a vadászatát hatékonyabbá tegye.
A kék kockákkal gyorsabban mozoghat a pályán, a sárga kockákkal a bakelit téglákat fedheti fel, hogy megtalálja a polipot, a piros kockákkal támadhat.
A fel nem haszált kockáit elköltheti, hogy továbbiakat vegyen.
Minden egyes támadás és kockavásárlás viszont kimeríti a cápát, amik a kockák elvesztéséhez vezet, ha elveszít 7 db-ot belőlük, akkor a polip nyer.
Viszont az úszkálás és a kutatás fejleszti a cápát, amivel hatékonyabb lesz.
Folyt. köv.
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Kelp társasjátékhoz
lrekasi- kedd., 07:59
- Válasz
- / +10
Még valami - és mert kifutottam a karakterből - Soma videóját megnézve elbizonytalanodtam. De szerintem nincs igaza. Nem az ő játéka és kész, ő menjen csak fröccsözni :D Egyáltalán nem unalmas játék, és a rejtőzködés-keresés párharc kifejezetten jó, amit az aszimmetria csak megfűszerez. A kő-papír-olló, meg amit kifogásolt... nos nem csak annyi, mert a 3 kártya, amiből választanak, ott a polipnak extra hatása is van.
Megvettem a minikieget is, ami plusz szabályt hoz be egyik, másik, vagy mindkét oldalon. Nem nagy csavarás, de kellően fűszerez. Nekem tetszik, simán 7/10 a játékélmény. A minőség meg pazar!