A Power Grid: Factory Manager egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 1 óra. A játékot 2010-ben jelölték a Golden Geek Awards díjára Legjobb stratégiai játék kategóriában. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít az aukció/licit és az áru...
A Power Grid: Factory Manager egy közepesen összetett társasjáték, 2 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 1 óra. A játékot 2010-ben jelölték a Golden Geek Awards díjára Legjobb stratégiai játék kategóriában. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít az aukció/licit és az áru spekuláció mechanizmusokra.
Vedd kezedbe gyárad irányítását és légy te, aki meghatározza a gyár működését, felszereltségét és az alkalmazottak számát. Mindezt úgy, hogy tiéd legyen a leghatékonyabb és legjövedelmezőbb vállalkozás.
Friedemann Friese új játéka a Power Grid világában játszódik, de itt saját gyárunk tulajdonosát alakítjuk, akinek feladata egy minél gazdaságosabban és hatékonyabban működő gyár irányítása.
A játék kezdetekor minden játékos azonos felszereltségű gyárral kezd - így a raktárkapacitás, a termelés és az energiafelhasználás is mindenkinél azonos. Hét munkásunk is van, abból négyet foglalnak le a kezdetben kapott gépek. A játék folyamán saját gyárunkat fejlesztjük: új, korszerűbb gépeket, robotokat vásárolunk, hogy növeljük a termelést, a raktárunkat, és így hatékonyabban, kevesebb munkással és kisebb energiafogyasztással termeljük majd meg a nyereséget.
Az adott körben termelt nyereséget újra és újra befektetjük, hogy még jobb és még hatékonyabb alkatrészeket vásároljunk, amelyek még több bevételt jelentenek majd az egyre korszerűbb gyárunknak. A játék végén a legtöbb pénzzel rendelkező gyáriparos lesz a nyertes.
A játék 5 körből, a körök 5 azonos fázisból állnak. Ez az öt fázis a következő:
1. Licitálás a játékossorrendért
2. A Piac előkészítése
3. Vásárlás - beépítés - rombolás - munkások bérlése
4. Jelzők aktualizálása, energiaárak
5. Bevétel
Az első feladatunk, hogy húzunk a játékossorrend-jelző pakliból és ha kedvünk tartja licitálhatunk a lapkákra. Licitálni a maradék, tehát nem lehelyezett munkással lehet, de vigyázzunk, hogy mindig maradjon egy rendelkezésre álló munkásunk. A legmagasabb számú lapkával rendelkező játékos kezdi majd a következő fázist.
Ahhoz, hogy gyárunkat fejleszthessük szét kell nézni a piacon, milyen a kínálat. Ez lesz a második fázis. Több mindenből válogathatunk. Vehetünk tárolókat (raktárunk növeléséhez), gépeket (a hatékonyabb termeléshez), robotokat (munkásaink felváltásához) sőt irányító és optimalizáló helyiséget is berendezhetünk. Minden játékos annyi lapkát válogathat, ahány munkása maradt az előző licit után. A válogatást az oszlop aljáról (egyszerűbb gépektől) kell kezdeni. Ezekből fog összeállni a piac, amelyből meg lehet vásárolni a lapkákat és beépíteni a gyárunkba, és ez már a harmadik fázis.
A lapkákat bevételünkből (kezdetben 18 elektrum) tudjuk megvásárolni, finanszírozni. A gyárunk mérete azonban véges, ezért az elavult gépeket érdemes eltávolítani, helyet biztosítva a korszerű daraboknak.
Az 1. és a 2. fázis a legkritikusabb része a játéknak, mivel korlátozott számú rendelkezésre álló munkásunk van, akikkel befolyásolhatjuk a játékossorrendet. Ez azért fontos, mert a sorrend meghatározza majd, mikor vásárolhatunk a piacon és azt is, hogy milyen gépek lesznek elérhetőek a számunkra.
Az újonnan szerzet gépeket, robotokat és egyéb lapkákat lehelyezzük gyárunkba. Ha túl kevés munkásunk maradt le is állíthatunk gépeket, hogy a következő kört több munkással kezdhessük.
Miután beépítettük a gyárunkba szánt fejlesztéseket, megnézzük mennyit termelt a gyárunk ebben a körben és ezt a táblán lévő skálákon jelezzük is. Sajnos az energia ára folyamatosan változik, erre is figyelnünk kell. A kör legvégén kiszámoljuk bevételünket a jelzők alapján.
- 5 gyártábla
- 1 piactábla
- papírpénz
- 106 gyárlapka
- 35 munkás (5 színben)
- 10 kölcsönmunkás
- 15 jelzőkocka (játékosonként 3db)
- 8 energiaár-lapka
- 12 sorrendlapka
- 5 energiaár-lapka
- 10 lekapcsolásjelző-korong
- 1 szabályfüzet és 1 áttekintő lap
Talán túl egyszerűre sikeredett a játékmenet, lehetett volna kicsit összetettebb, színesebb, érdekesebb.
Túlságosan gazdasági-menedzselési hangulata lett.
A táblák és a lapkák szépek, a Power Grid-nek megfelelő hangulatot árasztják.
Ez egy vérbeli menedzselős játék, ezért azoknak ajánljuk, akik kedvelik az aukciót, a licitálást, a versengést és a menedzselést, de nem akarnak túl összetett, hosszú játékot.
Magyar játékszabály és segédlet a Kecskeméti Társasjáték Klub oldaláról:
https://ketaklub.hu/letoltes/Factory%20manager.pdf
https://ketaklub.hu/letoltes/Factory%20manager%20supplements.pdf
Angol videó a játékmenetről: https://www.youtube.com/watch?v=9eDFX2SWAgA
Játék a kiadó oldalán: https://www.riograndegames.com/games.html?id=348
Kategória:
Közgazdaság, Gyár / Manufaktúra
Mechanizmus:
Aukció/Licit, Áru spekuláció
A társasjátékhoz oktató és bemutató videók nyújtanak segítséget! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Már ketten is játszható! Remek kikapcsolódás lehet pároknak is!
Csomagküldéssel, vagy személyesen! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
https://boardgamegeek.com/boardgameversion/24376/rio-grande-edition
0 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Power Grid: Factory Manager társasjátékhoz